Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(44)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

O primavara minunatat tuturor, cu multa caldura si lumina in suflete si afara! Multe din partea noastra.

La multi aniMihai si Andrei!!! Sa fiti sanatosi, fericiti si sa aveti o viata imbelsugata! Acum treceti intr-o noua etapa. Multa sanatate si parintilor si un buchet mare de pentru mamica care se descurca minunat cu trei copilasi!
Scuze de intarziere, dar am avut ceva probleme de sanatate si nu prea am mai reusit sa scriu.

In ceea ce priveste carucioarele aveti mare grija la greutate. Eu am unul destul de greu si este greu de manevrat. De asemenea sfatul meu sa aiba rotile din fata pivotante si de asemenea roti din acelea modelul mai mare (eventual cu camera, umflate ca cele de masina) deoarece amortizeaza mult mai bine denivelarile de pe trotuarele din Romania, iar rotile pivotante ajuta mult la manevrabilitate. Al meu nu le-a avut asa si era greu de luat o curba mai stransa. Practic trebuia sa ridici de carut si sa-l pui pe directia buna si nu era prea usor.

Bun venit noilor mamici si felicitari pentru carucioare. Sa stea micutii la caldurica cat mai mult.

Despre noi : fetele s-au obisnuit cu noua cresa. Le place, au inceput sa vorbeasca mult mai bine, Moni chiar spune poezioare. Ingrijitoarele sunt niste femei super. Sunt foarte multumita si recomand cu caldura cresa Tohani. Singurul regret este ca inca nu vor sa socializeze cu ceilalti copii. Se joaca singurele la masuta si cateodata cu ingrijitoarea, cu lego. Altfel cu ceilalti copii nu vor. Acasa se joaca asa frumos impreuna. Incerc sa le fac sa inteleaga ca ceilalti copii nu le fac nimic, ca pot sa se joace impreuna insa deocamdata nu vor si pace. Sper sa se obisnuiasca totusi.
In alta ordine de idei aveti idee cand incep inscrierile la gradinita si cam care este sistemul? La Tohani este si gradinita vis-a-vis insa imi este putin cam departe si as incerca la una mai aproape de casa. Va multumesc pentru raspunsuri.

Va pupam,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Se pare ca am trimis de doua ori mesajul. Poate sa-l stearga cineva pe primul? Net-ul se pare ca-mi joaca feste.
Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Vad ca s-a rezolvat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Mihai si Andrei!! Sa fiti sanatosi, frumosi, omenosi! Tot binele din lume la voi sa fie!
Eliana, sa-ti traiasca flacaii!!!

Andrea, condoleantele mele, imi pare tare rau! Stiu cum e, eu am pierdut-o pe mama in vara anului trecut... greu, dar viata merge mai departe... cumva.
Te astept cu drag, cand ai timp, asa imi place cand povestesti de nazdravanii tai!

MadyEr, ma bucur ca e ok cu fetitele la cresa. pe 1 martie incepem si noi, am niste emotii cat casa...
eu zic sa te interesezi din timp si cu gradinita. vrei sa le dai din toamna, de acum? daca da, vorbeste de-acum, f greu se gasesc locuri. de altfel si la crese e cam aceeasi problema.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

O sa radeti de mine, dar cred ca ma lasa de tot neuronii si decat sa ma chinui sa tot caut in urma, mai bine va intreb din nou ceva legat de carucioare...

Tot gandindu-ma ce carucior sa cumpar, parca imi face din nou cu ochiul modelul Hauck Roadster Duo SL (Happy World Beige), pe care nici nu-l luasem in discutie pana acum, din cauza ca de la inceput sotul meu a comentat in privinta rotilor mai apropiate din fatza si a fost sceptic in privinta echilibrului la curbe... L-am gasit acum pe un site nemtesc la jumatate de pret fata de siturile romanesti si incercam sa-mi dau seama ce anume ar fi dezavantajos la el.

Din cate imi amintesc, cineva de aici spunea ca are si voiam sa intreb din nou detaliile legate de el...



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Multumim inca odata pentru urari


Andrea condoleante Imi pare foarte rau. Multa putere sa treceti cumva mai departe.


Carla noi am avut... este destul de greu (17 kg), al nostru nu se lasa compelt la orizontala, nu stiu daca au schimbat sau nu treaba asta, si e prost . Mi s-a spart un cauciuc la 2-3 luni si la vreun an s-au rupt spitele de la o roata din fata. Iar husele se dau jos dupa ce desfaci o mie de surubele, oricum nu merge spalat la masina, pt. ca la sptar are niste cartoane care care nu se scot si chair daca incap in masina, la un mom dat se vor inmuia si rupe. (de ex. aveam caruciorul mandrei cu un plastic, care se scotea si spalam carutul f. usor la masina, era uscat de pe o zi pe alta).
L-am luat tot din germania, pretul a fost bun, in comparatie cu ce era al noi... nu mai retin, dar pe la jumatate... insa nu stiu cat a meritat...

Am zis de fiecare data, greutatea e cea mai importanta... daca vrei sa iesi afara si te iau durerile de cap numai cat te gandesti ca o iei de al capat cu carat caruciorul... gasesti motive sa mai sari plimbarile din cand in cand
Bara, tavita, maner reversibil etc. ... astea nu sunt absolut necesare si unele se pot "adapta"... Dar cu greutatea nu ai ce sa mai faci...





Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

O sa radeti de mine, dar cred ca ma lasa de tot neuronii si decat sa ma chinui sa tot caut in urma, mai bine va intreb din nou ceva legat de carucioare...

Tot gandindu-ma ce carucior sa cumpar, parca imi face din nou cu ochiul modelul Hauck Roadster Duo SL (Happy World Beige), pe care nici nu-l luasem in discutie pana acum, din cauza ca de la inceput sotul meu a comentat in privinta rotilor mai apropiate din fatza si a fost sceptic in privinta echilibrului la curbe... L-am gasit acum pe un site nemtesc la jumatate de pret fata de siturile romanesti si incercam sa-mi dau seama ce anume ar fi dezavantajos la el.

Din cate imi amintesc, cineva de aici spunea ca are si voiam sa intreb din nou detaliile legate de el...



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami


Dilema mare si cu carucioarele astea.
Am mai gasit pe net unul mai usurel:

http://www.bebecarucior.ro/produs284/Graco--Caurcior-DUO-RIDER---pentru-gemeni.htm

sau asta, dar nu scrie greutatea
http://www.littlebaby.ro/807-carucior-gemeni-twins-cangaroo.html
Ce parere aveti?


23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Elyanne, multumesc mult de informatii... M-am dezumflat la loc!

Lumy, m-am uitat la cele doua linkuri... cei cu caruciorul Cangaroo sunt foarte la conici in detalii, nimic n-am inteles. Poate pe alte situri sa fie mai multe informatii?... Graco mi s-a parut ciudat sa aiba doar 2 pozitii pentru spatar: eu inteleg ca doar orizontal sau vertical se poate regla?

Pe mine ma tenteaza foarte tare asta, nu mai stiu daca ti l-am aratat: http://www.babyartikel.de/produkt/geschwisterwagen/hoco_twindem_classic_navy_kollektion_2010?utm_source=shopping&utm_medium=cpc&utm_term=hoco_twindem_classic_navy_kollektion_2010 ...



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Eu am modelul acesta de carucior
http://www.kinderwagen.de/Zwillingswagen-20t/Hartan-23c/Hartan_ZX_II_inkl_2_Softtasche_Kollektion_2010-10052_article.html
sunt foarte multumita de el, am si landouri la el, de fapt sunt un fel de portbebe, e excelent mai ales ca e iarna si nu puteam sa cumpar modele sport. E destul de greu, dar se manevreaza foarte usor si se aduna tip carte. Am incercat unul care nu are roti pivotante si se manevreaza extrem de greu.


Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

salutare,

proaspetele mamici de gemeni, care deja au intrat in CIC, ce a continut dosarul depus la primarie, ce a fost specific pt gemeni?


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Eu am depus Dosarul pt cic asha:

- cerere tip (aici completezi pt 2 copii)
- declaratzie tip a celuilalt parinte
- copie CI solicitant + sotz
- copii certificate nashtere gemeni + alti copii (cand e cazul)
- copie certificat de casatorie
- copie livret de familie (pagini scrise)
- adeverintza de la angajator
- copie decizie de suspendare a activitatii cf. art. 51 Codul Muncii
- dosar cu shina
- extras de cont (pt cine vrea banii in cont).




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5) + 1 ...Target: 7+1+11(dinainte de II)=19 kg + nshpe mii de vergeturi

Mergi la inceput