Pana la urma... cum este normal?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

crisia,tu zici ca asa a fost el de cind l-ai cunoscut,plat,rece,niciodata tandru si ca ai stiut ca nu va potriviti.In mod normal se zice ca intr-o casnicie intrevine monotonia,asa ca "normalitatea" asta,adaugata la caracterul lui ...poate asta iese in timp.Poate lui chiar i se pare ca nu aveti nicio problema.

eu am dat un exemplu de mentalitate masculina,(si m-am referit doar la "ierarhia sentimentelor" fata de persoanele din casa,pe mine m-ar deranja sa nu ma "vada" sotul de copii)poate altul gindeste altfel...asa cum si noi suntem diferite ,unele apreciaza profunzimea inimii,a gindirii ...altele se multumesc cu superficialitati materiale

el ti-a zis ca nu il interesezi,ca pt. el copilul este suficient ,ca pt. el nu existi(ai tras tu concluzia ,sau ti-a zis-o si pe asta?)...Eu la asta m-am referit in primul meu mesaj cind am zis ca nu-i normal!!!
Aceste lucruri nu sunt normale intr-o relatie!!
Restul "normalitatilor" si le aranjeaza fiecare exact dupa cum i se potriveste.Respectul,dragostea ,pretuirea ...astea sunt sau nu.
nu o sa le castigi si nici nu o sa le aduci inapoi cu fuste mini si o iesire la mall o data pe luna




Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Acum daca vin eu sau altcineva sa-ti zica ca nu este normal ,nu te-ar durea??
din punctul meu de vedere,din viata si relatia mea(atit imi permit sa vorbesc) ,nu este normal!

Al meu zice ca dragostea de mama /tata e diferita de dragostea pt. sotie,la fel si dragostea pt. sotie/sot e diferita de dragostea pt. copii.Astfel incit eu sunt dragostea lui, "sensul lui in viata"(auzita acum 3 zile la cafea) .Pt. mine si dragostea mea gaseste puterea sa o ia in fiecare zi de la capat.
considera ca daca noi doi suntem fericiti ,multumiti si impliniti unul cu celalalt,automat copiii vor fi si ei fericiti...(iar aici urmeaza o multime de argumente dar nu are rost sa le insir pt. ca banuiesc ca majoritatea sunt de acordsau nu?? )


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson




+1

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

si crezi tu ca daca voi ati divorta si copilul ar trage mai mult spre el, el si-ar gasi timp sa faca pt copil tot ce faci tu acum- dus+ adus scoala/karate, engleza, etc?
eu nu zic sa divortezi, dar poate in eventualitatea aceea, daca ar prelua si el din sarcinile cu copilu, poate-ar fi mai constient. Propune-i o separare, un timp, cu impartirea aatributiilor cu copilul, in special, dar si cu cele care tin de casa, vezi ce zice, cum i se pare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Crisia si eu vin dintr-o familie dezmembrata. Parintii mei s-au despartit cand aveam eu 7 ani. Si s-au despartit foarte urat, pe picior de razboi si s-au tot razboit pt iubirea mea de m-au hartuit intre ei doi. Ca eu culmea dar ii iubeam pe amandoi. Pana la urma tata a disparut si l-am vazut la inmormantarea mamei. Destin ciudat. Plangea si-mi explica ce mult a iubit-o. Cred ca de aia a decis sa plece cu prietena ei.Atunci nu am inteles si am suferit, cu atat mai mult cu cat situatia a fost super incarcata din toate partile. De cate ori faceam cate ceva rau eram categorisita de catre bunici : da esti rea ca taica-tau. Toata viata am fost atat de concentrata sa o conving pe mama de iubirea mea, ca eu nu o sa plec, ca o iubesc, ca nu-s ca tata ca de fapt am uitat sa-i spun asta. A murit acum 19 ani si-i duc dorul si ma gandesc ce urat si-au nenorocit vitile in lupte inutile. Ajungand sa-l cunosc mai bine pe tata am ajuns la concluzia ca oamenii astia de fapt au facut foarte bine sa se desparta. Doi oameni mai incompatibili nu am intalnit. Mai chinuita eram de raceala, certurile fara sfarsit, abuzurile emotionale la care am fost martora. Parerea mea e ca au facut bine ca s-au despartit, rau au facut ca nu s-au inteles ca doi oameni maturi dupa aceea. Dar au fost prea multe orgolii implicate.
Copilul tau simte, realizeaza mai multe decat crezi si va intelege din ce in ce mai multe.Tensiunea din casa ii va influenta dezvoltarea emotionala si afectiva. Il invatati ca asta e casnicia si iubirea (pt ca el va refuza sa creada ca nu va iubiti). Posibilitatea sa copieze maniera asta de a reactiona cu sexul opus este foarte mare pt voi sunteti exemplele lui. Nu-l zdrobiti intre voi. Daca va despartiti faceti-o civilizat si intelegand ca acest copil va iubeste enorm pe amandoi.
Cat despre singuratate...Asta nu e ok. Trebuie sa te simti bine cu propria persoana, sa nu-ti fie frica de gandurile si trairile tale cele mai ascunse. Daca tu nu te simti bine cu propria persoana nici altii nu se simt bine. Fa pace cu tine si convinge-te ca poti, ca esti puternica si ca in viata asta asa vin bunele cu relele. Deocamdata esti fericita sa ai un copil frumos si sanatos, esti sanatoasa si DD iti va da gandul bun si puterea sa-ti faci viata asa cum ti-o doresti. Viata e cumplit de scurta, ia din ea ceea ce e mai bun si valoros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amina_Marina

Nu cum e normal , ic ceea ce te face pe tine fericita.
Cind aveti liber iesiti impreuna afara si cu cel mic.
lasati-l pe cel mic o seara la bunici si profitati sa va bucurati , si sa va iubiti doar voi doi, conteaza foarte mult asta, sa iesiti doat voi doi, cel putin o data pe luna.Eu seara dupa ce culc copiii ne ocupam de noi doi, imi face masaj cu ulei, eu il pup si dam in altea alea, chiar daca suntem frinti de obositi.
Dragostea si fericirea ca sa se mentina trebuie s-o alimnetezi.Acum citeva zile , cam pe seara cind a venit sotul de la servici mi-a zis sa mergem la un magazin sa-i cumparam niste jucarii si scutece lu@ asta mica. M-a anuntat c-o juma de ora inainte, e , repede m-am machiat, mi-am pus o fusta de-o palma , cizme lungi de piele intoarsa, ce mai radiam de fericire si el la fel, cind m-a vazut. Crede-ma ca si eu eram obosita dar cind m-am uitat in oglinda mi-a trecut oboseala in citeva minute.Mie dejeaba imi zice te iubesc daca nu trece la actiune ca sa ma faca fericita, si el e la fel. Cind aveti concedii profitati sa iesiti cit mai mult afara , sau sa va duceti undeva, uiti de toate alea si nici obosita nu te simti.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
.................................




















Nu stiu daca chiar e cazul la crisiacob, ptr. ca sotul ei nu are nici un fel de afectiune ptr. ea, nici un fel de dorinta sa schimbe lucrurile, el e multumit de situatia lor asa cum e. Poate ea sa stea si-n cap si-n fuste de un deget, nu o palma, ca tot degeaba. Cand sentimentele nu mai exista, acolo se (cam) termina totul... da, pot sa ramana impreuna de dragul copilului si ea sa traiasca un infern in fiecare zi sau... ? nu stiu, decizia trebuie sa le apartina lor.

Crisiacob, normal e orice functioneaza ptr. familia ta si ce va face pe voi fericiti. Ce functioneaza la mine, de ex., in familia mea, nu inseamna ca te-ar face pe tine fericita si invers. Dupa 'standardele' mele, NU e deloc normal ce se intampla in familia ta, dar la fel, ce e in familia ta si tu ai putea spune ca nu e 'normal'... intelegi tu ce vreau sa spun. Ideea e ca daca nu esti fericita iti datorezi tie insati sa faci ceva sa schimbi situatia.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

Eu chestia asta cu "pana la urma tot acolo se ajunge" nu o inghit,refuz sa accept asa ceva pt ca am o singura viata si vreau sa fiu fericita si sa-i fac si pe altii fericiti.
In casnicia noastra nu e asa,chiar daca au trecut anii,chiar daca necazurile au venit cu duiumul in ultimii 2 ani,refuzam sa ne lasam invinsi de griji si oboseala,dragostea noastra nu a murit,dimpotriva,a crescut si pasiunea continua sa fie prezenta chiar daca nu zi de zi ca la inceputuri insa la 2-3 zile,da.
Pentru mine asta reprezinta normalitatea.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!





Da, si asta mai vroiam sa zic, nici mie nu mi se pare normal si si eu refuz sa cred ca tot acolo se va ajunge! BA NU! La noi, de ex., timpul a functionat ca un prieten, nu ca un dusman, timpul ne-a apropiat mai mult, un copil in viata noastra ne-a facut 'indestructibili', ca si cuplu, drept e ca nu mai facem dragoste in fiecare seara, cu un bb mic e greu, cand eu dorm cu Victoria si daddy singur, DAR ptr. noi e ok, nu ne-a afectat relatia in absolut nici un fel, lipsa sexului (ma rog, raritatea...), comunicam mult mai bine decat inainte (nu are nimic de-a face cu sexul), trecerea timpului ne-a cimentat relatia, ne iubit mai mult decat oricand, ne respectam reciproc, ne ajutam si ne intelegem unul pe celalalt. Asta e normal ptr. familia mea.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

crisiacob,
eu vad lucrurile cam asa:
voi v-ati casatorit cam pe nepregatite, si nepotrivite.
aveti impreuna un copil pe care il iubiti amindoi.
sinteti firi diferite, aveti idei diferite despre casnicie.

in situatia data, eu as face asa:
as discuta cu sotul super calm, fara lacrimi, chiar putin rece.
intii as incerca sa aflu daca el isi doreste aceasta casatorie sau nu.
si daca e da, i-as spune ca eu nu sint ok in casatoria asta si ca, chiar daca el zice ca-s numai pb din capul meu, sintem totusi 2 pe un balansoar si tb sa avem fiecare dreptul la opinie.
as pune niste chestii clare care ma deranjeaza, vb de cele profunde. 2, 3, 4, nu multe.
si l-as ruga sa incerce sa remedieze ceva.
apoi l-as intreba ce il deranjeaza si pe el si as incerca eu sa remediez.

adica in conditiile in care sinteti atit de diferiti tb sa va intilniti la mijloc, alta solutie nu vad.
sau sa va despartiti civilizat, respectindu-va ca oameni, fiind parinti responsabili in primul rind.

incearca sa pui problema putin mai practic, s-ar putea sa rezolvi mai multe asa.



www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Crisiacob, normal e orice functioneaza ptr. familia ta si ce va face pe voi fericiti. Ce functioneaza la mine, de ex., in familia mea, nu inseamna ca te-ar face pe tine fericita si invers.





Asta incerc eu sa explic(nu doar crisiei).sunt multe persoane care au senzatia ca doar asa cum e la ele e perfect,ca aia e solutia fericirii.well,gues what? nu-i asa!
O familie fericita inseamna impreuna si la bine si la greu.Din pacate cei care au doar bine se cred superiori celor care trec prin greu,dar ar fi curios sa vedem cum ar reactiona cind vor da de greu.de ex. berbatu` ,din diferite motive nu poate sa te mai scoata la mall sa-ti iei portia de fericire atunci ce s-ar intimpla?dam divort ca nu sunt fapte??pai astea`s fapte care tin familia unita?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Crisiacob, si noi am trecut prin astfel de momente negative, asa ca vorbesc din experineta. la noi a fost invers, eu eram ca sotul tau,si el tot incerca, dar nu vedeam, poate ca ca din cazuza oboselii, stresului zilnic si ajunsesem sa nu mai ma intereseze de nici cum aratam.Si intr-o zi am zis , hai sa vedem merge. Cert este ca am vrut si eu , ei si de atunci a inceput fericirea absoluta. Ca s-o tinem si sa nu mai revenim acolo, ca sa trecem peste obstacolele negre ale vietii si problemelor zilnice, iesim afara impreuna, la cumparaturi , vacante de vara , iarna, ma trimite la coafor, la cosmetica, imbraca-te asa, aranjeaza-te asa etc.. Aceste lucuri marunte pe el il fac fericit, dar si pe mine.Timpul liber si-l dedica mie si copiilor ca sa ne faca fericiti.De la el am invatat sa fiu pozitiva si sa privesc viata cu alti ochi.El planuie unde sa iesim, cam ceea ce-i face pe copii fericiti, pe mine si pe el. Eu ma las daor dusa de val ca sa nu mai revenim la monotonie si sa reusim sa trecem peste asta. Poate ca sotul tau e inconjurat de persoane negative , la servici si prieteni, stii tu, din aia care te trag in jos, emotional vorbind.
Eu ti-am spsu cea mers la mine, si a mers si la altii.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
.................................
















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:


Eu zic ca pana ajungeti la greu sa va bucurati cat puteti de tineretea voastra , ca ceea ce se intampla la voi nu e greu ci o situatie normala intr-o familie romaneasca coplesita de greutatile vietii in tara asta. Si cand o sa dati de greu (ceea ce nu doresc nimanui) amintirile placute pe care vi le construiti acum o sa va tina uniti.
Fii mai relaxata si nu-ti fie frica sa traiesti ca nu te mai intalnesti cu vremurile astea.

Mergi la inceput