Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Ati vazut ca la topicul nostru primul subiect fierbinte e despre celule stem cu cei de la Cord Blood center?
Ma duc sa citesc.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Hai ca azi sunt Gica-prostu'!

Ce este Testul guzman? la mine a iesit negativ.
IRR-ul meu e 0.97 si nu 0.94 si am mentiunea de "arterea uterina stanga cu notch diastolic prezent" (asta ce mai e?)

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Nu mai stiu cine se plangea de sangerari gingivale ... Si eu m-am confruntat cu aceiasi problema, si recomand cu caldura urmatoarele: detartraj la dentist urgent; achizitionare periuta de dinti noua cu perii mai moi; folosire Paradontax pasta de dinti impreuna cu apa de gura aceiasi marca; curatarea dintilor preferabil prin periaj, daca exista posibilitatea, daca nu, mestecati guma, dupa fiecare masa sau gustare; folosirea cu grija sa nu ranim gingia a atei dentare de doua ori pe zi, sau de cate ori este nevoie (e foarte importanta inlaturarea resturilor alimentare pentru a scadea iritatia si riscul de infectare). In doua zile mie nu mi-au mai sangerat aproape deloc.

Nana 22+ cuIubirici


Multam fain!

Simona, printesei Miruna (13 Iulie 2007) , 21+, Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

Hai ca azi sunt Gica-prostu'!

Ce este Testul guzman? la mine a iesit negativ.
IRR-ul meu e 0.97 si nu 0.94 si am mentiunea de "arterea uterina stanga cu notch diastolic prezent" (asta ce mai e?)

17+


N-am auzit pana acum de asa ceva. Am googalit putin si n-am gasit nimic concret referitor testul Guzman. Am dat de Edwin Guzman, obstetrician american, si de un studiu al sau impreuna cu alti colegi din bransa: "Prenatal Surveillance Using Nonstress Testing and Doppler Velocimetry" sau "supravegherea prenatala folosind testul testul non stres (la noi cunoscut mai mult sub denumirea de testul de stres al contractiilor) si velocimetria doppler (masurarea vitezei de curgere a sangelui in artere)" dupa engleza mea de "balta".

Nana 22+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Merci Nana.
Si eu l-am cautat pe nea Guzman asta pe google si am dat de o nebuloasa. nimic clar pt un eco.

Acu am morcovul mare cu acest notch, din cate am gasit, nu e de bine rau, caci risc sa aiba bebe retard de crestere.
N-am gasit exact cu se trateaza, asa ca maine dimineata ma duc la fundeni poate ma lamureste asistenta pana vine doctora.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

eu am ramas cu sangerari de gingii de la prima sarcina. desi merg periodic la dentist, n-am reusit sa le stopez, s-au ameliorat foarte putin dupa detartraj, insa in 2 saptamani maxim am luat-o de la capat. Sensodine pt mine a fost ca o pasta de dinti obisnuita (ba una cu un gust mai nasol), n-a avut niciun efect benefic. singura pasta mai ok a fost Elgydium, am luat-o de la medicul meu stomatolog. apoi am intrebat la farmacie si s-au uitat crucis la mine, nici n-au auzit de asa ceva. pasta asta, combinata cu o apa de gura cu clorhexidina ma mai ajuta sa tin in frau sangerarile gingivale, dar sa scap de tot de ele...deja e vis...
nu mai stiu cine zicea de pierderi de smalt dentar. si eu posed asa ceva, pe mai multi dinti, nu au forma cuneiforma, ci sunt ca niste santuri neregulate. din cate am inteles, se pot forma pe fond nervos, din cauza stresului, a oboselii, a ph-ului din gura...medicul meu nu parea foarte ingrijorat de situatie, eu insa nu m-am linistit. vad ca uneori se mai estompeaza, dar de cand am ramas gravi iar s-au accentuat.

_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 19+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

Merci Nana.
Si eu l-am cautat pe nea Guzman asta pe google si am dat de o nebuloasa. nimic clar pt un eco.

Acu am morcovul mare cu acest notch, din cate am gasit, nu e de bine rau, caci risc sa aiba bebe retard de crestere.
N-am gasit exact cu se trateaza, asa ca maine dimineata ma duc la fundeni poate ma lamureste asistenta pana vine doctora.

17+


despre notch-ul asta neuronul meu a inteles ca ar fi problematica persistenta lui dupa 24 de saptamani, dar nu sunt sigura ... daca nu reusesti sa te luminezi maine, sau daca mai vrei o parere, da-mi de stire ca miercuri ma duc si eu la medic si pot sa il intreb de asta.

Nana 22+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Si la mine Sensodine=o; am folosit ca pasta de dinti obisnuita, desi nu am avut niciodata probleme de sensibilitate dentara, dar sotul a fost incantat de ea (simtea un usor disconfort la rece). Parodontaxul a functionat la mine, nu ma deranjeaza gustul deloc, si am impresia ca imi curata mai bine dintii. Eu nu am avut nicio problema cu dintii sau gingiile inainte de sarcina, in afara de 4 carii mici.

Nana 22+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

nana- va spun maine ce am facut si raman datoare daca poti afla mai multe de la dr. tau
am tot cautat pe google, dar nu am acces pe toate siturile, avand acces restrictionat
vazusem undeva ca unei mamici i se recomanase Mg, iar eu iau de 5 luni Mg+B6 cate 2 pe zi, deci nu ma ajuta

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Fetelor, am vazut ca vorbiti mult despre presiunea din artere, IR...eu habar nu am ce sunt astea...acum vin de la control si mie dr. nu mi-a spus niciodata nimic de asa ceva.Saptamana asta va fi probabil prima vizita la dr. cu care voi naste, la Timisoara, poate ma lamuresc acolo.In sfarsit...noutatile mele ar fi ca bebe e tot baiat ( nu ar fi tocmai o noutate ) si ca are deja 621g, ceea ce am inteles ca e peste medie...daca va avea peste 4kg nu e recomandat sa nasc natural..nici nu stiu pe cine ar semana grasun...sunt putin ingandurata pt ca la ochisorul drept se vedea asa ca o umflatura, dar dr nu si-a putut da seama daca e din cauza manutei pe care o tinea la cap sau e ceva in neregula acolo.
Apropo de am vazut intr-un film o explicatie care mi-a ramas in minte pentru ca e tare draguta si poate utila pentru sotii tematori..era ceva de genul ca bebele sta in casa si tati are treaba in garaj.
Eu aveam gingivita dinainte de sarcina, mi se inflameaza uneori si ma doare dar nu am ce sa-i fac, trece singura.Am facut si detartraj, exact cum a zis n_a_n_a , folosesc periuta soft si paradontax ..pe langa asta mi-a zis dentista sa fac gargara cu ceai de musetel foarte concentrat, incercati sa vedeti poate va ajuta.

la toata lumea

21+

Mergi la inceput