Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(44)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Cu scuzele de rigoare pentru intarziere,

LA MULTI ANI, YANN & PHILIP!!!

LA MULTI ANI, ILINCA & MARA!!!

Dragi mamici, sa va traiasca puiutii, sa creasca mari si sa va aduca muuulte, multe bucurii!!...

Laraa, cum mai sunteti?

Eu de azi sunt o saptamana in vacanta, nu-mi vine sa cred...
Dupa ore am fost si am inscris fetitele la alta gradinita, cu program normal. Nu o sa le duc decat la primavara, am anuntat-o si pe educatoare. Urmeaza acum sa le retrag de la gradinita asta unde sunt acum inscrise..
Fetelor, credeti-ma, mi s-a luat o piatra de pe suflet, ca nu trebuie sa le mai duc acolo... M-am gandit muuult... Dupa toate cate s-au intamplat, de cate ori ma gandeam ca trebuie sa le duc (odata si-odata) inapoi, mi se facea un ghemotoc in stomac...
Acuma... gata! Sunt curioasa ce fata o sa faca educatoarea (aia mai fitzoasa) cand o sa-i duc cererea de retragere... De fapt.. nu mai conteaza; dar, sincer, de multe ori m-am gandit sa-i zic vreo doua... asa, "colegial".. Sa nu ramana cu impresia ca totul a fost ok! In fine...

elenada, am vazut pozutele... 6 luni deja?? Si stati si in fundulet.. sa cresteti mari, sa fiti sanatosi!!! (cu totii! )

Pe mine iar ma-ncearca un guturai.. Azi am anulat plimbarea cu saniuta din cauza ca ma ustura gatul in ultimul hal cand am venit de la scoala. Si abia asteptam sa le scot pe buburuze la saniuta..

In rest, toate bune. Azi le-am cumparat la fetite o punga de clamite de toate culorile (cateva zeci!! ca pierdem la ele.. la fiecare purtare, aproape. ) , asa ca abia astept sa vina vremea calda, sa le pot face moatze!... Iar Anita a vazut la tv o fetita cu o rochita roz cu bulinutze roz mai inchis si mi-a dat deja comanda: "Vleau sa-mi iei si mie o lochita dinaiaaa... " (ea tot nu-l zice pe "r". Miriam foarte rar mai scapa un "l" in loc de "r" ).

Na, cam atat.. acum o sa fiu si eu mai activa. (macar o saptamana! )

multi la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Azi am implinit si noi 3 luni! Nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul. Am vazut toate pozele voastre cu gemanutii, sunt superbi cu totii.
Vreau sa va intreb gemenii vostri au crescut la fel? Alexandra mananca bine si creste foarte bine, Georgiana e o mofturoasa, cand mananca, cand nu mananca si creste mult mai lent, in schimb e mult mai activa. La nastere era o diferenta de 50g intre ele si acum e 700 g. Alexandra are 5750g, iar Georgiana 5050g. Alexandra mananca si san si formula, iar Georgiana numai san si cateoda nici asa nu mananca, foarte rar accepta putin supliment. La voi cum e?
Am pus la semnatura cateva poze de azi!

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

Azi am implinit si noi 3 luni! Nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul. Am vazut toate pozele voastre cu gemanutii, sunt superbi cu totii.
Vreau sa va intreb gemenii vostri au crescut la fel? Alexandra mananca bine si creste foarte bine, Georgiana e o mofturoasa, cand mananca, cand nu mananca si creste mult mai lent, in schimb e mult mai activa. La nastere era o diferenta de 50g intre ele si acum e 700 g. Alexandra are 5750g, iar Georgiana 5050g. Alexandra mananca si san si formula, iar Georgiana numai san si cateoda nici asa nu mananca, foarte rar accepta putin supliment. La voi cum e?
Am pus la semnatura cateva poze de azi!

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele


Speranta, la noi era si este idem si la fel.
Iuliuta era mai mica la nastere cu 400g decat Anto, la 3 luni cu 300g, apoi iar cu 4-500g, avand pe la 10luni peste 800g diferenta.
Ea este mai mofturoasa, mai selectiva la mancare, dar si mai aspra, miscareata, rapida si mai rezistenta la boli. Pe ea o prinde mai greu orice virus. Noi ii spunem Rachetica "Piperul". Pana sa imi intorc capul sa vad ce ispraveste... este deja demult in alta parte.
Mereu fura jucariile de la alti copii, nu numai de la Antonia... si de la cei mai mari ca ea Le fura, ne arata noua victorioasa.... apoi le arunca, ca nu ii trebuie de fapt. Si merge mai departe. E confruntativa si bagacioasa. Nu e slaba, dar mai firava decat Anto.
Anto e mai stabila, mai lenta si mai calculata. Se joaca cu o jucarie (sau eticheta sau babetica)... si 30 minute, numai sa nu ma piarda din vizor. Are elemente de limbaj mult mai dezvoltate si are intuitia mai avansata putin.
Are complet alta constitutie. Este tipul dolofan, nu gras, dar mai ... bine facut. Ea e mai defensiva. Lasa sa i se fure jucariile, se uita dupa ele... Daca nu e f importanta jucaria isi ia alta, daca era in proces de explorare si ii trebuie musai acea jucarie, se apuca de plans... si f rar striga dupa Iulia si isi procura obiectul inapoi.

Tare dragut se completeaza ele doua.... parca seamana cu felul in care ne completam sotul si cu mine. Mereu ne amuzam.
Se iubesc f mult.
O scena de trezire dimineata, mai ales daca se desfasoara in patul mare, intre mama si tata... e de milioane. Nu le-as da pt nimic in lume

................................................................................................................
Clara, de 10 luni si ceva, mami Antonia si Iulia

Bine! Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

Azi am implinit si noi 3 luni! Nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul. Am vazut toate pozele voastre cu gemanutii, sunt superbi cu totii.
Vreau sa va intreb gemenii vostri au crescut la fel? Alexandra mananca bine si creste foarte bine, Georgiana e o mofturoasa, cand mananca, cand nu mananca si creste mult mai lent, in schimb e mult mai activa. La nastere era o diferenta de 50g intre ele si acum e 700 g. Alexandra are 5750g, iar Georgiana 5050g. Alexandra mananca si san si formula, iar Georgiana numai san si cateoda nici asa nu mananca, foarte rar accepta putin supliment. La voi cum e?
Am pus la semnatura cateva poze de azi!

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele


Speranta, sa-ti creasca mari printesele! Trei luni.. ce dulci trebuie sa fie...
Vreau sa-ti spun ca si la mine au fost diferite cu papatul.. Anita era o pofticioasa si-o mancacioasa, iar Miriam o mofturoasa si jumatate! Dar, la fel cum ai zis tu, mai activa decat cea mancacioasa. Intotdeauna a fost diferenta de greutate intre ele, dar eu am insistat sa fie cat mai putina diferenta de mancare. Adica - daca Anita termina, ii dadeam si suplimentul de formula si nu-i mai dadeam nimic in plus, chiar daca ar mai fi vrut. La Miriam era chin cu suplimentul, dar stateam si cate 30 de min cu biberonul in gurita ei, tot ca sa traga ceva.. De muuuulte ori m-am enervat si, dupa ce am diversificat, de muuulte ori ii dadeam sa manance plangand! Anita termina in 15 min iar la Miriam dura si aproape-o ora, de multe ori. de cate ori ma vedea cu mancarea, se punea pe plans! Iar eu o obligam...
Sincer, acum, uitandu-ma in urma, n-as mai face asa ceva! As lasa-o in ritmul ei si cat vrea ea. atata timp cat e sanatoasa..
Un alt exemplu bun e fetita sora-mii, cu care a procedat exact invers de cum am procedat eu. adica: "Nu mai vrei sa papi... du-te! Lasa ca mananci tu mai cu pofta data viitoare!" Si asa a si fost! Si acum, la doi anisori, tot asa face cu ea. Dar e o grasunica si mananca foarte bine. Atunci cand vrea. Si de cele mai multe ori vrea. Nu ca Miriam a mea, care si acum, la trei ani si jumatate, mai intai intoarce nasul, cand vin cu mancarea, pana ii dau eu prima lingurita sa guste, si-i place.. atunci incepe sa pape singura. Dar mai intai e "NU". Din cauza ca, zic eu, i-am marcat subconstientul cu insistentele mele si a ajuns sa simta repulsie la gandul de a manca...
Asa ca.. insista o data, max de doua ori la fiecare masa. Nu sta dupa ea non stop.. Vrea- bine; nu vrea - lasa ca o sa vrea la masa urmatoare...
Acuma nu pot sa-ti spun eu ca exact asa o sa fie si la Georgiana ta, ti-am dat doar exemplul nostru si ti-am zis ce as face eu, daca as mai trece o data prin ce-am trecut.. Oricum, iti doresc sa se rezolve cat de repede problema, pentru ca stiu ce-nseamna, stiu ce frustrant poate fi si cat suferi tu, ca mama, pentru asta...
Pupicei si... pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa_teo

Neata.
v-am pregatit o cafelutza si un ceai pt mamicile care inca dau piept la pitici.

ultima pozna alor mele aseara au prins telefonul fix si una tinea receptorul si cealalta forma numere si asa ce se amuzau le-am luat odata si le-am certat a doua oara au inversat rolurile si iar distractie

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://picasaweb.google.com/adyaleteo/Margele# vand margele,se fac si la comanda,en-gross sau bucata,prin Posta Romana cu plata ramburs(7-10 lei taxa postala).O zi faina tuturor!!!!



.. tot admir margelele tale... si nu ma pot decide. Imi spui, te rog, bratarile acelea cu mamarute si floricele sunt cu margele din lemn? si ce lungime au?
multumesc

................................................................................................................
Clara, de 10 luni si ceva, mami binecuvantata de mamarute minunate - Antonia si Iulia

Bine! Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

La Multi Ani!
Yann & Philip
Ilinca & Mara
Maria & Ioana
Andrei & Stefan
Raymond & Roland


Elenada, piticii cresc multumesc de intrebare Citesc cu mare placere despre voi si progresele pe care le fac Matei si Ana! La fel ca si tine, si eu sunt curioasa daca am "ghicit" bine temperamentele alor mei... dar cred ca da, o mama isi cunoaste bine puii...

Jocurban, thanks de primire

Elayne, bafta la examene!

Carmelly, si eu am avut durerea aia sub coasta, tot cam pe la varsta sarcinii tale... era de la un muschi sau ligament intins... nu aveam voie sa dau cu diclofenac gel, asa ca la sfatul unui bun prieten medic kinetoterapeut m-am uns cu un gel facut din plante care era permis in sarcina, puterea ursului ii zice- mi l-a cumparat sotul de la plafar... am crezut ca nu mai scap de durerea aia puternica, ma facea sa plang la o miscare "gresita"... ei bine acel gel m-a rezolvat in 2 zile!
cu sampoanele si cosmeticele de bebe te sfatuiesc sa nu iei prea multe, eu am facut greseala asta si stau cu ele in dulap, la bebeii mei au aparut imediat dupa nastere bubite care au fost diagnosticate cu dermatita seboreica (am inteles ca este foarte frecventa) si nu folosesc acum decat un singur gel de spalat si pe corp si pe cap, o singura crema pt fata si corp foarte scumpe de la La Roche si ulei de masline fiert pt masaj... rufele lor le spal la 40 grade fara pic de detergent si balsam, daca fac greseala sa pun chiar si din acela pt piele sensibila, imediat le reapar bubitele... acum am scapat de ele...



***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

speranta, ai mei au avut o diferenta de 460 grame intre ei la nastere si acum au mai ramas 70 gr, unul are 5,2 kg si celalat 5,13 kg... amandoi papa formula.

elenada, vazut poze, sunt tare scumpi piticii tai

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:



Buna ziua.

Inesclara margele de care ai intrebat da sunt din lemn si au cam in jur de 40-50 cm.sunt atat pt fetite cat si pt femei insa se pot face si la comanda,dupa lungimea dorita.

Speranta exact la fel a fost si la noi,rareori aveau amandoua aceeasi greutate.au fost vreo 2-3 luni in care erau cu aceeasi greutate si lungime si una era mai zglobie,mai agitata insa acum ca-s mai mari amandoua au aceeasi enerfie.sa-ti traiasca

elenada am admirat si eu pozicile..super

aseara era sa-mi stea inima in loc,le-am facut baita si le-am lasat pt cateva min in patut sa merg sa le aduc laptele pt somnik si cand m-am intors,Alexandra s-a aplecat peste gratiile patutului si gata a fost,noroc ca pana sa ajunga jos in cap am prins-o,mi-a stat inima in loc.tremuram din toate incheieturile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

Azi am implinit si noi 3 luni! Nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul. Am vazut toate pozele voastre cu gemanutii, sunt superbi cu totii.
Vreau sa va intreb gemenii vostri au crescut la fel? Alexandra mananca bine si creste foarte bine, Georgiana e o mofturoasa, cand mananca, cand nu mananca si creste mult mai lent, in schimb e mult mai activa. La nastere era o diferenta de 50g intre ele si acum e 700 g. Alexandra are 5750g, iar Georgiana 5050g. Alexandra mananca si san si formula, iar Georgiana numai san si cateoda nici asa nu mananca, foarte rar accepta putin supliment. La voi cum e?
Am pus la semnatura cateva poze de azi!

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele



Si la mine fetele mananca mixt san+lapte praf (amandoua). Alena mananca bine si a crescut mai mult dar este si mai activa, iar Natalia e mofturoasa si face fitze mai ales la san si indeosebi seara si a crescut mai putzin dar e si mai lenesha. Nici scaune prea dese nu are...se pare ca asimileaza mai bine ce mananca. La nashtere aveau amandoua 2.1 kg iar la 7 saptamani cand le-am cantarit ultima data diferentza era de 230 g in favoarea Alenei (3.69 kg v 3.46 kg).


Editez: Am intrebat-o si pe dr la ultimul control al Nataliei despre faptul ca mananca putzin (uneori doar 6-7 minute de supt la san)...raspunsul a fost ca daca doarmne bine dupa mese si ia in greutate e ok.

din 09.12.2009 mami de Katya Natalia si Sofia Alena


album bb-lushe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

ariadna33 Cum aratau bubitzele si pe unde apareau? Si fetitzelor mele le-au aparut bubitze pe fatza si am fost cu Natalia la neonatolog (la Alena sunt pe trecute) care a diagnosticat-o cu dermatita de contact (probabil de la manushile pe care si le tine non-stop pe fatza sau de la hainele noastre) si ne-a dat ca tratament o crema cam scumpa de la Avene (Trixera). De 2 zile le ung si nici un rezultat...ce-i drept ca au fost si niste zile mai agitate (cu botezul si prima impartashanie).


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia si Sofia Alena


album bb-lushe

Mergi la inceput