Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (36)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

ok, m-ati molipsit ... dupa ce am mancat am zis ca e cazul sa vad si eu cum stau ... singura problema : neavand centimetru am luat o sfoara , m-am masurat , am taiat-o si m-am apucat sa caut un liniar sau vreo ruleta. Surpriza nu am gasit nici liniar, nici ruleta ( asta cred ca ar fi prin garaj dar nu ies dupa ea ), pana vine Florin asta este.
In schimb, am zis ca daca la capitolul masurat am esuat momentan, am facut un dus dupa care m-am cantarit ... am ajuns de la 59 la aproape 65, fara 200g ... deci 6 kg in 24 saptamani !
Imi sta capul sa mai caut liniarul sau ruleta , dar mai bine ma potolesc ca am facut destul efort in dimineata asta ( am tendinta ca daca azi ma simt bine sa uit prin ce am trecut ieri si sa ma ia valul ... dar am promis sotului ca stau cuminte in ... eu stiu ca acela e un pat de bebe, doar ca il vad foarte reprezentativ acum ...asa ma simt si eu in pat, parca as fi dupa gratii


R_ocsy : 24 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Nana- tot dupa 24 de saptamani fac si eu testul.
Eu l-am mai facut acu' vreo 2-3 ani si e tare gretos.
Listeria trebuie sa o mai repet, ca de dinainte de sarcina nu am mai repetat-o

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Acum, ma puneti pe ganduri, cu toate analizele astea: toxoplasmoza, listeria... Nu mi-a zis medicul sa le fac. Dar daca nu am animalute, nu am de unde sa iau toxo, nu? Ca doar de molipsesti doar prin fecalele lor, asa stiam. Cu listeria e mai nasol, ca poate fi in oua crude, si lactate sau branzeturi moi.
Nico, sper sa fie totul bine. Tinem pumnii stransi.

Mira, cand o nasteam pe Cami, si simteam la ultimele contractii, inainte de expulsie, ca mi-a explodat o bomba in burta,(pana la deschiderea 8-9 cm era tolerabil), atat ma gandeam: E CEVA NATURAL, FIRESC, PENTRU CARE CORPUL MEU S-A PREGATIT 9 LUNI! ASA E NORMAL SA FIE, SI IN CURAND O TIN PE BEBELINA IN BRATE!

Eu merg la Mall, sa vad de ce reduceri vorbesc astea, cica 70% off. Poate gasesc ceva.


www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Nana eu sper sa nu fac analiza asta. Mi-e sila de solutia aia care trebe inghitita. M-ams aturat sa ma chinuie astia pe toate partile. Dr mea la 2 saptamani ma suie pe masa cu valve si toate cele, ieri la eco nu am reusit sa ma tocmesc s anu imi mai masoare colul cu sonda, daca mai vin si cu testul de intoleranta fac criza de nervi. Si asa in ultima vreme sunt varza cu nervii, plang din orice, pici ma incearca la maxim, nici nu stiu cum o sa rezist pana la capat. Sper sa nu dau apoi intr-o depresie portpartum. La Ale nu am avut asa ceva.

Nati hai ca m-ai facut sa rad. Si Ale a mea se trezeste prima si eu mai motai. Ta-su nu mai zic. Ea mami imi faci un bibe, eu da acum si asa ma freaca pana ma dau jos din pat sa ii fac. Ea e sprintena si eu abia ma tarasc.

Mira ce haioasa Maya.

Ale mele daca depasesc ora 12 noaptea si nu sar in pat, incep sa faca tumbe, de parca ar zice hai mama o data la culcare. Cum ma pun in pat se potolesc ca prin minune.

Sabina 28+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 12 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Nana : cred ca nici nu o sa imi dea sa fac glicemia sa o fac pentru ca se invarte undeva intre 75-80 la ultimele analize , iar saptamana trecuta in spital cand mi-a facut recoltarea ( dupa ce mancasem acasa ca nu m-am gandit ca le recolteaza chiar in ziua internarii ) , mi-a iesit 84,5 ... deci se poate considera ca si cum mi-ar fi facut glicemia provocata .

Ce frumos misca Sofia in dimineata asta , se simte si ea mai bine daca nu mai am uterul incordat ... are mai mult spatiu pentru gimnastica !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!

Mie mi-a dat doctora sa fac glicemia si hemoglobina glicozilata intre 26 si 28 de sapt..ma duc si eu sapt viitoare, deci nu e cazul..eu sunt hipoglicemica..

Marilena, bine ai venit!

Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 25+ cu Matei Stefan

Alex are nevoie de noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

ARTURICII, la ultima masuratoare, cam acum 2-3 saptamani, aveam 95 la buric. Si sunt fotomodel, nu alta, 95-95-95. O sa pun metrul pe mine din nou maine dimineatza ca sigur e mai mult de atat, si scriu in caietzel, apoi raportez si dimensiunile mai vechi, sau cele de la care am plecat. Oricum, cred ca sunt macar 17 cm in plus la buric. Si 6 kg (de la 55 la 61). Eu in mod normal ma masor si cantaresc pe data de 9, cand stiu ca schimb luna, ca innebunesc sa fac asta prea des, pentru ca am impresia ca ma umflu peste noapte.

Mmmm, yummy, varza calita. Cred ca ii zic mamei sa-mi aduca niste varza din butoi, sa o fac, ca m-ati starnit acum cu varza. Deja salivez. Si cu niste costitza prin ea. Mne-mne. Maine seara avem program de gatit.

MARYLENA, bine ai venit. Scump domle' scump. Aici e mai ieftin. In Iasi o morfologie fetala si 4D la un loc e 250 de ron, iar morfologia la 2D e 200. Bucurestiul are preturi astronomice, dar si aparatura nu se compara. Am facut si in Bucuresti toate alea pana la 20 de saptamani, aparatura este net superioara, a recunoscut si gine de aici cand s-a uitat pe ecografii.

Visele unei gravide sunt ciudate rau, eu zic sa nu le bagam in seama decat pe alea pozitive. Eu acum cateva nopti am visat ca pierdusem dopul gelatinos, si incepusem sa sangerez. Nici nu vreau sa le bag in seama visele astea, ca ma streseaza. Imi plac alea cand il visez pe bebe ca-l pup si e molcutz tot si pufoshel.

NICOLETA, ce tare ai fost cu "daca te-a inselat cu vreo pisicutza". Asa stiam si eu, ca amblele valori trebuie sa fie pozitive, ca sa arate ca ai toxo. Cred ca e o greseala. Imi amintesc ca trebuia sa dau la facultate, si trebuia sa facem fisa aia medicala, care includea si radiografie la plamani. Si imi iesise niste pete albe pe radiografie, zicea medicul ca cica am depuneri de calciu la plamani (pt. mine ar fi fost oarecum posibil, sa zic asa, ca mereu am avut lipsa de calciu, si mereu am bagat calciu in mine, deci l-am crezut.) Nu-ti spun ce stres, ce nebunie, ca nu-mi primeau dosarul la inscriere din cauza asta, si du-te si fa analize la plamani la Boli Contagioase unde erau toti TBC-istii, brrrr, urat. Ca sa mi se confirme la urma ca era filmul stricat, si de-aia a iesit radiografia prost. Deci...o sa fie bine.

NANA, toleranta la glucoza n-am facut. Am facut doar glicemia care e ok. Gine nu a recomandat altceva, medicul de familie nici atat. Deci banuiesc ca e ok. Mai vedem la urmatoarea intalnire, si la urmatoarele analize ce mai iese. eu deja m-am saturat sa fiu intepata si cautata peste tot.

Ana 25+ Alexandru-Nicolae
bebica mea mica si scumpica

ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Nicoleta : eu zic ca toxoplasmoza o sa iasa bine , vei vedea !
Nati : spor la cumparaturi !
Sabina, Mira : si eu sunt de felul meu o somnoroasa , in general ca sa fiu odihnita am nevoie de 10 ore de somn. Cu trezitul ma descurc usor, in sensul ca ma dau jos din pat atunci cand suna ceasul ; sotul e cel care l-a inceput ii suna ceasul din 5 in 5 minute, pana m-am enervat si am umblat la ceas sa ii sune macar din 15 in 15 (isi permite ca si asa in loc sa coboare din pat la 7, se da jos la 7:30 )...intre timp m-am adaptat si nu ii mai aud ceasul decat o data ( el nu stie ).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Pai fetele nici eu n-am avut glicemie mai mare de 90 de cand fac analize ! Si ultima data am avut 90 dupa ce seara la culcare am topit o cioco intreaga... Drept ii ca n-am mai facut glicemia de la inceputul sarcinii...

Nana 24+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

neata fetelor
de la 7 tot citesc ca sa va prind din urma
pt ca s-a raspuns la majoritatea intrebarilor nu am de adaugat mai nimic
pentru mamicile cu anemie , din clubul carora fac si eu parte, am citit, de curand, ca 7 curmale pe zi aduc aportul necesar de fier(eu iau si fier fiindu-mi recomandat de medic)
sabina ma bucur ca fetele tale sunt bine si colul este inchis...probabil ca te simti mai tristuta datorita noptilor pierdute
m-am infricosat la cazul tutulynei..poate medicul in urma cu o saptamana nu si-a facut treaba bine...sper sa nu se poata, totusi, deschide asa fara veste si intr-un timp atat de scurt
eu am facut ieri o mica plimbare si am crezut ca numai ajung acasa...m-am speriat f tare, ma dureau ligamentele, cum m-am asezat in pat mi-am revenit dar am fost toata ziua cuminte
parca nici de servici nu mai am chef...dar trece si luna asta si apoi intru in concediu de odihna(6 zile) si apoi prenatal
ieri mi-au sosot si primele hainute pentru Matei...mai am de luat cateva perechi de pantaloni, si niste bluzite mai groase si termin achizitiile de hainute pentru primele 2 luni
va imbratisez cu drag

25+ Matei ...

Mergi la inceput