Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

M-am intors! Am stat cu ea in brate vre-un sfert de ora, am plans amandoua, mi-am cerut iertare ca nu pot sa mai raman si am plecat acasa.
Am fost zece minute si la cumparaturi (am un Carrefour Express la 2 minute de blocul meu) si am decis meniul cu care imi voi astepta jumatatea maine: plecand de la dovleceii cu smantana ai lui Mary, sau ai Nicoletei, nu va suparati fetele, da' neuronu meu e in vacanta , o sa mai adaug niste brocoli si niste varza de bruxelles si parmezan cu generozitate; plus niste pulpite de pui facute sub capac cu usturoi. In legatura cu supa (nu fac ciorba ca nu o pot manca) mai mai gandesc la ea pana maine. La desert o sa caramelizez niste pere si am luat inghetata Nirvana praline&cream de la Nestle langa ele. Si cam atat.
Cand nepotelul meu cel mic era bebelus, trebuia sa fie cineva mereu cu ochii pe cel mare pentru ca ii placea sa-l stranga in brate si sa-l pupe, de sa-l sufoce, nu alta! Sau mergea din senin la el si-i tragea cate una... Diferenta intre ei e de trei ani fara doua luni.

Nana 24+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Of, Sabina, numai cate nu le poate trece prin cap la copii astea mai mari. Eu nu as lasa-o pe Cami in preajma unui bebe nici o secunda. De aia si vreau sa cumpar un patut mobil sa-l pot cara dupa mine in bucatarie si Cami sa se joace in camera. Cu bebe in sling nu cred ca e comod sa faci mancare.
Apropo, de patut... eu as vrea unul la care sa se scoata definitiv o parte laterala, sa-l lipesc de patul nostru ca sa fie la un nivel dar sa nu ne desparta barele. Asa mi-ar fi usor sa-l alaptez si sa-l culc la el in pat fara ca sa ma ridic. Of, ce am scris aici?! Intelegeti ceva?!



www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 20 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

M-am intors! Am stat cu ea in brate vre-un sfert de ora, am plans amandoua, mi-am cerut iertare ca nu pot sa mai raman si am plecat acasa.
Am fost zece minute si la cumparaturi (am un Carrefour Express la 2 minute de blocul meu) si am decis meniul cu care imi voi astepta jumatatea maine: plecand de la dovleceii cu smantana ai lui Mary, sau ai Nicoletei, nu va suparati fetele, da' neuronu meu e in vacanta , o sa mai adaug niste brocoli si niste varza de bruxelles si parmezan cu generozitate; plus niste pulpite de pui facute sub capac cu usturoi. In legatura cu supa (nu fac ciorba ca nu o pot manca) mai mai gandesc la ea pana maine. La desert o sa caramelizez niste pere si am luat inghetata Nirvana praline&cream de la Nestle langa ele. Si cam atat.
Cand nepotelul meu cel mic era bebelus, trebuia sa fie cineva mereu cu ochii pe cel mare pentru ca ii placea sa-l stranga in brate si sa-l pupe, de sa-l sufoce, nu alta! Sau mergea din senin la el si-i tragea cate una... Diferenta intre ei e de trei ani fara doua luni.

Nana 24+ cuIubirici


Nana, imi pare rau pentru prietena ta. Cred ca ai facut un gest frumos ca ai vizitat-o. Pe mine ma intorc pe dos sufleteste situatiile astea.
Vreau si eu reteta de pere caramelizate, pleaseeeee! Eu nu ma impac deloc cu varza de bruxelles fiarta,tu cum o pregatesti? Poate o faci mai buna?!

Eu am marinat un iepuras si maine il pun in cuptor!

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 20 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olivia_popa spune:

varza de bruxell este f sanatoasa,eu o fierb,pun lamaie si sare pe ea si chiar e buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Nati, pai o sa tin putin la aburi varza de bruxelles inpreuna cu brocoli si cu dovlecelul (intai dovlecelul si varza "mica" si abia mai spre gata brocoli, ca se face mult mai repede) pe urma le trag la tigaie in unt cu putina sare si piper alb, apoi le asez in tava si torn peste sosul facut din niste faina desfacuta cu smantana la care adaug parmezan (plus sare si piper dupa gust). Deasupra, pentru aspect, pun un al doilea sos dintr-un ou batut cu putina smantana si niste parmezan sa se faca o crusta frumoasa, aurie (da' nu-i musai). Nici mie nu-mi place varza daca-i fiarta bine, dar gatita ca sa ramana putin crocanta si impreuna cu alte legume si un sos peste, mai merge.
Perele sunt super rapide: le tai felii si le stropesc cu putina zeama de lamaie (daca sunt pere tari le oparesc cu zahar si zeama de lamaie). In tigaie topesc niste unt si adaug zahar si vanilie (miez de pastaie sai esenta), cand se caramelizeaza adaug feliile de para si le las pana se imbiba bine cu zaharul ars. Optional, daca vrei, poti adauga niste brandy si sa flambezi (daca ti-e frica sa ca dai foc la bucatarie, mai bine nu ). Scoti perele si le asezi pe farfuriute si langa ele pui inghetata de vanile. Daca vrei, dupa ce scoti perele din tigaie, poti adauga niste mascarpone si sa lasi sa se reduca pana obtii un sos caramel pe care il torni peste inghetata. Se mananca imediat, mie imi place mult contrastul rece-cald.

Nana 24+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Bai nene, dar mi se duce de rapa gramatica la tastat !

Am vrut sa-ti zic Nati, ca habar nu am de cantitati, la mine totul merge "la ochi" si "dupa gust". Cred ca ar trebui sa ma pun pe cantarit "ochii" si "gustul" sa pot si eu sa explic mai clar . Ce iepuras ai? Vanat sau de casa? Mie-mi plac tare mult iepurasii

Olivia, trebuie sa incerc si eu varza gatita simplu, cum o faci tu !

Nana 24+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TEUTA2 spune:

Buna dragele mele!

\r ocsy,nana,ioana5255,reallaura,mamanati,va multumesc pentru incurajari!...dar inca eu nu sunt foarte convinsa,pentru ca eu simt ca am fetita,nu stiu de ce....asa ca voi merge la un 4D,sa inteleg si eu ceva din eco si sa vad cu ochii mei!(sunt tare incapatanata!!!)...daca si acum mi se certifica,ma voi obisnui cu ideea,asta este!
Alessico,fii barbata!Va veni si momentul in care veti acasa cu totii si inca ceva in plus:puiul vostru.
Nana,condoleante pentru prietena ta .Foarte frumos din partea ta ca ai mers sa o incurajezi!

In rest,va pup si va urez un week-end linistit si odihna placuta!




TEO 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Olivia, pai asta si e pb, n-o pot manca asa simpla, adica fiarta. Nana, imi surade mai mult reteta ta pentru ca o mai sotezi in unt si plus sos - suna gustos! Nu-ti face griji, si eu multe le fac la ochi. E ok si foarte clar.
Iepurele e de casa, nu-i vanat. Nu avem asa hobby(vanataorea). Ii invit maine si pe parinti la noi, asa ca poftiti si voi.

Olivia multa sanatate.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 20 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Nana,

Vad ca v-ati apucat si voi de bucatarit; eu am terminat 40 de clatite ptr compozitiile sarate si ma apuc de clatitele cu mac ptr compozitiile dulci...

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Nati, nici noi nu avem nicio tangenta cu vanatoarea, dar avem niste cunostinte care prectica, si mai primim si noi cate-un iepuras, fazan sau carne de caprioara... Si nu refuzam, ca eu cel putin, sunt carnivora rau !

Nana 24+ cuIubirici

Mergi la inceput