Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(44)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

A si o intrebare, transpir f mult noatea, special gat si cap. Schimb cate 3-4 camasi de noapte. E normal? Sa fie de la infectia din gat? Temperatura nu am.

Sanatate la toti.

 29+  si
Multumesc Doamne!



Eu stiam ca transpiratia le nivelul capului mai ales e un semn de lipsa de calcui. Cum stai cu analizele? Oricum nu cred ca poti lua calciu medicamentos acum, pt ca e generator de contractii.
Sanatate multa si sarcina usoara!



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

laura eu am luat cipcal la indicatia dr pana am nascut..si nu am avut vreodata contractii.



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Vizitati magazinul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Mersi de ponturi... Din pacate, n-am gasit in hypermarketuri ceea ce cautam, insa ieri am periat siturile de gravide si am gasit ceva modele, din care mi-am ales doua bucati. In privinta pretului... parca mi-as fi luat rochii de seara!

MI-au ramas acum doar chilotii de unica folosinta, dupa care ma tot uit pe la raioanele de scutece, cum mi s-a spus sa fac... dar pana acum n-am gasit niciunde. Mai incerc si in farmacii, daca nu gasesc imi cumpar cateva perechi de "gogosari" de bumbac, din aia pentru varsta a treia, pe care ii fac eu de unica folosinta, fara regrete...



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami



Nu e bine la raionul de scutece, ci la raionul cu produse pt bebei. De exemplu in carrefour gasesti chilotzi de unica folosintza tigex pe langa suzete, canutze, aparatori de prize etc.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5)............Target: 7+11(dinainte de II)=18 kg + nshpe mii de vergeturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

La multi ani sarbatoritilor. Sanatate, bucurii si numai impliniri.
La mine s-a cam ingrosat gluma, au inceput contractiile, aveam si chiar din 10 in 10 min, nedureroase cel putin. Tratament, ser fiziologic si o noapte in spital dupa care au cedat. La urmatorul control tot mai aveam contractii, iara ser, si nifedipin si control la colul uterin. Era putin deschis dar lung de 2.78 cm. Nu m-am internat dar stau numai pe nidilat, no-spa iau de buna voie ca e aci nu exista medicamentul si mai mult in pat. Dr. a zis ca nu e de speriat situatia, bebeii erau sf sapt 27 de 1150, respectiv 1162. Am facut si injectiile cu cortizon pentru maturarea plamanilor micutilor, vre-o 4 doze. Sambata la ultimul control bebeii aveau 1250 si 1284. Contractiile erau mai slabe dar tot erau. Dr. a zis ca situatia nu e asa neagra pe cat pare. Si eu am un feeling ca ei vor mai sta inca cel putin 4 saptamani in burtica. Acum fiecare zi pentru noi e o minune in formatia 3 in 1, pana la termen.
Vad ca jocurban deja are aproape totul pregatit, eu nici bagajul nu il aveam cand am fost internata. Nici acum nu il am ca nu ma mai pot plimba. Camera bebeilor nu e terminata, am varuit doar si instalat dulapurle noi, patuturile sunt inca in cutie. Lucrusoare au slava Domnului, numai ca nu sunt spalate si nu stiu ce detergent sa cumpar. Si eu am luat jucarii de pus pe marginea patutului si nu stiu daca e o idee buna sa le spal manual.
Am facut o infectie si in gat de la antibioticul luat pentru rinichi si tratez numai cu gargara cu sare. Antibioticul oral imi omoara flora si imi agraveaza mai mult situatia. Alt remediu nu stiu.
A si o intrebare, transpir f mult noatea, special gat si cap. Schimb cate 3-4 camasi de noapte. E normal? Sa fie de la infectia din gat? Temperatura nu am.

Sanatate la toti.

 29+  si
Multumesc Doamne!



Ai grija si stai numai in pat! Cumintzica!

Detergent special pt bb-i eu folosesc Dermalin. L-am luat de la sensiblu dar de vreo 2 luni nu il mai gasesc...ma tot amana de azi pe maine. O alta varianta ar fi Sano senzitive (gasesti in hipermarketuri dar are parfum) sau Persil senzitive lichid.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5)............Target: 7+11(dinainte de II)=18 kg + nshpe mii de vergeturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:



jocurban, carmelly, multa bafta sa mai stea piticii la caldurica!

e ok sa spalati jucariile de plus la masina, cele pentru bebei, nu prea sofisticate. ar trebui sa scrie asta si pe eticheta. chiar si cele care scot sunete se pot spala, nu stiu daca toate, dar eu am bagat cateva si de fiecare data a fost ok.

pentru hainute si noi am folosit DERMALIN.

si eu stiu ca transpiratia in zona cefei e semn de lipsa de Calciu. La fel stiu si eu, Calciul poate da contractii, asa mi-a spus si mie medicul in timpul sarcinii. depinde si de doza administrata, totusi.

bogdana, andutza, cu scuzele de rigoare pentru intarziere!

aaa, si sa stiti ca am vazut toate pozele, Elenada, Kiki, Andutza, aveti niste copilasi superbi!



Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coletutza spune:

Buna tuturor,

am si eu mai multe nelamuriri despre cum trebuie sa te organizezi cand ai gemeni , poate vi se par aiurea intrebarile, dar nu mi-e clar cum ar trebui sa procedez.
voi ii alaptati pe rand? cum faceti la scos gazutzul ? baita o faceti pe rand?
pe mine ma va ajuta mama ziua, iar sotul in timpul noptii...si as vrea sa ma ocup eu de ei, cat pot de mult , iar ai mei sa ma ajute la diverse alte necesitati.insa, iarasi nu stiu cum ma voi descurca in perioada de recuperare dupa cezariana.
poate imi dati exemplele voastre, cum va descurcati, ca sa prind si eu putin curaj ....multumesc

ce solutii aveti voi la carucioarele de gemeni? eu am tot cautat pe net, dar cele pe care le-am vazut nu intra in liftul mic din blocul nostru, si, peste asta, nici usa casei nu e foarte lata, deci trebuie trenuletz.

va multumesc pentru raspunsuri, o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

dupa ceva vreme de absenta.

Am fost la eco si la control sapt trecuta , bebeline sunt in parametrii normali, la 21 sapt si 3 zile aveau peste 400 de grame...
Ah, si s-a confirmat ca o sa avem , deci nu mai e nici un secret .

La mine toate is bune, si pt o perioada m-am reintors la munca, cu program redus...iar cand mi s-o lua intru in medical
Ah, si datorita pozitiei bebelinelor, va trebui sa nasc prin cezariana.

In week-end ne-am propus sa ne facem timp sa mergem la BabyExpo, sa vedem carucioare si alte nebunii.



22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

coletutza in primul rand eu zic sa te relaxezi, ca o sa vina totul de la sine, instinctul matern o sa-ti dicteze ce sa faci sa va fie bine.
Nu este o regula, pentru ca depinde de copii

Noi am avut noroc de copii cumintei, am avut ceva episoade de colici la fata, dar care se manifestau doar seara pe la 18, deci am avut nopti linistite (cu trezirile aferente pt laptic)
La mine a stat mama 2 saptamani dupa ce am nascut, si atat a fost tot ajutorul nostru.Nu am alaptat exclusiv caci asta ar fi insemnat sa stau aproape non stop cu un bebe la san.
Nu am reusit niciodata sa-i alaptez simultan pe amandoi, astfel ca procedam cam asa: daca li se faceu foame la amandoi o data unul primea san si unul completare, iar la urmatoarea masa cel care mancase completare primea san si tot asa.
In cazul in care nu li se facea foame la amandoi o data, stateau pe rand la san cate 20-30 de minute iar dupa mai papau si completare.
Cu scosul gazelor dupa masa, la fel intai pe unul si apoi pe celalalt, nu se intampla nimic daca nu scoteau gazele in secunda in care terminau de papat.
Carut am avut si noi tot tip tren de la Baby care, nu-l recomand, a fost tare mare si greu iar scaunul din fata se lasa doar pana la 45 de grade.
Daca mai ai intrebari le astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui coletutza

Buna tuturor,

am si eu mai multe nelamuriri despre cum trebuie sa te organizezi cand ai gemeni , poate vi se par aiurea intrebarile, dar nu mi-e clar cum ar trebui sa procedez.
voi ii alaptati pe rand? cum faceti la scos gazutzul ? baita o faceti pe rand?
pe mine ma va ajuta mama ziua, iar sotul in timpul noptii...si as vrea sa ma ocup eu de ei, cat pot de mult , iar ai mei sa ma ajute la diverse alte necesitati.insa, iarasi nu stiu cum ma voi descurca in perioada de recuperare dupa cezariana.
poate imi dati exemplele voastre, cum va descurcati, ca sa prind si eu putin curaj ....multumesc

ce solutii aveti voi la carucioarele de gemeni? eu am tot cautat pe net, dar cele pe care le-am vazut nu intra in liftul mic din blocul nostru, si, peste asta, nici usa casei nu e foarte lata, deci trebuie trenuletz.

va multumesc pentru raspunsuri, o zi buna


Sarcina ushoara si bb-i sanatoshi!

Eu le alaptez pe fetitze pe rand, nici nu am incercat deodata pt ca mi se pare imposibil. Eu si acum la 2 luni jumate sustin sanul cu o mana si bb-lusha cu alta mana...deci... Cand se intampla sa vrea sa pape amandoua deodata pe a doua o hraneste altcineva (sotz, bunica) cu lapte praf. De muls nu prea am timp .

Baitza de asemenea pe rand si in functzie de programul lor de papica si somn. De regula incepem pe la 4-5-6 dupa-amiaza si terminam pe la 6-7-8, depinde de zile. Si ma refer la timpii astia incluzand si masajul de dupa si eventual gimnastica pe masa de infashat.

Referitor la recuperarea dupa ceza pot spune ca dupa o saptamana eram ok, faceam aproape orice. Bine, fara ridicat greutazti prea mari sau mishcari prea brushte. M-am menajat totushi cam pana pe la o luna dar am avut si ajutor (mama mea + sotz cu destul timp liber).

Carucior eu folosesc deocamdata unul de la Primii Pasi dar are destule inconveniente si nici nu e trenuletz cum vrei tu. Eu mi-l doresc pe cel de la inglesina (domino twin) dar inca nu am strans banutzii pt el . Poti sa il iei in calcul...are multe atuuri dar si un pretz pe masura.

Bravo ca te documentezi din timp... sau ai nascut cumva deja si eu nu am fost pe faza? Zi-ne cate ceva despre tine.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5)............Target: 7+11(dinainte de II)=18 kg + nshpe mii de vergeturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumy_Clt

dupa ceva vreme de absenta.

Am fost la eco si la control sapt trecuta , bebeline sunt in parametrii normali, la 21 sapt si 3 zile aveau peste 400 de grame...
Ah, si s-a confirmat ca o sa avem [fetite][fetite], deci nu mai e nici un secret .

La mine toate is bune, si pt o perioada m-am reintors la munca, cu program redus...iar cand mi s-o lua intru in medical
Ah, si datorita pozitiei bebelinelor, va trebui sa nasc prin cezariana.

In week-end ne-am propus sa ne facem timp sa mergem la BabyExpo, sa vedem carucioare si alte nebunii.



22+ cu



Felicitari pt eco si pt carucioarele roz! Pozitzia bb-linelor se mai poate modifica pana pe la vreo 7 luni, dupa aceea nu prea mai au loc de intors. Sarcina ushoara in continuare!




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5)............Target: 7+11(dinainte de II)=18 kg + nshpe mii de vergeturi

Mergi la inceput