Sezatoarea canadiana (168)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

miikon, recuperare rapida lui Marc, o sa fie bine.

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

fetelor, multumesc mult pentru incurajari
nelia, nici nu ai idee cata dreptate ai
dupa anul nou astepta niste raspunsuri, si era din ce in ce mai deprimat. In jurul lui toata lumea isi gasea de lucru, el era cel care nu avea nici un raspuns, mai mult, eu avusesem un interviu si ma dusesem mai mult de gura lui...iar el nimic!
Pana intr-o seara cand l-am auzit la telefon cu fratele lui, era atat de negativist incat m-am speriat rau de tot, si asta in conditiile in care avusese test cu Toyota, joburi tot apar, el depune resume-uri, nu e chiar fara de sperante. Este si nu e, in acelasi timp.
M-am suparat f tare, si i-am facut morala, i-am zis ca tot ce e negativ, atrage negativ, sa priveasca cu incredere, sa se gandeasca ca sigur interviul lui decisiv e saptamana viitoare sau f aproape.
A fost si el socat de reactia mea, dar eram atat de speriata si suparata in acelasi timp, auzindu-l la telefon plangandu-se si fiind extrem de negativ.
Acum e mai bine cu moralul, dar simt eu ca trebuie sa fac mai mult...
Da, il sun pe parintele Ica, sa vina sa faca o aghiazma cand o putea si el, ca lucreaza de dupa amiaza in cursul saptamanii, si poate il prind sa vina intr-o sambata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, nu stiu daca e o regula, dar scoala Agatei este intr-un cartier anglofon si desi multi dintre copiii care locuiesc acolo merg la scoli private, altii la scoala engleza care e mai la vale, sint destui parinti care au ales sa-si trimit copiii la scoala francofona. Agata are trei copii anglofoni in clasa de anul acesta, doi dintre ei au doar un parinte nascut aici si celalalt venit, unul este din ambii parinti anglofoni. Si a avut din clasa I cite doi sau trei copii nascuti aici in familii de anglofoni. Cu mamica celui anglofon get-beget sint colega de benevolat la scoala si am intrebat-o prin toamna de ce a ales scoala francofona cind atitia vor sa ajunga la o scoala engleza si nu au cum... si mi-a spus ca, dupa parerea ei, este mai buna decit cea anglofona din zona (care nu a are predare si in limba franceza) si pentru ca este singura solutie pentru un bilingvism perfect, necesar daca traiesti in Quebec: primara in franceza. Bineinteles ca este doar parerea unei mamici, dar cert este ca cel putin in scoala Agatei nu e singura care gindeste asa, sint copii de anglofoni get-beget, plus altii care au doar un parinte anglofon, plus altii care vorbesc engleza acasa pentru ca vin din tari anglofone. Sint si invatatori si profesori anglofoni, care vorbesc foarte bine franceza si care nu predau engleza, ci materii obisnuite, engleza, culmea, este predata de imigranti. Si la mine in program am colegi anglofoni, buni vorbitori de limba franceza pentru ca au facut si ceva scoala in franceza si care au ales o facultate francofona, desi exista acelasi program si la McGill.

Uite un articol legat de subiect: http://www.cyberpresse.ca/actualites/quebec-canada/education/201001/08/01-937179-ecoles-anglophones-attirer-des-eleves-en-faisant-la-promotion-du-francais.php

In schimb, cind era la scoala de linga noi, nu era nici un copil anglofon si, nevorbind cu nimeni, Agata uitase engleza, adica evita sa mai vorbeasca in engleza. De cind s-a mutat la scoala la care este acum, a recinceput sa vorbeasca cursiv in engleza pentru ca in pauze cauta numai anglofoni ca parteneri de joaca... ea si ta-su sint atrasi de ei, eu ma simt cumba la mijloc, dar cu suflet mai latin asa...

Noi am venit de la piscina, din pacate pe Lisandru nu l-am bagat pentru ca am constat acolo ca are un virus stomacal, a vomitat si are kk verde.

Mikiion, am niste patine mici, negre, de piele, cumparate de la un second hand specializat pe echipament sportiv cind avea Agata cam 2 ani si jumatate; sint primele ei patine! Cu un ciorapel mai gros ii vin si lui Lisandru acum...

Intru in bucatarie sa facem prajitura lui Ange... V-ati prins ca nu mai trec pe la subiectul celalalt o vreme...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

La multi ani Ema!!!!

Sa cresti mare, frumoasa si sanatoasa. Denisa sa-ti fie puiutza fericita si plina de noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

La multi ani Ema! La multe cadouri zilele astea!
Denisam, sa va traiasca printesa, sa fie norocoasa, banoasa si iubita! Si sanatoasa, ca e cel mai important!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

La multi ani Emma printesa frumoasa, sa ai parte numai de bucurii!
Denisa, sa va bucurati de ea

mimitete, am fost la Blau Colonial in Cayo Coco. Mi-au placut si reviews, a fost ce-am cautat noi.

maru, cred ca aghiazma ajuta atunci cand si tu crezi cu adevarat ca ajuta.
Of, cred ca pe masura ce trece timpul ii e tot mai greu lui Victor, dar sunt sigura ca va veni si momentul lui, nu se poate sa fie altfel!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

La multi ani, Ema! Sa ai o viata frumoasa si plina de bucurii si sa fii sanatoasa!

Ah, nu v-am spus ca saptamina trecuta am fost la sedinta cu parintii la gradinita. Lisandru a in regula din toate punctele de vedere, ca doar ce il muscase pe un copil, de a avut nevoie de gheata micutul celalalt... Se descurca de minune si ii este apreciata, ca si acasa, vesnica buna-dispozitie si zimbetul permanent de pe buze, in orice situatie!

Dar la Tudora mi-a plesnit inima de mindrie! Piticuta mea cica e un mic geniu in matematica si ne-a rugat educatoarea sa gasim jocuri, activitati care sa o ajute sa-si pastreze aceasta calitate. Uita mereu ca are de-a face cu un copil de 4 ani si un pic pentru ca pur si simplu cind ajunge la cifre, la jocuri de memorie, de logica, la orice are legatura cu matematica, Tudora ii da senzatia ca e mult mai mare si o suprinde de fiecare data cit de bine si repede ii merge mintea! Este pentru prima data de cind am copii, cind unul din copiii este atit de laudat de educator sau invatator. A spus mai multe lucruri bune despre ea, inclusiv despre progresele de limbaj, unde inca mai are de recuperat... de fapt numai de bine mi-a vorbit, dar m-a dat pe spate cu aptitudinile matematice si capacitatea extraordina de concentrare pentru ca educatorii amindoi au insistat tare mult pe ele! Mai ales pe mine, care am fost mai bita la matematica, deci meritul nu e al meu...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Vreau sa va intreb daca stiti de unde as putea cumpara <tissue>, o bucata de material bej si daca gasesc vreo croitorie pe aici sa-i repar haina lui barbatu-meu, a luat-o de vreo doua ori doar pe el si e singura care merge peste haina de costum .



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

maru capu' sus! O sa iasa soarele si la voi pe strada! Asta ca sa-mi fac curaj si mie!

Denisa la multi ani pentru Emma!

Nu mai stiu cine cere ierarhizarea scolilor secundare din Quebec, este pe prima pagina.

mikiion sanatate lui Marc! Sa treaca repede ziua de maine!

Donia foarte frumoase pozele! Ce mari s-au facut copiii!!! Roxana este deja domnisoara mare! Si Cristi o prinde repede din urma! Foarte frumoase peisajele.

Ana si Seba a avut in clasa anglofoni get-beget la scoala de la langa noi, desi este si scoala anglofona pe insula. Ei spuneau ca scolile francofone sunt mai bine cotate. Si am vazut si la Isabella la gradinita (care este CPE) ca sunt multi anglofoni.

Delphin succes in demersuri!

O duminica frumoasa tuturor!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ana incearca la
- Fabricville (1545 Boul Le Corbusier Laval, QC H7S 2K6 (450) 978-1313)
- Club Tissus (2590 Le Corbusier Boul Laval, QC H7S 2K8 (450) 686-2582)
- Laurie Textiles (5525 Boul Des Laurentides Laval, QC H7K 2K3 (450) 625-1100)...

Iar de croitorie, de obicei la curatatorii, fac si mici alterari, poate te pot rezolva acolo. Sau mai vezi in paginile aurii locale, sigur gasesti couturiere/seamstress, dar cred ca-s mai scumpe.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput