Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(44)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:


_

_****_
**_**_
**_**
**_**
**_**
**_**
_


O primavara Minunata


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coletutza spune:

Buna,

Va multumesc tare mult pentru raspunsurile voastre. Dupa ce am citit experienta voastra, am mai prins ceva curaj si sper sa ma descurc si eu .

Am mers si noi la targ, insa nu am gasit prea multe variante pentru carucioarele de gemeni.Dar, pentru ca DPN e undeva la inceputul lunii aprilie, si, deci plimbarile vor fi pe timpul primaverii-verii, ne-am gandit sa cumparam un carut usor , micut,din cele sport de vara, cu copii asezati lateral. Vom vedea la iarna ce vom face , daca luam un alt carut, functie si de ce vom gasi atunci.

Sarcina usoara tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui oliv2

Cat despre noi vreau sa va impartasesc si voua fericirea pe care o traiesc : alaturi de baietelul din burtica se afla si o , oricum era fericita indeferent de ce era, dar asa il facem fericit si pa tata (el vroia doua fetite).


oliv 22+




Sarcina ushoara si cat mai la termen! Ce frumos ... un carucior bleu pt mami si unul roz pt tati...



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5)............Target: 7+11(dinainte de II)=18 kg + nshpe mii de vergeturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui oliv2

Buna mamici, burtici si bb-ei,

daca azi e 1 martie vreau sa urez tuturor o primavara insorita si pt fiecare in parte un buchet de .
citesc cu mare placere mesajele voastre, si ma consider o norocoasa ca am descoperit acest forum de unde pot sa ma documentez cu adevarat din experientele pe care le traiti fiecare in parte alaturi de frumusetile de bb-lushi cat si despre experientele burticilor din care fac si eu parte, si totodata sfaturile si parerile care le putem imparti.
Nu ma numar printre voi acelea care scrieti des, dar cum inca merg la servici nu prea stau bine cu timpul, dar asta nu inseamna ca trece o zi fara sa mai citesc forumul.
Cat despre noi vreau sa va impartasesc si voua fericirea pe care o traiesc : alaturi de baietelul din burtica se afla si o , oricum era fericita indeferent de ce era, dar asa il facem fericit si pa tata (el vroia doua fetite).
In rest suntem bine, bb-ii cresc sunt in termen amandoi, se dezvolta f bine dupa spusele d-nei dr, simt "plimbarile si miscarile" lor tot mai puternice pe zi ce trece. La capitolul kg acumulate nu stiu daca e normal sau nu pana acuma am pus 4kg plus inca 2kg cele pe care le-am recuperat dupa primele luni de greturi, in total 6 kg, sper sa nu i-au f multe caci oricum aveam "rezerve" dinainte de sarcina.
Cat despre cumparaturi inca nu am achizitionat nimic, sper sa imi fac timp de acuma pana ma mai pot deplasa sa nu intru in criza de timp, desi sotul zice ca o sa se ocupe el de acest capitol daca o sa avem surpriza, dar totusi sper sa nu avem, si o sa pregatesc lista inspirandu-ma din mesajele voastre.

Pana la urmatoarea intalnire va urez multa sanatate si incaodata o primavara insorita!

oliv 22+





Felicitari pentru si
Io antrenez soata de pe acu cu ce o sa avem nevoie, ca sa imi cumpere exact ceea ce trebuie .


23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Am fost duminica la Expo, mai nimic interesant, modele putine pt gemeni de la 550 ron pana la 4000 ron .
La cel de 4000 ron(facut de o firma de care nu am auzit pana acu), am ramas atat de socata cand imi expunea tanti ce si cum, ca m-au trecut caldurile, in schimb celalalte modele erau greu de strans, manevrat etc....

Eu ma gandesc sa aleg dintre urmatoarele:

http://www.bebeplanet.ro/categorie/Trusoul-bebelusului/Carucioare-copii/produs/Cosatto----Carucior-gemeni-You-2/2,16,1229,detalii.bebe

http://www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/243-carucioare-copii-sistem-transport-tako/1629-carucioare-copii-gemeni-duo-driver-red.html

http://www.universultau.ro/products/445

http://www.vanstore.ro/hauck-roadster-happy-world-beige-p-4691.html?osCsid=5763914cb3639624246024d93d4d2827

http://idealbebe.ro/graco-carucior-gemeni-twingo-marco-austria-p-4123.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Larisel, mersi mult de sfat! Uite ca la raionul de produse de bebe nu m-am uitat niciodata cu atentie, eram convinsa ca dincolo - la scutece - trebuie sa caut chilotii... Ma duc zilele acestea din nou, sper sa am noroc. Ma uitam la semnatura ta si am vazut targetul de slabit... succes maxim! Voiam sa te mai intreb, apropos de vergeturi, in ce perioada ti-au aparut si cat de repede au devenit vizibile? Eu ma dau in fiecare seara cu un ulei natural si pana acum (saptamana 30), slava Domunului inca nu mi-a aparut niciuna, dar stau seara de seara cu stressul ca la un moment dat tot vor aparea, n-am cum sa scap... Si eu am avut vreo minim 10 kg in plus dinainte de sarcina, plus 17 kg deka cu sarcina... deci sunt ca un balon.



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami



Vergeturile mi-au aparut in ultima luna, pe la 32 de saptamani si s-au extins pe toata burta foarte repede. Acum arata mult mai urat, pt ca burta aia mare de tot de 9 luni a fost inlocuita de o burta un pic mai mica dar tot mare, asha de vreo 4 luni . Si eu toata sarcina m-am uns cu ulei de migdale dulci dar tot mi-au aparut vergeturi, deci si eu cred ca daca e sa-ti apara iti apar oricum. Poate tu ai noroc si scapi.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5)............Target: 7+11(dinainte de II)=18 kg + nshpe mii de vergeturi


Vergeturile tind sa cred ca sunt inevitabile , depinde si de predispozitia fiecareia, si acu sa fim serioase la cat de "suple" devim pe durata sarcinii, pielea mai cedeaza.

Si noi tot in kg evaluam trecerea timpului, imi doresc sa stea cat mai bine, si sa fie dolofane . Sincer, eu chiar ma gandeam cum o sa aiba ele loc in burtica, fiecare cu placenta ei, ca eu sunt destul de pipernicita...pardon eram
La noi urmatoarea eco va fi cam in 2-3 sapt, abia astept sa le revad.



23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Lumy_Clt nu recomand hauck E f. greu si complicat de manevrat.
Peg Perego am inteles ca e ok, insa stiam ca e de la 4 luni in sus, pt ca nu se lasa spatarul la orizontala complet.
Iar Cosatto daca am retinut bine are Elenada...

Am mai descoperit un model de carucior... surioara vrea sa ia pt. bb dar modelul simplu (sper sa mearga linkul, sa nu se considere reclama):
www.bebeshopp.ro/produse/products-page/carucioare-si-scaune-de-masina/carucior-maclaren-twin-techno/" target="_blank">Carucior Maclaren Twin Techno
www.bebeshopp.ro/produse/products-page/carucioare-si-scaune-de-masina/carucior-maclaren-twin-triumph/" target="_blank">Carucior Maclaren Twin Triumph


Despre vergeturi... cred ca depinde doar de materialul clientului... Surioara are doar un bb la purtator si are burta plina de vergeturi Eu cu doi, n-am avut deloc... Insa am facut pe fund si pe picoare la sarcina cu mandra... Si ne-am dat si eu, si ea... cu diverse, zilnic... asta este


Altfel, noi sunte virustai... doar ne pregatim de party Ca de fiecare data, cu mucii in barba... de data asta e mai rau pt. ca fac febra mare... si de aici si niste afte sau herpes in gura / langa buze... si abia mananca...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Lumy_Clt nu recomand hauck E f. greu si complicat de manevrat.
Peg Perego am inteles ca e ok, insa stiam ca e de la 4 luni in sus, pt ca nu se lasa spatarul la orizontala complet.
Iar Cosatto daca am retinut bine are Elenada...

Am mai descoperit un model de carucior... surioara vrea sa ia pt. bb dar modelul simplu (sper sa mearga linkul, sa nu se considere reclama):
www.bebeshopp.ro/produse/products-page/carucioare-si-scaune-de-masina/carucior-maclaren-twin-techno/" target="_blank">Carucior Maclaren Twin Techno
www.bebeshopp.ro/produse/products-page/carucioare-si-scaune-de-masina/carucior-maclaren-twin-triumph/" target="_blank">Carucior Maclaren Twin Triumph



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)




Lumy,atentie si la caruciorul Tako, are aproape 30 kg! E cel mai greu carucior pe care l-am gasit pe vreun site.

Cele de la McLaren sunt frumoase, dar fiind sport n-au in fata bara de protectie... si eu cred ca in lunile cand copii incep sa se ridice, sa stea in fundulet sprijiniti, bara aceea e de mare ajutor pentru echilibrul lor. Altfel ar trebui, cred eu, sa fie tinuti strans in chingi, fara libertate prea mare de miscare...



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Daaaaa trebuie prinsi in centuri... insa daca sunt ca mandra mea, care se scurgea din carut, bara n-o sa-i impiedice deloc... se lasa in jos, si cobora pe sub ea... nici nu observai din spate, de unde impingi carutul... sau se ridica in picioare si putea sa-si piarda echilibrul, sa cada in cap ... deci tot centurile erau de baza

Cu baietii n-am folosit tot timpul centurile... De ex. de acasa pana in parc le foloseam... puteam sa traversez strada si chiar atunci sa se ridice in picioare... doar prin parc le desfaceam...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

O primavara frumoasa si din partea mea tuturor gravidutelor si mamicilor

Fetelor, la 1 an fac un tort sau doua?

Mergi la inceput