Sezatoarea canadiana (168)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ana, da, la curatatorii sunt si croitorese.
Si vezi ca s-a putea sa aiba ele ceva petece de pus in loc.
De ex., fermoare de schimbat au acolo.

Du-te si vorbeste la curatatorie /croitorie, arata-le paltonul, si poate te ajuta ele cu ceva idei.

Denisa, La Multi Ani pentru Ema.
Sa fie sanatoasa, si dsa va aduca numai bucurii.

Delphin, uitati-va si de chirii in Outremont.
E tot un cartier plin de francezi din Fr.
Si tare frumos, curat, securitar, cu terase.

Si preturile la granita dintre Outremont si Cote des Neiges sunt mult mai accesibile.

Este si o scoala internationala primara.
Baiatul tau cel mare ce varsta va avea cand aterizati aici ?




Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Roxana, Cristina, mersi


La Multi Ani Emma de Denisa


Maru, eu am o familie de cunostinte, si ei tot cu ghinioane cu joburile, au vorbit cu un preot din Montreal si citeva duminici la rind le-a citit nu stiu care Paraclis/Acatist; ei spun ca imediat apoi el si-a gasit jobul actual (foarte bun);

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ange, Maru, ajutor! Ne-am apucat de prajitura si imi dau seama ca nu inteleg ceva la cele trei blaturi: se coace pe fundul tavii sau in tava, normal? Am cautat pe net dar am gasit nenumarate retete si toate diferite.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ica si cine mai intreba de scolile alternative sau cu o alta programa decit cea obisnuita. Cele care apartin de comisia scolara Montreal sint pe site-ul oficial: http://www.csdm.qc.ca/PrescolairePrimaire/AdmissionInscription/Scolarisation.aspx Probabil ca gasiti o lista cu ele pe site-ul fiecarui comision scolar.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, eu as pune mai mult de 2-3 linguri de nuca pisata in blat. Eu am o tava de aia de pie, de sticla, rotunda si am facut in aia.
Ana, tocmai mi-ai dat finalul impuls!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mona_B


Oana, foarte interesanta informatia ta la subiectul anterior, despre cumparaturile din US si livrarea in modul respectiv. Eu am vazut online o multime de lucruri mai faine si cred ca si de mai buna calitate in US decat in CA, oferta de produse in general e mult mai variata.
Stii cumva o marca de incaltaminte pentru copii de care esti f. mutumita? eu mai iau Ecco shoes sau Geox, dar de cand am vazut ca cei de la geox fac productie si in China, i-am dat deoparte.

Multa sanatate si un super weekend tuturor,
Mona


Noi sintem mari fani de Naturino, de cind Antonia este mica i-am luat cite o pereche de pantofi si cizme Naturino in fiecare an (noi avem magazin la Montreal). Pe Amazon i-am luat niste pantofi de sport Naturino. Sint scumpi in general dar calitatea este de nota 10 (pe vremuri erau facuti in Italia, acum nu stiu daca este tot asa). In rest cam ce gasim pe la Winners, marci bune, dar dupa cum avem norocul, nu prea seamana una cu alta De pe Amazon i-am mai luat o pereche de pantofi Venettini, sint superbi si au fost doar 20$. Si o pereche de sport Geox, tot 20$.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Pucku, sanatate si sa te refaci cit mai repede Si eu am facut o complicatie de la cezariana (ocluzie intestinala) si era sa ma duc pe lumea ailalta inainte de vreme

Mikiion, tinem pumnii pentru Marc, sa treaca usor peste operatie si sa nu va chinuiti prea mult dupa

Noi am fost la ski (ca in fiecare weekend), sintem cam rapuse amindoua

Denisam, La multi ani! pentru domnisoara

P.S. Vazut poze. Frumoase vacante si copii, toti care mai de care mai draguti

O saptamina usoara la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Denisam, la multi ani pentru Emma!

delphin, daca vrei cu toronto, eu ma inscriu! La www.travelpod.com/travel-blog-entries/_mqqm_/1/1216366500/tpod.html" target="_blank">Carcassone i-as mai da o sansa. In plus in Ontario pot studia in engleza copiii!

Vai cand ajung si eu sa ma uit la poze... saptamana viitoare probabil, abia astept.

Donia, e frumusel resortul ala. Au fost tzantzari pe plaja dupa 5?

mikiion, sa se recupereze repede Marc.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Servus fetelor dragi
Corina (Pucku) - bun venit bobocutzului Yann Edward! Multa-multa sanatte itzi doresc si refacere cat mai rapida!
Miki - multa bafta la operatzie pt Marc - sa va ajute bunul Dumnezeu sa trecetzi cu bine! Felicitari pt carnet!
Maru - bafta atat tzie cat si sotzului la interviuri! Sa va ocroteasca bunul Dumnezeu de accidente si necazuri! Vezi daca gasesti ceva CD-uri de meditatzie yoga si imprumuta-i sotzului si roaga-l sa faca cel putzin o sedintza pe zii... Ajuta...
Olga - sincere codoleantze... Ma rog pt tine sa-tzi dea Dumnezeu putere si curaj sa le potzi trece cu bine pe toate...
Ana, Roxana, Ange, Oana, Ica, Magda, Khristin, Mqqm - imi pare bine sa va re-vad (citesc).
DanaP, Doina, Lauraj - bine atzi revenit din vacantza!
La multzi ani cu sanatate si noroc pt Emma (Denisa), puiutzele gemene a lui Lorelai d'Ottawa si Victor (Cristina-cge)!
Delphin - bafta la relocare! De ce nu va place sc internatzionala fr? Intreb deoarece noi din august o avem pe Gabisor (5 ani si jumatate acum) la Lycee Francais St Louis de Stockholm (Suedia) si suntem extraordinar de multzumitzi de progresele ei... Nu ma refer numai la disciplina si maturitate (in atitudine) dar si la faptul ca la sc ii invatza sa citeasca in fr si sa scrie nu numai cu litere de tipar dar si cursiv. Au o programa f buna (parerea mea) si copila noastra se duce cu drag la sc/gradi. Bineintzeles ca "omul sfintzeste locul" - adica are noroc de profi f calzi, inimosi, dedicatzi, cu drag de copii si de sc. E o diferentza uriasa intre ceea ce a invatzat (adica NU a invatzat mai bine zis) la dagis-ul suedez si ceea ce invatza aici!
Nelia - felicitari pt Tudora!
In rest: eu am avut un exam scris la sue in 12 ian si sapt aceasta astept rezult. Da' cred ca totul e OK deoarece profa ne-a trims e-mail sa ne invite calduror la partea a 2-a a cursului. Deci sunt pe ultima suta de metrii... daca pot sa zic asa... adica ultimele 10 sapt de sc. Imi caut un servici part-time preferabil de ma 9am la 1pm (ca recruiter sau jobbcoach bineintzeles) ca sa incerc sa fiu si eu utila in casa mai mult decat ca simpla "stay-at-home-mom" Spre marea mea surpriza ultimul meu sef de la Montreal mi-a trimis e-mail sa ma intrebe daca anul acesta binevoim sa ne intoarcem... ca el n-ar ezita sa ma re-angajeze (chiar si dupa mai mult de 4 ani de stat pe tusha!)... Nu va spun cum mi-a batut inima de emotzie numai la gandul ca poate-poate ne-o ajuta bunul Dumnezeu si anul acesta ne intoarcem acasa si voi avea si eu sansa sa nu ma mai simt ca un "parazit-depresiv"... Stiu-stiu... multe dintre voi canadiencele mele dragi mi-atzi spus cat ma invidiatzi ca stau acasa... da' sa stitzi ca si statul acasa are pacatele lui (mai ales cand esti invaluit in intunecata si lunga noapte polara)... No - hai ca nu vreau sa ma vaicaresc ca nu se cuvine - avetzi voi mult mai multe probleme pe cap decat mine
Va tzuck cu drag si va urez multa-multa sanante! Nu prea stiu cand o sa mai apuc sa scriu... ca invatz destul de mult (pe langa sue mi-am luat si un curs de Business Communication in engl ca sa nu uit de tot sa mai si vorbesc in engl...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

MQQM, vorbesc cu sotul si te tin la curent...precizez ca e schimb de casa pt. vacanta de vara 2011. Numai bine puiul vostru mic mai creste
Daca ati mers de la Carcassonne la Toulouse pe N113 sigur ati trecut prin zona unde locuiesc.
Nu-i asa ca e frumos?
La Biaritz, nu depatre de Bordeaux am fost in luna de miere. Statiune construita pt. Maria Antoaneta.
Fain blogul!

Nelia, merci de lienul cu scolile alternative.
Flacaul cel mare studiaza acum la o scoala fr in strainatte, recunoscuta de academia franceza. Nu e o scoala cu programa internationala, insa face engleza si il intereseaza.
Felicitari pt. puiuta ta!

Am trecut si Outremont-ul pe lista, la viztat.CDN iese din schema de cand cu furtul la Ione

Lorelaim...pt. cei mici e perfect, invata lucruri interesante, dar dupa cum spui, conteaza mult de educator si de ce programa aplica si daca e deschis spre nou, etc.
Aici la Djibouti sunt multumita de cum evolueaza Seb la scoala, desi trebuie sa recunosc ca m-am ocupat de el. Problema e cand ne intoarcem in fr. Nu peste tot sunt scoli bune si cu profesori dedicati meseriei. Al doilea an de maternelle, Seb l-a somat grav, metresa nu se ocupa de ei, eu am facut cu el acasa materia de moyene section si mergea la scoala ca sa se joace cu copii.
Ce nu-mi place la sistemul francez, ca se cam trece ca gasca prin apa, nu se pune accent pe mare lucru.Copii merg la scoala de la 9 dimi pana la 17h, cu pauza de doua ore de la 12 la 14.
Pai cand vine copilul de la scoala la 17 credeti voi ca el mai are chef de lectii sau activitati sportive?
Miercurea e pauza si cica activitatile se fac miercurea...insa realitatea e alta.
Copii nu pot da randamentul necesar astfel. Cel putin asa vad eu.
Aici la Djibouti, din cauza caldurii si a specificului tarii merg la scoala de la 7h30 la 12h45. PAi altfel decurge ziua. e timp de facut multe!


Mergi la inceput