Mamici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (86)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Bumbita, eu la Daria am folosit Persil solid Sensitive, dar fara balsam. Balsam am inceput sa-i pun dupa 18 luni, cand am inceput sa-i spal unele hainute cu ale noastre.

multumim pt.vizionarea pozelor cu Daria, Child, Dayanara, Bumbita.



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 30+
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

babyangel, kossir, camelicu, honeybaby, freedelia, fetelor multumesc si la voi sa fie tot asa rezultate bune.
Bebe al nostru creste, cresc si eu! burticul este sa stiti, cand ma intreaba lumea cand nasc si eu zic Prima saptamana a lui aprilie, nu va zic ce fata fac, coboara privirea si mai "cantaresc" odata situatia.
Totusi pana acum ma mentin la + 15,5 kg, dar mananc si beai multe lichide, nu mai zic de cruditati , o sa iasa un copil fructos si salatos.

Eu doresc la toata lumea sa aiba in primul rand bebe la termen si sanatos. Si eu am fost un copil mare, deci ma cam astetam, am mai vb noi despre asta.
sarcini usoare dragelor si AMR cat mai suportabile!!!!

castelana fericita 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanact

Citat:
citat din mesajul lui babyangel

Fetele cu legea, nu va amagiti ca nu face statul nimika sa castigam noi Chiar daca ar mari perioada de 126 de zile, tot statul castiga ca economiseste 1 luna de plata a CIC. Concediul de maternitate e suportat de Casa de asigurari..
Si daca va acorda salar 100% , probabil va fi un salariu net, ceea ce e mai putin decat 85%din brut, nu?

Anca

cu Codrin Fabian in 35 saptamani
AMR 5+ saptamani!!!
si mami de Lucas-Sebastian
http://community.webshots.com/user/babyanca


Nu.
E vorba de salariul brut (cel de incadrare), daca va uitati pe site-ul trimis in mesajul anterior veti vedea m multe comentarii..
iar din salariul brut se scad CAS, impozitul..etc
In orice caz salariul brut e mai mare decat cel net..

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 28+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Se scade doar CAS din brut, pt ca venitul din co de maternitate este neimpozabil.

30+ cu micutza Ilinca
Mami si tati te iubesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ioana - se calculeaza media veniturilor obtinute, deci medicalul influenteaza, ca de-aia m-am umplut eu de draci ca dr nu mi-a dat prenatalul mai devreme, ci o luna de medical cu 75%.

O sa mai intreb sapt viitoare cand ajung la servici.

Dayanara - numai la mancare ti-e gandul .

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui miria_cristina

IOANA - Eu stiu ca trebuie sa ai contractul de munca semnat cu un an inainte. Chiar daca esti in concediu, tu figurezi ca angajat al institutiei respective.

Cristina +26 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
"Uita raul, iarta mult si rabda mult." Arhm. Mina Dobzeu

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/


Aam inteles!
Am contractul semnat, inainte de a intra in CIC, pt ca am lucrat 1 an jum..
Numai ca ma refeream la acele 12 luni..care vor fi luate in considerare, lunile inainte de a intra in CIC? sau 11 luni inainte de a intra in CIC + ultima luna (cat am fost in concediu medical, ca practic ar fi tb sa lucrez luna asta ..dar mi-am luat concediu..)?
Iar pt indemnizatie imi i-a in considerare ultimul salariu, pe ultima luna?
Intreb pt ca mi-au marit salariul..incepand cu 1 Ian..



ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 28+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ioana - am postat in acelasi timp, la secunda...

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

briza_marii, merci, la la iesire din clinica era o indianca ce avea in brate o bebelusa asa micaaaaaa, ca-ti era mila sa o privesti. M-am apropiat si am intrebat cat cantarea si cat are , avea 2 saptamani si 2,5 kg, mi s-a facut asa o milaaaaaaa!!! Cat era de micuta, plapanda. Asa ca poate sa-mi fie greu cat casa, sa stea acolo bebele nostru ca-l duc, nu ma las si sa se faca mare.
dayanara, bine ca ai dormit! hai ca daca nu mai suporti pana la vara iti trimit ceva caldura de la mine, ca eu sunt plin apana peste cap!
pupu burtoasele!

castelana fericita 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


bumbitza in fine..numai CAS-ul, ideia e ca din brut se scade CAS-ul, deci brutul ramane acelas, deci noi am fi tb sa luam practic salariul brut. (100%)
andira afecteaza medicalul, at cand iei salariul (ca il iei net), dar vb de compensatia a 15 %, nu, salariul brut ramane acelas. Din salariul brut se calc 85 % + 15 % compensatia tot din salariul brut iar rezultatul e 100% salariu brut.
Luna in care ai luat concediu afecteaza (salariul brut* 75 %), dar cele 6 sapt de care vb , nu..

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 28+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Nu inteleg de ce sa nu beneficiem de cei 15 % compensatie, ca in art. asta scrie clar anii 2007-2010..
Am o prietena care vad ca a postat si ea un comentariu, dar care nu e pe mess, cand va fi online o voi intreba, probabil ea a procedat asa si la primul copil, nascut in 2008..
Pe 15 Februarie voi duce si eu concediul prenatal, dar pe 1 m tb sa duc medicalul (de fapt il va duce sotul, si va intreba, sa vedem ce raspuns au..parca aud ca: "nu au auzit de asa ceva"

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 28+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ioana - da, scuze, nu intelesesem ca la asta te referi.


29+

Mergi la inceput