Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Ce baietel mare ai! al meu are 177 g.Sper sa ia si al meu asa bine in greutate!
Mai fa un eco pt linistea ta, poate il prinzi pe bebe fara mana la ochisor.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Anca, stai linistita, daca ti-a facut doppler asta a vrut sa vada, numai ca nu ti-a dat "rapotul" si tie, si asta, cred eu, e de bine, nu a avut nimic rau sa-ti spuna. La cine mergi in Arad?

Nana 22+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Nicoleta : da, e cam maricel, important e sa fie sanatos..sa vedem cat mai creste.Totusi, eu as vrea sa nasc natural
n_a_n_a: eu merg la dr.Balta de la Uta....dezavantaj ca nu asista la nasteri, drept urmare a trebuit sa aleg pe altcineva cu care sa nasc.
M-am hotarat pana la urma sa merg la Timisoara la Odobescu,unde e o dr.tare buna, care a operat-o pe maica-mea de fibrom.Am vorbit azi cu ea si a zis ca ne asteapta rapid, deja 5 luni e mult, dar mai ia totusi...acuma sa vad in ce zi e dispus unul dintre ai mei sa faca pe taxiulProbabil ca mi-ar fi zis si dr.Balta daca era ceva in neregula.
A, si apropo de gimnastica in timpul sarcinii, mie mi-a zis ca nu imi recomanda aquafitness, exact ce vroiam eu, pt ca s-ar putea sa ma aleg cu ceva de prin bazin

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

hello burtici
felicitari tuturor fetelor care au venit cu vesti de la eco
deja am intrat in paranoia cu ce greutate au bebelacii vostriial meu la 19 sapt si 3 zile avea 258 d gr.
oare are ceva?
astept sa vina mama mea de la serv ca imi aduce si ecografia si sa va scriu ce mi a zis atunci dr. sa ma linistiti si voica ecografia dr.atunci a durat 10 min timp in ker mi a zis si sexul in conditiile in kre eu simteam k bebelinul se misca

asa creste bebicu
alein 20 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Anca, sa stii ca ii cam dau dreptate cu luatul de chestii din bazin... Totusi sunt si bazine mai selecte, ca sa zic asa, unde nu merge oricine, si au grija cu igiena. Daca m-as putea duce, m-as duce la Activ, e ceva mai scumpicel, dar merita. Cum de nu nasti si tu la Genesys? Toata lumea e innebunita de promotia de 690 euro...

Nana 22+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Salutare burtici!

Eu am reusit sa adorm abia pe la 5 azi dimineata, iar de trezit m-am trezit abia pe la 2 Am avut din nou vise intense si reale... Atat de mult astept morfofetala de miercuri sa ma asigur ca totul e in ordine, incat am visat ca am fost, mi-a zis ca bb nu e fetita ci e baiat, si mi-a mai zis ca ceva nu e in regula si l-au operat pe bebe intrauterin Sa dea Doamne Doamne sa fie totul bine...

Nicoleta, ai grija cu vremea asta, ca sosele sunt foarte periculoase. Bine ca nu s-a intamplat nimic! Am patit-o si noi si stiu ca e foarte neplacut. Morfofetala se face intre 22-24 de saptamani. Eu asa stiu.

Alina, mama, ce pofta mi-ai facut cu ciocolata ta... Ma duc sa-mi prepar si eu o cafeluta cu mult lapte, caci fara de ea am migrene.

veronicaaaaaaahchiar ma intrebam cand o sa mai revi si o sa ne mai dai cate o veste despre voi. In primul rand felicitari pentru . In ceea ce priveste 2d si 3d, exact asa mi-a zis si mie medicul. Ca 3d nu ar avea nicio relevanta medicala in plus si e doar pentru "show" si "impresia artistica". Din ce am vazut eu in documentarul "In pantec", 3 si 4 D creeaza in primul rand o legatura mai profunda intre parinti si copil inainte de nastere, iar singura relevanta medicala despre care vorbeau era capacitatea de a depista asa-zisa "buza de iuepure".

Cristina pentru Mihaita, sa fie cat mai usor procesul de crestere a caninilor...

Nati... Te cred ca sunt tulburatoare visele astea... Tocmai ce ziceam si eu de unul. Insa incearca sa nu te gandesti ca ar fi premonitoriu. Se datoreaza tutror grijilor si gandurilor pe care ni le facem noi, viitoarele mamici. Du-te fa putina miscare si detensioneaza-ta. Va fi bine, vei vedea

Simona, bun venit printre noi. Sarcina usoara si sa-ti creasca frumos printesele

Sabina, ce fain ca nu ai simtit nimic cand te-au operat... Majoritatea cazurilor de care am auzit spuneau ca au simtit tot, insa nu durerea, ci atingerile propriu-zise. Mi-e frica de asta... Mie mi-au extras o alunita acu 2 ani ca era cu probleme si cu toata anestezia, am simtit cum au scobit dupa radacina, cum au extras-o, iar apoi cum trageau de piele cand coseau... Bine, stiu ca e foarte diferit, caci atunci m-au anesteziat cu xilina, insa na... ma tot gandesc oare cum va fi...

Corina, frumos weekend ai avut!!! Cred ca m-ati convis si pe mine sa fac o vizita in Kiabi Nu-ti fa griji ca nu-l simti pe bb. La prima sarcina primele miscari resimtite apar in jur de 18, 20 de saptamani. Felicitari si pentru activitatea intensa dintre asternuturi! Te invidiez.

Nana si noi ne-am uitat aseara la Sherlock Holmes. Nu m-a impresionat nu stiu cat de tare... ma asteptam sa ma tina mai cu sufletul la gura, insa nu a fost un film prost. Iti multumesc mult pentru lamuririle legate de anestezie Vai... horror experienta ta cu operatia de apendicita... bine ca esti sanatoasa acum.

Vivela, eu am probleme cu santuletele acelea fara de smalt... Ideea e ca locul devine dureros cand ma periez mai insistent. Trebuie sa ajung si eu neaprata ola stomatolog sa vad ce-mi zice.

Anca, felicitari pentru bb sanatos. Sa speram ca nu e nimic la ochisor. Tu stai linistita, caci stresul nu ajuta

In ceea ce priveste sangerarile gingivale, a aparut si la mine problema asta dar am rezolvat-o cu periuta de dinti, apa de gura si pasta de dinti Glister de la Amway. Sunt fooooarte incantata de produsele lor. Am simtit diferenta in 2 zile.

Va pup burticute Stiu ca m-am intins mai rau ca o placinta, insa ce sa fac daca am avut multe rapoarte de dat?

Mira fericita 22+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

pentru burticile speriate de greutatea bebelinului, uitati aici un soft care va spune, in functie de varsta sarcinii care sunt valorile normale (introduceti voi varsta de sarcina, inclusiv nr de zile):

http://babymed.com/Tools/Ultrasound/second_trimester/Default.aspx

mai ganditi-va totusi ca doctorul nu are cum sa "cantareasca" bebele, ci ecograful ii da o valoare in functie de lungimea femurului (de regula) si asa calculeaza greutatea. dar unii bebei au femurul mai lung, altii mai scurt, deci aproximarile sunt chiar aproximari si nimic mai mult .



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 19+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Salutare,

Dupa o pauza destul de mare, intru si eu pe fuga, cat sa spun ca suntem bine. Din pacate sunt destul de prinsa luna aceasta, iar acum ma pregatesc sa il iau pe cel mare de la gradinita.

Am zis totusi sa intru sa anunt ca suntem bine si sa nu va ingrijorati.
La ecografia de saptamana trecuta (facuta marti la fix 23 de saptamani), mi s-a spus ca are circulara simpla de cordon (la varsta asta se joaca cu cordonul mult si are destula libertate de miscare) si 525 de grame. In rest, destul de "fitos"... de unde pana acum ne arata mereu fata, acum mai mult profiluri si alea cenzurate de o palma mare tinuta pe fata, in timp ce sugea degetul mare.

Cam atat despre noi. Promit sa intru mai in forta din februarie... deocamdata sper doar sa am timp sa va mai anunt cum ne mai merge.

Sarcini usoare in continuare la toate!!!

Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 20+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">ANDREAS

Dumnezeu a vrut ca el sa existe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

hello burtici
felicitari tuturor fetelor care au venit cu vesti de la eco
deja am intrat in paranoia cu ce greutate au bebelacii vostriial meu la 19 sapt si 3 zile avea 258 d gr.
oare are ceva?
astept sa vina mama mea de la serv ca imi aduce si ecografia si sa va scriu ce mi a zis atunci dr. sa ma linistiti si voica ecografia dr.atunci a durat 10 min timp in ker mi a zis si sexul in conditiile in kre eu simteam k bebelinul se misca

asa creste bebicu
alein 20 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte



Eu nu cred ca trebuie sa dai in paranoia.Mie pana acum nu mi-a spus ce greutate a avut, deci nu stiu cat avea bebele meu la 19 sapt.Uite, aici spune ca in sapt.19 bebicul e cam la 200-240 g, deci e foarte ok.

http://www.reclamamascataatentie/sarcina/sarcina-pe-saptamani/Saptamana_19-a3216.html

Daca cineva ar trebui sa dea in paranoia aia as fi eu, tinand cont ca la 21 de saptamani greutatea e pe la 360-400 gr.Acuma sa vedem, poate o ia mai incet de acum inainte.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

vivela[pup]cum reusesti tu tot timpul sa ma aduci pe linia de plutire
o sa scriu ecogrfia si sa imi spui daca am de ce sa imi fac probleme, ca stii cum sunt dr. cand trebuie sa intre in sala....pusi ca pe maracinisi atunci m a cam lasat cu un gust amar

asa creste bebicu
alein 20 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte

Mergi la inceput