Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *60*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

'neata scumpelor si mai dau si eu un rand de

Eriku e bine , o sa va povestesc prin ce am trecut ... dar s-a facut un mare urlacios si un brate brate dar sus plimbat asa ca timpu meu e pe butuci si casa intoarsa pe dos ... dar vine el Laci si ii dau pruncu sa faca ce stie si sa ma lase sa ma desfasor ... plus ca mai ies 4 dinti sus si s-a umflat deja gingia in 3 locuri deocamdata putin dar il deranjeaza tare ... asa ca ma intelegeti?

la dragelor cu mare drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

na, ca am intrat ca porcu' si nici nu am dat buna ziua

Buna Ziua fetele dragi,


Elle, multam fain de cafea, da drumul si la aragaz, pe toate ochiurile ca se incalzeste mai repede (eu asa faceam cand stateam la ai mei si acolo era de obicei congelator)

Suede Doamne Ajuta azi la doftor. Eu nu cred ca ajungeti la antibiotic, din ce spui Mihnea e voios si sportiv.


Delia, in rochitza ta de mireasa aratai precum Craiasa Zapezii, super super super..... asa, ca intr-o poveste. Cu pozele tale de la cununie si de la nunta ai putea ilustra o carte de povesti romanesti care se termina cu Fat Frumos si Ileana Cosanzeana (bruneta) care au trait fericiti pana la adanci batraneti. Poze asa frumoase de nunta imi amintesc ca am vazut si la Dana15.

Iulika , m-am apucat de volumul 2 din Millenium si iar am ajuns cu ochii mintii in orasul tau si te-am vazut impingand din greu la carucior pe zapada. Cate kg are?
Obelixa cu forta mare


Fetele, de luni ma bag la cura de slabit 2 saptamani sa redevin gazela ca nu se mai poate. Cine mai era la dieta? ca sa stiu cu cine imi impartasesc suferinta.


ma cheama iepurasul care tocmai a facut ochisori de foame.
da' ma intorc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac

ha? ce fel de pupic da Natalixu?

unde sunt margelele?



Aida ...
povestea nasterii
Poze cu noi


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Buna dimineata,


Dana pastele cu cerneala de sepie le iei direct asa, sunt negre. Sti cum sunt si cele verzi cu spanac sau rosii cu suc de rosii. Eu de obicei le primesc din Italia dar am gasit si la Mega Image. Cum a iesit humusul?




Aida asteptam sa ne mai povestesti una alta, din mesaj mi se pare ca esti destul de optimista.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

neatza

azi dam si noi niste www.condimenteweb.ro/images/pozeRetete/Suberek.jpg" target="_blank">suberek, kirde (pt vegetariene ) si la toata lumea

in al doilea rand vroiam sa va multumesc fetelor, nu ma asteptam ca dilema mea cu margelele sa starneasca atata interes si sa primesc atatea raspunsuri vorba Crocodanei, am impartit forumu'n doua ideea e ca daca pe voi v-am impartit, inseamna ca si la nunta cel mai sigur unii vor zice "ce naspa-i aia cu margelele ei", iar altii "ce si-o fi pus aia pantofi rosii la rochie turcoaz"
am incercat azi (dar fara rochie, ca nu mai am chef..) sa le pun si la mana si sa le pun si in trei, ca sa fie mai scurte....merg ambele variante, o sa vad in seara aia si cu rochia cum "pica" ....sal nu merge, intr-adevar, ca stric ce are rochia mai frumos, partea de sus....om vedea, cum o sa "simt" eu atunci....

Raluk cum mai esti?? mami, tu esti ca-n vorba aia "toate bubele rele in babei mele"....cum ti se intampla tie de toate, de parca nu-ti ajungeau cate aveai pe cap! sper ca esti mai bine azi

Ioanna si eu zic ca fetele sa nu ramai fixata pe alaptat, daca nu e nici el si nu esti nici tu fericita...gandeste-te la alternative, pls!

Moni_iulia multumesc, in prima faza am crezut ca m-ai incurcat cu altcineva, ca nu stiam cand am pus eu pozele de la nunta am uitat ca le am la semnatura

Aida ai fost criminala sper sa vina Laci mai repede, sa se mai aranjeze lucrurile si la voi

Elle brrr, am vazut si eu la stiri de o avarie in Bucuresti aseara, inca n-au rezolvat?? cum sunt fetele azi, sper ca nu au nimic



VOTATI-NE, VA RUGAM! MULTUMIM!

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Multumim Anomis!

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

IANUARIE:
http://family.webshots.com/album/576379395JnSKPu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Selen suberek este cumva o placintica cu carne tocata? Poti sa-mi dai si mie reteta please ca vreau sa fac. Da sa-mi spui exact ce condimente tot ce pui. Stiu ca am mancat in studentie de la o colega din Medgidia si mi-au placut la nebunie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Selen eu acum m-am prins...tu ai sange turcesc sau tataresc?Scuze daca am dat cu bata in balta
Am si eu o prietena in Constanta...

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

IANUARIE:
http://family.webshots.com/album/576379395JnSKPu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Va las,

Plecam la control!


Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

IANUARIE:
http://family.webshots.com/album/576379395JnSKPu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Suede eu am si si...adik si mama si tata au si sange turcesc si tataresc...dar mai mult tataresc..

Anamaria eu nu stiu exact reteta, cu cantitati, ca le cam fac din ochi (de aia nici nu-mi ies tot timpul)..dar am gasit o reteta undeva so ti-o scriu pe aia (stiu ca parca imi mai ceruse si Claudia reteta si ramasesem datoare):
pt aluat:
1 kg faina
1 lingurita sare
apa (se pune pana iese un aluat nelipicios, dar nici foarte tare)

pt umplutura
1/2 kg carne de vita tocata
2 cepe medii
1 lingurita sare
1 lingurita piper
menta (doar daca vrei, ii da o aroma buna..)
apa sau iaurt

o data cu carnea se toaca si cepele, se amesteca si condimentele si se adauga putina apa sau iaurt cat sa fie compozitia mai moale (sa se poata intinde pe bucatile de aluat)

din aluat se framanta niste gogosici mici, care apoi se intind in foi cam de 20 cm diametru, se pune carne pe o jumtate, se indoaie, se taie marginea cu rotita d-aia speciala (daca ai, daca nu, eu taiam cu marginea unei farfurioare, dar sa fie subtire..) si se prajesc in ulei (toata operatiunea asta e ca la branzoaice, dar am zis tottusi s-o scriu)...din marginile rezultate poti sa faci in continuare gogosici, dar o sa fie aluatul cam tare....eu le prajesc asa cum sunt, se fac ca niste saratele

sper sa-ti iasa, ca nu ma prea pricep la explicat

edit: se prajesc la foc tare, in ulei f bine incins...se scutura bine de faina inainte de a se pune la prajit, ca sa nu absoarba mult ulei....poti sa le scoti pe o hartie de copt sau servetele care sa absoarba uleiul in exces..

VOTATI-NE, VA RUGAM! MULTUMIM!

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput