Breaking News - 7

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Danat, si mie mi se pare ca lucrurile merg mai mult spre planul B pe care mi-l imaginasem eu, adica facem show, daca nu rezista... punem planul B in aplicare (adica filmul, luam drepturile a tot ce se intimpla dupa moartea lui si ceea ce s-a semnat luni)... Am citit ca este cel mai mare contract de genul asta semnat vreodata in istoria muzicii. Am asa inima strinsa ca poate ceea ce s-a tot scris ca lui Michael ii era teama ca va fi omorit daca nu face aceste spectacole... sa nu fie adevarat.

Tu spui ca vom vedea, mie mi-e teama ca nu vom afla niciodata, poate doar copiii sa dezgroape adevarul, ca au dreptul asta. Vezi linkul Bulinutei, cum se taraganeaza lucrurile in cazul doctorului, acest lucru se poate intimpla si daca MJ si-a inscenat moartea, dar si daca planul meu B este real. Se face acusi un an si nu s-a miscat nimic in cazul lui, ca sa nu mai spun ca, asa falit cum se da, cine i-a platit cautiunea aia imensa? Vorba lui Joe: cine il plateste dom'le pe acest medic, cine ii angajeaza avocati, cine are atit de mare grija de el, l-au lasat sa se intoarca la munca... e medic, iar acuzatiile contra lui au legatura tocmai cu postul in care s-a intors la munca, ca daca era omor prin imprudenta in cazul unui accident de masina, s-ar fi pus altfel problema... dar asa!?! Nu-i inteleg pe americanii astia, in cazul lui MJ s-au dat peste cap sa mearga lucrurile cit mai repede, perchezitie la domiciliu mai mult decit era necesar (spart usi etc.), arestat... totul repede-repede, desi nu aveau nici o dovada clara... cum au acum, cind totul se intinde pe luni si luni de zile.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Nelia pai tocmai, CUM de nu intelegi??? Esti fata desteapta, tocmai ca e evidenta legatura intre MJ si procesele inventate contra lui si protectia asupra medicului (care chipurile a dus la punerea in fapt a planului).
Sunt aceleasi personaje in spate. Doar vuieste netul si youtube-ul de aceste conspiratii.... desigur, sunt lasate la liber, pt ca asa trebuie. Ce e vizibil poate fi greu de crezut (chipurile) ca daca ar fi adevarat, nu am avea acces la aceste informatii (desigur, nu avem , decat la o mica farima, dar cum fum nu iese fara foc...si asta de secole...).



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Danat, da, de acord cu tine, dar asta nu inseamna de bine pentru Michael, nu? Inseamna ca acest om fascinant chiar a avut o soarta trista...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

In cel mai bun caz inseamna de bine...adica sa i se fi dat o sansa sa se retraga unde vroia. Insa, la fel de posibila e si varianta sa-i fi venit ei de hac pt castigurile de viitor. Insa si daca o fi fost asa, iarasi se ridica multe semne de intrebare, multe de ce-uri ciudate care s-au intamplat din 25 iunie incoace.
Sunt multe ciudatenii, care, chiar daca sunt facute expres ca sa mentina interesul, tot ceva ceva lipseste din puzzle.
De ex eu nu inteleg de ce s-a intamplat atunci?



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medy6 spune:

http://www.marketwatch.com/story/michael-jackson-poses-a-risk-for-sony-2010-03-16

http://www.theboombox.com/2010/03/15/questlove-debates-beyonce-is-the-new-michael-jackson/

http://afro-squad.com/blog/2010/03/michael-jackson-faked-his-own-death/?utm_source=MichaelJacksonfeed&utm_medium=twitter

http://www.psychologytoday.com/blog/beautiful-minds/200907/could-michael-jackson-have-created-twitter

http://www.sawfnews.com/Entertainment/63069.aspx?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

http://mjfanclub.net/home/index.php?option=com_content&view=article&id=3466:shannon-holtzapffel-on-dancing-with-mj&catid=85:latest-news&Itemid=82

http://www.justice4mj.com/video/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dana, atunci adica 25 iunie? Sau atunci adica inainte de concerte?

Nu stiu ce sa zic legat de treaba cu Sony si contractul de 250milioane. Nu cred ca Michael atragea atentia lumii intregi cu iesirile impotriva Sony pt ca apoi sa bata palma cu ei. Oricat i-ar fi propus ei, oricat de falit ar fi fost el, nu il vad sa fie omul care sa isi calce pe principii. Si apoi, daca era asa si Michael nu se mai descurca deloc cu banii dar avea melodiile astea de rezerva, de ce nu ar fi apelat la ele inca din timpul vietii? Cu siguranta ar fi vandut, nu trebuiau produse de Sony, gasea el cine sa i le produca, poate arabii cu care a avut intalniri, poate japonezii, uite ca putem gasi explicatii la ce discutam mai devreme.

Cat despre sa se imbogateasca executorii pe urma acestui contract, ar fi interesant de aflat care e partea lor. Intelesesm ca 90% din avere merge catre familie (probabil catre copii, pt cand vor fi majori, nu?), voi ce stiti?

De asemenea am semne de intrebare cu referire la acest maret proiect. De ce sa asteptam atatia ani? De ce nu incep sa scoata de acum, de anul asta, de la anul? De ce zice ala ca nu stie acum ce va fi in 2015...pai in 2015 incepe sa iasa proiectul la suprafata? Le trebuie 5 ani sa ce? Daca piesele sunt deja trase!! Ar dura mai putin si daca ar incepe sa inregistreze de acum...si asta ma aduce la ce a zis Nelia, cum putem noi sa stim daca piesele astea au fost trase acum 10 ani sau 5 sau 2...si nu ieri?



--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Motanik si una, si alta.



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Pai sa le luam pe rand. Daca de ce 25, asa s-a intamplat, putea sa fie 26 si te intrebai de ce 26 sau putea fi pe 20 sau putea fi in mai sau in aprilie sau chiar inainte de concerte in iulie. Indiferent ce data ar fi fost te-ai fi intrebat la fel.

Dar daca de ce inainte de concerte, asta ma face pe mine sa inclin spre teoria ca nu mai e cu adevarat printre noi...ca daca era doar o inscenare, ar fi urcat pe scena macar pt primul concert si daca nu pt fanii lui si pt munca depusa atatea luni la repetitii, atunci cu siguranta ar fi facut-o pt copii. Isi dorea sa vada si ei ce poate face, pe scena, live. Nu? S-ar fi intamplat dupa 13 iulie, daca vroia sa dispara, asa cred eu.

Edit: si daca il vroiau altii afara din peisaj, tot dupa primul concert l-ar fi scos. Imagineaza-ti, Michael face primul concert, lasa lumea cu gura cascata, cu ideile lui, cu interpretarea, dansul, constumele, dansatorii, tot, apoi moare. Ar fi fost si mai mare valva, s-ar fi vandut poate si mai mult...si apoi iesea pe piata dvd-ul care intra in istorie. Ultimul din viata lui. Cu o zi inainte sa moara a dat totul pe scena. Imagineaza-ti titlul asta in ziare. Ar fi intrat in istoria istoriilor. Nu ar fi fost un ce-ar fi fost daca...si s-ar fi vandut ca atare.

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Motanik, este cel mai mare contract din istoria muzicii, din muzica lui Beatles s-au imbogatit si inca se mai imbogatesc si astazi indivizi, iar Michael are in averea lui, in plus pe linga creatia lui, si jumatate din muzica lor!!!), eu nu cred se ajunge la un contract de genul asta in 9 luni de zile, nu cred si gata. Cred ca jocul e inceput de mult poate din 1993, cu sau fara Michael.

Si nimeni nu ar lucra numai pentru 10% din profit, nimeni! Deci ei au mult mai mult, nu cred ca le pasa lor prea mult de venitul familiei, in general e 50-50 sau, in situatii din astea de criza, in sensul ca nu mai e artistul, iar cei ramasi nu se pricep ca el, se poate ca familia sa si mai putin. Au spus ca vor scoate un album mai repede, ceea ce au deja, si restul in timp pentru ca trebuie sa se munceasca la ele... cum ar fi un documentar sau un film despre Michael. Aici, ne putem gindi ca poate au deschis o portita sa scoata tot ce se poate, ei singuri spun, orice poate sa intre in asta, chiar si jocuri... aici am putea sa ne gindim ca poate Michael e in joc, slabe sperante, dar eu le am. Dar nu au acces la altfel de produse cu numele lui Michael pe ele, pai nu, ca de asta, din cite citisem eu mai demult, se ocupa familia.

Si ceea ce spui tu este adevarat, dar, in mod normal ar fi disparut mult mai aproape de concert, in Londra chiar sau poate dupa primul sau primele concerte. Numai ca aceasta teorie este valabila si pare, in ciuda tristetii pe care o simt cind ma gindesc ca ar putea fi adevarata, daca intr-adevar era planuit sa fie show si nu ceea ce a iesit pina la sfirsit. Stiti ca pentru el era un chin sa fie live, oricit de mult isi adora fanii si ca o facea pentru ei... si oricit de bine ii ieseau aceste live-uri, pe el il secau complet de energie.

Deci, ca sa fiu mai scurta si sa intelegeti ce vrea sa spun... pe linga varianta sfisietor de trista ca totul este asa cum se vede, adica el era dependent, slabit, ca trebuia sa se tina de scara ca sa urce atit de lipsit de vlaga era (eu nu am uitat inca fanii aceia cu site-ul lor... care s-au intilnit cu el inainte de a muri, care au spus ca era foarte slab si foarte panicat... inca nu i-am uitat, am plins cind am citit marturiile lor si inca mai cred ca era sincere). In aceste conditii, el a murit neasteptat, din cauza acelui propofol, si cineva incearca sa speculeze aceasta moarte, sa o tina invaluita in mister cu scopuri clare de cistig (cu cit se prelungeste misterul si cu cit numele lui ramine pe primele pagini de ziar, cu atit lumea va fi mai interesata de tot ce tine de MJ). Nu cred ca au urmarit ceva de la inceput, ci doar ca aveau doua planuri: unul cu concertele (mie intotdeauna mi s-a parut o cifra fabuloasa cea de 50, nimeni, nici macar un artist mai tinar si fara probleme de sanatate nu poate tine 50 de concerte, cite unul la fiecare doua zile, si apoi mai rare, timp de un an de zile, refuz sa cred ca exista vreun pamintean care sa faca asta, oricit de talentat ar fi... 10-20 da, dar in nici un caz 50). De la inceput, mintea mi-a zburat spre o inscenare, exact din cauza acestei cifre. Cind nu vrei sa faci un concert, ci doar sa simulezi pregatirea pentru unul, ce ti-e 20, ce ti-e 50!

Si de aici, trec in tabara optimistilor, a celor care cred in altceva decit ne este prezentat si vad lucrurile in felul urmator, chiar daca sperantele sint mici, se poate sa fie si ceva de genul acesta... si atunci multe intrebari si-ar primi raspunsurile, multe explicatii s-ar gasi la faptele intimplate si la ceea ce se va intimpla de acum inainte.

Dupa 30 de ani de munca intensa, de creatie muzicala, de consum de energie in inregistrari si in turnee, tirit prin procese, umilit, calcat in picioare, cu sanatatea subreda, cu probleme psihice care vin din copilarie si din faptul ca, din cauza talentului lui extraordinar, a fost o masina de facut bani pentru multi afaceristi din acest domeniu si nu numai... MJ si-a canalizat toata energia spre copiii lui, de aceea il si considera toti un tata nemaipomenit, unul nu a zis altfel, si cred ca, la cit a fost improscat cu noroi in presa, s-ar fi gasit cine sa o faca. Dar, asa cum citeam intr-un articol, dorinta lui de a crea, de a pune pe picioare proiecte, l-a facut sa se bage in datorii, una dupa alta, pina i-a ajuns cutitul la os. Cred ca inainte de 2005, chiar daca avea datorii, un singur album cu materialul avut dar nepublicat, un turneu, chiar si mai scurt, i-ar fi adus averea la zi, fara datorii... si cind ai la indemina asa ceva, cind stii cine esti, vad posibil sa te bazezi pe asta. In plus, el chiar voia sa lanseze ceva, voia sa faca inca un turneu prin lume, imi aduc aminte ca dupa acel show din 2001, cu invitati, chiar circulau vesti de genul asta... Dar au venit acuzatiile, a venit procesul, si asta l-a pus definitiv pe butuci.

Dar Michael e Michael, in interviul pe care vi l-am pus din Bahrein lasa clar de inteles ca de plecat pentru totdeauna nu va pleca... nu e invins. Si ceea ce s-a intimplat dupa, poate arata acest lucru. Dupa atitia ani de stat pe margine, dupa problemele de sanatate avute, dupa dependenta de medicamente de care eu cred ca ar fi putut sa scape dedicindu-se cresterii copiilor, cineva din familie a si spus la un moment dat ca era 'curat' in ultimii ani... nu cred ca e chiar usor sa revii si sa-ti iasa totul perfect. Si de data asta miza totul pe ultima carte, daca nu ar fi iesit excelent, sigur nu i-ar fi fost usor... si sint sigura ca el stia foarte bine asta.

Si, in anii in care a stat deoparte, adica 2006 si 2007, si-a aranjat treburile, apoi a inceput sa se zvoneasca despre o eventuala reintoarcere pe scena... cite o picatura ici, cite una colo... oamenii se cam asteptau la acest lucru. Pica la intelegere cu toti cei implicati sau posibili actori participanti la o asemenea revenire, cu cei de sus bineinteles, nu inseamna ca toti cei implicati sint partasi la inscenare, sint suficienti 5-6 oameni, dar sa fie in punctele cheie, omul potrivit la locul potrivit. Nu cred ca pentru americani e prima data cind ar face asta, deci e un joc cunoscut acela de a face sa dispara oameni importanti fara urma... Intii apar zvonuri despre cit de bolnav este, oare va fi in stare, altii spun ca e sanatos tun, apoi apare Halperin (despre care eu cred ca a avut un rol in aceasta poveste, v-am spus ca l-am vazut intr-o poza cu unul din Jakcsoni, apoi intr-un articol pe undeva se spunea ca s-ar putea sa fi fost in casa cind a murit MJ), cu ceva timp inainte apar tot felul de zvonuri despre moartea unora... inclusiv a lui Michael... ca si cum cineva testa terenul. Apoi apare anuntul, apoi incep pregatirile... pe mine scena aia cu tractorul care pare atit de reala si e toata montata pe calculator m-a pus pe ginduri, apoi proiectul cu holograma... sint prea multe, dom'le... pina si faptul ca lucra la nu stiu cite proiecte in paralel, adica alea care vor iesi acum prin contractul incheiat, ca are la sertar cel putin 200 de melodii noi, plus nu stiu cite din alea care nu au intrat in albumele scoase... faptul ca a cerut inregistrarea repetitiilor pentru arhiva personala, dar pentru asta s-au cumparat sau inchiriat aparatura ca pentru un film... ca apare in This is it, in costumatii diferite, ca decorurile erau mult prea aranjate pentru o scena de repetitie... mi-a trecut prin cap ca poate in afara de secventele cu dansatorii, care chiar au muncit, sint convinsa, ca trebuia sa dea bine, poate ca totul a fost montat pe calculator... cum au facut cu armata... Unul din dansatori a spus ca a fost mult mai mult material pentru film, dar chiar nu stie de ce a fost scos... pe mine m-a dus cu gindul la dublele care se trag pentru un film, la scenele filmate de mai multe ori, ca la montaj sa ramina cele bune... Bref, eu am senzatia ca tot This is it-ul este montat pe calculator din filmari repetate ale scenelor... dansatorii munceau o saptamina, venea si Michael o zi si dansa cot la cot, imbracat in nu stiu cite costumatii, si gata... s-a terminat cu materialul necesar unei melodii... treceau la alta, cind au terminat, Michael a 'plecat in drumul lui'... nu vi s-a parut ciudata aceasta remarca? Asta spune unul dintre dansatori si m-a frapat cind am citit, am vazut apoi ca si tipa whereismj a observat remarca. Si tot ea spune ca tipul care a facut fotografiile, singurul fotograf, care este si jurnalist, acel Charles Thomson ar fi prieten cu MJ.

Deci, au terminat filmarile, e timpul sa puna in aplicare scena disparitiei, s-a pus cu succes, vinzarile cresc, datoriile se rezolba una dupa alta, apar altele noi, se rezolva si acestea, averea creste, copiii sint bine... liniste un timp, dupa funeralii se lasase chiar liniste pina pe la Craciun, apoi au inceput sa se prind cit mai multi ca ceva e cusut cu ata alba, asa ca, au scos de la naftalina totusi ceva, adica dosarele FBI din care, daca nu se vede clar ca a fost nevinovat tot timpul, se vede cit se poate de clar ca, pe urmele lui, nu au gasit nimic, dar nimic sa-l incrimineze... Dar fanii sint din ce in ce mai multi si mai revoltati, asa ca, de voie-de nevoie, il aresteaza pe Muray, asta dupa ce il judeca pentru pensia alimentara, proces care mie mi s-a parut aiurea... adica nu-l arestezi pentru omucidere, dar il judeci pentru pensie alimentara... frumos, americanestea as putea spune. Dar si prins pentru o seara, ii da drumul repede... ca sa nu sufere saracul si sa se poate duce la munca, ca are 7 copii de crescut si nu stiu cite mame ale lor. Mai ia un Grammy, apar sau nu apar copiii, iar pe prima pagina... mai vindem ceva la licitatie... gasim noi, totul este sa fie in atentie maxima. Si bam! - lovitura cea mare, contractul Sony cu estate Jackson. Fara familie, nimeni nu a intrebat nimic familia, ca si cum totul se face acolo, intre cei trei co-executori ai averii lui MJ si Sony, cum s-a facut totul de la inceput. Ati vazut vreun membru al familiei sa ia pozitie? Sa ridice semne de intrebare? Nu! Si nici nu vom vedea.

Acum totul s-a terminat, misterul trebuie intretinut inca vreo 5 ani asa, unda verde pentru a scoate orice cu numele magin Michael Jackson, creat sau in curs de creatie... copiii cresc, daca nu-i ia pina atunci cu el (vezi ce a ajuns in presa cu social workerii si politia acasa... zvonurile ca nu prea le e bine copiilor acolo), atunci, peste 5 ai lui Prince, un om de baza preia friiele... si tatal nu ar avea decit 55 de ani, un om in toata putera cuvintului, un tata cu care inca mai poti face o gramada de lucruri, un artist care inca mai poate incheia 10 contracte de acum incolo... Si daca am auzi ca Prince Michael II este cel care scoate peste 5 ani, ne-am mira? Nu, pentru ca deja a fost prezentat ca un omulet capabil, Paris ca pe o viitoare artista, cel mic ca pe un veritabil dansator, urmasul tatalui...

Na, asta e partea optimista a povestii, in care incep sa cred din ce in ce mai mult. Poate si pentru faptul ca daca nu cred in asta, atunci cea pesimista moartea lui, ma face sa pling prea tare pentru soarta acestui om, acestui artist.

Hai, ca acum chiar v-am scris... aveti avantajul ca nu va pune nimeni sa cititi, daca nu vreti!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pe linga cele doua scenarii de mai sus, mai sint inca nu stiu cite altele, cel putin in capul meu: sa fi ajuns la spital intr-adevar, dar sa nu fi murit, ci sa fi ramas inca in coma, si daca tot s-a intimplat, atunci hai sa-l facem mort, sa-l scapam, daca... si aici urmeaza tirgul. Michael sa fi fost intr-adevar sub influenta dependentei de medicamente si sa fi semnat hirtii care nu trebuiau sa fie semnate (acel 'nu-mi amintesc' din citeva depozitii vazute pe net), dar apoi sa-si fi revenit, sa fi vazut ce i se coace si, cu ajutorul altor personaje sa scape din gheare ca sa-i poata prinde... ma indoiesc, dar asta e singura varianta care ar implica faptul ca vom afla ca traieste intr-o zi (la asta ma gindeam cind spuneam ca vrea sa demonstreze ceva, dar asteapta sa-i vina apa la moara), altfel nu-l vad decit disparut pentru totdeauna din ochii publici... si inca 'nspe mii asemanatoare, cum citisem pe un site ca e congelat pentru ca suferea de o boala grava si a cerut sa fie inghetat pina se va descoperi leacul sau ca participa la un program de clonare, tot asa fiind bolnav, a acceptat sa participe ca sa faca un alt Michael, sanatos tun si gata de a concepe lucruri si mai marete ca pina acum... te doare mintea, cite creiere incinse, atitea scenarii.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput