Viitoare mamici de septembrie - octombrie 2010 (2)
Raspunsuri - Pagina 15
Kamy13 spune:
Buna fetelor! Ma alatur si eu voua...
Sunt o viitoare mamica, insarcinata de 8 saptamani si cu o varsta cam inaintata: 38 de ani ![]()
Am aflat in 13 ianuarie, cand, de ziua mea mi-am facut cadou un test de sarcina, cu un rezultat de 2 liniute
. Mai am un "baietel" ce in iunie implineste 15 ani! Vestea ca va avea o sora sau un frate l-a cam deranjat, dar incetul cu incetul se obisnuieste...
Am citit postarile voastre si m-am mai linistit, pt. ca in ultimele 2 zile n-am mai avut greturi si am fost destul de in forma, ca si inainte, cand nu eram insarcinata. M-am cam speriat, am vrut sa dau fuga la doctor, nemaiavand rabdare pana in 10 februarie cand o sa am primul echo. O sa mai astept totusi.
Va doresc multa rabdare la toate!
P.S. Pt. listuta:
UM 02.12.2009, DPN 08.09.2010
Camelia
"Daca dragoste nu e, nimic nu e "
Andreea82 spune:
Gata Nike! Batem palma!!!
eu dau si mai mult, daca vrei, ca oricum am pornit de la mai mult decat mi-as fi dorit sarcina!
Nu conteaza, dam, tu fa bine si pune-le pe tine 
nike974 spune:
gata.s-a facut.
ca daca scad iar sub 40 de kg,iar o sa-mi ia ani(pe bune) sa le pun la loc.
Marcella777 spune:
Gata, si eu m-am lasat de fumat. Inceputul e mai greu, banuiesc...
In rest totul e bine. Nu mai am dureri, doar ma balonez dupa ce mananc (la cateva minute), ceea ce ma scoate din sarite. Ma mira ca nu am alte simptome : nu am greturi deloc, sanii nu mai dor asa de tare (doar o mica sensibilitate). Ma mira dar ma bucura.
Iunia82 spune:
Eu am luat deja 3 kg. Am pornit cu 45,5 kg la inaltimea de 1,64 cm. Vestea buna e ca si sanii au luat in greutate:))
Maica-mea mi-a zis sa o iau usurel ca incet, incet se vor acumula kg-mele. E medic...asa ca ma bazez pe sfaturile ei. Mi-a explicat ca fiecare organism se comporta diferit in sarcina si uneori e usor sa dai jos kg dupa sarcina, alteori nu.
Si ea avea 46 kg inainte de a ne avea pe noi, gemenele. Si apoi a sarit calul: >10kg a luat intr-un timp scurt, dupa ce ne-a avut pe noi.
Organsimul ei s-a schimbat.
8+
Anca Micaela spune:
Neata! Si eu am sanii tensionati si o greata constanta. La sarcina anterioara scapam de greata daca mancam, ceea ce mi-a adus si mie 30 de kg in plus cu sarcina :( Sper acum sa am mai multa minte... Oricum ma bucur ca nu simt nevoie de dulce (preferatele mele). Am aproape 6 saptamani de la UM si am pus cam jumatate de kg. Am avut noroc ca exact inainte am tinut un regim si am scapat de vreo 5 kile, dar oricum incep sarcina cu 10 peste greutatea recomandata :( Si, cum nu am ajuns inca la dr, am doar un test pozitiv la activ si simptome decente, nu reusesc sa ma mobilizez sa renunt total la fumat. Am scazut de la aproape un pachet la 5 / zi, dar sper ca in momentul in care se va vedea la echo sa ma trezesc :)
Ma bucur mult ca nu dati cu rosii si ca am putut sa ma descarc de povara :)
Nu m-am apucat sa anunt inca lumea, nici macar pe fetita mea, tocmai pentru ca stiu ca isi doreste mult "un surior" si vreau sa fiu sigura ca e totul OK...
Zi frumoasa sa avem!
Anca Micaela, mama Emei Ioana
Poze Ema
Poze Ema2
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;0;125/st/20050317/n/Ema+Ioana/dt/7/k/c848/age.png
eveline spune:
Ai dreptate Iunia, fiecare organism reactioneaza diferit si chiar acelasi organism la doua sarcini diferite.
Eu in ciuda celor 30 kg luate in sarcina (vorba Ancai, sper sa am mai multa minte data asta) le-am dat jos foarte usor...in 4 luni ajunsesem cum am fost.
Mai, sanatoase sa fim noi si sambureii ca in rest le-om duce pe toate...
liliana83 spune:
Buna toturor viitoarelor mamici! Eu sunt deja mamica unui baietel de un an si 5 luni , dar am o prietena care e insarcinata in 8 sapt , si pana se familiarizeaza ea cum sta traba cu forumul , m-a rugat pe mine sa va intreb daca are voie sa bea ceai de sunatoare in aceasta perioada.(eu nu stiu ca n-am baut astfel de ceai niciodata) Va pup si va doresc o sarcina fara probleme!
eveline spune:
Liliana83 uite aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1679 un articol despre ceaiuri in sarcina, poate te lamuresti
Katerinaa spune:
salutare burtici,
Gata am mancat si incep sa va povestesc ca am fost la medic la eco, am 9 sapt si o zi, 7,7cm, batai 183, eu zic ca e baiat toata ziua dupa poza ha ha ha seamana cu barbate-miu ca are capul mare; Problema e ca a aparut un hematom adica o desprindere destul de maricica, trebuie s-o monitorizez din 2 in 2 sapt pana - sper eu - sa dispara; Sper ca nu e nimic grav;
kitzyeu la 3 saptamani jumate am fost la doctor si mi-a zis ca nu se vede nimic...mi-a facut si transvaginala si pe burta si control, ce mi-a zis insa a fost ca uterul e un pic mai marit ....si apoi de-abia la 5 spat si vreo 5 zile s-a vazut clar mandretea mea ce cerculet....si numa la transvaginala, asa ca mai ai putintica rabdare, pup
Iunia82 da da a fost paranoia cu simptomele, bine ca m-am linistit;
In rest va citesc cu drag in continuare, bun venit noilor viitoare mamici; Uau mai e u pic si trec de 12 saptamani; Doamne ajuta;
9+(11+)
