Sezatoarea canadiana (168)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Salut la toata lumea,
Ca veni vorba de scolile internationale, stiti cumva daca programa de aici e dupa modelul francez sau englez? Al meu merge la College Saint Louis. Eu am incercat sa caut info, dar nu am gasit, poate nu am cautat unde trebuia.
Delphin, la noi la scoala internationala (el a intrat la secundara internationala, la primara a fost la scoala de cartier) se da examen, insa nu e chiar asa de greu si ei cer buletinele din ultimii doi ani sa aiba notele peste medie, nu conditioneaza o anumita nota .
Multa sanatate la mamici si la copii bolnaviori, iar la Donia si DanaP, sa va fie de bine vacantele.
Carmencita,
bebe Cristian 2 ani si 8 luni si Alex 13 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

intreba cineva de palmaresul scolilor.La primara,nu se fac.Doar pt scolile secundare iar anul asta au spus ca nu vor scoate nici un palmares.An de an publica lista in revista "actualite".Cu o cautare pe google nu aveti cum sa nu gasiti clasamentul de anul trecut.Scuze dar nu-mi amintesc cine intreba.Mi-a ramas in cap treaba asta cu scolile

laurajr, cum am sa aflu o reteta faina,cum vin sa va povestesc.asta ca sa puneti si voi pe burtica slaninuta,nu numai eu!

olga, draga de tine!multa putere.Eu cand aud ca suna telefonul diferit si cand vad numar de Ro,inghet toata.Asa-mi e frica sa nu primim vesti urate!!!

miki,un gand bun.sigur va fi bine.

mimitete,foarte bine faci,sa te auto inviti ca eu nu am de gand sa ma sesizez.In fiecare weekend ba am musafiri,ba avem aniersari,ba soacre,ba una,ba alta

cat despre Haiti...catastofa! la fiecare reportaj transmis din Haitimi se inoada lacrimile in barba.Zic:"doamne fereste!"
Am la gradinita o familie de haitieni.Sunt devastati...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Pucku, multa sanatate si ai grija de tine. Cred ca m-ai inteles gresit, eu nu am zis ca legea face o diferenta intre rezident si cetatean in ceea ce priveste accesul la scoala publica engleza atita timp cit ai imigrat aici.
Eu cunosc 2 familii, una venita din Anglia, una din Australia deci anglofoni pina in maduva oaselor, nu au reusit sa-si dea copiii la scoala engleza de cartier chiar daca unii din copii chiar incepusera scoala in tara lor. Mai stiu o familie mutata din Toronto aici care iarasi i-au obligat sa-si dea copiii la franceza, nu stiu cum s-a terminat ca erau hotariti sa se bata pt asta.

Donia, la ce hotel ai fost ca eu sint in ultima suta de metri la rezervarea de bilete pt spring break si tot incerc sa-mi conving consortul sa mergem in Cuba inainte sa vina americanii si el nu si nu ca nu e mincarea buna, a mai si citit reviews proaste in ciuda celor 5 stele date hotelului dar el zice ca sint stelute cubaneze.

Ce recesiune mey ca preturile in perioada de spring break tot mari sint si cum ne-am gasit si noi la spartul tirgului... deci niste zboruri de te doare mintea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ange, executat prajitura, bunaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa mi-i si frica sa ma sui pe cantar
mikiion, tinem pumnii sa treaca puiul cu bine peste operatii. Si Andrei a fost operat in tara tot la adulti, pentru ca medicul de acolo era cel mai bun in asa operatii
Donia, sa iti fie de bine vacanta. Eu nu pot decat sa visez in continuare

mai, ce ma sfatuiti sa fac sa scap de belele?
Abia am scos masina din reparatii, Victor a zburat intr-un sant pe polei (blackice)...nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa urce asigurarea lui!
vreau sa il sun pe parintele diseara, sa il rog sa vina sa fac o aghiazma...
suntem parca urmariti de ghinion total: Victor are interviuri care nu se termina cu oferta de angajare, asta e al 3lea accident avut in 4 ani, citeam in horoscop ca anu asta e anul dupa 3 ani de revolte/rascoale in viata noastra...
ce ma sfatuiti sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Delphin, stai sa nu estrapolam, ca acel cartier e situat mai la sud de metroul sherbroke , si la sud de Bery UQAM luand-o spre Est.... Uita-te pe o harta ca sa vezi.
Doar de apartamentul ala care e langa Parcul Lafontaine vorbeam ca e cam aproape. Celelealte nu. Eu am facut stagiul pe langa Metrou Sherbrooke si m-am plimbat prin zona destul de mult.....
Eu iti mai sugerez de inchiriat in zona Angus( in Rosemont).....

Sa stii ca eu nu prea am cunoscut romani sa stea in Mont-Royal, pentru ca e prea scump pentru buzunarul nostru si prea, sa zicem, chic. Adica pretul nu merita calitatea interioara si fauna , dar atmosfera cartierului e diferita, de celelalte cartiere gen dormitor..... Dar noi romanii preferam zone mai linistite si mai putin mondene, mai ales daca avem si copii ....


Dar ce ai cu sistemul francez scolar, aici e foarte bine vazut, comparativ cu cel quebecois clasic? Nu ma refer la scolile internationale care sunt mult mai bune si nici la cele private care nu sunt foarte scumpe . Nivelul de la franceza in scolile normale e foarte slabut.....Mi-ar place o opinie direct din sistem francez.....

Ma duc sa fac pe printesa, ca Marc e cavaler azi..... De ce nu am facut eu gemeni ca sa aiba si el cu cine se juca Si apoi o sa ne jucam de-a clinica veterinara cu Playmobil, ca sa il pregatesc pentru maine... Nu stiu cine ne pregateste pe noi , parintii, pentru maine, ca suntem paralizati de frica....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Am uitat sa multumesc pentru gandurile bune......
Si sa va arat derdelusul artificial de aici: http://www.dropshots.com/mikiion2009#date/2010-01-16/16:09:58

In Montreal e pe undeva asa ceva? Ca eu nu stiam .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

'Neata la o ! Stiti cum se doarme dupa doua beri!?! Betooooon! N-am mai avut asa o noapte dormita de la cap la coada de muuulta vreme.

Mimitete, o treaba tare incilcita asta cu scolile... Cred ca abia acolo intervine rezidenta sau cetatenia parintilor sau a copilului, in cazul familiei venite din Toronto... Pe site-ul oficial scrie ca un copil este eligibil pentru scoala anglofona daca a facut majoritatea studiilor primare in Canada. Cred ca daca a facut doar o clasa si parintii nu sint canadieni, iar copilul nu e nascut in Toronto, nu au sanse sa fi reusit sa-si dea copilul la o scoala anglofona... Mi se pare aiurea, sincer. Adica pot sa inteleg (cu unele rezerve) ca unul venit in Quebec dintr-o tara care nu treaba cu engleza sa mearga la o scoala franceza, dar nu si faptul ca la fel trebuie sa faca si unul dintr-o tara unde engleza e limba oficiala.

Stii cumva ce se intimpla cu familiile de anglofoni in care parintii nascuti aici au studiat tot aici, dar in franceza? Acestia au dreptul sa-si dea copiii la scolil anglofone pentru ca asta sint!?! In scoala Agatei sint o gramada de copii anglofoni, care nu au mers la scolile lor din cartier, ci au venit sa studieze in scoala publica francofona... probabil ca le ofere sansa sa fie perfect bilingvi (primara in franceza, secundara - daca au dreptul! - sau colegiu in engleza...).

Ange, astazi dupa-amiaza facem si noi prajitura, le-am promis fetelor. Iti spun cum iese si cit mi-a luat sa curat bucataria. De ce va arata cintarul peste citeva zile...

Delphin, eu stiu ca la aceste doua scoli internationale care te intereseaza pe tine (si pe mine!) programa este aceeasi cu scolile internationale din lume. Baiatul tau cel mare este la o scoala internationala (sper ca nu am retinut gresit, ca dupa americanizarea sotului ma astept la orice), atunci cred ca are sanse sa intre la secundara de aici, programa trebuind sa fie aceeasi. Pe mine m-ar interesa casa ta numai pentru cuvintul Pirinei din mesajul tau, dar anul asta slabe sperante pentru o vacanta.

Maru, daca crezi ca te linisteste venirea preotului, nu e o idee rea. Si autosugestionindu-te ca venirea lui a facut bine si tot obtii un rezultat. Dar eu cred ca singurul lucru pe care il ai de facut este sa gindesti pozitiv. Adica da, s-au intimplat aceste lucruri, dar asta nu inseamna ca avem noi ghinion, care ne urmareste la tot pasul, ci ca pus si simplu s-a intimplat pentru ca erau toate conditiile sa se intimple.

Din proprie experienta iti spun ca daca ne lasam prinsi de ginduri negative, ni se intimpla lucruri la fel si invers. Un exemplu concret au fost Craciunul si Revelionul la mine. In prima perioada eram deprimata, mi se parea ca nimic nu fac bine etc. - si asa a si fost, nu mi-a iesit nimic din mincare, in casa toate se spargeau, cadeau, copiii se certau, noi la fel... In a doua perioada, am zis dom'le asa nu merge, pauza! Si m-am relaxat, am aminat niste teme pe care nu eram in stare sa le fac cu riscul penalizarilor si... in aceleasi conditii, ca nu se schimbase nimic intre timp, dar cu o stare de spirit buna si cu ginduri pozitive, mi-au iesit toate ca la carte... si parca totul din jurul meu functiona spre satisfactia mea.

Legat de Victor, eu sint sigura ca va veni o zi in care va obtine postul... La Revelion discutam cu prietenul nostru, nasul copiilor si acesta mi-a zis ca la inceput (programator bun, cu experienta de munca in afara Canadei, la scoala aici) trimitea CV-uri in nestire si din 50 poate in chemau la unul si chiar daca il chemau, nu lua postul. A obtinut un contract dupa un an si ceva, a terminat scoala, au inceput sa-l cheme cam la 5 din 30 si din acele 5 sa aiba postul de la unul... Acum din 5 il cheama la 3 si sigur ia cel putin doua posturi din cele 3 interviuri date... Deci, lucrurile au mers greu, dar clar spre bine... numai ca e deja al saptelea an de Canada si al patrulea de munca (acum are un post excelent si pe gustul lui). Deci, capul sus ca aveti de ce si tot inainte, dar nu uitati sa va bucurati si de viata in timpul asta.

Eu iti scriu tie, ca poate ne mai incurajam si pe noi...

Vineri il pun pe Lisandru pe gheata. Plinge de mi se rupe sufletul de fiecare data cind bag fetele pe gheata ca vrea si el si mi-au spus de la patinaj sa-l dau si pe el la o ora de incercare, patine are... incercam, poate chiar ii place.

Gata cafeaua, plecam la piscine! Ca Agata are curs la o piscina si piticii la alta... in directii opuse si la aceleasi ore. Asa am reusit sa gasesc locuri cind i-am inscris.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Maru imi pare rau..... Sa incerc sa trimit si eu energie pozitiva

nelia ce patine ai pt. un copil asa mic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mikiion, tin pumnii pentru voi sa fie bine cu Mark ; eu l-am operat pe Tudor de hernie aici acum vreo trei ani si am fost foarte multumita de comportamentul dr-lor si modul in care l-au tratat (mai greu a fost cu mine, c-am lesinat cind l-au adus din operatie :((

Nelia, e prima data cind aud eu de anglofoni care si-au dat copiii la scoala franceza, esti sigura ca-s anglo get-beget sau niscaiva imigranti la a doua generatie cu nume englezite?

Marule, empatizez cu tine sa stii ( a meu a iesit azi sa mearga la Biserica cu masina mea, a pus un kkt de perna electrica sa nu-i inghete dosul care a facut scurt, a ars scaunul si haina lui noua de iarna+pantaloni si ce mai avea pe el, paguba de 1.500$ in medie) drept care pun si eu de o prajitura azi, sa-mi mai treaca supararea

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

ange, executat prajitura, bunaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa mi-i si frica sa ma sui pe cantar
mikiion, tinem pumnii sa treaca puiul cu bine peste operatii. Si Andrei a fost operat in tara tot la adulti, pentru ca medicul de acolo era cel mai bun in asa operatii
Donia, sa iti fie de bine vacanta. Eu nu pot decat sa visez in continuare

mai, ce ma sfatuiti sa fac sa scap de belele?
Abia am scos masina din reparatii, Victor a zburat intr-un sant pe polei (blackice)...nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa urce asigurarea lui!
vreau sa il sun pe parintele diseara, sa il rog sa vina sa fac o aghiazma...
suntem parca urmariti de ghinion total: Victor are interviuri care nu se termina cu oferta de angajare, asta e al 3lea accident avut in 4 ani, citeam in horoscop ca anu asta e anul dupa 3 ani de revolte/rascoale in viata noastra...
ce ma sfatuiti sa fac?

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


nu mai citi horoscopul si cheama parintele

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput