Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (29)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Vivela, felicitari pentru rezultatul bun la amnio!!! Ne lasi in suspans cu sexul bebeului?

Fetelor, nu va grabiti cu vaccinul asta, e foarte controversat, si iata ce am citit astazi: http://www.descopera.ro/dnews/5332092-a-h1n1-pandemia-falsa

Si mai e un articol destul de interesant aici, desi nu stiu cat de credibila este sursa... http://nuvaccinurilor.blogspot.com/2008/05/vaccinul-anti-gripal-ajut-la-rspndirea.html

Pup burticile



Cristina, fericita 18+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna burtici

Va mai amintiti de mine???

Aseara, am reusit eu sa fac capitol nou, cam intr-o ora...bine ca totusi am reusit

Eu nu am mai scris demult, dar sunt la zi cu cititul.
Felicitari tuturor care au aflat ce culoare are caruciorul

Eu nu m-am mai dus din decembrie la spital si eram bucuroasa ca sunt bine si eu si BBlina....insa in saptamana dinaintea Craciunului, dupa o plimbare mai lunga am inceput sa am contractii, apoi au inceput sa apara si dimineata la mobilizare sau cand i-mi schimbam pozitia in pat dureroase si destul de dese...cam la 10 min, durau cam 20 sec, apoi BBlina misca foarte rau.....Mi-am facut o echografie la mine la spital pe 24 si aveam colul inchis iar IR pe arterele uterine aveau valori normale. Abia pe 28 am sunat doctoritza si m-a chemat la spital sa ma interneze spunandu-mi ca nu sunt normale contractiile. Am stat internata 2 zile, dar am continuat tratamentul cu no-spa si scobutil injectabil inca 3 zile. In fine tot mai am contractii destul de multe. Am indicatie sa stau cat mai mult in pat si no-spa la 3 ore, dar eu iau la 4, doza max pe zi fiind in prospect de 6 comprimate.....dar zilele astea tb sa rezolv cu perioada pana la prenatal si acum am racit....doar ma doare gatul si e rosu

In fine....am fost si la echografia morfologica si BBlina a crescut bine de la 340g(19,5 s)la 610 g (23,5 s)si totul este bine. Eu am fost la Dr. Albu, unde costa 4 mil si 800 mii DVD-ul....am fost inspirata si nu am vrut, BBlina oricum statea cu spatele si fata nu prea s-a vazut....in rest doctorul nu a vb deloc cu mine, noroc ca am inteles eu ce masura acolo si la final l-am intrebat daca e normal.

Cumparaturi nu prea am facut, astept sa vad ce primim si apoi cumparam ce mai trebuie. Cadoul de ziua mea a fost un ring sling, asa ca in primele luni nu o sa folosesc carucior. BB se simte foarte bine agatat de mama, ii simte caldura si aude bataile inimii, ceea ce il linisteste, iar coloana nu are de suferit deoarece in burtica nu sta drept.....

A....dupa lungi discutii cu taticul pe BBlina o s-o cheme Diana....dar vedem noi pana ajungem la primarie...

Roxy 24+ cu Natalia


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

tot eu..

cum stati cu bautul de apa? eu imi umplu dimineata o sticla de 1.5 l si ma cam chinui cu ea.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 24+




te chinui s-o bei dintr-o inghititura?
eu n-am fost niciodata mai insetata ca in perioada sarcinii, pun direct sticla la gura si beau cate o jumatate de litru o data. nu stiu de ce sunt atat de avida de apa. deocamdata n-o retin, deci si nr. drumurilor la toaleta e direct proportional cu cantitatea ingerata.

Dienuta, . felicitari pentru fetita, ma bucur pentru tine ca ai avut parte de medici care sa te impace cu ideea ca nu e cazul de amnio. o sa fie bine pana la urma .

multumesc mult tuturor care m-ati felicitat pentru rezultatul bun, e intr-adevar o usurare.

despre sex, inca nu stiu dpdv cromozomial, rezultatul ok la amnio l-am aflat telefonic, am sunat la ei sa-mi zica daca e gata testul si mi-a zis ca da si sa ma duc dupa el (si ca nu exista posibilittea sa mi-l trimita prin fax sau e-mail , normal, la cati bani am cotizat nu pot sa se deranjeze cu atata lucru, ufff...). i-am zis sa nu ma lase sa mor de inima pana ajung eu sa iau hartia si sa-mi zica cum e. cica: "n-am voie sa va zic decat ca e bine" .
dar sexul, mai mult ca sigur ca e XY, adica baietel, confirmat si la 14 sapt si cand am facut amnio, la ecografia din timpul procedurii. si amandoi doctorii pareau foarte siguri pe ce ziceau, adica eu nu-mi fac alte ganduri. oricum, daca cumva cromozomii or sa dovedeasca altceva, sper sa-i dispara protuberanta dintre picioare pana nasc .



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 18+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Vivela- felicitari pr rezultat!

Rosanne- sanatate multa si aveti grija de voi!

Nana- eu am comandat de pe rodina. ro o pereche de blugi de gravida 70 Ron blugii+ 30 ron transportul (cam mult, aprox jumate din produs). Blugii sunt ok si chiar azi ii am pe mine.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hai mai Vivela, razi de o biata graviduta .
Cred ca daca as bea juma de litru ca tine as pocni nu alta.
Ma chinui cu litru ala jumate pana seara.
In plus sigur ca fac la drumuri la toaleta...

Roxy, ce bine ca stii cum e cu slingul ala! Mai zi daca te mai pricepi; ca si pe mine ma tenteaza insa aici sunt atatea modele... Nici pe asta nu o sa il iau nou ca e f scump insa ma tot uit la ce sa caut.

Dienutza, felicitari pentru fetita!


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Salutare....

nimic nou pe frontul de vest ...suntem mari si pofticiosi ...desi toata lumea imi spune ca am burtica mica mie nu mi se pare chiar asa de mica bine nu am fost niciodata mare(am avut 60kg si acum 64kg) si nici cu fata nu am fost mare (doar ca aveam 48kg si 66kg cand am nascut) ma astept de acum sa incepem sa ne dublam dar mai bine sa vad ce zic doctorii, mai intai cum iesim cu masuratorile si toate cele....

ale...eu cu fata toata sarcina am crezut ca am baiat doctorii la eco nu au vrut sa-mi spuna ce e am dat eu peste niste superstitiosi in fine si cand am aflat ca e fetitza si ametzita de la anestezie credeam ca visez ..a fost un vis frumos implinit pt ca am avut o sarcina superba si un bebelus minunat si foarte cuminte ...si plus ca ma si eu o prietena langa mine ...acum doctorii la 14+ mi-au spus si aratat ca e baiat iar daca s-au inselat nu-i bai si asa Cristina vrea o papusica vie deci sanatosi sa fim cu &

Cusa ...felicitari pt veste sa vezi ce treaba o s aai cu rochitzele si funditzele ...

Vivela ma bucur de rezultat...
Cam atat nu pot sa recuperz ati scris nu gluma iar si trebuie sa fug la scoala la fata o seara placuta si avetzi grija de

18+ + Cristina 12.01.1999

http://www.dropshots.com/madutza09#albums/cristina%20%203%2610%20yrs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a-rose spune:

Buna, burticutelor!

Cristina, iti multumesc pentru ca ne-ai introdus in listuta, acum suntem si noi in rand cu lumea...feels good...

Onana, ai mare dreptate, la prima sarcina....eram super atenta cu tot ce mancam, am bagat sute de kg de fructe, lapticul se stia, apa muuuulta.... acum is disparata dupa cartofi prajiti cu mujdei de usturoi, ceapa cu slanina...tot chestii din astea. laptele sa nu il vad si fructe...ocazional. chiar si acum tanjesc dupa o shaorma pe care o sa mi-o aduca sotul.. is cu ochii pe ceas.

Cat priveste celulele stem, nici noi nu am recoltat la prima sarcina. eu eram pentru insa sotul a fost impotriva. el s-a documentat mai mult si a zis ca e multa publicitate pentru nimic, ca de fapt, din lista aia mare de boli pe care le pot vindeca aceste celule, doar leucemia ar fi acoperita insa nu se cunoaste inca daca aceste celule ar rezista la pastrare atatia ani si daca, dupa decongelare mai sunt eficiente. in plus a zis ca inca nu s-a aflat cum anume aceste celule pot face ca un anumit organ afectat sa isi revina, deoarece aceste celule au, se pare o destinatie clara. din ele se formeaza fie ficatul, fie plamanul sau alt organ. in momentul recoltarii, adica la nastere, celulele acestea nu mai au aceeasi proprietate de a ajuta la refacerea oricarui organ si ca ar fi foarte dificil sa se determine carui organ ii apartin celulele respective. nu cred ca am explicat bine. se pare ca celulele stem recoltate de la embrion, cand nu s-au format inca organele copilului, deci in primele 7 zile de la conceptie, acelea sunt cu adevarat valoroase pentru a vindeca efectiv. in acest moment este interzisa oriunde conceperea de copii in scopul extragerii de celule stem, din considerente morale. tot sotul...mai spunea ca exista acum prelevarea de celule stem din propria coloana vertebrala sau din alte organe/tesuturi.asa ceva se face si la noi in tara, in timisoara. se pare ca fiecare organ are si la maturitate celule stem si daca ficatul este bolnav, se cauta celulele stem din ficat si se trateaza boala cu propriile celule. in plus, s-au facut cercetari pe soareci si li s-au injectat celule stem si multi dintre soricei au dezvoltat tumori pentru ca aceste celule stem s-au inmultit precum celulele canceroase, necontrolat. studiile sunt inca controversate. si, una peste alta, se pare ca daca, doamne fereste, se intampla necazul, costurile sunt oricum enorme cu sau fara celule inghetate. astea au fost argumentele cu care m-a convins atunci. cert este ca eu, mai panicoasa, as vrea macar la bebe 2 sa recoltam, asa, doamne fereste, in caz ... insa el are convingerea ca este doar modalitatea unora de a face bani frumosi exploatand faptul ca parintii ar face ORICE pentru copiii lor. banuiesc ca trebuie studiat amanuntit si nu doar discutat cu reprezentantii acestor firme de recoltare care au un scop unic, acela de a atrage cat mai mlti clienti. acum fiecare decide cum vrea. NU VREAU SA INFLUENTEZ PE NIMENI. recunosc ca daca nu as avea ce face cu banii, as recolta, de ce nu? fiecare stie ce poate si socoteste in felul sau orice situatie.

cat despre vaccinul muuult discutat impotriva gripei porcine, sotul si mama s-au vaccinat, socrul, cumnatul care este medic, de asemenea, nu au avut nicio problema. se zice ca ar fi acelasi vaccin antigripal de acum 30 de ani dar in care s-a introdus tulpina microbului in cauza. unii zic ca ar contine mercur.. nu stiu ce sa zic, cati pesti pe ca ii mancam noi, nu au mercur si cu toate astea... in fine, eu nu ma voi vaccina pentru ca ma tem pentru bb dar am avut grija sa ma inconjor de persoane vaccinate.

pusi,

16+, mami lui Ruxi, 28.08.2008

rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Buna seara!
Nu prea avem nimic de raportat astazi, am fost doar si mi-am facut al doilea set de analize de sange ca sa il am saptamana viitoare si acum ma doare putin mana de la recoltare ... ma scoate din sarite operatiunea , cand introduce acul parca imi zgarie vena ! Cu injectiile intramusculare ingeneral nu am treaba ( poate si din cauza ca mi le fac singura ) dar intravenoasele le urasc !!! Tocmai ce mi-am facut damblaua ... am baut o cana de zeama de varza, ma gandeam la ea de o saptamana, acum sper sa nu ma duc la toaleta din 10 in 10 minute. In rest ma plictisesc, sotiorul a plecat pana la Cluj si vine spre seara ; m-am plimbat prin cateva magazine dar nu am vazut nimic interesant si acum ma gandesc cum as putea sa imi omor timpul in continuare.
Vivela : ma bucur ca ti-a iesit bine amnio, ai scapat de ultima piatra de pe inima.
Felicitari Dienutza pentru si mai era cineva dar nu mai retin exact cine !

R_ocsy 21 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Cristina, la fel ma imbrac si eu: colanti si bluze lungi si largi. Oricum, la cat de des ies eu din casa... Dar mi s-a pus pata sa-mi iau blugi!

Tatyana, ar fi bine sa eviti scaunul... Sau cel putin sa te ridici sa te plimbi putin cate 10-15 minute la fiecare ora.

Aniska, bea multa apa si fa masaj. Oricum, daca scapi de birou si stat pe scaun, o sa iti fie mai bine. Sigur o sa se "arate" bebele tau in 22 si o sa stii daca-i roz sau albastra.

Mira, vreau si eu reteta de pizza, ca parca m-am saturat de asta de cumparat.

Sabina, pe mine m-a invatat mama sa patinez imediat dupa ce am invatat sa merg . Aveam niste patine albe, micute de tot, cu o patinatoare gravata pe lama... Citind despre Ale am devenit nostalgica, trebuie sa caut patine pentru iubirici

Vivela . Ma bucur ca e totul ok cu baietelul tau.

Ioana, draguti de tot Arturicii tai . Ar trebui sa introduca si niste emoticoane mai "actuale": pokemoni, bakugani, transformeri, etc . Eu beau mult mai multa apa decat inainte de sarcina, cand ma multumeam cu o cana la trei zile; totusi nu trec de 2 litri pe zi, dar pe acolo ma invart. Si nici la baie nu ma duc mai des ca inainte de sarcina, noaptea deloc sau maxim o data. Exceptie cand imi trage pitica cate una in vezica.

Dienutza, felicitari pentru . Din ce in ce mai multe burtici roz la noi pe forum

Roxy, bine ca fetita e ok si creste vazand cu... ultrasunetele! Odihneste-te mult. Mai, dar ce scoruri la voi la ecografii, daca ar fi trebuit sa dau atata la fiecare pe care a facut-o... ca nici nu mai stiu cate eco am facut! Cel mai mult am dat pe morfo 4D 200 de lei, si pot sa-mi duc cd, dvd sau stick si sa-mi iau ecografia acasa fara sa mai platesc nimic extra. Asta la cabinetul doctorului, daca vreau musai sa ma duc la clinica, costa 350 lei, dar aparatul dr meu e mai nou si mai performant! Oricum am vb cu tati si ginecolog o facem pe iubirici!

Nico, intr-adevar, scump curierul... Eu de fiecare data cand comand de pe net, astept sa am o comanda mai consistenta, sa amortizez curierul. Am vazut acum pe site ca ofera tranport gratuit pentru minim doua produse comandate.

Madutza, deci ni se arata un ? Ce supertitii puteau sa aiba si doctorii de nu au vrut sa-ti spuna de Cristina ca-i fetite?! Niste ciudati...

Rocsy, am baut si eu niste zeama de varza inainte de Craciun, ca-mi place de numa'. Si cu "niste" a fost de fapt vre-un litru, am mai baut pe urma doi de apa, ca ma rugam sa ma duc la baie, ca-mi plesneste burta

Despre vaccin: nu ma vaccinez pentru ca nu este cazul; eu nu prea ies din casa, iar tot familionul, al meu si al sotului e deja vaccinat din noiembrie, inclusiv una bucata soacra diabetica .










Nana 22+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a-rose spune:



ajutoooooor !

sunt racita cobza. fiica-mea e rau de tot, tuseste pana vomita si ii dau 1 milion de siropele si mie imi curg toate cele. cel mai rau e gatul. ma omoara de durere. nu tusesc dar noaptea nu pot nici respira.
am luat homeopatele toate, paragrippe, homeogene 9, propolis + vit. C, chiat si paracetamol, ceaiuri, mi-am facut si ceai din ceapa + nuci + mar + cimbru, pe care nu l-am putut bea, e horror...

voi stiti vreun remediu minune? ma ingrozesc la gandul ca vine iarasi noaptea.

16+ , mami lui Ruxi 28.08.08

rose

Mergi la inceput