Mi-e dor de tatal meu

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Tata miine e ziua ta, ai fi implint 68 de ani...ti-am facut prajiturile tale preferate....dar nu mai esti sa maninci cu pofta cum faceai de fiecare data, o le impart toate poate asa o sa ajunga si la tine....imi e un dor nespus de tine tata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Buna fetelor. Din intamplare, de fapt nu chiar, am dat de topicul vostru. In primul rand vreau sa va urez la toate si la toti condoleante pt pierderea voastra.

Eu l-am pierdut pe tata pe 25 mai, acum 5 saptamani. Tot asa pe neasteptate, tot asa mi se pare 'nedrept' fiindca nu era un om bolnav, era echilibrat, tinea mult la sanatate se ferea de alimente nocive. Ii placeau metodele alternative de mentinere a santatii, etc. Era genul sportiv, la 77 ani lumea ii dadea 60 de ani, nici nu era carunt in intregime.
Au fost parintii la mine sa ma ajute cu treburile casei in timp ce eu invatam la examene. Faceau asta in fiecare an, de 3 ani incoace. Luau in primire copil, pisici, sot, mancare, bucatarie, gradina, casa....tot ce era de facut. Anul acesta a fost ceva mai multa munca decat anii trecuti. Dupa 4 saptamani de petrecut impreuna intr-o noapte tata nu s-a simtit bine. Avea durere in piept si nu avea aer. S-a plimbat toata noaptea prin camera deschizand usa la terasa pt aer. Mama l-a intrebat de cateva ori mai mult somnoroasa decat treaza ce are. Tata a crezut ca e vorba de vreo raceala, eventual ceva cu plamanii. Tata nu avrut sa deranjeze pe nimeni noaptea asa ca a tinut pt el. Dimineata mama mi-a spus ca tata nu se simte bine si ca probabil a luat vreo viroza si ca sta in pat si a luat un antibiotic. Eu m-am dus la el sa-l intreb cum se simte si sa-l intreb daca vrea sa mergem la urgente la spital. A zis ca nu e cazul, ca a luat un antibiotic si durerea l-amai lasat. Il mai durea doar in cosul pieptului. Eu am devenit foarte neicrezatoare si am sunat terapeutul la care merg eu sa-lk intreb ce sa fac. Dupa ce am pus telefonul jos, mama a mers la el in camera. Cand i-am auzit glasul care ma striga pe nume am STIUT ca tatal meu e in probleme. L-a gasit lesinat pe pat cu putina spuma la gura.
Am urlat la sotul meu '112' 'ambulanta' pana sa ajung la el in camera sa-l vad. Am avut o presimtire. Am incercat sa-l reanimam pana a venit ambulanta. Cei de la ambulanta la fel, au incercat in zadar. A murit in spital. Am fost in soc total.

Ce vreau sa va spun ca eu am gasit o metoda sa ma linistesc si cred..sa ma vindec. Am fost terminata, la fel ca si voi. Aveam dureri de piept din cauza tristetii. Am cumparat cartile lui Rudolf Steiner. Il citisem inainte si stiam ca el scrisese mult despre sufletul omului, moarte, spiritualitate samd. Pe mine m-a mai linistit. In plus am mai avut o experienta pe care am descris-o la 'experiente mistice' tot pe forumul acesta. Pe mine m-a ajutat sa-mi vindec durerea din piept si sa accept moartea tatalui meu. Golul in suflet va ramane, dar pt mine cel mai important lucru a fost sa stiu cum se simte tatal meu. Poate suna ciudat, dar nu durerea mea mi se pare importanta ci ce se intampla cu tatal meu dupa trecerea lui in nefiinta. Daca el este fericit si eu sunt fericita. Indiferent daca este cu mine sau nu. Cititi la experiente mistice, experienta mea. Va doresc multa putere de refacere!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Mi-e dor, dor, dor..... de tata! Il visez destul de des, in ultimul timp ma imbratiseaza in vis si ma trezesc asa fericita, doar ca in vis nu vorbeste cu mine.
Amonar condoleante si tie! Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe toti cei ce nu mai sunt pe pamant.
TE IUBESC MULT, TATAL MEU DRAG!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Astazi zi de sarbatoare, a fost si pentru noi pana acum 2 ani, era ziua de nume a tatalui meu ... se numea PAVEL. Era fericit tot timpul, isi purta numele cu mandrie, primea foarte multe telefoane, felicitari in aceasta zii. Acum n-a mai ramas nimic ... decat lacrimi si tristete.
Azi sunt mai trista, probabil ma rascolesc amintirile, in loc sa merg la el de ziua lui, am fost la cimitir
MI-E TARE DOR DE TINE, TATAL MEU DRAG! TE IUBESC MULT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

TATA imi e tare, tare dor de tine....
Peste o saptamina venim in Ro, nu imi pot imagina ca n-ai sa ne astepti la aeroport cum o faceai de fiecare data cu zimbetul tau atit de bind si cald
TATA imi lipsesti enorm...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Mi-e dor de tine TATAL MEU DRAG! Mai putin si ar fi fost ziua ta, zi in care in loc sa te sarbatorim si sa petrecem, vom plange si ne vor rascolii amintirile, mi-e teama pentru ziua aceea, mai ales pentru mama. De cateva saptamani nu te-am mai visat, te rog sa vi la mine in vis pentru ca mi-e tare dor de tine.
TE IUBESC MULT SI MI-E TARE, TARE DOR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Si mie mie-e dor tare de tata. A fost de curand ziua numelui sau, Petru, si mi-am amintit ce fericit era intotdeauna sa petreaca in acea zi...
Gandiri bune

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellymer spune:

Buna fetelor,
Peste cateva zile va fi un an de cand TATA nu msi este....
Mi-e dor, dor...va fi prima zi de scoala a fetitei mele si in acelasi timp amintirea acelei zile nefaste.
Am fost in satul lui pentru putin timp, ma termina efectiv psihic, nu mai pot sa vad golul acela, pustiul acela.Cimitirul e foarte departe de sat, pe un deal si din cauza ploilor abundente n-am putut merge cand am vrut initial; am fost acum in concediu sa aranjam mormantul, ma gandeam ca va fi plin de balarii si cand am ajuns am avut o surpriza;era aranjat, sapat....el nu mai are pe nimeni, cred ca prietenii lui au trecut pe acolo si l-au aranjat stiind ca eu sunt departe si probabil nu am putut ajunge...m-am bucurat mult, am plantat niste flori...adio, tata, nu te voi uita niciodata.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Mi-e dor dor de tata!!! Mi-e asa de dor, ca simt ca ma doare sufletul. Parca este tot mai greu, doare tot mai tare, parca rana se adanceste tot mai mult... As vrea sa inchid ochii si sa mai fiu cu tine, mi-e dor de tot ce ai insemnat tu pentru mine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Mie dor de tine.7 luni in care nu te-am auzit nu stiu daca iti e bine.Imi e dor.

Miha stiu ce simti.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput