Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(44)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Speranta, arata bine caruciorul... Am vazut ca pretul e destul de mare, cu atata l-ai luat si tu sau ai prins ceva oferta?

Larisel, multumim de informatii, si pe mine ma interesa tema... Adeverinta de la angajator este cea cu veniturile in ultimele 12 luni, nu? Iar copia decizie de suspendare a activitatii cf. art. 51 Codul Muncii tot angajatorul o elibereaza?Si inca ceva... copia dupa livretul de familie e obligatorie? Eu n-am primit la casatorie livret...



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Carla, eu am licitat caruciorul de pe ebay, e intr-o stare foarte buna si husa se spala in totalitate la masina de spalat.L-am luat la 300 Euro.
In privnta dosarului pentru cic, livretul de familie nu e obligatoriu, iar decizia nu trebuia, in schimb cererea facuta de mine catre angajator de acordare a cic si aprobata de angajator trebuie depusa.

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Buna fetelor,

Pentru ca n-am mai intrat de ceva vreme raportez:

Dupa cum vedeti in semnatura am depasit perioada critica. De acum pot sta linistita in caz ca se va declansa nasterea.
Acest lucru le doresc tuturor gravidutelor care sunt inca cu sufletul la gura. Sa treaca cu bine de luna a 8-a si sa ne auzim, aici pe forum, povestind doar despre poznele ingerasilor nostri ci nu despre diverse boli sau griji.
Repausul la pat este foarte important. De la 30 de saptamani n-am dat cu nasul de aer decat pana la medic si inapoi.

Sunt insa foarte suparata pentru ca, in pragul nasterii, am aflat ca doctora care m-a monitorizat pe toata perioada sarcinii, in care am deplina incredere, nu va putea asista la nastere. Se pare ca se fac restructurari prin spitale. Ea este unul din medicii vizati nefiind angajata a spitalului ci detasata din alta parte. Bineinteles ca-mi va recomanda un alt medic, dar ........

In ceea ce priveste aparitia vergeturilor cu siguranta le sunt predispusa. Am o gramada pe coapse de dinainte de sarcina aparute in urma diverselor cure de slabire. Desi nu nu m-am ingrijit in mod deosebit, am folosit crema pt gravide de la Sanosan max o data pe zi si la o circumferinta a taliei de 125cm si 25 kg castigate pana acum, inca n-a aparut nici o vergetura.

Acum despre dilema caruciorului:
Cred ca majoritatea carucioarelor de gemeni au in jur de 20kg. Daca mai adaugam si greutatea copiilor.......
Consider ca este foarte important ca dimensiunea rotilor sa fie cat mai mare iar cele din fata neaparat sa fie pivotante.
Nu am avut posibilitatea sa vedem nici un carucior pt gemeni, asa ca pentru moment noi ne-am hotarat la modelul Chipolino Domino, pe care-l vom achizitiona dupa nastere. E drept ca in pozele de pe net arata ca o roaba, dar cred ca au fost facute de jos. M-a incantat si faptul ca are in dotare destule accesorii (aparatoare de ploaie, huse pt picioare)si are dimensiunile destul de reduse astfel incat sa ne incapa in porbagajul masinii.
Cine imi poate da detalii despre el? A avut cineva modelul asta? Banuiesc ca ar avea si ceva dezavantaje.

Pentru ca nu stiu ce ma asteapta in zilele urmatoare va urez de pe acum un 8 Martie fericit si multi !

36 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Madutza,deci inca esti 3 in 1... felicitari ca ai ajuns pana aici!!!!

Iti tin pumnii sa ai parte de o nastere cat mai usoara si sa te intorci repede acasa cu copiii... Chiar asa, ce greutate au acum? Incerci sa nasti natural sau faci cezriana?

Imi pare rau pentru faza cu doctorita... intradevar e foarte nasol sa-ti pierzi medicul chiar inainte de nastere, mai ales daca aveai si maxima incredere in competentele sale... Dar inca nu ti-a recomandat pe nimeni, ca sa ai o intalnire preliminara? Cum o sa fie, va cunoasteti direct in sala de nasteri? N-ar trebui ca medicul sa cunoasca istoricul sarcinii tale, sa-ti vada dorasul inainte, sa stie ce si cum legat de tine?

Cat despre carucior, cred ca singurul dezavantaj este ca e pe 3 roti... si parerea aproape unanima a mamicilor este ca cele pe 3 roti sunt mai instabile ca celelalte. Ce stiu eu este ca la urcat/coborat borduri (sau trepte) va trebui sa te intorci mereu cu spatele si sa folosesti cele doua roti din spate, ca sa nu ramai in echilibru doar pe o singura roata si sa ti se balanzeze caruciorul, cu copiii in el. E opinia mea subiectiva, ca nici eu n-am carucir inca si vorbesc numai din teorie!

Speranta, mersi de info! Ai facut "afacere buna" cu caruciroul!



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Multumesc pentru incurajari Carla.
La ecografia de 35 de saptamani bebeii aveau cca 2500gr si 2700gr.

Eu sunt dispusa sa incerc sa nasc natural.
Cele aproape 2 luni de stat la pat imi sunt suficiente. Alte cateva saptamani de recuperare dupa cezariana m-ar face sa cedez nervos. In plus am o ambitie sau poate o incapatanare de a ma ocupa personal de toate treburile legate de bebelusi.

Despre doctorul care imi va fi recomandat nu stiu inca nimic.
Avand in vedere ca nu sut bucuresteanca si mi-e teama sa nu mi se declanseze nasterea acasa intentionez ca saptamana viitoare sa ma internez preventiv si astfel sa-mi cunosc si noul medic. De altfel, inca mai sper ca doctora mea sa poata fi prezenta chiar daca nu va putea interveni.

In ceea ce priveste caruciorul, de faza cu urcatul si coboratul bordurilor chiar nu aveam habar. M-ai pus serios pe ganduri.

36 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Fetelor am vazut ca discutati despre dosarul pentru CIC.
As avea nevoie de o lamurire.
Stiu ca acest dosar se depune in momentul in care se finalizeaza concediul de sarcina si lauzie. De la caz la caz ori imediat dupa nastere ori la finalizarea celor 128 de zile (dupa cum doreste proaspata mamica sa intre in concediul de crestere a copilului).
Acest dosar include si solicitarea alocatiilor pt copii sau doar indemnizatia de crestere a copiilor? In cazul in care nu le include care sunt demersurile care trebuiesc facute pentru allocatii si cand?
Mai stiam ceva de o indemnizatie pentru trusoul noului nascut. Mai este de actualitate?

36 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor
Va doresc o primavara frumoasa.

In legatura cu carucioarele pt gemeni au am de la cosatto. Sunt multumita de el dar mi-as fi dorit sa aiba rotile mai mari. e usor de manevrat pe teren neted dar pe teren accidentat mergi mai greu din cauza rotilor mici. E un carucior usor are doar 11,5 kg. Nu are bara in fata de protectie dar inca nu ii simt lipsa. Pe pitici ii prind in centuri si nu vad de ce ar trebui sa ii lipesc de spatar. eu las centurile un pic mai largute si ei se pot misca dar nu pot iesi din ele.

Caruciorul de la perperego nu se lasa complet pe spate deci nu poate fi folosit pt nou nascuti.

Cat despre noi se sa va zic. Piticii cresc pe zi ce trece. Nu imi vine sa cred ca trece asa repede timpul. Matei a fost bolnavior si a facut tratament cu antibiotic. O sa trebuiasca sa ii repet analizele sa vedem daca e toul ok. Vb amandoi in legea lor. matei spune mama mai ales cand e suparat ma striga. Ana spune tata dar nu o face in mod constient. Toata ziua spun tatata bababa mamamama. Matei se taraie precum o rama iar ana se chinuie sa stea in patru labe dar funduletul e greu tare si nu ii reuseste.
In rest papa bine nu avem probleme. Asteptam sa vina caldura ca sa stam mai mult pe afara.

va pupacim si va dorim sarcini usoare gravidutelor si bebei sanatosi mamicutelor.




elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Madutza, dosarul pt alocatii se poate depune imediat ce ai certificatele de nastere a copiilor si odata cu el si cererea pt trusoul nounascutului, 140 lei pt fiecare copil si indemnizatia unica de nastere, 230 lei tot de doua ori. In cic se poate intra la terminarea concediului postnatal dar nu mai repede de 42 zile de la nastere.
Iti doresc sa nasti asa cum iti doresti, si eu am nascut natural, si o fost foarte bine, peste doua ore eram impreuna cu fetitele in salon.

Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

La Multi Ani tuturor, multa sanatate, fericire si copii sanatosi! Un buchet mare de flori din partea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Pentru ca sunteti cele care insenineaza zilele barbatilor - desi ei se plang dar numai pentru ca asa s-au obisnuit - pentru ca sunteti cele care suflati dragoste peste orice faceti voi si familia voastra, pentru ca sunteti cele care numai cand priviti catre copiii vostri, dati lumii mai multa frumusete, pentru ca sunteti cele care gasesc in fiecare zi timp pentru orice problema si orice nevoie a celor dragi, pentru ca, desi va mai plangeti cateodata, o luati de la capat in fiecare zi, mai puternice si mai hotarate, pentru ca sufletul vostru stie ce e iubirea, cum se daruieste si cum se primeste ea... si pentru tot ceea ce reprezentati... pentru voi timpul se opreste putin in loc la fiecare inceput de Primavara, sa va aduca un omagiu...La multi ani!



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput