Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neata fetelor,

vad ca vorbiti de gogosi de parca stiti ce am facut eu aseara . Nu v-am zis ca sa nu va fac pofta insa vad ca ati ghicit...
Culmea e ca am facut insa eu am mancat doar 2 (si le-am fact mici) ca sa vad ce gust au (ca nu mai facusem vreodata).

Cornelia, felicitari pentru fetita!!!

Si eu am fost convinsa ca e fetita (acu sper sa nu se suceasca treaba esi am intrebat-o pe tanti aia de o gramada de ori daca e sigura) asa cum am fost convinsa la baieti ca-s..baieti.

Mira, nici sotul meu nu pare extrem e incantat de movul meu insa imi cumpara cand gaseste ceva interesant...

Fugim la scoala.

O zi faina

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:


Taty_ana ai grija cu colul. E la limita. Stiai ca daca stai linistita in pat se poate lungi? Nu mult, dar macar acolo ceva. Asa am avut si eu probleme la prima sarcina.

Eu vb de gogosile Dunkin Donuts.

Imi astept fata sa vina acasa de la patinoar si de la cumparaturile cu tati. Am inscris-o la dans de 2 ori pe saptamana, la baby spa cu 150 lei pe luna si e f incantata. Marti a invatat pasi de salsa si ieri repeta in fata oglinzii. Imi era tare drag de ea sa o vad asa sarguincioasa. Si la patinoar patineaza deja singura, dar tinuta de cadru. Sunt mandra de ea cand o vad asa de ambitioasa. Sper sa fie si surorile ei la fel.

Sabina 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

salutare

am intrat rapid sa va impartasesc bucuria mea ca am aflat ca e ok rezultatul la amnio . nu eram foarte stresata, insa tot simt ca mi s-a luat o piatra de pe inima.

nana, interesant site-ul cu haine de gravidute, si intr-adevar preturile sunt foarte accesibile. la sarcina trecuta am cumparat doar o pereche de blugi speciali de gravida, in rest am cumparat haine mai largute, bluze cu croiala mai larga...am avut totusi noroc ca am prins perioada cu burta mare numai vara, n-a fost nevoie sa investesc in geci, paltoane sau mai stiu si eu ce.

am vazut ca vorbiti de celule stem, eu la david n-am recoltat, parca nu ma convinsese nimic. acum insa - avand in vedere ca e foarte posibil ca bb2 sa fie si ultimul bebe al nostru - am zis ca e bine totusi s-o facem si p-asta. mai bine sa arunc banii degeaba si sa nu fie nevoie de ele decat invers.
am studiat cam tot ce e pe piata in materie si pe principiul ca "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul" am decis sa fac contract cu firma Lifeline. Sunt mai noi pe piata, insa spre deosebire de "veterani" mi s-au parut mai deschisi si mai dispusi sa-si faca jobul cum trebuie.
daca va intereseaza subiectul, eu zic ca merita sa studiati toate ofertele - din toate punctele de vedere, nu doar financiar - si abia apoi sa decideti, in consecinta.
despre firma cu care am decis eu sa fac contract, aveti mai multe detalii aici: http://www.lifeline.com.ro/# , ma gandesc ca poate e de folos cuiva.

mai, nu mai vorbiti de gogosi, ca inund tastatura , mor aici de pofta .

cusa, felicitari pentru fetita, sa fie sanatoasa

taty_ana, si eu as mai astepta un pic cu vaccinul. bine, eu pana la urma am decis sa nu-l fac, dar daca m-as hotari, as astepta dupa luna a 6-a. uite si o floricica sa nu mai fi suparata pt colul scurtat, odihnese-te cat poti de mult si o sa fie bine.

ale, pai se poate sa fii dezamagita ca bebe e fetita? hai, mai, dupa ce o s-o vezi asa mica si dragalasa o sa te intrebi de ce oare vroiai baiat, cand de fapt ea e perfecta . sanatoasa sa fie, ca-ti va umple inima de dragoste si ochii de lacrimi de bucurie .

am citit mai multe, dar am uitat tot . citesc si revin

_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 18+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Taty_ana Cercel zicea ca se pot vaccina gravidele care au trecut de 5 luni si cele cu sarcina patologica,insa am gasit prospectul vaccinului "miraculos" si scrie asa:
4.6 Sarcina si alaptarea
Pāna īn prezent, nu exista date disponibile cu privire la utilizarea Cantgrip īn timpul sarcinii.
Datele obtinute de la gravidele vaccinate cu diferite vaccinuri gripale sezoniere inactivate, nu sugereaza malformatii sau toxicitate fetale sau neonatala
La animale nu s-au efectuat studii cu Cantgrip cu privire la toxicitatea asupra functiei de reproducere (vezi pct. 5.3, pentru descrierea datelor preclinice).
Utilizarea Cantgrip poate fi luata īn considerare īn timpul sarcinii, numai daca este absolut necesar, avānd īn vedere recomandarile OMS.
Cantgrip poate fi administrat la femeile care alapteaza.
Deci chiar o harababura totala...ne-a zapacit de tot

poze
Cristinacu Seby23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Da... M-am hotarat ce voi face de mancare. Din pacate nimic original astazi, insa e bine ca m-am hotarat:
1. pizza - ca imi era pofta
2. orez salbatic cu legume si jambon - asta pentru ca sotul meu e innebunit dupa tot ce contine orez
3. bruschete cu rosii, busuioc si usturoi, pentru ca si de asta mi-e pofta rau de vreo luna si nu am apucat sa imi satisfac

Am fost si-am luat tot ce am avut nevoie si cred ca a fost cam grea plasa, caci ma resimt... mi-e ciuda ca nu m-am gandit aseara sa-l trimit pe Andreas. N-am mai fost dupa gogosi, insa o sa-mi sun consortul sa-mi cumpere cand se intoarce de la servici

Vivela ma bucur tare mult ca ti-a iesit OK rezultatul la amnio Imi inchipui ca nu erai nu stiu cat de stresata, insa cand faci un test de asemenea proporti, care poate sa-ti aduca si o veste atat de proasta, e normal sa ai o piatra pe inima. Bine ca ai scapat de ea. Ti-a cobnfirmat si sexul, asa-i?

Tatiana, ce rau imi pare ca ti s-a scurtat colul... ai mare grija si stai in patut

Va pup burticute. Ma duc la bucatarit si sper sa termin cat de repede caci azi n-am invatat nimic si iar intru in panica...

Mira fericita 21+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Vivela, ce bine ca e ok rezultatul!

Tatyana, poate mai poti reduce din statul pe scaun si sa te odihnesti mai mult.

Eu aseara am stat cu baietii 30 min sa isi aleaga ce emoticon sa aiba fiecare la semnatura ptr ca au vazut fulgii si au zis ca nu-s ok... Nu va zic ce am avut de convins sa nu ma puna sa le pun dracusorii sau balaurul sau ala de taie cu flexu sau ce e ala...

Eu imi servesc micul dejun "cu voi" apoi la treaba!

O zi faina

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

sabina, ce frumos ca o implici pe Ale in atatea activitati, si mai frumos ca ii place si e ambitioasa. Cand ziceai cat esti de mandra de ea mi s-au umezit ochii.... Hormonii astia...

Mira fericita 21+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

tot eu..

cum stati cu bautul de apa? eu imi umplu dimineata o sticla de 1.5 l si ma cam chinui cu ea.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Vivela ce ma bucur pentru tine, ca e rezultatul bun. Ce bine ca te-ai linistit.

Mira . Poate imi dai si mie reteta de ciorba radauteana, ca mi-ai facut rau pofta.

Sabina 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Viviela felicitari pentru rezultatul de la amnio!!! Ma bucur mult ca a iesit OK. Eu nu am mai mers, am mai discutat cu medicul si mi-a spus din nou ca nu este nevoie. In plus am facut si ecografia mf si am discutat si acolo si din nou au spus ca nu este cazul. Asa ca am anulat totul. Nu ai aflat si daca bb e baietel sau fetita? Parca rezultatul continea si asta.

Am aflat si eu in sfarsit cu certitudine (sper!!!) ca voi avea o fetita!! Le rog pe fetele care fac modificari in listuta sa ma treaca si pe mine cu !! Taticul este putin debusolat, spune ca nu stie cum sa se poarte cu fetitele.. Dar o sa se obisnuiasca el, nu imi fac probleme. Am si nume pt fetita. Deocamdata unul este agreeat si cu tatal - Eva. Inca mai negociez pentru cel de-al doilea nume - Alessia. Alesicoo, eu intr-un fel te invidiam pe tine ca sotul o sa fie plecat din tara cind inregistrezi copilul. Poti sa-i dai ce nume doresti!

In privinta vaccinului antigripal, nu am nici cea mai mica intentie de a il face. Ma gandesc numai ca nu este recomandat copiilor pana in 16 ani. Cum ar putea sa fie ok pt femei inrascinate?!?!





21+

Mergi la inceput