Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *55*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Selen asa cred si eu,ca ma duc cu o idee si plec cu alta rochie.
Legat de buget,nu stiu,mai mult de 1500-2000 euro nu dau,ca pana la urma si atat e enorm.Dar daca face...
O sa incerc la targul de la Romexpo de saptamana viitoare,ca stiu ca la targuri au si reduceri...oricum,din pacate imi formez o idee si eventual ma hotarasc,pentru ca momentan nu pot s-o cumpar,mai am de slabit cam 10 kg

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

Pentru voi:

http://family.webshots.com/photo/2811438800105745765qucoQp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

buna dimineata,

sunt in urma vreo 7 capitole. am notite pentru capitolul 48, dar ma intreb dk mai are rost sa le insir, din moment ce voi ati mai scris inca 7 de atunci.

nu am prea intrat deloc. in week-endul trecut Sergiu a avut un pik de bairam si de acolo s-a rupt filmul cu forumul. Cu mare intarziere, urez si eu la multe lunite dovleceilor nostri dragi si scumpi: Ana Lugojana, Alex, Rares, Mamarutza. La Multi Ani, Vik. Sa ai un an minunat, plin de realizari.

inainte de a incepe tentativa de recuperare, tre' sa va spun ca sunt foarte marata. si desi am contemplat ideea de a nu aduce vorba, poate vreuna dintre voi a mai auzit de asa ceva si-mi da un sfat, ca io mi-s tare amarata.

ieri am fost la doctor sa vedem daca tesicolul drept are de gand sa coboare. vestea buna e ca e pe canal, vestea proasta e ca pana la un an nu avem ce face decat sa asteptam. daca la un an nu e inca coborat, trebuie operat. simplu pentru el, migalos si periculos din punct de vedere a doctorului. ca doar e vorba de testicolul copilului. dar, m-a pus naiba sa-i spun ca e constipat. ca a inceput sa faca la 2-3 zile. cu cateva zile inainte m-am dus la docotra de familie s-ami dea supozitoare cu glicerina. idioata nu a vrut. am rugat-o sa imi faca si mie trimitere la ecograf pentru tiroida mea ca e cam umflata. m-a pus sa ma duc in fata sa ma programez si sa astept ca mai are doar un pacient si ma vede. si nesimtita, m-a vazut ca o asteptam. si-a luat hainele si a plecat. cand ii fac vaccinul ma duc sa-i fac reclamatie. ca e o incompetenta. anyway, am divagat. sa ne intaorcem la ieri. deci dupa ce il consulta la putulica, imi spune ca vrea sa-l verifice si in fundulet. ... cu degetul. nu am fost eu prea incantata. am eu ceva impotriva chestiunilor astora la copii. ma rog, si-a pus manusa, gel si a incercat cu degetul mic. normal ca fiu-meu a inceput sa impinga din picioare, sa planga si sa se stranga. dupa cum v-am spus. e vanjos. si alea cand ii luau sange imi spuneau ca e f puternic. bun...dupa ce l-a chinuit un pik, s-a lasat pagubasa. dar....imi spune ca ar vrea sa revin pentru o zi in spital, sa-l puna sub anestezie generala si sa ii faca din nou acelasi lucrur ca in mod normal, la un copil trebuie sa-i intre degetul ei mic cam pe jumate. iar la piski nu a intrat nimik. si ca vrea sa-i ea si proba de tesut...aia ma gandesc ca e biopsie. si nu inteleg de unde atatea idei marete. doar pt faptul ca baiatul a facut caca o data la 2-3 zile? i-am pus aseara supozitor cu glicerina si a facut 3 caca. iar azi dimineata a facut singur de buna voie la 8 dimineata. sunt foarte amarata. imi vine sa plang. ea zice ca vrea sa se asigure ca nu e un sindrom nu stiu de care. dar fiu-meu e bine mersi, nu da semne de altceva si nu vreau sa-l supun la anestezii generale si cautat in fundulet doar asa ca ei nu i-a intrat un deget. dar nici nu satiu ce sa fac...adik sa ma linistesc ca nu e nimic si ca aia e cu vaca. cam asta de la noi. ati mai auzit de un astfel de control la un copil asa mic?

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Multumesc mult! Suntei prea dragute, sincer! Eu nu am vrut niciodata sa fiu mireasa, nu sunt genul.. Noi ne casatorisem civil in 2007 dar cand a aparut samburica m-a izbit ideea ca trebuie sa mergem in fata lui Dumnezeu sa fim binecuvantati.
Si cum la "acte" am fost doar noi 2 , acum a trebuit sa facem un soi de circ cu invitati, nasi, dar in plic... Dar eram in al noualea cer pt bebe mic, asa ca am trecut peste. Chiar m-am distrat, e fain sa vezi ataralume ca se bucura pt tine si se simte bine. A fost frumos.
Ceea ce va doresc si dvs ( celor care inca nu au prestat).

Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

buna dimineata mai p el a12 si de la noi

cuscra ce . foaaarte frumos! apropos de hainutele ramase mici. noi le arhivam intr-o cutie mare si incapatoare (care se cam umple si trebuie sa apelam la nasu` sa ne mai dea)

techila ce bine ca esti la . sa ne arati si nou a ce ai cumpit.

mada am si eu un acrobat d-asta de merge inapoi cand e pe burta. il culc la un cap si-l gasesc la alalalt

criss bafta multa! tinem pumnii... ce poezie frumoasaaaa... e ceva disputa pentru Sophie vad eu

alex sa dea Dumnezeu sa treaca cat mai repede raceala printesei

suede super frumoasa rochia. la fel si cele ale andraiulia



Ioana de Carol Ioan Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Ooof, imi pare asa rau Maria pt vestile astea.. Cunosc starea care te-a cuprins, e tare nasol sa fie ceva in neregula cu bebe. Dar eu cred ca nu e. Acuma, pb nr. 1sigur se rezolva, coboara si al doilea testicul cu siguranta, am 2 prietene care au avug pb si dupa 6 luni s-a intamplat.
Iar despre faza cu anestezia, trrbuie neaparat sa ceri inca o parere, mergi la un alt doctor cu Aidan si vezi ce zice. Mie-mi suna a exces de zel.
M-am intristat, imi imaginez ce stare ai.. Dar nu dispera, fii optimista, documenteaza-te si pe net si o sa vezi ca va fi ok.

Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

intr-o alta ordine de idei...S-A REACTIVAT TECHILA!!!! am vazut poze de bebei frumosi si ochiosi. unul seaman cu mami si unul cu tati. dar amandoi sunt niste scumpi. m-am intrebat mereu cum alatezi doi in acelasi timp. acum stiu.

zic si io doua cuvinte depsre avocado...pe care eu il iubesc si pe care nu l-am suportat vreo 2 ani dupa ce l-am gustat prima oara. eu il manac si simplu doar cu un pik de sare. mi se pare ca are gust de nuci verzi, din alea cu miezul alb de la inceputul lui spetembrie cand inca se pot decoji de pielicica galbena. sunt niste fructe pline de grasimi nesaturate si e foarte, foarte sanatos. un aliment de baza in diete/mod de viata sanatos. tocami pentru ca e bogat in de toate. eu as zice, cristinadca nu-ti place prima data, sa-i mai dai o sansa.

iuliko noi am vb pe mess, dar inca o data felicitari pt "mama" si pentru poza superba de afara. e buna de pus intr-un calendar, sa stii.
madasbiectul parinti cred ca e fumat, dar, in cazul parintilor mei, eu le-as spune cu riscul de a se supara ca felul cum imi cresc baiatul trebuie sa fie lege pentru ei. in cazul parintilor lui nu as putea fi asa categorica, dar daca e vorba de ai mei, da. ei trebuie sa inteleaga si sa nu se supere. mama ma bate la cap sa-i dau ceai, eu ii spun ca nu vreau si tot asa. accept sfaturi, ma gandesc daca au dreptate, o ascult pe mama cand simt ca nu e impotriva a ceea ce simt. am mare noroc. ea e farmacista, nu e adepta medicamentelor, c mai mult a remediilor naturiste si am incredere total. dar diversifcarea nu o voi incepe la 4 luni, desi imi spune ca e ok. cand imi propune ceva, o intreb de ce. pentru ca vreau argumente si apoi stau si le rumeg si iau o decizie.

liliacule ptiu ce frumosi copii tai. si eu am crezut mai intai ca Raducu rade in hohote. si cateva poze nu mi s-au deschis. dar m-am distrat citind nazdravaniile Andrei si stoicismul ficiorasului. si induiosator sotul tau cu faptul ca nu face nimic fara tine. super.
cand vine vorba de Sergiu, el ma ajuta la baie...il spala pe spate si dupa urechi. si-l tine de mana in rest. el ii face masaj cu ulei, strange scutece de pe unde le arunc, il plimba prin casa si-i arata dimineata, ii povesteste intr-un mod mult mai natural decat mine ce are de gand cu viata lui. dar eu sunt cea care ia deciziile mai mult si nu-mi pare rau ca e asa. oricum eu sunt cam disperata de viata. imi spunea intr-o seara in gluma si zambind ca e cam gelos pentru bondilgul meu cu fiu-meu. ca el cand ma vede e cu gura pana la urechi si adoarme seara numai cu mine (a se citi tzitzi).
moni_iulia

dana cu datina astal a botez de a "inneca" copilul, eu cred ca tine mai mult de antichitate si de calcaiul lui Aihile. asa mi-am explicat io personal...fara vreun argument anume. ca de altfel, eu cred ca si liliana c nu trebuie sa inveti copilul sa innoate in cristelnita. apropo de apa calda, acum s-au modernizat. eu la botez eram racita cu temperatura si m-au botezat in apa gheata de la pompa. pana dimineata nu am mai avut nimik. cred ca a fost socul termic ca atlfel nu-mi explic cum mi-a trecut febra si raceala. si pe vremea aia nu era obiceiul sa imbraci copilul. nuuuu...il puneai in crishma, paturica/portbebe si asa dormea pana dimineata.

kemsy ser pozele de la botez. Loris seamana cu tine tare.

trimt si revin

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

offff mai MAria. nu am auzit de atata agitatie. o fi ea mai panicoasa, eu stiu! asta cu anesteyia generala la copil asa de mic e cam cu dus/intors. cat despre testicol daca e pe canal are toate sansele sa coboare singurel. nu stiu ce sa zic mai mult decat ca tinem pumnii. neaparat sa faci reclamatie doctoritei. chiar ca nesimtita!!!!!

Ioana de Carol Ioan Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Uooof, cat e de adevarata urarea aia cu "sanatate sa fie ca restul se rezolva toate". suntem ceva mai bine, a scazut febra, numai ca asa face de ieri incoace, dupa panadol scade, apoi iar creste, nu mare, peste 38, dar cat sa ma ingrijorez eu tare. Mandra e ok, papa binisor, e putin maraita dar nu da alte semne in afara de stranuturi, mucisori si o mini tuse, cred ca mai mult din cauza deranjului creat de muci. Dr imi spun amandoi sa stau linistita ca nu poate fi ceva grav sau de la plamani dc nu creste febra peste 39, chiar 39.5 , ceea ce nu s-a intamplat pana acum. Cel mai rau ma deranjeaza gandul ca i-am dat noi, plus ca s-a intamplat tocmai acum cand trebuia vaccinata si am tot ferit-o dar de pomana, dc nu ii trece pana saptamana viitoare am dat banii de pomana pe Rotarix ca nu il mai putem face, dar sincer asta e cea mai mica grija a mea acum.

Multumesc din suflet pentru sfaturi, aflasem si eu de sosetutze cu otet si apa si prosoape cu apa la o temp cu 2 grade mai mica decat cea a corpului, dar nu e cazul, febra nefiind mare...da Doamne sa mergem inspre bine.

Uka ai aratat extraordinar de bine, fericitari!

Techila spor la cumpraraturi, sa ne arati ce frumuseti ai cumparat!

Aida multumi de capitol, iar reteta aia refuz sa o dechid pentru ca de luni voi fi si eu la dieta si deja imi vine sa plang, asa ca raman si eu numai cu . Am vazut pozele cu madrul si tare mi-au mai placut!

Manga te inteleg si cu parere de rau nu te pot ajuta cu sfaturi, insa parerea mea personala este ca ar mai trebui consultata o parere, mie mi se pare exagerat rau ce ti-a spus, sper sa nu gresesc.

Nu mai stiu ce vroiam sa zic, revin, ca a adormit iarasi mandra!

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Cu riscul de a supara pe multa lume, vreau sa va impartasesc o experienta pe care o stiu din sursa sigura. Zicea cineva in capitolul trecut, si ma rog, mai multa lume, ca laptele nostru este perfect pentru bbeii nostrii si ca nu se poate sa nu fie asa. Eeeeee, si uite ca se poate si altfel. Cumnata mea, avea lapte din besug, dadea pe afara, insa bebe nu a luat in greutate 2 luni la rand si mai si plangea neconsolat. I s-a sugerat sa isi faca o analiza la lapte sa vada ce si cum contine...si surpriza, laptele era aproape de ZERO ca si continut nutritiv...a refacut naaliza si in strainatate, rezultatul fiind acelasi. Asadar, pot exista si cazuri izolate ca asta.

Sper sa nu fi suparat pe nimeni, nu insinuez nimic, insa v-am povestit ceva ce mi s-a parut bine de stiut.

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

MANGA eu nu am auzit de un astfel de control si parerea mea sa nu supui copilul la anestezie generala la o varsta asa mica.Nu e nici primul nici ultimul copil care face kk la 2-3 zile,ai vazut si aici sunt copii care fac si la 4 zile si nu au mai fost suspecti de nustiu ce sindrom.Mie una mi se pare o idioata dr aia,ai vazut ca de multe ori si varful de la termometru ti se pare ca intra greu in fundulet d-apoi degetul ei mic.Nu te mai amari degeaba,stai linistita si fi optimista,sunt sigura ca si cu testicolul se va rezolva pana la un an
UKA intrebai de hainute,eu le-am dat aproape pe toate,le-am oprit pe cele care s-au facut urate si nu am putut sa le dau cuiva sa nu zica ca-mi bat joc si pe cele care mi-au placut in mod deosebit.Restul le-am trimis la o fata penru un bazar si aseara i-am dat o sacosa la o pustoaica de 17 ani care a nascut cu mine(e fata nasilor varului meu) si are baiatul ei 5 kg la 4 luni,i-am dat chiar si vreo 20 de pampersi cand am auzit in ce hal traieste saracutu copilas.Referitor la asta eu nu inteleg de ce fac unele copii ca sa-si bata joc de ei,mi se pare inuman sa arate ca un nou nascut la 4 luni,imi spuneau verii mei ce manute mici si degetele subtiri are,ca nu au lemne sa faca caldura,ca mananca fff putin si ca a fost racit cobza.
NELA uite aici pozelehttp://picasaweb.google.com/irinelandrei/Ianuarie#5428370147008977442
Eu am aranjat hainele lui bebe in sifonier,o fac saptamanal,eu le pun pe cele de iesit afara intr-un sertar pe cele de casa in altul si mama le amesteca si iar trebuie sa le iau la mana,off ca diseara ajunge sora-mea si am scapat.Ma duc sa pun pipotele la fiert si revin ca am ramas solo cu piciu si nu prea pot face nimic

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
BOTEZ IRINEL

o perioada din viata mea Rasplata a sosit

Mergi la inceput