Trombofilia o cauza a infertilitatii - 21 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Danny, stiu cum e, am trecut prin aceleasi stari sambata si duminica, dar acum macar stim ceva: ca se intoarce de saptamana viitoare. Si, probabil, va citi mesajele si va mai sterge din ele, asa ca o sa putem din nou sa-i scriem curand, sper.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danubia spune:

Balanta tm eu stau in Fr , Lovenox am luat pe reteta de la farmacie 30 de seringi preumplute si nu m-a costat nimic pt ca am si asigurare mutuala .
Imi e incredibil de somn dupa hormonii astia .
Era mai acum cateva luni o discutie dspre doza de Lovenox luata in tratamentul hormonal , unele fete aveau 0.2 altele 0.4 . Mi-am intrebat medicul de ce imi da 0.4 si a zis ca e doza minima necesara pt ca oul sa se poata implanta , hormoni pt stimulare plus o doza de doar 0.2 e prea putin pt implantare . Mi-a zis si de calculul cu kilogramele dar atunci se da , la cele micutze si filiforme , doza de 0.2 pt tratarea si ameliorarea simptomelor de trombofilie , daca se adaugasi hormoni deja si pt ele e prea putin ;
Daca am fost inoportuna imi cer scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Hello!
Nu credeam c-o sa ajung sa scriu aici, dar uite c-am ajuns, maine ma duc sa-mi fac analizele de trombofilie, in mai putin de un an am avut 3 avorturi spontane la varsta de 5 saptamani, ultima fiind in urma cu 2 saptamani. Sper sa aflu niste raspunsuri de data asta.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui letzy81

Catalia,Miki,va multumesc dar cred ca sunt iremediabila!.

Letzi semnatura e frum dar hai sa o facem mica si verde, ca doar e de mutanti. Pt asta pui in fata "carnatului" ala urmat paranteze [ font=Tahoma][ size=1][ teal] dar sa nu fie nici un spatiu in paranteze. Eu le scriu cu spatiu pt ca sa le vezi, dc nu-l pun nu va aparea formula. La sfarsitul "carnatului" pui ac paranteze dar imediat dupa prima paranteza dreapta adica asta [ pui semnul asta / (in toate cele 3 parantezele). Dc nu reusesti nici acum ma impusc




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Bobocut la Fundeni nu fac mutatii genetice. Sfatul meu e sa te duci cu ele asa cum le ai la Dr Uscatescu, la prima ora nemancata si acolo iti va mai face un set mic de anal. Dc ies super bune, adica nici una proasta sau la lim inferioara at repeti mutatiile. Sunt scumpe rau , de aceea iti zic sa nu te repezi sa le faci iar.





Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui letzy81
Luck eu sunt mai noua pe aici!Ti-a iesit la vreo analiza FVLeiden pozitiv si ai repetat analizele si ti-a iesit negativ?
Eu am citit pe undeva(chiar nu-mi amintesc unde)ca anlizele facute prin nu stiu ce metoda de cei de la Synevo pt FactorulV poate sa dea rezultate fals pozitive!

Luck avea anal APCR buna de aceea se intreba dc sa mai faca FVL ori ba. In 90% cazurile cu APCR proasta iese FVL pozitiv. Tu cred ca ai citit asta:
"Limite si interferente:La nivelul genei factorului V, pe langa mutatia factorului V Leiden în pozitia 1691, mai sunt posibile alte 3 mutatii: 1692, 1689 #351;i 1696. La genotipare, aceste mutatii rare vor conduce la un rezultat fals-pozitiv (genotip heterozigot sau mutant homozigot). Deoarece numai mutatia factorului V Leiden se asociaza cu o rezistenta crescuta la proteina C activata, toti pacientii care prezinta un rezultat pozitiv la testul PCR vor trebui sa efectueze un test functional (de coagulare) pentru a evalua rezistenta la proteina C activata, in cazul in care acest screening nu s-a efectuat anterior.
"
Deci, dc ai FVL si vrei sa stii dc ai gena proasta tb sa faci si APCR restistenta la prot C activara (a nu se confunda cu Prot C reactivata care e altceva)




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Creatza ma bucut ca sunteti bine. Pe ce doza de clexane esti acum? La cat timp repeti analizele de sange?




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danubia eu data viitoare voi face clexane de 0,6. Tu il opresti pe al tau inainte de punctie? Bafta, tin pumnii!! A... de ce ai gleznele umflate? De la tratam de inhibare?




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Oana bine ai venit!! Ce analize ai proaste? Mutatii genetice ai facut? Faci stimulare pt inseminare? Dc da at doza de 0,2 mi se parte mica, dc nu... at e bunicica. Cate kg ai?




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

Ruxandra,am trimis mail,nu merge,bineinteles.am sunat,nu raspunde.i-am trimis mail asistentei,nici un raspuns.bine ca ai vb tu,ca explodam.

Dar de ce e asa urgenta la tine? Ne pregatesti ceva. Dc da tin pumnii si nu exploda ca nu-i frumos




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput