Sezatoarea canadiana (168)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Olga sincere condoleante si multa putere va doresc sa treceti cu bine peste aceasta incercare

cand a murit taticul meu, nu se astepta nimeni, pt ca era cel mai sanatos dintre cei trei frati, iar cum unchiul meu era foarte bolnav cu plamani bunica se pregatea pt el, cumparasera totul.....a venit ca un soc peste noi....unchiul a murit anul trecut, deci a mai trait inca 10 ani, spre surprinderea tuturor.....e asa crude viata asta uneori, sa ne rugam la Dumnezeu sa avem puterea sa trecem cu bone peste toate incercarile

Citat:


Nelia, ca si imigrant delphin nu poate sa isi dea copiii la scoala publica anglofona indiferent de citi ani de studii au facut parintii in engleza. Cei care imigreaza din Anglia nu isi pot da copiii la scoala anglofona, e un intreg scandal pe tema asta in fiecare an.


eu stiam invers, pt ca si eu m-am interesat, si nu stiam ca daca esti rezident permanent sau cetatean este diferit, asa ca atunci cand steph avea 4 ani am sunat la english school board, si ea fiind nascuta in Toronto, noi imigrand pt partea engleza, eu inca rezident permanet, puteam sa o inscriu la scoala englezeasca....un an apoi s-a schimbat pt ca devenisem cetatean canadian, ca m-a mancat in fund pana la urma sa-mi cer cetatenia, de parca cum asteptasem 5 ani, nu puteam sa mai astept unul

la fel, dac acopilul a studiat/inceput sa studiezi in engleza, copilul poate continua in engleza si in Quebec....pe noi ne sfatuise tanti sa ma duc 3 luni in Toronto, sa o inscriu la scoala acolo, si apoi sa ma intorc la quebec

am renuntat la idee pt ca mi-am dat seama ca defapt as ingradi-o foarte mult, locuind in quebec, la montreal fiind mai anglofon era alta treaba


Delphin...suna bine, ce zici tu acolo, eu m-as combina, dar cum nu stiu cum evolueaza lucrurile la concediul de maternitate si CSST, nu am un raspuns pana la sf anului

Hai sa-mi vand orasul, pt ca la noi nu se da inca admitere la internationala- doar la una la care se si face engleza intensiv, trebuie sa stai in teritoriu, iar daca nu, faci o cerere speciala...si daca au locuri il accepta. Eu cunosc 5 scoli internationale in Quebec, la Steph la scoala au fost anul asta 4 clase, 100+ de copii
iar in cartierul meu gasesti condouri de inchiriat cu parcare interioara, piscina, sala de forta si tot tacamul

mai revin, eu am petrecut o zi la spital, ieri, am facut endometrita....am antibiotic....nu v-a spun ce soc am avut, ca nu ma durea super tare, doar capul imi exploda- ulterior am aflat ca de la tensiune si febra, ajunsa la spital sa aflu ca am febra, si eu eram flesca de transpiratie, si cand au venit sa-mi ceara consimtamantul pt teste si analize si pre operatoaire pt septicemie....., chiar nu ma simteam asa varza.....anyeay bine ca am prins infectia la inceput, si am putut veni cu antibiotic acasa, dupa o tura intravenos la spital....sa va zic ca am venele scrap....si ca assistenta de recherche de la infectiologie care a venit sa-mi i-a sange nu stia cum functioneza noul gaget de catheter?si a trebuit sa-i explic? Oszkar era deja varza langa mine a zis ca asa ceva nu se poate.....imi venea sa-mi pun singura toate perfuzile, ca dupa ce mi-a innegrit mana primul assistent la cezariana sa-mi puna perfuzia, asta mi-a distrus toate venele, m-a intepat de 15 ori....credeam ca innebunesc

la sf imi zice ca am rabdare, ....de ce pusca ma-si voia sa fac sa plec? eram bransata peste tot la electrocardiograma, tensiometru.....

uff uff

sa nu va spun ce s-a mai agitat yann toata ziua fara tzitzilica lui....cand am intrat pe usa s-a calmat instant, d si doarme incontinuu cu mici pauze de tzitzilica asa l-a obosit ziua de ieri








Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pucku, ce ghinion! Sanatate multa!

Mimitete, asa este, uitasem. Adica eu m-am interesat pentru Agata si mi-au spus asta, dar nu am stiut mult timp ca si cei care emigreaza din tarile anglofone se supun acestor conditii. Deci, da, trebuie sa aiba studii in engleza, dar in Canada, nu in afara ei. Asta am aflat-o abia acum vreo doi ani si uitasem. Acum imi aduc aminte si de articolele citite cu scandalul... o familie care a pierdut cauza si copilul a trebuit sa mearga la scoala francofona.

In plus, eu traiam cu senzatia clara ca sotul lui Delphin este american! Acum ma intreb si eu de ce, de unde si pina unde...

Delphin, am vazut apartamentele, frumoase si scumpe. Dar asa e zona respectiva. Apartamentul pe care l-am vazut eu arata aproape ca cel din primul link... Dar va luati casa daca aveti bani de o asemenea chirie... Mai este pina ajungeti voi pe aici, dar eu va doresc de pe acum sa gasiti ceva pe gustul vostru. La cum va vad eu de organizati, nici nu ma indoiesc ca o veti face!

Ah, ce-mi plac dupa-amiezele de simbata. Ma duc sa vad pozele puse in ultimul timp si sa le pun si eu pe cele primite de la Revelion, am vreo doua in care sintem - in sfirsit! - toti cinci. Desi aratam ca dupa o noapte nedormita toti... da' mai ales eu!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Olga, imi pare rau sa citesc ce s-a intamplat cu unchiul tau...doamne, ce poveste...dar asigurarea de la bilet nu-i plateste niomic, totul trebuie suportat de familie ???

Ange, daca mai dai retete de astea ne suparam rau...pai ce pofta ne faci acilea ???

Pucku, de la ce ai facut infectie ? Cred ca esti prima proaspata mamica care am auzit sa faca asa ceva, eu am auzit de mastite...ai nacut natural sau cu cezariana, nu-mi mai amintesc...

Donia, sa va fie de bine vacanta, v-ati bronzat ? Noi cand ne mai vedem ? Ioana tot intreaba daca a primit Roxana felicitarea de la ea ?

Fetelor, voi v-ati cumparat casa de la vanzator direct, fara agent ? Ce sfaturi aveti in cazul asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Uf Pucku, totusi suntem in secolul 21, infectie de asta n-ar fi trebuit sa apara.....
Laura , ea a nascut prin cezariana....

M-ai speriat cu asta m-ai ales ca Marc o sa fie operat in acelasi spital, luni.
I-am povestit sotului si mi-a dat o replica: pai tu o sa mai faci un copil doar la Montreal


Ca sa continui si eu cu vestile triste .....il operam pe Marc luni, tuburi in urechi , polipi si amigdale....Au avut o persoana care a renuntat si ne-au sunat vineri sa ne intrebe daca acceptam noi... Operatia ca operatia, ma ingrozeste ce o sa fie dupa, pana se recupereaza Ce nu-mi place aici e ca nu au spital de copii, asa ca el o sa fie operat la o sectie care e si pentru adulti....

Sa ne tineti pumnii, ca eu numai cosmaruri am in ultimul timp.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

delphin in carterul ales de tine se stabilesc de obicei francezii de origine. Cred ca e mai pe stilul lor. Eu personal nu ma omor dupa zona, sunt blocuri destul de vechi, cu multa fauna de toate culorile in jur...Unul din apartamente e de fapt cam in zona cartierului gay..In partea buna si scumpa a lui.... Insa e mai moderna viata, ai restaurante la 2 pasi...Merge pentru o viata mai mondena.... Iar scolile internationale nu sunt chiar aproape, dar ai acces la Metrou.
Dar cand vorbesti de scoala internationala ce vrei sa spui cu asta? O scoala in care e folosita programa franceza din Franta sau cea internationala? Ca exista ambele si la Quebec si la Montreal.
De ex. Colege Stanislas http://www.stanislas.qc.ca/ e cu programa franceza. Eu acolo l-as da pe Marc, cand o sa ne descurcam financiar. Mai ales ca la Quebec ville e si subventionata.

N-ai spus perioada cand te intereseaza sa vii pe aici in vizita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Mihaela felicitari pt permis, ca tot am vrut sa-tzi zic....

Ei nu-i dracu asa de negru, la Chul e sectia de copii, se ocupa impecabil. chiar daca nu-i spitalul in sine de copii....aripa noua e noua, o sa ramai surprinsa cat e de nou si curat si bine pus la punct...fata de celelalte spitale

si nu cred ca e relevant ce zice Ovidiu, dar facand comparatie cu Toronto acolo am avut un 5 zile de antibiotic post operatoire, si la 5 saptamani dupa au inceput diverticuli, am primit iar antibiotic pe blind tot pt o eventuala infectie legata de cezariana, fara nici o analiza, aici in schimb am fost evaluata pe masura, eu cum am scris nu ma simteam cu febra, habar nu aveam ca diastolica batea suta, dar deloc, asa ca ei au intrat in panica si au luat toate masurile, jos palaria
nu m-au trimis acasa cu antibiotic pe blind ca la toronto, s-au asigurat ca chiar e nevoie de antibioticul respectiv, si mi-au facut toate analizele posibile sa se asigure ca totul e bine. la capitolul preventie au nota 10, la capitolul cum dealuim cu pacientul si competenta unor asistemte zero barat....cred ca se putea face totul/comunica totul cu 50% stress mai putin, nu iaca hartia semneaza si cand citesc septicemie sa-mi pice fata....

acum cu nenorocul meu...stii cum e depinde de asistenta, eu nu prea am vene vizibile, si sunt campiona la asistente neindemanatice.....la Toronto mi-au facut de 2 ori epidurala, in Romania la operatia de chist m-a taiat doctorul mai mult diagonal, sa vezi ce au bricolat chirurgii la Toronto sa o aseze cat de cat dreapta....asa ca nu ma mai mira nik, le i-au pe cele bune din toate ca am vazut si trait si mai rau....oricum ne ocupam de 10 ori mai bine de animale in cercetare decat se ocupa ei de oameni....si la noi in laboratoare e e ca-n palma, pe cand indolenta din spitale e mare....peste tot



Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Am reusit si eu sa ma uit la poze.

Pucku, in primul rand felicitari pentru bebe Yann Edward, l-am vazut si e un bebelus tare frumos, sa aiba parte de tot ce-i mai bun pe lume!
Si in al doilea rand sper sa te insanatosesti cat mai repede si sa nu mai trebuiasca sa lipsesti de langa cei mici.

nelia, aveti niste poze de familie tare frumoase, nu numai datorita fizicului ci si din cauza expresivitatii voastre. Ma uitam la tine ca ai o privire atat de... nu stiu, mandra, multumita, implinita, fericita!
M-am tot gandit la tine in Cuba, si asta din cauza dansului. Eu care nu m-am innebunit niciodata dupa muzica latino, acum am dansat in fiecare zi, am incercat sa invat pasii si tot timpul imi ziceam in barba ca ma apuc de cursuri de dans la intoarcerea acasa. Azi am tot ascultat un CD pe care l-am cumparat acolo si am dansat, ba am cautat si pasii pe internet. Sa ma fi vazut facand curatenie in ritm de conga si salsa si cha-cha-cha!
Am avut parte de niste dansatori extraordinari in Cuba, dar nu numai ei, ci si formatia, plus animatorii, ba si chelnerii, toti au ritmul in sange, cum auzeau un pic de muzica parca se puneau pe dansat! Pai cum sa rezisti?

Magdone, e grozava gargarita ta (eu am ramas in minte cu costumatia de gargarita de la intalnire ), frumoasa ca o papusica! Cine era baietelul pe care il tot pupa?

Dana P, mi-a placut mult poza in care tu esti in fata Palatului Buckingham cu mainile in aer
M-am plimbat cu voi in Londra, asa de bine i-am simtit spiritul din poze, mi-e tare dor sa mai merg acolo. Am spus ca prima excursie in Europa acolo va fi.
Asta daca o sa ne mai desprindem de Cuba! Mi-a placut la nebunie, resortul, oceanul, oamenii. Sa nu mai zic de bautura De fapt am descoperit ca dupa rom nu ma innebunesc, insa tot s-a gasit cate ceva si pentru mine pe acolo. Mancarea a fost bunicica, cu unele feluri de mancare absolut minunate, am mancat cei mai buni creveti din viata mea, la fel calamarul, puiul bine preparat, carnea de porc la fel, pe alocuri si vita, peste bun, ba uneori si miel. La legume mai slabut, dar tot am gasit ceva salate, fructele bune, am mancat papaia pana n-am mai putut. Si grapefruit, ca era gata curatat... Si ananas. Si am descoperit un fruct nou pentru mine, guave, si sucul de guave era foarte bun.
Serviciul a fost bun, doar cameristei trebuia sa-i mai reamintim ba de una, ba de alta, dar mi-am dat seama ca ea chiar se straduia, dar mai mult de atat nu putea...
Am fost si la calarit intr-o dupa amiaza, a fost extraordinar, ma temeam ca o sa devin dependenta si de asta...
M-au impresionat mult oamenii, mi-au amintit de cum era in Romania pe vremea comunismului. Se bucurau atat de mult pentru orice nimic pe care li-l dadeam, ca ma simteam vinovata ca nu aveam mai multe la noi. Am lasat acolo cateva lucruri de ale noastre si i-am vazut cum se bucurau, mai mult decat pentru bani, imi povestea o chelnerita ca nici n-au ce sa cumpere cu banii. Spunea ca de cand cu criza stau foarte prost cu mancarea, iar daca cumpara la negru risca inchisoarea. Ma intrebam ce credeau ei atunci cand vedeau ca lumea lasa mancare in farfurii? Pana la urma noi suntem niste fericiti, a fost o ocazie buna chiar si pentru Roxana sa realizeze cat de norocosi suntem noi si cat de grea poate sa fie viata pentru altii. Si chiar a realizat, ea care e destul de posesiva a fost de acord tare usor sa isi cedeze jucariile, oja, culorile, ba chiar si ceva hainute pentru fetitele chelneritei.
Dar sa revin la resort, peste tot era curatel, vedeam oamenii muncind tot timpul, am inteles ca au manager nou si resortul se pare ca e schimbat in bine fata de anul trecut. Cand inca era bine. Am intalnit multi romani, vreo 10 familii si un grup de 6 tineri. Doua dintre familiile de romani mai fusesera si anul trecut si au revenit pentru ca au spus ca le-a placut mult. Ne gandim sa mergem si noi tot acolo data viitoare... sper ca va mai fi o data viitoare, nu se poate altfel!

Laura, a primit Roxana plicul chiar in ziua in care am plecat, mai precis cand ieseam din casa! S-a bucurat tare mult, iti imaginezi ce surpriza a fost pentru ea. Vrea neaparat sa-i raspunda Ioanei.
De bronzat mai putin, ca ne-am protejat cu creme, arde soarele tare puternic pe acolo. Sper sa ne vedem curand, te sun sa mai vorbim.

mikiion, tin pumnii pentru interventie! Nu fii ingrijorata, e spre binele lui si am inteles ca operatia e bine tolerata de copii.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Pucku nu-l opereaza la sectia de copii ci la cea de adulti alaturi de adulti!!!! ORL nu e separat adulti si copii.....Am intrebat asistenta cand am fost la control. Acelasi doctor opereaza pe toata lumea.

Cum merge Yann, ia in greutate? Eu n-am curajul sa te sun, ca stiu ce inseamna program de copil de mai putin de o luna. Si asa ma enervam eu cand ma suna lumea si ma deranja ba la alaptat , ba la dormit..........


Voi la Montreal sunteti norocoase maine, la noi iar se lasa frigul.
ieri mi s-a parut asa de cald....si era -2 Cat pe ce sa-mi dau si caciula din cap.
Azi am iesit iar la sanius si a fost superb, chiar daca cam batea vantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Donia, multumesc! Sa stii ca ma simt asa cum arat, deprimata ca-s grasa si ca nu am bani sa plecam in calatorii, dar implinita, multumita si fericita pentru ce am pe linga mine!

Te-ai gindit la mine pentru ca si eu m-am gindit la tine: uite, dom'le, acum Donia danseaza pe plaja, in costum de baie si cu un coktail in mina!

M-am uitat la poze, de la pozele tale am ajuns pe un blog de calatorie al unui roman care traieste pentru o perioada pe o insula in Thailanda... ma duc sa ma bag sub plapuma.

Mikiion, iti doresc sa mearga totul bine cu operatia si o recuperare cit mai rapinda si usoara. Cit despre cum te simti, indiferent de ce ti-as spune, tot nu ar schimba cu nimic: mama e mama si nu poate simti altfel, mai ales cind copilul ei sufera.

Nu mai stiu ce voiam sa zic, ca am baut doua beri de suparare!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Mikiion, curaj la operatie!

Pucku, mama ce povestesti tu! Dupa ce ai plecat din spital nu ai avut injectii de facut, dupa cezariana? Anticoagulante parca? Mie dupa cea dea doua cezariana mi-a dat o luna, cu priza de sange de control de 2 ori pe saptamana. Venea o tanti acasa sa-mi ia sange.
Bine ca s-a terminat cu bine si ca ai tratamentul bun. Merge sa alaptezi cu antibioticele astea?

Eu am pus oferta ca sa fie timp de gandire,de prevazut una alta, o vacanta in Europa cred ca se pregateste cu ceva timp inainte. Asa cum noi ne pregatim pt. Canada

Perioada pt. schimbul de casa ar fii sfarsitul lui iulie pana in prima chenzena a lunii august.
Cred ca in Canada nu aveti atata vacanta, deci ar putea fii o fata din Montreal o perioada si o alta din Quebec.
Variantele sunt de studiat, perioada nu e batuta in cuie (data stabilita)

Despre orasul Quebec, nu stiu de ce eu ma simt mai atrasa,dar vom vedea in functie de oportunitatile de munca, de cum ne place, pt. stabilire.

Mikiion,ca sa-ti raspund la intrebare, ma intereseaza scolile internationale, adica programa internationala pe care o aplica. Dupa cum stii nu e aceeasi programa ca in celelalte scoli.
Nu, nu vreau programa scolii din FR si nici in ruptul capului nu-mi dau copii la Stanislas. Noi plecam de aici ca sa-i scot din programa fr,din stilul fr, deci...

Citat:
delphin in carterul ales de tine se stabilesc de obicei francezii de origine

atunci nu e de mirare ca vrem acolo, desi chestia cu cartierul gay nu-mi surade caci eu am baieti
Vedem noi cand vom fii la fata locului ce cartiere raman pe lista.

Donia, faina vacanta dupa cate se vede!




Mergi la inceput