Copilasi de Iulie-August 2004 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Robi, doamne, condoleante!! ce tragedie
Dana... tot pe avarie frate? aia de la administratia building-ului sunt chiar tampitei.....
Gabi si eu la fieta . ma tin tare cu Monti . a reinceput Pongo sa manance boabele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Mey, da-ti si mie reteta de biscuiti... ca am chef de joaca si nu mai am inspiratie...

Roxa, aia de la cladire is OK, au luat un al doilea generator. Probkema e cu "pretenii" de la Enel, care au lucrat ceva vineri dar s-au hodinit in w/e, iar ieri a nins... se pare ca defectiunea e marisoara si's cam depasiti (as usual).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Stiu io, stiu io!
500g faina si un plic de praf de copt se amesteca (cu mana, mare bucurie pe fetele mele!) cu 300 g unt. Dupa ce s-au omogenizat am pus un un ou, 3 linguri rase de zahar pudra vanilat si un varf de sare. Adaugat cu lingura apa pana se face o pasta omogena care se desprinde de mana si de peretii vasului.
Impartit in 4 si pus la frigider juma de ora sa se raceasca.
Se intind foi de juma de cm si se taie cu formele. Dupa copt se pudreaza cu zahar pudra vanilat...Pufosi, gustosi....

Reteta pe care am aflat-o azi: 1 ceasca mica de zahar, 1 ceasca mica de ulei si un ou se omogenizeaza si se adauga 3 1/2 cesti mici de faina si o lingurita de amoniac stinsa in putin otet/zeama de lamaie.
Amestecat bine, trebuie sa iasa amestecul destul de moale (cica...pe asta n-am incercat-o), se pune pe tava cu lingurita.

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
Gabi si eu la fieta . ma tin tare cu Monti . a reinceput Pongo sa manance boabele?


Da, i-a revenit pofta de mincare... le linge in maxim 2 minute...
Eu m-am (re)apucat de dieta cu lactate si salate...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Ma bag si eu la dieta cu salate, dar am ratat inceputul de saptamana. Ieri am stat 5 ore intr-un ger de am inceput la propriu sa plang, dupa care am ras intr-o clipa trei feluri de mancare .

Azi m-am decis sa mananc legume dar m-am trezit cu o indigestie super...
Daca nu slabesc 5 kg ma impusc!

Eu retete care necesita n-shpe tavi la copt nu mai fac in veci, sunt inca profund marcata de cornuletele care mi-au mancat juma' de zi si 10 neuroni...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io de cand cu grijile si problemele mele, am luat proportii, deh, ciocolata
Insa parca ma apuca iar frasul ca vine primavara/vara si sunt cat un urs
Leeloo, cum e dieta asta ? Nu ti-o tin minte


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

deci - la mine functioneaza extrem de bine lipsa isopitelor. adica NU mai iau nici ciocolata, nici alte lucruri de rontait. ca daca le vad.. nu rezist sa nu intru in ele. daca nu azi maine si tot asa.
m-am apucat de vreo 3 saptamani de dieta, intai am tinut o tura de disociat apoi Monti. si am vreo 3 kg date jos (din care am cam pus acum 0.5 inapoi dar sper sa il elimin rapid ca nu e adevarat). si o tin asa langa cu Monti... cel putin pana la Paste, ca tot e devreme anul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Meii io ma inscriu in categoria celor care nu pot tine vreun regim de slabire numai ideea ca n-am voie sa mananc ceva imi face pofa instantaneu....in schimb daca ar fi dupa mine as manca numai salate,fructe si iaurturi...la noi in casa tati este cumparatorul si mancatorul de ciocolata...asa ca ispita este non-stop in frigider....io vreau sa ma apuc de sport cat mai curand...desi merg zilnic foarte mult pe jos as vrea sa fac si alte miscari..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Leeloo, cum e dieta asta ? Nu ti-o tin minte


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela


Pai in prima saptamina ai voie nelimitat salate proaspete (orice legume + ulei + lamiie/otet), nelimitat lactate sub 7% grasime (lapte batut, sana, iaurt, perle de brinza, brinza de vaci), 1 ou fiert tare /zi si max 200g fructe pe zi (o singura masa) - primele 4 zile trebuie ca fructul sa fie 1 mar. In a doua saptamina se limiteaza brinzeturile max 100 g/zi, se elimina fructul si se adauga nelimitat carne slaba (oricum dar nu prajita) sau peste + nelimitat salate din legume crude si nelimitat lactatele (altele decit brinzaturi). A 3-a sapt e la fel ca prima doar ca ai voie la o masa, alaturi de salata sa adugi max 150 g peste sau 100 g carne slaba. Poti sa mai bei si o cana de supa de legume fierte (fara cartof) si pasate.
Cam asta e inceputul...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Wow- vorbiti de diete! Mi-ar trebui si mie 'citeva' sa dau jos kg puse in Dec si Jan, dar ca si Ioana nu pot si gata.Am doi baieti pofticiosi, mincaciosi - ar trebui sa gatesc si sa plec de acasa! Singurul lucru care reusesc e sa mincam la 6.30-7pm cel tirziu. Si ar trebui sa pun lacat la frigider si dulapuri dupa ora aia. Si ce ma enerveaza cel mai tare e ca J maninca ciocolata,portii uriase, nu face nici o miscare, bea bere si nu are probleme.

Dar macar azi am reusit sa merg la sala ...dupa ..sa nu mint 7 luni!

In rest - copilul e putin racit, mai are 2 saptmini si intra in vacanta de la jum trimestrului de o saptamina. Trebuie sa-mi storc creierii ce sa facem, pe unde sa mergem , aranjam 'play day' cu alti copii.

O zi buna frumoasa miine ...

Mergi la inceput