Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(44)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Elena,ce pufosi sunt piticii tai! Se pare ca au stat foarte cumintei la sedinta foto. Sa-ti traisca, sa fie sanatosi!

Carla, adevarat 800gr in saptamana 29 este cam putin. Daca citesti in "Odiseea sarcinii in 40 de saptamani" la 29 de saptamani ar trebui sa aibe in jur de 1100gr. Dar sa nu uitam ca tu ai doi bibici in burtica si asa cum spunea si Larisel nu toti bibicii se dezvolta la fel. In plus de acum incepe perioada in care ele vor lua mai mult in greutate (200gr/sapt).
Pe ecografia mea de la 31 de saptamani spune ca poate exista o eroare de +/-230gr. Asa ca nu-ti fa griji in privinta asta, stai linistita ca sa le poti duce la termen!
Ai reusit sa termini cumparaturile? Ai ajuns la o concluzie in ceea ce priveste caruciorul? Eu sunt inca interesata de acest subiect. Caruciorul urmeaza sa fie achizitionat dupa nastere si sunt inca nehotarata. Nu mai am nici foarte mult timp la dispozitie.
Maine facem 35 de saptamani de sarcina si simt ca se apropie de final. Durerile inghinale au devenit insuportabile.

Andutza, la multi ani! Sa fii sanatoasa si sa ai parte de multe bucurii din partea fetitelor. Esti o mamica tinerica.
Eu saptamana viitoare schimb prefixul si sper sa nu-mi vina sorocul chiar de ziua mea. N-ar exista un cadou mai frumos, dar as vrea sa trec totusi cu sarcina de 36 de saptamani.



34 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Buna dimineata dragele mele!Nu am mai scris demult caci nu am prea avut timp.Piticii astia 2 imi mananca tot timpul si energiile.
Fetelor nu va mai faceti probleme cu sabitul dupa sarcina, la mine cele 22 de kg in plus s-au eveporat ca prin minune dupa 3 luni de la nastere.

CARLAti-am trimis acum vreo 3 saptamani un PM.Nu stiu ce sa iti spun de greutattea fetelor, uite tocmai de asta eu habar nu am avut de greutatea piticilor pana la nasterenu stiam nici daca sunt prea mari nici daca sunt prea mici...atat pot sa iti spun ca (virgula) cu o zi inaite de nastere la ecograf mi-a zis medicul ca unul din bebei are 1700 si unul 1800 si s-au nascut cu 1900 si 2100 asa ca sunt irelevante aceste masuratori.

BOGDANAla multi multi ani sa te vezi "soacra cu trei nurori"si bunica, de ce nu si strabunica.Multa sanatate sa ai tu si baietetii tai!Te admir f tare ca reusesti sa te descurci cu baietii tai!(mie una mi se pare fff greu).

Va salut pe toate si scuze ca nu am mai scris demult!

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Fetelor am pus cateva poze la semnatura daca vreti sa ne vedeti

Poze Kiki&Twins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Buna seara, mamici!

Raportez doua nopti consecutive de vise despre cum am nascut de 7 ori/noapte, adica de cate ori m-am trezit si am adormit la loc, sperand sa visez altceva...

Madutza, Kiki, multumesc de raspunsuri... panicata nu sunt, dar chiar mi-as dori sa fie mai durdulii fetele... si sa nu mai aud, la urmatoarea ecografie, ca suntem in urma....

Cumparaturile sunt facute aproape in totalitate, cu exceptia caruciorului, la care inca nu ne-am hotarat.... Ne lipsesc si doua-trei maruntisuri care nu sunt de stricta necesitate (carusel muzical pentru patut, sterilizator...), dar lasam "onoarea" celor din familie sa ne faca cate un cadou, ca si-asa am primit critici de la cunoscuti ca mi-am cumparat absolut tot ce-mi era necesar si lumea nu mai are ce sa-mi ofere...

In rest, am cumparat deja absolut tot, inclusiv Pampers si cosmetice de baie pentru fete.. iar saptamana viitoare imi fac si bagajul, preventiv, apoi il dosesc undeva, in dulap. Doar sa stau eu linistita. Intre timp, spal hainute, mama coase de zor asternuturi de pat, sotul se pregateste de montat patuturi... suntem in grafic cu pregatirile, mai putin cu cele psihice!



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Am uitat ceva.

Intrebare: am cumparat cateva jucarii de plus, pentru agatat pe patuturi si la carucior, cu zdranganitori... cum as putea sa le spal, fara sa le stric? E suficient sa le inmoi in apa cu detergent, sau le pot spala la masina? (Jucariile sunt noi, dar le-am luat dintr-un second-hand si neaparat vreau sa le curat inainte sa le folosesc).

Si inca ceva... NU mai stiu in ce magazine sa caut camasi de noapte cu nasturi in partea de sus... Niciunde nu gasesc. Aveti vreo idee, ati vazut cumva pe vreun site sau in vreun hypermarket?



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Carla , eu mi-am cumparat camasa de noapte si pijamalute speciale pentru alaptat. Au doua deschizaturi in dreptul sanilor care se ascund in spatele unor pliuri.
Din pacate nu stiu sa-ti spun pe unde ai putea sa le gasesti in Bucuresti.
Incearca in magazinele online pentru gravide.

35 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Am uitat ceva.

Intrebare: am cumparat cateva jucarii de plus, pentru agatat pe patuturi si la carucior, cu zdranganitori... cum as putea sa le spal, fara sa le stric? E suficient sa le inmoi in apa cu detergent, sau le pot spala la masina? (Jucariile sunt noi, dar le-am luat dintr-un second-hand si neaparat vreau sa le curat inainte sa le folosesc).

Si inca ceva... NU mai stiu in ce magazine sa caut camasi de noapte cu nasturi in partea de sus... Niciunde nu gasesc. Aveti vreo idee, ati vazut cumva pe vreun site sau in vreun hypermarket?


Eu am luat acelasi tip de camasi si pijamale de care spune madutza, cu deschizaturi pliate in dreptul sanilor din Carrefour, asta acum aproape 2 ani. Sper sa gasesti pe undeva , sunt f practice



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami


Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Nu stiu ce-am facut dar imi apare raspunsul in casuta mesajului copiat, sper sa fi fost inteleasa.

Pup

Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Mersi de ponturi... Din pacate, n-am gasit in hypermarketuri ceea ce cautam, insa ieri am periat siturile de gravide si am gasit ceva modele, din care mi-am ales doua bucati. In privinta pretului... parca mi-as fi luat rochii de seara!

MI-au ramas acum doar chilotii de unica folosinta, dupa care ma tot uit pe la raioanele de scutece, cum mi s-a spus sa fac... dar pana acum n-am gasit niciunde. Mai incerc si in farmacii, daca nu gasesc imi cumpar cateva perechi de "gogosari" de bumbac, din aia pentru varsta a treia, pe care ii fac eu de unica folosinta, fara regrete...



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

La multi ani sarbatoritilor. Sanatate, bucurii si numai impliniri.
La mine s-a cam ingrosat gluma, au inceput contractiile, aveam si chiar din 10 in 10 min, nedureroase cel putin. Tratament, ser fiziologic si o noapte in spital dupa care au cedat. La urmatorul control tot mai aveam contractii, iara ser, si nifedipin si control la colul uterin. Era putin deschis dar lung de 2.78 cm. Nu m-am internat dar stau numai pe nidilat, no-spa iau de buna voie ca e aci nu exista medicamentul si mai mult in pat. Dr. a zis ca nu e de speriat situatia, bebeii erau sf sapt 27 de 1150, respectiv 1162. Am facut si injectiile cu cortizon pentru maturarea plamanilor micutilor, vre-o 4 doze. Sambata la ultimul control bebeii aveau 1250 si 1284. Contractiile erau mai slabe dar tot erau. Dr. a zis ca situatia nu e asa neagra pe cat pare. Si eu am un feeling ca ei vor mai sta inca cel putin 4 saptamani in burtica. Acum fiecare zi pentru noi e o minune in formatia 3 in 1, pana la termen.
Vad ca jocurban deja are aproape totul pregatit, eu nici bagajul nu il aveam cand am fost internata. Nici acum nu il am ca nu ma mai pot plimba. Camera bebeilor nu e terminata, am varuit doar si instalat dulapurle noi, patuturile sunt inca in cutie. Lucrusoare au slava Domnului, numai ca nu sunt spalate si nu stiu ce detergent sa cumpar. Si eu am luat jucarii de pus pe marginea patutului si nu stiu daca e o idee buna sa le spal manual.
Am facut o infectie si in gat de la antibioticul luat pentru rinichi si tratez numai cu gargara cu sare. Antibioticul oral imi omoara flora si imi agraveaza mai mult situatia. Alt remediu nu stiu.
A si o intrebare, transpir f mult noatea, special gat si cap. Schimb cate 3-4 camasi de noapte. E normal? Sa fie de la infectia din gat? Temperatura nu am.

Sanatate la toti.

 29+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput