sa ne numaram binecuvantarile

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ripley

Multumesc de raspunsuri.
Da, probabil nu era de asteptat sa ajung si eu la divort, multa lume se va mira cand va afla si live. Inca n-am anuntat, dar cum vom depune dosarul, se va raspandi fte rapid, ca avem prieteni avocati, eu clienti avocati. De-abia "astept" telefoane de la fel si fel de persoane, mai ales cu care nu am suntem in relatii demult. Dar vba aia, daca pot atrage atentia asupra lor.... why not.
Nu merge demult, am renuntat sa ma mai pacalesc, atata tot.
Singurul lucru pentru care sufar este familia pe care nu le-am oferit-o fetelor, familia in care sa vada une xemplu, in care sa creasca cu 2 parinti care se iubesc si inteleg.
Dimineata cand vine sa duca fetele la gradi simpla lui vedere ma scoate din sarite, imi strica efectiv prima parte din zi. Oare dureaza mult?

Scuze, Conchita, nu-ti acaparez subiectul.
On topic: deja fetele care lucreaza la biroul de langa mine ma privesc altfel, au niste remarci fie de consolare, fie de impacare de ma doare capul. Niciuna nu zice: bine faci, sau macar ceva de genul: dc altfel nu se poate, e mai bine asa. Nu: vai tu, Doamne feri. Bine tu, baga-ti mintile in cap..... Cine te mai ia cu copii mici la 35 de ani? Le vad cum ma vad altfel. pfuuuuu, si e doar prima saptamana, nici actele nu-s depuse.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Edit:
Pentru ca sunt intrebata pe alte "canale" :)
Nu m-a parasit, ci l-am vanturat eu, oricum era pe 3 sfeturi plecat la sediul firmei proprii de vreo luna.
Nu m-a lovit niciodata, nu m-a inselat, nu s-a pus problema de violenta sau alte femei.
Sunt chestii care tin de respect, comunicare, viata de familie, principii, sentimente, dorinte, bani, jigniri reciproce, etc. Adica de cum ma simt eu, de ce vreau pentru mine si pentru fete la toate nivelurile, ce cred ca e mai sanatos ca atmosfera de trait si crescut.


Scuze ca ma bag si eu in vorba Ripley, mie mi se pare o aberatie sa spuna cineva ''Cine te mai ia cu copii mici la 35 de ani". In primul rand ca nu cred ca trebuie sa te ''ia'' cineva. Ca doar nu e mila. Casatoria ar trebui teoretic sa fie din dragoste si sa fie mutuala. Cat despre copii.. si ce daca? Din contra, copiii ar trebui sa reprezinte garantia ca esti o femeie puternica, o femeie care stie ce doreste, care nu mai crede in cai verzi pe pereti si nici nu mai ''cumpara'' toate prostiile pe care un ''el'' sau altul ii ''vinde". Astea de care spui sunt idei din secolul bunicii- cand femeile erau intretinute si ''respirau'' exclusiv prin barbat. Eu te vad ca pe o femeie cu capul pe umeri, oricum, multa putere iti urez, ca sa treci cu bine peste zilele care urmeaza si care nu vor fi tocmai ''pasca cu ciocolata''

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cum adica "cine te ia"? Stii care e raspunsul? Pe vremea odiosului la restaurant daca ai cerut o bere, trebuia sa cumperi si 2 chiftele de peste. Si uite minune: lumea cumpara berea, chiar daca n-a vrut chiftele... lumea a vrut bere, si berea chiar daca avea chiftele, lumea a acceptat chiftelele numai sa bea bere
E drept ca se gasesc mai rar barbati care te accepta cu copii cu tot, eu mi-am primit portia asta de intrebari cand eram in cautari pe site-uri matrimoniale si primeam oferte de roseam pe loc si cand am refuzat, tipii erau revoltati: ce crezi draga, bucura-te ca vrea sa se culce cineva cu tine, crezi ca vei gasi mai mult cu doi copii? Noroc ca nu toti sunt porci, mai exista si oameni printre ei.

Numele nu mi-am pastrat, asta a fost dorinta exului, iar eu nu m-am opus... ma bucur ca nu ma cheama la fel ca pe fosta soacra Si oricum, asta sa le fie cel mai mare castig in viata, ca si-au recuperat pretiosul nume

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Va dati seama ca si eu vad asta ca pe o aberatie
Auzi, "sa ma ia" cineva, de parca sunt o varza la piata.
Nu-mi pun probleme de genul asta, si nu-mi pasa defel de gura lumii.
Cu atat mai putin in aspectele vietii mele private, intime.

Sunt cu capul pe umeri, stiu ca va fi greu.

Si mai stiu ca nu voi ramane singura, ca undeva exista cineva cu care pot avea o relatie bazata pe ceea ce consider eu important la varsta si statutul meu de mama. Cand va aparea, voi sti, sper. Ca am avut pana acum o "mana buna" de groaza, la barbati

Ziceam doar, la topic, ca din pacate perceptia invechita si ingusta a multor oameni ne va lovi in mod sigur pe mine si pe fete, la un moment dat.

Asa cum eu ma intreb acum de ce nu am cugetat mai mult asupra familiei din care provine, un tata care gandeste cu viteza melcului turbat si care e culmea culmilor la incurcatura la minte, dar care are meritul de a-l fi crescut singur, o mama care nu l-a vazut de la 7 la 20 de ani, si asta intr-un oras relativ mic si care a strans datorii pana a ramas din 3 ap. cu o garsoniera.... deci cu mintea de acum, fara sa fiu ingusta la randul meu, cred ca e fte posibil ca si pe mine sau pe fete sa ne judece cineva pt. ca am divortat de un om care nu e betiv, nu e violent, arata bine. Caci... cam la nivelul asta se vede dinafara. Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Ripley, am aflat si eu ''hard way'' ca exista posibilitatea ca un sot ''mana cereasca'' vazut din afara, un barbat care nu bea, nu inseala nevasta, munceste, face si drege pentru casa, poate sa aduca suferinte imense in sufletul sotiei. Ce se vede din afara e...'fatada''. Tu traiesti cu el, tu stii cum e. Atata vreme cat nu se mai poate face nimic si el nu e dornic sa-si urneasca fundu sa faca relatia sa mearga....

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ripley, aha sa stii ca lumea inca se mira cand inca afla. Deh, nu stiu toti ca nu mai suntem cuplul fericit de alta data.
Si ce ma termina psihic acum e ca toti ceilalti se mira ca nu vreau sa ma casatoresc cu actualul partener.
No way !!! Neverever Nu as renunta la libertatea mea de acum pt nimic in lume

Ma gandeam de dimineata la binecuvantari: asta mai, cu libertatea. Daca ma trezesc intr-o dimineata si am chef sa nu fac nimic, asta fac, stau si stau si stau si nimeni nu ma poate intreba daca am gatit, am spalat sau daca avem chef cu Giuli sa hoinarim prin oras nimeni nu are dreptul sa ma sune sa ma intrebe cum asa

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna! Auzi acolo "cine sa te ia cu 2 copii". Eu cred ca problema se pune altfel... adica" pe cine vei voi tu sa iei, caci va trebui sa fie un om cu foarte multe calitati sa fie acceptat si primit intr-o familie atat de frumoasa ca a voastra, cu 2 copii atat de frumosi"



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Daria, apai pe la Starea Civila nu ma mai prinde nimeni cu afirmatii oficiale, decat in cadrul meseriei, ca lucrez deseori cu cei de acolo

Mersi Dark :) da, noi fetele ramanem o familie. Monoparentala.
Ieri imi tot suna in cap cuvantul asta, si a cam durut.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pe mine m-a durut si evitam cuvintele astea oficiale. O bucata lunguta de timp.
Pana la prima confruntare in care a trebuit sa-mi spun noul statut in fata catorva femei (incidentul X de la gradi). Atunci mi-am dat seama ca sunt chiar mai tare decat bengoasa ca doar eu faceam singura ce faceau altii in familiile clasice. Si atunci mi-a trecut beleaua si nu m-am mai simtit aiurea. Ba chiar m-am simtit mandra de mine

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Stiu ca subiectul e serios, dar nu ma pot abtine (citind ce zice Mamagiulei cu neverever) sa postez un banc citit pe la un ochi vanat etc:

Once upon a time, a girl asked a guy "Will you marry me?" The guy said, "No." And the girl lived happily ever after and went shopping, dancing, traveling, consumed martini, wine and lots of chocolate, always had a clean house and never had to cook. The End.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Stiu ca subiectul e serios, dar nu ma pot abtine (citind ce zice Mamagiulei cu neverever) sa postez un banc citit pe la un ochi vanat etc:

Once upon a time, a girl asked a guy "Will you marry me?" The guy said, "No." And the girl lived happily ever after and went shopping, dancing, traveling, consumed martini, wine and lots of chocolate, always had a clean house and never had to cook. The End.



Caro


A privitfata partea plina a paharului
La un moment dat, e musai si asta sa poti merge mai departe

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput