Breaking News - 7

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Danat, din punctul meu de vedere, banii vin de peste tot si sint invirtiti de multe miini, iar cei despre care am pomenit au fost masini de facut bani... Sint multi oameni dintre autoritatile locale sau federale implicati in aceste spectacole, in producerea filmelor, in organizarea competitiilor sportive... toti au ceva de cistigat, iar cistigurile mari sint sus de tot. Eu am ramas foarte surprinsa atunci cind am vazut lista cu cei implicati in revista anuala pe gheata care se face la clubul de patinaj unde e Agata, erau acolo de la deputati, oameni de la primarie pina la parinti ai copiilor participanti. Si asta e un spectacol pentru copii, dar, la care costa totusi biletul 12.50$. Va dati seama ce se intimpla la un nivel atit de inalt ca la un concert al unui MJ sau altii mari ca el! Ai vazut si tu cite firme isi fac reclama la orice manifestare de genul acesta, pentru echipament, costumatie, pina si sticla din care bea apa este o reclama... toate milioanele de fani pe care le are un artist, va bea, cel putin un timp, aceeasi apa.

Deci totul este o afacere, artistului i se exploteaza la maxim talentul, de cele mai multe ori pina la epuizare fara sa se mai tina cont de omul care este in afara de talentul artistic, multi o termina distrusi sau mor inainte de a se bucura de averea strinsa sau, din cauza traumelor, pica in extreme, si ajung faliti si bolnavi inainte de a-si incheia cariera. Sint de acord ca atunci cind ai un talent atit de mare, esti impins si tu din interior sa-l pui in evidenta, dar e si pacat ca lumea sa nu-l stie, sa nu-l imparti cu ea, spre bucuria si satisfactia tuturor. Dar trebuie sa existe o limita, o limita intre artist si om, intre viata publica si cea particulara, intre ce este dispus sa ofere fara sa-si distruga viata si ceea ce i se cere sau i se impune, prin aceste contracte mincatoare de sanatate si de vieti, pe care le semnezi in euforie si le termini in agonie sau... mort. Cind aceasta limita nu este respectata, intram in exploatarea artistului de acesti facatori de concerte cu orice pret, oameni de afaceri, care merg pina in pinzele albe, calcind individul in picioare la nevoie, dopindu-i, dindu-le ceea ce vor, cu conditia sa le aduca cistigul dorit. Un artist, un sportiv, un talent este si produsul societatii la un moment dat... cind nu mai este consumat, este aruncat ca orice produs expirat. Si in aceasta fabricare a produsului sint implicati multi, mult mai multi oameni decit se vede cu ochiul liber. Si Michael stia toate acestea, They don't care about us este exact melodia care exprima revolta celor exploatati, inclusiv aceste talente ale unei natiuni sau ale lumii, impotriva celor care fac acest lucru. Nu cred ca este intimplator acest cintec, l-a creat special ca sa exprime ceea ce simtea. Multi s-au simtit atinsi de aceasta melodie si au protestat, au simtit musca pe caciula lor si au aruncat tot asupra artistului vina, ca are ceva cu ei (v. evreii, autoritatile braziliene, directorii din inchisori etc.) De aceea, nu cred ca a fost difuzata intimplator prima dupa moarte, il reprezinta destul de bine pe MJ... Tot in acest mecanism intra si medicii, si cei care dau artistului, sportivului ceea ce cere, numai sa performeze la maxim si chiar peste... poate sa pice si in bot dupa aceea, nu mai conteaza. Bineinteles ca si artistii, si sportivii, si aceste talente intra in mecanism si devin si ei la rindul lor exploatatori, consumatori, au o armata dupa ei, traiesc in case pe care de multe ori nu si le permit... dar ce face presa daca ar alege sa traiasca modest? II desfiinteaza, asta face... Dar ei sint mici copii fata de ce se intimpla peste capul lor, pe umerii lor insa, si de cele mai multe ori, de prea multe ori as putea spune, acestia o termin sfirsiti, inglodati in datorii pentru a-si salva imaginea pina in ultimul moment, depedenti fiecare de ce i-a adus ghinionul: unii de medicamente, altii de droguri, altii de sex, de alcool, altii mor bolnavi din dor de dragoste sincera si neinteresata si din lipsa de prieteni... ca si ei se maninca intre ei. Si asa as putea continua pentru miine...

Ei bine, aici vad eu necesitatea unui program din asta, ca o intelegere: dai, iti dam! Sau aici vad eu dorinta legitima a unui artist de a evada, de a mai trai si citiva ani si pentru tine... oriunde in lumea asta s-ar fi dus, el ar fi fost Michael Jacksonmu se putea altfel... si cred ca i-a ajuns. Pentru ca da, el a disparut o perioada din ochii publici mondiali sa zicem, ai nostri, dar nu si ai celor locali, pe unde se ducea era ori adulat, ori urmarit, ori chiar urit... si el suporta asta zi de zi, nevoit oricum sa se izoleze, sa umble cu paza dupa el, mai ales ca avea si copiii cu el. Acum, foarte trist este ca, asa cum am spus, e posibil ca el sa fi murit distrus, asa cum am spus mai sus, si cei care l-au stors la maxim cit a fost in viata, storc acum imaginea lui tot la fel. Toti, de la familie pina la ultimul om implicat in afacerea MJ.

In concluzie, el avea puterea, din mijlocul acestei lumi ale afacerilor de tot felul, sa arate, sa demonstreze prin exemplul lui, cu orice risc, ce se intimpla. Pentru ca, in toate domeniile, la nivel mondial, s-a mers prea departe, s-a ajuns prea departe si s-a ajuns la colaps, la o criza mondiala de proportii, care pare doar economica, dar care e de fapt la toate nivelurile si sub toate aspectele. Nu stim inca exact nici cum am ajuns aici si nici ce vom face mai departe... pe romaneste sintem in plop si plopul in aer. Si asta se datoreaza in mare parte faptului ca acele limite care trebuiau pastrate cu sfintenei au fost incalcate intr-un mod nepermis. Nu spun ca a si facut-o insa... adica se va intoarce sa-i dea in git, mi-e greu sa cred asta... De intors se poate intoarce si fara sa fie impotriva sistemului acesta de facut spectacole, ci chiar din interiorul lui... adica pentru un show si mai mare, din care se cistiga si mai multi bani... etc.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medy6 spune:

Nelia, ai realizat o analiza profunda a societatii actuale (si dintotdeauna) .

A fost data publicitatii inregistrarea celor spuse de paramedicii sositi la locul cu pricina
http://www.telegraph.co.uk/culture/music/michael-jackson/7304639/Michael-Jackson-paramedic-tape-revealed.html?utm_source=MichaelJacksonfeed&utm_medium=twitter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medy6 spune:

Inregistrarea a fost declarata de TMZ "another hoax"
http://www.tmz.com/2010/02/24/fire-officials-mj-emergency-tape-is-bogus/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Buna

Astazi este 25. au trecut 8 luni....


www.youtube.com/watch?v=DcB8py9JWF4" target="_blank">

Forever,Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medy6 spune:

This is it si Memorialul sunt nominalizate
http://www.naacpimageawards.net/41/nominees-and-voting/nominees/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medy6 spune:

Intre 26 si 29 august va avea loc o intalnire a fanilor in Merrillville, Indiana.
http://www.mjfanvention.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Imaginele din filmuletul ala scurt de pe pagina trecuta erau de aici:
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1254183/Chilling-enactment-Michael-Jacksons-death-broadcast-featuring-uncanny-lookalike-lying-naked-mortuary-slab.html

No comments...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

We Are The World 25 For Haiti( YouTube Edition)



www.youtube.com/watch?v=DcB8py9JWF4" target="_blank">
Forever,Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Imaginele din filmuletul ala scurt de pe pagina trecuta erau de aici:
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1254183/Chilling-enactment-Michael-Jacksons-death-broadcast-featuring-uncanny-lookalike-lying-naked-mortuary-slab.html

No comments...





Bolnavi la cap...

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Nelia, off topic cu scuzele de rigoare, tu citatul ala cu Life l-ai avut mereu acolo? Ca eu nu l-am mai vazut pana acum cand te-am citat. Pe toate agendele mele din adolescenta am scris asta pe prima pagina, una n-a scapat! Gand la gand?


--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput