Sezatoarea canadiana (169)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Va multumesc ptr sfaturi. Asta este pe viitor, deocamdata vad ca nu mai am program comun cu individa, o data pe saptamana ma intalneam cu ea, suficient sa-mi faca nervii franjuri. Sotul lucreaza cu ea 2 zile pe saptamana, dar se comporta bine, chiar in prima zi dupa incident, individa i-a aratat hartia prin care scrie ca ea este sefa de noapte si sotul sa o semneze. Sotul i-a spus ca a luat la cunostiinta si ca a semnat-o cu o zi-doua inainte. Merge unde il trimite ea, daca ii spune sa stea numai la Laval, sta numai acolo, nu comenteaza. Oricum, de renuntat la job renunt numai cand voi avea altul, sper ca in curand, in februarie sotul isi da examenul ptr categ, poate da Dumnezeu sa-mi gasesc in alta parte, cand pleaca el sa ma tirez si eu. Oricum nu vroiam sa stau o viata acolo, in primul rand ca este un job de noapte, esti singur, este periculos, este obositor ptr organism, m-am obisnuit sa dorm ziua si noaptea balalai prin casa cand sunt libera, nu mai am timp de mine, de casa, cam de nimic. Spun ca este periculos ptr ca intr-o noapte, aproape de ora 24, noroc ca eram cu cealalta colega, a venit una cu prietenul si au facut un scandal ca ei vor sa-si vada cainele ca este sigur la noi, asta in conditiile in care programul cu publicul se terminase la ora 20.00. Am chemat politia, dar pe mine ma sperie lucrurile astea.
la toata lumea.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Ana, ii doresc sanatate tatalui tau. E tare greu sa fii departe de cei dragi in momentele astea.

Fetele din Toronto, daca puteti sa ma lamuriti si pe mine cum e cu french immersion. Am primit de la gradi de la cel mic (care e acum la JK)o hartie pentru inscriere la acest program. Intrebarea e cum e sistemul? E mai bun decat la scoala publica engleza? Am inteles ca se studiaza numai in franceza, engleza incepe din clasa 4-a.
Ce se intampla dupa clasa a 6-a, la ce scoala va merge, tot cu predare in franceza? Sau la liceu? Ma gandesc sa nu ma bag intr-o chestie care ma limiteaza la posibilitatea de a alege mai tarziu scoala, liceul etc.
Mersi mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Ana, draga de tine, imi inchipui prin ce treci!
Spera, cum ti-a zis si Olga, nu se stie, poate da Domnul si va vedeti cu bine in iunie.
Eu am primit o oferta de la KLM, au preturi excelente, i-am luat aseara bilet fetitei mele cu 800$ pentru iunie. Daca vrei iti trimit oferta.

Nelia, tu ma intrebai ce dans face Ali, face balet si hip-hop.Eu o inscrisesem initial numai la balet de la 9 la 10.30h si ea mi-a spus ca multe fetite din grupa ei ramin si la hip-hop si ar vrea si ea. Asa ca am inscris-o si la asta. Ei ii plac amindoua, numai ca gaseste baletul mai greu, profesoara e o fosta balerina de la GBC (Grand Ballet Can.)si e cam severa. Eu ma bucur ca un pic de disciplina nu strica nimanuiEu am facut gimnastica de performanta in Rom. timp de 9 ani si in ce hal munceam..., dar alte vremuri. Eu sint sigura ca nu va face cariera in balet, dar e bun pentru tinuta, pentru echilibru, bla,bla, stii tu
Dincolo, la hip-hop e dilaila, se tzopaie, se sare, ei acolo-i place!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ana, sanatate tatalui tau si multa putere tie si familie

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

simi sunt si eu interesata de bilete

Citat:
citat din mesajul lui simi

Ana, draga de tine, imi inchipui prin ce treci!
Spera, cum ti-a zis si Olga, nu se stie, poate da Domnul si va vedeti cu bine in iunie.
Eu am primit o oferta de la KLM, au preturi excelente, i-am luat aseara bilet fetitei mele cu 800$ pentru iunie. Daca vrei iti trimit oferta.

Nelia, tu ma intrebai ce dans face Ali, face balet si hip-hop.Eu o inscrisesem initial numai la balet de la 9 la 10.30h si ea mi-a spus ca multe fetite din grupa ei ramin si la hip-hop si ar vrea si ea. Asa ca am inscris-o si la asta. Ei ii plac amindoua, numai ca gaseste baletul mai greu, profesoara e o fosta balerina de la GBC (Grand Ballet Can.)si e cam severa. Eu ma bucur ca un pic de disciplina nu strica nimanuiEu am facut gimnastica de performanta in Rom. timp de 9 ani si in ce hal munceam..., dar alte vremuri. Eu sint sigura ca nu va face cariera in balet, dar e bun pentru tinuta, pentru echilibru, bla,bla, stii tu
Dincolo, la hip-hop e dilaila, se tzopaie, se sare, ei acolo-i place!


I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simi, trimite-mi si mie oferta, te rog !!
Multumesc mult,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Ana, multa sanatate tatalui tau si sa va vedeti cu bine in iunie.
Compania nu iti va da banii inapoi pt ca tu, Doamne fereste, nu mai ai nevoie sa faci voiajul. Iti trebuie asigurare de anulare pe motive intemeiate dar nu stiu daca situatia ta intra la categoriile lor. Eu imi iau tot timpul asfel de asigurare indiferent ca mergem in Europa sau Caraibe, iti dau banii inapoi daca unul dintre calatori se imbolnaveste sau cineva din familia apropiata se ombolnaveste si nu mai poti sa faci voiajul. Trebuie sa citesti foarte bine care sint cazurile care se aplica. De exemplu anul trecut, in plina criza, te asigurau si la pierederea jobului.
Mai ales la biletele astea cumparate cu 6 luni inainte, eu nu stiu niciodata ce o sa se intimple asa ca imi las o portita sa anulez in caz ca am nevoie mai ales ca la 4 persoan evorbim deja de sume frumusele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Diana, asta e suntem in clubul fraierilor. Dar e cumva pe ajutor social? Ca stiam ca ei au prioritate la locurile la 7 cad. banuiesc ca s-a si laudat cum s-a «aranjat» el cu locul respectiv.
Poate a primit gradinita niste locuri subventionate si le-a dat la cine «merita»?





Cam asa ceva, de fapt a inceput sa se laude ca a venit sa-i completeze tipa de la gradi niste foi cu care sa-i ramburseze statul si pe cei 7$ pe care ii plateste,ca cica face cursul de francizare. Pe langa asta, lucreaza amandoi, deci nu cred ca sunt pe ajutor social.
Pe mine m-a deranjat atitudinea pur romaneasca ca "numai fraierii platesc", nu m-am obosit sa-i explic cate gradinite am schimbat si prin ce zbucium am trecut ca sa obtin si locul asta la 18 dolari. Dar am inteles acum de ce s-a umplut gradinita de romani (ca anul trecut eram doar noi si inca o fetita la o grupa mai mare), probabil ca au avut un nr de locuri din astea subventionate din toamna cand au venit ei, eu semnasem deja contractul din primavara
Eu acum sunt multumita ca imi ramburseaza guvernul anticipat o parte din costul gradinitei, ajung undeva la 10-11 platiti din buzunar iar cu gradinita deocamdata ma abtin (ca-mi venea sa o iau de gat pe directoare) ca am nevoie de loc pentru Sonia din toamna, dar macar stiu acum cum sa pun problema cand m-oi vedea cu "sacii in caruta" adica cu locul confirmat.

Sanatate lui Marc, sunt sigura ca-si va reveni, eu am fost operata doar de polipi cand eram mai mare ca el si a luat ceva timp pana sa se cicatrizeze, stiu ca-mi facea mama numai chestii lichide pe care le beam cu paiul. Poate il pacalesti si tu asa un pic pe Marc.


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


stiti cumva daca in situatii limita (decese) companiile aeriene iti ramburseaza/dau discount la ceva din biletul luat in urgenta? tata e foarte bolnav.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


Of Ana, imi pare tare rau ...
Poate totusi nu va fi cazul, zic si eu ...

Eu iti pot raspunde pentru AF si KL, nu exista astfel de tarife sau reduceri, desi au mai venit pasageri si m-au intrebat, ei spuneau ca le-ar fi spus agentiile ca exista.

Ceea ce exista, asta ca info generala, este atunci cand iti iei un bilet, pleci undeva in strainatate si se intampla ceva acasa si trebuie sa te intorci de urgenta din cauza unui deces in familie (ruda de gradul I), biletul se schimba fara penalizare si chiar daca nu permitea schimbarea (in baza regulamentului IATA, toate companiile sunt obligate sa respecte asta).


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimitete

Ana, multa sanatate tatalui tau si sa va vedeti cu bine in iunie.
Compania nu iti va da banii inapoi pt ca tu, Doamne fereste, nu mai ai nevoie sa faci voiajul. Iti trebuie asigurare de anulare pe motive intemeiate dar nu stiu daca situatia ta intra la categoriile lor. Eu imi iau tot timpul asfel de asigurare indiferent ca mergem in Europa sau Caraibe, iti dau banii inapoi daca unul dintre calatori se imbolnaveste sau cineva din familia apropiata se ombolnaveste si nu mai poti sa faci voiajul. Trebuie sa citesti foarte bine care sint cazurile care se aplica. De exemplu anul trecut, in plina criza, te asigurau si la pierederea jobului.
Mai ales la biletele astea cumparate cu 6 luni inainte, eu nu stiu niciodata ce o sa se intimple asa ca imi las o portita sa anulez in caz ca am nevoie mai ales ca la 4 persoan evorbim deja de sume frumusele.


Mihaela

"Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."


Da, super ideea cu asigurarea !
Din curiozitate, cum se procedeaza cu asigurarea asta ? Ti-o da agentia care vinde biletele sau exista firme specializate ?
Si ca valoare, presupun ca e in functie de valoarea biletului, nu ?
Am avut pasageri care-mi spuneau ca au platit biletul cu un credit card care avea si o astfel de asigurare (eu ma refer mai mult la pasageri care intarziau la zbor si pierdeau biletul) si ca vor fi rambursati, ar putea fi si asta o solutie.


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput