Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Daaa, placuta tare muzica lui Gh. Iovu Anamaria, poate gasesti pe retea si descarci apoi trimiti subsemnatei;)!

Pupici!

Mary 23+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

Buna mamici, burtici si pitici!

N-am apucat sa citesc din urma. Deja am restante doua capitole.
Nu stiu cat am sa reusesc sa recuperez. Sper ca sunteti bine cu toate si toti. Ma gandesc la voi, mai ales cand Raluca face tumbe!

Acu' vesti despre noi. Vineri am mers cu Miruna la medicul de fam. si i-a facut vaccinul contra varicelei. Marti i-au aparut bubite, aparent e varicela. Inca n-am fost la medic cu ea. Eu sunt in Bucuresti, asa ca va merge sotul. Sotul a vorbit cu pediatra ieri. Care a spus ca nu e cazul s-o scoatem din cas, nici sa ne facem griji, ca in cateva zile dispar. Eu am sunat-o si pe dr de fam. Ca sa stie de reactiile adverse la vaccin, s-o intreb de pericolul pentru Raluca, etc. Si ea mi-a spus ca vrea s-o vada. Bineinteles, cam sunat-o si pe gine, sa fiu sigura ca nu e nici un pericol pentru Raluca. Ca am citit de dim cate ceva pe internet si mi se accentua depresia declansata aseara de ideea ca s-ar putea sa nu pot sa ma intalnesc cu nimeni din familie, ca sunt purtatori de virusi. Aaa, am vorbit si cu mama, care mi-a spus ca am avut in copilarie, eram la gradi. Deci, observati ce ocupata sunt eu la munca, cand nu sunt pe net, vb la telefon!

Saptamana viitoare mergem si noi la echo morfo fetala. Sper sa nu uit sa-mi iai un cd cu mine sa avem amintiri. De la Miru am o gramada, inclusiv, 4D. Merita si copilu' asta la fel. Da' n-am eu timp sa ma duc. Nu se poate sa vina ecografistul cu aparatul la mine? 4D va rog!

Am reusit sa vad, in treacat, ca azi avem sarbatoriti in familie: La multi ani si buni, Yann si Philip, sa cresteti mari, sanatori si norocosi!

Am asa o impresie ca lista de burticutze e mai lunga, asa ca urez si eu tuturor "Bine ati venit!"

Va pup! Mai trec pe aici cand mai pot, macar sa citesc sau sa dau un semn de viata! Eventual, pe amandoua!

Simona, mama Mirunei , din 13 Iulie 2007, & 21+ , Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Dragi colege de odisee,

azi la noi in familie este mare mare sarbatoare pentru ca acum 6 ani s-au nascut Philip si Yann!

Multumim tare pentru urari si ptr gandurile bune.

La ora asta aveau deja 3 ore de viata si erau mici mici da' voinici (ca si acum...)


La Multi Ani Philip!

La Multi Ani Yann !


Va servim virtual cate o bucata din torturile facute de noi.

tuturor



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+




Multumim de felia de tort!Arata super in poze!
La multi ani baietilor si cate un pupic la fiecare
Petrecere frumoasa!

Cornelia
23+ cu Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Madamar, cred ca aceasta confuzie vine de la faptul ca ar trebui sa se faca distinctia intre 'a intra in luna a 6-a', care inseamna practic a avea 5 luni + 1 zi , si 'a avea 6 luni (implinite)'. Practic, daca te uiti pe prima pagina ar fi mai explicit daca ar scrie asa: luna 1: 1 - 5 s fix / luna 2: 5 s + 1 zi - 9 fix / luna 3: 9 s + 1 zi - 13 fix si tot asa. Sunt cateva luni considerate cu cate 5 saptamani (1,4,6 si 8), si restul cu cate 4.
Cel putin eu asa inteleg, daca sunt mamici mai avansate pe aici sa ne spuna si noua daca e corect.


Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Am banuit eu ca se inchide "editia" pina pun si eu postul!:)
Bun gasit aici si sa auzim numai de bine!

Ah, ce-am gafat: noi de astazi pasim in luna 6, conform calculului pe saptamini de pe prima noastra pagina de forum: am 23 saptamini fix astazi!:)Si eu am uitat sa imi schimb semnatura, dar acum o fac:)

Mai discutam cu o burtica: 23 saptamini inseamna ca am intat in luna 6, pe care o completez cu cite o saptamina de-acum, pina la 27... zic bine?!:)... Ma simt usor derutata in continuare!:p Si cit de aproape suntem de final totusi!:)
De ce nu gasesc cu nici un chip odiseea precedenta noua? Ma ajuta cineva cu un link, pls!

Mary 23+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”


Cristina, fericita 20+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:



Citat:


Dragi colege de odisee,

azi la noi in familie este mare mare sarbatoare pentru ca acum 6 ani s-au nascut Philip si Yann!

Multumim tare pentru urari si ptr gandurile bune.

La ora asta aveau deja 3 ore de viata si erau mici mici da' voinici (ca si acum...)


La Multi Ani Philip!

La Multi Ani Yann !


Va servim virtual cate o bucata din torturile facute de noi.

tuturor



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+




LA MULTI ANI cu sanatate si fericire celor doi frumosi VARSATORI! Sa va umple inima de mandrie si fericire iar printesa din burtica sa vina ca o intregire a bucuriei in familia voastra
Deci azi avem motive de destrabalare la mancarica


Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) si 24+ cuSonia
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olivia_popa spune:

Buna,
aseara am stat pe youtube cam mult,mi-a fost tare greu sa ma trezesc,mai ales ca as dormi toata ziua.
sa va zic si ce am gasit:
filmule se numeste:"in the womb",nu are traducere,este in engleza,dar este superb,este un documenatr de la National Georaphic,tine 90 de min,fiecare filmulet are 10 min(deci sunt 9)...eu una,m-am hotarat,nu mai fac eco,decat minumul necesar,chiar daca mor de dorul ei.
Aaaa,plus: FARA EPIDURALA

VI-L Recomandat documnetarul cand aveti timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Mamanati, am uitat sa-ti raspund cu dropul: poti pune si filmulete dar conditia e sa nu fie mai lungi de 2 minute. Mi se pare ca poti pune maxim 10 filmulete, poze nu stiu cate. Dar cand vezi ca nu mai merge sa faci upload inseamna ca e plin contul si iti deschizi unul nou. Sper ca m-ai inteles


Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) si 24+ cuSonia
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Olivia, stiu si eu filmuletele, sunt trecute si pe prima pagina a fiecarui capitol. Bine, eu m-am uitat doar pana la varsta sarcinii mele, n-am vrut sa vad in avans. De ce spui ca nu mai faci ecografii, spunea acolo ca pot face rau bebeului? Ca eu nu-mi aduc aminte sa fi vazut ceva legat de asta...

Citat:
citat din mesajul lui olivia_popa

Buna,
aseara am stat pe youtube cam mult,mi-a fost tare greu sa ma trezesc,mai ales ca as dormi toata ziua.
sa va zic si ce am gasit:
filmule se numeste:"in the womb",nu are traducere,este in engleza,dar este superb,este un documenatr de la National Georaphic,tine 90 de min,fiecare filmulet are 10 min(deci sunt 9)...eu una,m-am hotarat,nu mai fac eco,decat minumul necesar,chiar daca mor de dorul ei.
Aaaa,plus: FARA EPIDURALA

VI-L Recomandat documnetarul cand aveti timp.


Cristina, fericita 20+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamanati
Nu e bine, Ana, ca odata ce invata sa suga din bibe intelege ca e mai usor ca din san, si probabil va renunta la tziti. Da nu, risti si asa sa pierzi laptele curand, mai bine decat suptul bebelui nu iti va stimula sanul nicio pompa. Nici eu nu aveam sfarcul bine format, si, ce-i drept, cu mare chin la inceput, caci ma apuca Cami doar de sfarcul ala care era aproape plat si nu de toata areola, am reusit s-o alaptez.

Daca intampini greutati in ale alptatului e bine sa ai pe cineva alaturi care sa te incurajeze si sa nu te lase sa renunti! Omul asta pentru mine era mama. In fiecare zi si in timpul fiecarei alaptari, prima luna dupa nasterea Cameliei, plangeam si ziceam ca gata nu mai rezist! Mama era aceea care imi spunea ca o sa reusesc si ca... da, mai pot!
Moneaioana, bine ai venit, sarcina usoara.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 20 fix



ce frumos mi se pare ce povestesti tu acolo,am si eu speranta ca o sa reusesc,chiar imi doresc,deja ma preocup,citesc studiez,sa vad unde am gresit data trecuta,o sa am nevoie de suport,sprijin,si cu siguranta o sa-l gasesc pe aici pe forum
ieri la baie intra David peste mine si ma intreaba,mami ce sunt butoanele alea,cu toate ca am sfarcurile atat de mici,mici,mici,si canale deloc aproape

fetita mamei
NIKOL24+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Olivia in primul mesaj al fiecarui capitol al subiectului nostru, gasesti linkurile catre filmuletul de care povestesti. Linkurile sunt "ascunse" sub numele "In pantec 1", "In pantec 2", etc. Si au si subtitrare.
Dar de ce sa nu mai faci ecografii????
Iar apropo de epidurala, sfatul pe care pot eu sa il dau este sa nu fii asa hotarata de pe acum. Mai studiaza problema, mai vezi ce si cum si eu zic sa iti lasi si portita asta deschisa. Just in case!!!! Eu, la 15 ore de la prima contractie, am zis ca daca nu vine anestezista sa imi bage epidurala aia odata, integritatea fizica a cuiva de pe acolo va avea de suferit.

La sfaturi despre alaptat eu nu ma bag. Prima experienta, cu Tudor, nu a fost una prea fericita din pacate. Sper ca de data asta sa iasa mai bine.

Eu acum studiez problema: wrap sau sling? Ca nu sunt in stare sa ma hotarasc!!! Nu pot sa imi dau seama care este varianta potrivita pentru mine. Si cum nu sunt tocmai ieftine, ar fi de preferat sa nu le cumpar pe amandoua si dupa aia sa vad eu cu care imi e mai bine. Uffff

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 23+

Handmade by Alina

Mergi la inceput