Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 *141*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Schimbare de program, ca merg dupa-masa la vet ca mai am drumuri si sa le fac deodata.
Andiaroro, Sophiphi cred ca mananca in 3 zile cat zici tu acolo. Da' e dolofanela, acum de 9 luni n-am cantarit-o, astept ca de maine cica se inmoaie vremea, sa mergem la dna Ficatzel. Cred ca are vreo 8 kile, mai mult sigur nu. Nu ca logodnicul ei Ian care e ditamai voinicul!! Ce daca n-are dintzi? Compenseaza rechinul Sophiphi.
Asa...Joanna: ce produse de ingrijire? Tot ca inainte: dush gel, intimate gel- la dush. Altceva pentru corp eu nu folosesc. Pe fatzalau imi dau cu o crema hidranta lancome (cand imi amintesc, cam o zi da doua ba. De cand cu fardurile minerale de care-s foarte incantata, numa de-alea folosesc, alea chiar n-au nimic nociv. Am o prietena care se bucura ca le-am descoperit ca asteapta sa-i donez lancoamele si chanelurile etc
Pe tine ce te ingrijoreaza? Cremele de corp sau ce anume? Sapunurile nu prea au ce rau sa faca si cu parabeni, ca stau prea putinpe corp.
Tufete, am ramas ultima fara Mosh Craciun?...Si-s ultima care alapteaza " ca pe vremuri", tot la 3 ore zi si noapte?...In legatura cu asta tre sa pun niste intrebari fetelor care alapteaza, dar nu chiar amu ca m-am lungit.
Chatonel, la doaga germana te referi? Eu am vazut-o in poze...Cat a trait? Cum a murit, a suferit? Of, niciodata nu esti pregatit pentru asa ceva Sper s-o mai duca Manole mult si bine.
In blocul vecin e o doaga germana de 11 ani! Vai, dar toata a incaruntit, din neagra acum are capul/burta/labele albe, umbla ca si impaiata, mi-e mila de ea de moooor Si-mi amintesc cum zburdau ea si Manu impreuna, ca doua camioane...Of, batranetea asta:(((

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda
Fetele care sinteti singure cu bebeii, voi cum faceti sa gatiti? Unde-i puneti? Cum ii tineti ocupati?


Pai o astept sa atipeasca si ma duc sa-mi fac de cap in bucatarie... daca se trezeste intre timp, vin la ea si mai dau fuga din cand in cand sa mai pun in mancare ceva sau sa amestec... sau, in cazuri extreme (cand trebuie sa stau acolo, nu am ajuns in faza in care mancarea sa se fiarba/coaca singura) o mai iau cu mine in scaunelul de masa/masinuta, dar nu prea colaboreaza....

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Joanna eu folosesc produse de ingrijire obisnuite. pt fata folosesc produse avene, ca altceva nu-mi prieste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

mama, ce somn imi e!!! dormii de la patru la sase, apoi de la sapte juma la noua juma... trebuie neaparat sa dorm dupa-amiaza, ca la noapte o sa fiu cucuvea impaiata, daca nu...

Ia sa-mi dau si eu cu parerea la "rasfat". De citeva zile o vad pe dragoana ca are capricii, o mai cert, o mai las... nu as putea nici eu sa o las sa plinga singura in camera ei; insa, uneori, trebuie sa fie cineva mai ferm ca sa ii iasa fumurile din cap, ca nici sclav la copil nu e bine sa fii. Io am vazut ce inseamna copil care sa comande parintii si sa o tina numai intr-o urlatura, pe bune ca-ti vine sa fugi!
Si asta pt ca la un moment dat nu au stiut sa ii spuna NU si acum, la fiecare incercare de a ii da sa manince/imbraca/culca se lasa cu zbiarate de zici ca il injunghie cineva. De mincat maninca numai suc/cacao cu lapte/paste/crenvursti. Si nu maninca la masa, se plimba parintii prin casa dupa el cu mincarea si se roaga de el sa ia o gurita.
Deci, ASA NU, cel putin pentru mine e exclus sa am un copil de gen, ar fi mai rau ca Dl Goe.

Ilinca, da, de doaga germana e vorba. Am gasit si eu o poza cind era spre sfirsit, dar io vroiam sa vi-l arat in toata splendoarea lui, cind era tinar si nelinistit Onix il chema si l-am luat din ro, vroiam neaparat un dog albastru si doar in ro am gasit, si ala era cel mai mic catel , ca deh, restul se dadusera. Si era mic si prapadit... o jucarie!
A fost pentru mine un prieten, asa de tare m-a durut cind a murit!!! Nu pot spune ca a suferit f tare. Citeva zile, doua sau trei, era slabit si abia se mai misca, nu mai vroia sa manince..... de durut nu il durea nimic, doar ca a imbatrinit deodata iremediabil si a murit la 7 ani. In ultima seara m-am intins pe podea linga el, atunci incepuse sa sufere, si am plins amindoi, ne-am luat ramas bun. A murit in camera mea, intins linga, pat, a facut stop cardiac. Timp de 3 ani n-am mai avut alt animal, nu puteam sa ma gindesc sa mai iau, la cita suferinta este cind se duce. Si apoi m-a agatat o pisica (un motan, de fapt) la Craiova, eram la o matusa. Si s-a tinut motanul de capul meu si l-am adus aici E un dulce si un frumos, iubaret nevoie mare.

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui inapreda
Fetele care sinteti singure cu bebeii, voi cum faceti sa gatiti? Unde-i puneti? Cum ii tineti ocupati?


Pai o astept sa atipeasca si ma duc sa-mi fac de cap in bucatarie... daca se trezeste intre timp, vin la ea si mai dau fuga din cand in cand sa mai pun in mancare ceva sau sa amestec... sau, in cazuri extreme (cand trebuie sa stau acolo, nu am ajuns in faza in care mancarea sa se fiarba/coaca singura) o mai iau cu mine in scaunelul de masa/masinuta, dar nu prea colaboreaza....

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )


Dragoana mea sta in premergator (inca nu s-a prins ca se poate deplasa cu el, sta pe loc, asa cum am invatat-o cind era inca prea mica si nu ajungea cu picioarele pe jos) si se joaca cu jucarii, se mai uita la mine ce fac si ii pun muzica, neaparat! Mai bate ritmul, mai cinta, mai arunca cu cite o jucarie si cind le-a dat pe toate pe jos "striga sa i le aduc"

Alteori mai sta si pe jos, in tarc, dar din ce in ce mai putin, nu ii mai convine, prefera sa fie scoasa si lasata pe jos pe podea, unde are mai mult spatiu sa se desfasoare in patru labe. Zilele trecute am surprins-o la sertare, era sa ii zobeasca degetele

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Salutare si La Multi Ani! Multa sanatate si tot ce e mai bun pentru voi si copiii nostri frumosi!

Sunt inca... pe-aici! :D

Felicitari bebeilor care vad ca merg si sunt tot mai independenti.

Bris a mea are 9 luni si un pic... Pana acum:
- mergem sustinute de manuta. repede chiar :)
- in premergator e Speedy Gonzalez :D
- in 4 labute merge cam din decembrie - acum stim sa facem podul de jos si ii place sa se uite printre picioare (cu capul in jos) la ce are in fata
- 3 luni m-a chinuit cu culcatul la 1 noaptea si trezitul la 12 ziua si DEODATA!!!! se culca de 2 saptamanai la maxim 9pm si la 8am e in picioare
- zice mama, tata, nana, apa FOARTE clar si restul gangurelilor de rigoare...
- ii place sa interactioneze cu copii, ii plac mult cainile dar... ii e f frica de pisici :D
- cu mancatul.... cand cum! uneori ma intreb din ce traieste. are vreo 7 kg jumate si 74cm.

In rest... eu sunt ok. Tratamentul merge bine, munca... e ok si sotul pare a fi departe de criza de middle life

Nu stiu daca mai are sens sa va spun ca nu e saptamana sa nu ma gandesc de cateva ori pe zi la voi si la bebei. Mi-e tare dor sa povestim

Pupici

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

georgianane-a fost dor de tine..nu ai mai venit sa ne vedem
Ilinca..tu ii tii ziua sophiei la Tzontzo?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

vai..sa va zic ca cineva azi la gradi a zis catre copilul ei.."uite..fetita te cunoaste"..si fetita era Andrei al meu

ohooooooo, daca ai avea idee de cate ori am auzit eu replica: "cuuuum, e baietel??? pai e frumos ca o fetita!!! da' ce frate baieteii sunt urati prin definitie??????? si nu ma simt deloc flatata de "complimente din astea", ca el e frumos ca un baietel!!!! asta e din categoria: "cum sa fie fetita, ca n-are cercei?!?!?!?!"

aaaaaaa, si cu pediatra lui Ian... a zis ilinca tot ce era de zis


diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel minune la 9 luni
PRIMUL CRACIUN
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Dyana..dc ar fi fost bebelus...dar nue clar..cand il vezi ca toata ziua baiat??adik..era in blugi...pulovar...nush ce-o fi vazut aia ca e fata..ca era tot in maro imbracat...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Ia sa-mi dau si eu cu parerea la "rasfat". De citeva zile o vad pe dragoana ca are capricii, o mai cert, o mai las... nu as putea nici eu sa o las sa plinga singura in camera ei; insa, uneori, trebuie sa fie cineva mai ferm ca sa ii iasa fumurile din cap, ca nici sclav la copil nu e bine sa fii. Io am vazut ce inseamna copil care sa comande parintii si sa o tina numai intr-o urlatura, pe bune ca-ti vine sa fugi!
Si asta pt ca la un moment dat nu au stiut sa ii spuna NU si acum, la fiecare incercare de a ii da sa manince/imbraca/culca se lasa cu zbiarate de zici ca il injunghie cineva. De mincat maninca numai suc/cacao cu lapte/paste/crenvursti. Si nu maninca la masa, se plimba parintii prin casa dupa el cu mincarea si se roaga de el sa ia o gurita.
Deci, ASA NU, cel putin pentru mine e exclus sa am un copil de gen, ar fi mai rau ca Dl Goe.

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose


Sunt de parere cu tine Chatonel, am si eu un specinem de nepot care ma ingrozeste cand ma duc in vizita... tuna si fulera in jurul lui. Cand zic parintii "Nu" el face taman...dar si cand zic "da" tot face rau... nu mai stiu cum sa-l educe si are doar 3 ani. Pe mine mai ia groaza, sper sa nu fie asa Stefan, eu sunt singura 8 luni pe an asa ca il mai las sa planga si tace singur...sper sa nu aruncati cu rosii da daca aveti bona sau menajera e mai simplu sa stai de ifosele lui daca nu, trebuie sa luam atutudine si sa nu faca din noi marionete.
Cat priveste cum gatesc.... el sta in premergator, plimba toata casa, scoate jucariile din sertar iar daca masina de spalat e in fuctiunea ei, atunci nu se dezlipeste de acolo... am un copil super, plange doar cand ii este somn sau se loveste... il mai las pe covor, nu-l tin numai in premergator, nu ii place in patru labe si aunge la tinte pe burta dar cu spatele.

http://community.webshots.com/album/571784515YijojX?start=72

Mergi la inceput