Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(44)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Citat:
citat din mesajul lui Lumy_Clt

dupa ceva vreme de absenta.

Am fost la eco si la control sapt trecuta , bebeline sunt in parametrii normali, la 21 sapt si 3 zile aveau peste 400 de grame...
Ah, si s-a confirmat ca o sa avem [fetite][fetite], deci nu mai e nici un secret .

La mine toate is bune, si pt o perioada m-am reintors la munca, cu program redus...iar cand mi s-o lua intru in medical
Ah, si datorita pozitiei bebelinelor, va trebui sa nasc prin cezariana.

In week-end ne-am propus sa ne facem timp sa mergem la BabyExpo, sa vedem carucioare si alte nebunii.



22+ cu



Felicitari pt eco si pt carucioarele roz! Pozitzia bb-linelor se mai poate modifica pana pe la vreo 7 luni, dupa aceea nu prea mai au loc de intors. Sarcina ushoara in continuare!




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5)............Target: 7+11(dinainte de II)=18 kg + nshpe mii de vergeturi




Vad ca tu te-ai obisnuit cu programul printeselor.
Si eu o sa o am pe mama in preajma sa ma ajute.
Sper ca bebelinele sa aiba loc, eu is cam mica in conformatie..pardon acu sunt , si nici inaltime nu prea am. Iar pana acum s-au asezat cam 9 kg.
Sanatoasi sa fim si le rezolvam pe toate.

La Expo vreau sa vad dc gasesc ceva carucioare sa testez, caci una e cand vezi doar poza si alta este cand treci si la partea practica.



22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Buna dimineata, mamici.

Carmrlly, iti urez multa sanatate si o nastere cat mai aproape de termen... si eu sper sa ajung pana la 35-36 de saptamani cu fetele, desi doctorita mi-a spus ca suntem optimiste sa credem asta. Dar atata vreme cat tu te simti bine si te menajezi, n-ar trebui sa para surprize. In privinta pregatirilor, eu tocmai de aceea m-am grabit: mi-a fost teama sa nu ajung in situatia de a nu ma mai putea deplasa, de a nu mai putea merge la cumparaturi etc... Si tot ce am luat am luat cu drag, am facut plimbari prin magazine, fara graba si fara stress... acum n-as mai fi putut. Dupa 10 minute de umblat prin magazine imi vine sa ma pun pe jos din cauza durerii de spate. Pentru spalatul hainutelor, eu am cumparat un detergent special, sensitiv, de la DM, e marca lor si e foarte bun atat ca pret cat si ca si calitate. E special pentru rufe de copii si pentru persoane cu piele sensibila. Jucariile am decis sa le inmoi manual in apa cu detergent si apoi sa le storc la masina, ca sa se usuce mai repede. Vedem noic e ramane din ele!

Larisel, mersi mult de sfat! Uite ca la raionul de produse de bebe nu m-am uitat niciodata cu atentie, eram convinsa ca dincolo - la scutece - trebuie sa caut chilotii... Ma duc zilele acestea din nou, sper sa am noroc. Ma uitam la semnatura ta si am vazut targetul de slabit... succes maxim! Voiam sa te mai intreb, apropos de vergeturi, in ce perioada ti-au aparut si cat de repede au devenit vizibile? Eu ma dau in fiecare seara cu un ulei natural si pana acum (saptamana 30), slava Domunului inca nu mi-a aparut niciuna, dar stau seara de seara cu stressul ca la un moment dat tot vor aparea, n-am cum sa scap... Si eu am avut vreo minim 10 kg in plus dinainte de sarcina, plus 17 kg deka cu sarcina... deci sunt ca un balon.

Luminita, multumim de urari!

Lumy, felicitari pentru carucioarele roz si pentru vestile bune! Ai grija de tine si menajeaza-te cat mai mult, nu brava la serviciu! Daca testezi ceva modele interesante la expo, te rog pune-mi si mie despre ele... eu nici acum n-am reusit sa ma hotarasc ce vreau, tot astept un miracol!



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Iar acum despre noi:

Dupa ce saptamana trecuta m-a alertat doctorita pe motiv ca fetele sunt foarte mici (aveau in jur de 800 grame), ieri am repetat consultatia si... surpriza! Avem o fetita de 1100 gr si una de 1290 gr, conform noilor masuratori! Doamne-ajuta.

Doctorita a concluzionat ca precis penultimele masuratori au fost incorecte si au dat valori gresite, altfel ar fi fost imposibil sa puna fetele atat de mult pe ele, in numai 10 zile. Plus ca atunci ma controlase in policlinica, unde are un ecograf probabil de-o varsta cu noi, se prea poate sa fi dat rateuri.

Incepand de ieri mi-a dat sa iau si Gynipral, pe langa fier si magneziu, pe care le luam de multa vreme. Plus Urinal preventiv, pentru o usoara flora gasita la ultimele analize de urina si muuuuuuuuult ceai diuretic, impotriva umflarii mainilor si picioarelor. Alte recomandari speciale nu mi-a facut, ceea ce inseamna ca totul e sub control, momentan.

Atata doar ca, la final, m-a intrebat razand ce vreau sa-mi aduca Iepurasul... Pentru ca, din punctul ei de vedere, cam acolo se va termina odiseea noastra.



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Multumesc fetelor pentru sustinere, am nevoie de incurajari.
Lumi, felicitari pentru fetite. Greu s-au lasat descoperite. Sarcina usoara si la termen.
Laura, nu am facut analize pentru calciu decat hemograma. Episoadele cu transpiratii in fiecare noapte se repeta, ziua nu transpir. De calciu nu cred ca am voie sa iau medicamentos, eu deja am avut contractii, asa ca incerc sa beau cat mai mult lapte, dar cum nu ies la soare, cum sa se asimileze?
Jocurban, deci sa nu imi fac griji daca vin mai devreme printii mei? Eu sper macar 32 saptamani sa apucam si mai mult. Intru in saptamana 30 si parca ma simt mai optimista.

fetelor ati avut probleme cu picioarele, la statul in picioare, ale mele se inrosesc si le simt grele.
Va urez weekend placut.

 30+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Larisel, mersi mult de sfat! Uite ca la raionul de produse de bebe nu m-am uitat niciodata cu atentie, eram convinsa ca dincolo - la scutece - trebuie sa caut chilotii... Ma duc zilele acestea din nou, sper sa am noroc. Ma uitam la semnatura ta si am vazut targetul de slabit... succes maxim! Voiam sa te mai intreb, apropos de vergeturi, in ce perioada ti-au aparut si cat de repede au devenit vizibile? Eu ma dau in fiecare seara cu un ulei natural si pana acum (saptamana 30), slava Domunului inca nu mi-a aparut niciuna, dar stau seara de seara cu stressul ca la un moment dat tot vor aparea, n-am cum sa scap... Si eu am avut vreo minim 10 kg in plus dinainte de sarcina, plus 17 kg deka cu sarcina... deci sunt ca un balon.



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami



Vergeturile mi-au aparut in ultima luna, pe la 32 de saptamani si s-au extins pe toata burta foarte repede. Acum arata mult mai urat, pt ca burta aia mare de tot de 9 luni a fost inlocuita de o burta un pic mai mica dar tot mare, asha de vreo 4 luni . Si eu toata sarcina m-am uns cu ulei de migdale dulci dar tot mi-au aparut vergeturi, deci si eu cred ca daca e sa-ti apara iti apar oricum. Poate tu ai noroc si scapi.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5)............Target: 7+11(dinainte de II)=18 kg + nshpe mii de vergeturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coletutza

Buna tuturor,

am si eu mai multe nelamuriri despre cum trebuie sa te organizezi cand ai gemeni , poate vi se par aiurea intrebarile, dar nu mi-e clar cum ar trebui sa procedez.
voi ii alaptati pe rand? cum faceti la scos gazutzul ? baita o faceti pe rand?
pe mine ma va ajuta mama ziua, iar sotul in timpul noptii...si as vrea sa ma ocup eu de ei, cat pot de mult , iar ai mei sa ma ajute la diverse alte necesitati.insa, iarasi nu stiu cum ma voi descurca in perioada de recuperare dupa cezariana.
poate imi dati exemplele voastre, cum va descurcati, ca sa prind si eu putin curaj ....multumesc

ce solutii aveti voi la carucioarele de gemeni? eu am tot cautat pe net, dar cele pe care le-am vazut nu intra in liftul mic din blocul nostru, si, peste asta, nici usa casei nu e foarte lata, deci trebuie trenuletz.

va multumesc pentru raspunsuri, o zi buna


buna,
hai sa-ti spun cum a fost la mine.
eu am alaptat putin din pacate, dar o faceam pe rand, nu ma descurcam cu ei deodata la san. cand am inceput sa le dau formula, din biberon, reuseam (si acum reusesc) sa le dau la amandoi in acelasi timp. ii sprijineam pe pernute, langa mine, fiecare mana si bibeon destinata unui copil. cand au mai crescut, ma ajutam de scoici.
pentru eructare la fel, procedam pe rand. destul de rar am reusit sa-i tin in brate pe amandoi si sa si pot sa-i bat usor pe spate.
baita le-a facut-o pe rand, pana pe la 1 an. de atunci numai si numai impreuna, nici nu vor altfel, e scandal mare daca nu percutez.

eu n-am reusit sa-i scot afara decat cu ajutor, in 90% din cazuri. primul carut pe care l-am avut, de gemeni, dar nu tip trenulet, nu incapea desfacut din pe usa noastra, nici in lift, nici pe cele doua usi de la intrarea in bloc. apoi, blocul nostru e pe un deal, scarile sunt imense si trebuia sa-l cobor singura si sa-l las la capatul scarilor, chiar in strada. timp in care copiii ramaneau singuri in casa, ceea ce nu era ok. asa ca am avut ajutoare.
apoi am cumparat 2 caruturi normale, pe care le legam unul de altul - asa reuseam sa-i scot singura, duceam un carut gol jos, apoi veneam cu unul in care puneam un copil, iar pe al doilea il tineam in brate.
acum ii scot numai cu ajutor, imi e mai simplu asa.

succes!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Multumesc fetelor pentru sustinere, am nevoie de incurajari.
Lumi, felicitari pentru fetite. Greu s-au lasat descoperite. Sarcina usoara si la termen.
Laura, nu am facut analize pentru calciu decat hemograma. Episoadele cu transpiratii in fiecare noapte se repeta, ziua nu transpir. De calciu nu cred ca am voie sa iau medicamentos, eu deja am avut contractii, asa ca incerc sa beau cat mai mult lapte, dar cum nu ies la soare, cum sa se asimileze?
Jocurban, deci sa nu imi fac griji daca vin mai devreme printii mei? Eu sper macar 32 saptamani sa apucam si mai mult. Intru in saptamana 30 si parca ma simt mai optimista.

fetelor ati avut probleme cu picioarele, la statul in picioare, ale mele se inrosesc si le simt grele.
Va urez weekend placut.

 30+  si
Multumesc Doamne!



Carmelly, eu cred sincer ca n-ar trebui sa ne facem griji niciuna dintre noi si sa nu ne mai gandim ca vor veni atat de repede pe lume... acum iti spun si eu cum imi spune mie toata lumea: "Ce 32?! Ce 34?! Stai linistita si o sa vezi ca ajungi la 36 de saptamani!"... Sper din suflet sa fie asa. Daca ajungem pana acolo, suntem cele mai fericite mamici, nu?!

Eu incerc sa nu ma mai gandesc in termeni de saptamani, ci sa masor AMR-ul in greutatea fetelor... pana acum m-am gandit doar "sa treaca de 1 kg fara evenimente!"... acum sunt mult mai optimista si sper sa trecem mult peste 1,5 kg, sper de fapt sa avem 2 kg la nastere sau cat mai aproape... La fel imi recomanda si doctorita, ca daca ajungem spre 2 kg totul va fi perfect. Iar 2 kg putem atinge in urmatoarea luna, daca stam linistite si ne menajam.

O sa vezi ca va fi bine si vom avea copii sanatosi si frumosi! Nu ne grabim niciunde, nu?!



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:






O PRIMAVARA FRUMOASA DRAGI MAMICI SI GRAVIDUTE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

va doresc o primavara frumoasa!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Buna mamici, burtici si bb-ei,

daca azi e 1 martie vreau sa urez tuturor o primavara insorita si pt fiecare in parte un buchet de .
citesc cu mare placere mesajele voastre, si ma consider o norocoasa ca am descoperit acest forum de unde pot sa ma documentez cu adevarat din experientele pe care le traiti fiecare in parte alaturi de frumusetile de bb-lushi cat si despre experientele burticilor din care fac si eu parte, si totodata sfaturile si parerile care le putem imparti.
Nu ma numar printre voi acelea care scrieti des, dar cum inca merg la servici nu prea stau bine cu timpul, dar asta nu inseamna ca trece o zi fara sa mai citesc forumul.
Cat despre noi vreau sa va impartasesc si voua fericirea pe care o traiesc : alaturi de baietelul din burtica se afla si o , oricum era fericita indeferent de ce era, dar asa il facem fericit si pa tata (el vroia doua fetite).
In rest suntem bine, bb-ii cresc sunt in termen amandoi, se dezvolta f bine dupa spusele d-nei dr, simt "plimbarile si miscarile" lor tot mai puternice pe zi ce trece. La capitolul kg acumulate nu stiu daca e normal sau nu pana acuma am pus 4kg plus inca 2kg cele pe care le-am recuperat dupa primele luni de greturi, in total 6 kg, sper sa nu i-au f multe caci oricum aveam "rezerve" dinainte de sarcina.
Cat despre cumparaturi inca nu am achizitionat nimic, sper sa imi fac timp de acuma pana ma mai pot deplasa sa nu intru in criza de timp, desi sotul zice ca o sa se ocupe el de acest capitol daca o sa avem surpriza, dar totusi sper sa nu avem, si o sa pregatesc lista inspirandu-ma din mesajele voastre.

Pana la urmatoarea intalnire va urez multa sanatate si incaodata o primavara insorita!

oliv 22+


Mergi la inceput