Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olivia_popa spune:

cred ca m-am racit la ovare,imi vine sa merg la baie non-stop...oofff si frigul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

eu am ales varianta cu patutul langa patul meu. Astfel nu imi era greu sa ma ridic sa ii dau tata sau biberon. Mi s-a parut cea mai comoda varianta. Cumva una de compromis, sa nu se invete cu noi in pat.

Rocsy faza cu tortul s-a intamplat de Craciunul asta. Nu a trecut multa vreme de atunci. Fii-mea are oricum super tinere de minte, ma uimeste cum isi aduce aminte de situatii de la mare sau stiu eu de unde petrecute in anii anterior,cand era doar o mogaldeata. De curand si-a adus aminte de o jucarie Winnie zburatoare pe care a primit-o la 6 luni si am avut-o atunci montata ptr putin timp. Jucaria a ajuns intr-un colt uitat de lume, iar acum vreo 2 luni a descoperit-o si i-a zis lui ta-su sa o prinda acolo sus unde a mai fost, ca sa zboare. Ne-a lasat masca.

Natis tiu ca e un subiect delicat si ei sunt f curiosi. Eu incerc sa ma limitez la explicatii mai simple. Cand m-a mai intrebat cum a iesit ea prin burta mea, i-am zis ca a scos-o dna dr si ea a intrebat cum, eu i-am zis ca a bagat mana si gata a scos-o, ea nu, a taiat mai intai si m-a scos. Deci fata a tinut minte. . Mi-e teama de ce i-ar putea da prin cap mai ales ca vin surorile ei. Chiar azi imi povestea o prietena de a mea de o cunostiinta, care a avut primul copil un baietel, cand a implinit 5 ani a venit surioara. Parintii f grijulii, sa nu faca diferente, au incercat sa se poarte cat mai bine, ca cel mare sa nu simta, ca a mai venit pe lume un copil. Intr-o noapte pustiul ce a facut, a luat o foarfeca si de gelozie i-a taiat surorii parul. Dimineata cand s-au trezit si au vazut minunea, sa le vina rau. S-au dus la psiholog cu baiatul sa intrebe unde au gresit, ce s-a intamplat si psihologul le-a spus ca baietii primii nascuti sunt f f gelosi si posesivi si de aceea a avut reactia asta. Un alt caz tot cu un baiat de 5 ani. Prietena nasei mele a nascut anul trecut o fetita, avand acasa un baietel de 5 ani. Intr-o zi intra in camera feteio si o gaseste cu o bandana pe cap, pusa de puti, cu explicatia ca el a vrut sa se joace de-a piratii cu cea mica.

Sabina 28+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 12 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olivia_popa

cred ca m-am racit la ovare,imi vine sa merg la baie non-stop...oofff si frigul asta


mergi luni si fa o urocultura. Sa fii sigura ca nu e o infectie urinara.

Sabina 28+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 12 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Arturicii apropo de asta. Si Ale a mea e f grijulie, cand e ceva de ridicat sau tre sa ma aplec zice lasa mami, ca tu ai bebe si nu ai voie, iau eu. Sunt asa de dragalasi si uneori atat de maturi. Vb Nanei asa ii subestimam uneori.

Sabina 28+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 12 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Arturicirii : nu stiu cum ai atat spor la gatit ... varianta cea mai simpla ar fi ca iti place foarte mult bucatareala ... cred eu vazand cum ai spor ! Nu pot decat sa te admir ... si parca as manca si eu niste clatite

R_ocsy 23 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Sabina , dar fata ta chiar are tinere de minte ... daca a stiut si locul jucariei primite la 6 luni ( dragutza de ea )
Olivia : ai grija cu racelile astea ca nu sunt bune la nimic, bea niste ceaiuri cu lamaie poate te ajuta !

R_ocsy 23 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olivia_popa spune:

ooof,stiu mai fetelor,dar ce sa fac daca se tine de mine??? asa am apatitsi data trecuta,cu am raams insarcinata...cum le aveam pe toate

cum imi activez si eu PM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olivia_popa

ooof,stiu mai fetelor,dar ce sa fac daca se tine de mine??? asa am apatitsi data trecuta,cu am raams insarcinata...cum le aveam pe toate

cum imi activez si eu PM?


bea apa multa si suc de coacaze daca ai prin casa. Coacazele ajuta f mult la infectia urinara.

Rocsy

Sabina 28+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 12 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Olivia, asa e, poate iti poti face o analiza;
Si eu am stat ieri cam mult in frig (acum de ex sunt -27) si mi-era ca ma apuca ceva; insa nu am patit (inca) nimic.

Roxy, eu mai am 2 variante de raspuns: 1.tata a fost bucatar (el nu mai traieste acum dar parca m-as bucura sa stie ca incep si eu sa ma pricep) si/sau 2.ma bucur sa vad ca le place altora ce fac eu; eu una nu prea mananc din ce bucataresc, ca imi piere cheful;
Tot timpul mi-au placut mesele "bogate", nu ma refer la restaurante ci in vizita la cineva.
Acum poate a venit si timpul meu sa bucataresc.

Si desigur, ramane valabila si varianta ta, ca imi place

Sa va mai zic ca pana acum 6 luni nu gateam deloc? Dar deloc?

Sabina, complicat aia cu gelozia baietilor.....sper sa trecem cu bine peste;

Ma apuc de clatitele sarate;



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

A, si mai e ceva

In Buc, era suficient sa dam un teln la matusa X si ne apareau clatitele cu tot cu umpluturi, la matusa Y si aparea nustiuce praji, la tanti XY si apareau nustiuce bunatati

Pe cand aici.....

Asa ca, nevoia (sau poftele) te invata

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+

Mergi la inceput