Pana la urma... cum este normal?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu cred ca, lasand la o parte filozofiile, practic ai doua solutii. Ori divortezi si macar nu mai ai pretentii de la el, dar el ramane in viata ta ca tata al copilului. Divortul vine cu un set de avantaje si cu un set de dezavantaje.
Ori dc. nu, ramai in casnicie si te focalizezi pe tine, nu pe ce face/zice el, dc. te iubeste sau nu. Iti faci viata ta separata si iti reduci asteptarile din partea lui pe undeva pe la zero. Tu continui sa ai asteptari de la el, asteptari pe care el nu are nici un gand sa ti le indeplineasca. Deci ori la revedere, ori scazut asteptarile si redus certurile, ca dc. nici asteptari nu mai ai, nici nu ai de ce sa te mai certi. Eu as opta pt. a doua varianta in cazul tau si cred ca dc. faci asa, fara asteptari/pretentii/certuri, peste 5 ani s-ar putea sa vezi ca si casnicia a inceput sa mearga mai bine (desi nu ideal). Daca insa nu poti sa renunti la asteptari, atunci da, o sa te chinui si mai bine singura si linistita. Divortul rezolva problema cu asteptarile, dar nu neaparat si problema cu fericirea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camicreata spune:

Buna crisiacob.In primul rand vreau sa-ti spun ca-mi pare rau prin ceea ce treci, si-mi pare rau ca sunt foarte multe dintre noi care trec prin astfel de probleme.Nu stiu cate familii sunt in lumea asta sa fie totul bine,perfect,sper din suflet sa fie multe.Sotul meu este italian(nu stiu cat conteaza natia).Cand l-am cunoscut era miere,dupa ce a venit Sebastian pe lume sa indepartat mult de mine chiar foarte mult.Cum zici tu nu ma respecta,nu stie ce inseamna sa spui macar" LA MULTI ANI",noi nu stim ce inseamna sa mergi in parc cu ingerasul,sa mergi sa-i cumperi o jucarie chiar daca nu costa cine stie ce.Ziua incepe trista si se termina la fel de trista.Stam tot timpul in casa suntem bucurosi sa mergem la cina la socrii ca asa mai iesim din casa.Mai noi nici la cumparaturi nu mai mergem impreuna."Dragoste"nici nu mai stiu cum se face,nu ne intalnim niciodata in pat,sta la distanta.Nu sunt fericita,nu ma simt iubita,cred ca a facut copilul cu mine doar ca are o varsta si ii era frica sa nu ramana singur.Sunt multe de zis dar nu vreau sa plictisesc pe nimeni.Sa fii bucuroasa ca muncesti si ca mai iesi in lume ,ai banii tai ,poti cumpara ce vrei nu ti se interzice nimik.Poate se va rezolva totul intre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

...
plecati in concediu fara copil , du-l la bunici o saptamana si vezi ce se intampla intre voi doi. Sa-l duca altcineva pe copil la activitatile alea extra si tu sa te ocupi de tine.
...



Scuza-ma, dar eu sfatul asta nu il inteleg si pace! Poate ca sunt eu dependenta de copilul meu, dar eu cred ca ei trebuie sa invete sa fie fericiti ca o familie, nu ca si cuplu! Adica incluzand copilul! De ce sa 'elimine' copilul din viata lor ptr. o saptamana? Poate ca saptamana aia ar fi totul super ok, ei fericiti si relaxati, DAR se intorc acasa si sunt o familie! Copilul e cu ei, trebuie sa invete sa fie o familie fericita, nu un cuplu fericit!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Bineinteles ca problema ta e in capul tau. E absolut normal. Cum ar putea fi altfel ?!
Problema voastra e ca pe el nu il intereseaza problemele din capul tau! De fapt si asta e tot problema ta.
Asa ca problema e ca nu aveti nici o problema impreuna.
Cred ca ruxij are dreptate, pe el nu il poti schimba, schimba-te pe tine. Astepti prea mult de la el. Fericirea ta depinde de el. Vindeca-te de dependenta. Descopera-te pe tine, nu te grabi cu divortul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

ruxij a scris:

Citat:
Eu cred ca, lasand la o parte filozofiile, practic ai doua solutii. Ori divortezi si macar nu mai ai pretentii de la el, dar el ramane in viata ta ca tata al copilului. Divortul vine cu un set de avantaje si cu un set de dezavantaje.
Ori dc. nu, ramai in casnicie si te focalizezi pe tine, nu pe ce face/zice el, dc. te iubeste sau nu. Iti faci viata ta separata si iti reduci asteptarile din partea lui pe undeva pe la zero. Tu continui sa ai asteptari de la el, asteptari pe care el nu are nici un gand sa ti le indeplineasca. Deci ori la revedere, ori scazut asteptarile si redus certurile, ca dc. nici asteptari nu mai ai, nici nu ai de ce sa te mai certi. Eu as opta pt. a doua varianta in cazul tau si cred ca dc. faci asa, fara asteptari/pretentii/certuri, peste 5 ani s-ar putea sa vezi ca si casnicia a inceput sa mearga mai bine (desi nu ideal). Daca insa nu poti sa renunti la asteptari, atunci da, o sa te chinui si mai bine singura si linistita. Divortul rezolva problema cu asteptarile, dar nu neaparat si problema cu fericirea ta.


Asta este si parerea mea.
Tu ar trebui sa chibzuiesti foarte bine.
Si esti sigura ca daca mai ai o discutie foarte serioasa cu el, nu ar putea si el lua taurul de coarne, nu ar vrea sa se mai implice, sa reinsufleteasca si el relatia, sa faca niste eforturi?

http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si eu ii dau dreptate dul Ruxij si si eu as opta pentru solutia a doua. Nu cauta fericirea si implinirea in ceea ce AI VREA TU sa-ti ofere el ... micsoreaza-ti asteptarile si balaseaza-te singura, cu alte activitati - si nu ma refer la a cauta pe altcineva - intalneste-te cu prietene, du-te cu copilul in stanga si in dreapta, du-te la film, la parinti, la munte ... nu stiu, desprinde-te emotional de el. S-ar putea ca facand asta sa observi ca de fapt te iubeste, mai putin pasional, dar ii pasa de tine, poate nu la cotele la care vrei acum, poate atata poate, poate nu e stimulat sa dea mai mult .... s-ar putea de asemenea ca incepand oarecum sa traiti in paralel sa nu-i convina si instinctiv sa inceapa sa te vrea iar la el in echipa, tot asa s-ar putea ca in separarea asta sa intalnesti pe altcineva si atunci vei cantari mai fara teama situatia. Oricum certurile si incercarea de a-i impune cu forta dragostea si atentia pentru tine nu fac decat sa duca la esec.

Sigur ca nu esti intr-o situatie fireasca dar nici disperata nu este - sunt convinsa ca exista multe cupluri care se confrumta cu asta dar asta nu inseamna ca asa o sa ramana permanent. Important este ca tu sa cazi in picioare si nu prea sifonata sentimental.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

desiree,nici eu nu inteleg chestia asta cu copilul dus la bunici..
unul ar fi motivul pe care tu l-ai subliniat,apoi ar fi si cazul in care asta nu se poate,adica daca nu sunt bunici.Sunt multe fete care sunt in situatia de a nu avea aproape pe nimeni nici parinti,nici socri.asa ca ele ce ar trebui sa faca?
sau faza cu aratatul bine ,sa-l astepti ca in filme pe mine ma scoate din minti.pai ce eu sunt papusa barbie ?eu nu sunt obosita ,stresata,ciufulita ...bine hai sa zic ca fac efortul sa arat ca scoasa din cutie o saptamana ,o luna...reaprindem flacara care inchinase steagul si cind eu obosesc sa fiu ca scoasa din cutie zilnic ce facem?o luam de la capat??el e mofturos,nu ma mai place,eu ma consum,pling si caut solutii pe forumuri?
Cit despre barbati care se mindresc ca sotiile arata bine,uite nu toti au "mindria" aia .nevasta lui e frumoasa pt. el,nu pt tot mall-ul,frumoasa insemnind oricum ,transpirata,ciufulita,obosita etc.
De ex. sotului meu nu-i place de mine machiata!De cind m-a luat,nu de ieri de azi.Considera ca imi stric frumusetea cu toate boielile,ca acopar frumusetea naturala ...Machiajul meu il lasa complet rece.Asa e si tac`su,deci nu e unic.
Asa ca am scapat de stresul de a ma protapi in fata oglinzii cum ma trezesc,sa arat bine pt. barbat.Sau inainte de a veni el acasa!

La cris nu e problema de machiat sau nu.chiar am vorbit cu al meu de dimineata .a zis ca atunci cind un barbat ii zice sotiei asa ceva,inseamna ca nu o iubeste.
Ma gindesc ca daca eu as ajunge in situatia asta nu cred ca as gasi pe DC ceva care sa ma ajute pt. ca toata lumea pune accent pe zile in doi,sotie trasa prin inel cu fuste mini .Ce te faci daca ai un sot ca al meu,care nu da doi bani pe mini,pe machiaj,coafura ..pt. care iubirea e in suflet !E sau nu e!daca nu mai e,nu mai e si gata nu?
De fapt nu doar un sot ca al meu ar considera egal cu 0 eforturile mele de a arata bine,dupa cum vad pe la subforumul asta,poate sa-si puna nevasta si pene`n ...cap,cind li s-a pus pata,gata!E dus dupa alta cu toate acareturile sotiei.
Cit despre iesiri,nu mi se par un stress reliever ca na,nu avem bunici ...si cu 3 copii e greu.Unul vrea una,altul alta ...unul dispare incolo,altul in alta directie.citeodata refuz,sincer,il las sa iasa numai el cu fetele si dupa ce vine acasa cu nervii pe moatze cine se amuza?de aia nici nu prea accepta refuzuri decit cind vrea sa faca cite-o boacana(de.ex sa cumpere ditamai acvariul si diferite lighioane de care i-am zis ca nu-mi trebe`)
si iesirile sunt bune,nu zice nimeni impotriva.Dar nu pun accent pe ele din mai multe motive.
citeodata se poate,citeodata nu se poate.Daca ai facut din iesiri un mijloc de a evada de stress cind sa zicem financiar nu se poate ,ce faci?Lasi copiii flaminzi si chiria neplatita ca sa te duci in concediu?Fiecare se intinde cit ii ajunge plapuma,de fapt oamenii cu cap fac asa.Gasim alte metode de evadare.
Pur si simplu unele solutii sau idei nu mi se par aplicabile tuturor si asta din diferite motive!Pt. unii soti nimic nu merge,pt. unele cupluri nu exista varianta bunicilor,pt. alte cupluri nu sunt posibiltati financiare sa iasa asa cit si-ar dori si cit le-ar placea.Problemele trebuiesc gasite si rezolvate acolo,in casa.Degeaba fugi de ele in concediu ,la intoarcere te asteapta tot acolo.

Insist,la crisia nu e vorba de iesiri si alte acareturi,problema e putin mai delicata si de aia merita atentie sporita.
Ea trebuie sa se lamureasca de ceea ce vrea el.O mai iubeste,sau nu.O mai vrea ca sotie,sau nu?E multumit fara ea,ii e bine asa?
vorba lui ruxij,ori da divort,ori nu mai asteapta nimic de la el,desi nu vad cum ar rezista.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Cu iesirile, cred ca nu asta e problema de fond aici desigur. Iesirile in doi sunt bune totusi, dar tb sa fie ceva acolo, putina comunicare dinainte, nu rezolva iesirea programata totul asa ca prin minune. Ce fac cei care nu au bunici? Pai aia nu au optiunea iesirilor de o saptamana. Dar as recomanda tuturor sa isi ia un babysitter odata pe saptamana si sa iasa undeva. Nu sunt bani? Atunci nici asta nu se poate. Atunci se pot programa movie nights, o "intalnire" in propria casa, dupa ce adorm copiii, un pahar de vin, sau ce place cuplului.

Eu sunt invers, nu inteleg ce asa oripilare "cum fara copii?". E bine fara copii, face bine sa existe timp pt cuplu, daca se poate. Daca nu se poate si nu se vrea, merge si fara, desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Cu iesirile, cred ca nu asta e problema de fond aici desigur. Iesirile in doi sunt bune totusi, dar tb sa fie ceva acolo, putina comunicare dinainte, nu rezolva iesirea programata totul asa ca prin minune. Ce fac cei care nu au bunici? Pai aia nu au optiunea iesirilor de o saptamana. Dar as recomanda tuturor sa isi ia un babysitter odata pe saptamana si sa iasa undeva. Nu sunt bani? Atunci nici asta nu se poate. Atunci se pot programa movie nights, o "intalnire" in propria casa, dupa ce adorm copiii, un pahar de vin, sau ce place cuplului.

Eu sunt invers, nu inteleg ce asa oripilare "cum fara copii?". E bine fara copii, face bine sa existe timp pt cuplu, daca se poate. Daca nu se poate si nu se vrea, merge si fara, desigur.


ruxij,uite aici la noi nu e moda cu babysitter.nu se practica.iar de "fara copii",hm nu-s asa oripilata,adevarul e ca nu am avut ocazia decit ff. rar sa las de ex. doar pe Amira,la soacra-mea,sau la mama cind eram acasa si am turbat in orele alea de grija copilului.Asa sunt eu,o mama panicata.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

E OK asa cum esti. Atata vreme cat voi sunteti fericiti, asta conteaza.

Mergi la inceput