sa ne numaram binecuvantarile

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Am gasit pe site-ul maicii Siluana, acest raspuns pentru o doamna divortata si cu copil: http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1772
Pe mine m-a ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Conchita, imi cer scuze ca ti-am acaparat subiectul


doamne fereste, pentru ce sa-ti ceri scuze? subiectul este pentru noi toate, sa ne sprijinim cu idei si incurajari. eu imi cer scuze ca n-am nici o idee ce sa-ti raspund la situatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui Lauraa

Hopaa, ca am trimis fara sa scriu nimic dupa citat si nici nu mai poci modifica, eh, eu nu mai cunoaste botoanele la sait de cand nu am mai fost pe aici.
La subiect: evident ca se simte diferenta, se simte ca un pumn in ochi, prietene care-mi calcau si le calcam in casa regulat s-au dat la fund intr-un mare fel :D . Eh, asta sa ne fie necazul :) . Evident ca sunt si alte persoane pe care schimbarea statusului meu matrimonial nu le-a gonit, ci se comporta neschimbat. Sa vedem totusi si partea buna a lucrurilor, asa se desparte graul de neghina :D


Pentru copii evident ca e mai greu dar din fericire o sa vina varsta cand se organizeaza singuri,hotarasc singuri cine vine la bday party si cine nu, cu cine stau in pauza de vorba,etc.




Laura, what???? nu pot sa cred....sunt in shoc...una, ca de bucurie ca te vad, dar si de...n-am cuvinte, imi pare nespus de rau...esti ok? sunteti ok tu si fetele? de Louisa nici n-am stiut, nu eram pe-aici probabil. bine ai revenit, iti spun asta cu mare drag.

nimic


Da frate, uite ca m-am trezit si eu sa alimentez statisticile.. Ma tot gandeam cand auzeam ca una din 3 (sau erau doua?) casnicii e sortita pierii..ma gandeam.. "nah, poate la numaratoare ne sare pe noi :D !! .. Dar cum sa explic, cum n-am castigat niciodata la Lotto (f. rar la Loz In Plic) iaca asa am iesit in minus si la loteria asta .
Pe mine nu pierderea propriu-zisa m-a dat pe spate cat faptul ca domnul a uitat complet ca are copii, nu ii vede cu lunile (ultima oara in luna noiembrie..) not very funny


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Hop si eu in club.
Si mie mi-e teama de cum vor trece fetele in timp prin asta.
Nu neaparat acasa, ci in minunata societate in care traim.
Despre prieteni, cand dai de greu, oricum putini raman, cand vor afla de divort decat sa vad falsa lor parere de rau, mai bine ma rad in cap. N-am nevoie.

Intrebare de baraj: nu stiu cum sa procedez cu numele. Fiind amiabil divortul, teoretic, sa vedem cand o incepe dc nu se infoaie, e decizia mea ce fac.
L-as schimba instant, dar ma gandesc la fete, ca va fi mai simplu sa nu tot dam explicatii de ce eu is dna. X si ele se numesc Y. Ce parere aveti?

Va pup pe toate, sunteti extrem de puternice. Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mi-am pastrat numele pe acelasi considerent: sa nu am de dat explicatii. Sa fim legate si prin nume, fi`mea oricum stie ca ea e giuliapop si eu sunt mamipop

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Ripley, as pastra numele sotului, va fi mai usor pt copii.

Fii-mea mereu ma intreaba de ce nu ma cheama ca pe ea si i-a zis lui ta-su ca ea vrea sa-si schimbe numele, sa fie ca al ma-sii

In rest, bafta multa si "resuscitare" rapida!

Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ripley? cum? ...sunt in shoc.

Revin mai tarziu, sa-mi revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

omg, mi-e rau...Lauraa, Ripley... va imbratisez virtual, desi as vrea real...Ripley, eu am pastrat numele exului. de fapt, e caraghios, pentru ca in timpul casatoriei l-am avut pe-al meu, iar la divort l-am cerut pe-al lui. din aceleasi considerente, sa nu dau mereu explicatii de ce are copila nume diferit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ripley, draga mea, imi pare foarte rau. M-am tot gandit ce sa spun, si uite ca nici macar nu stiu ce sa spun. Sper sa fii bine, si tu si fetele, si sa treceti usor peste acest eveniment.

Nu vad de ce n-ai pastra numele. Si nu stiu de unde vine chestia asta cu numele, de parca cine stie ce titlu de noblete ar fi numele asta, se da si se ia inapoi, e doar un nume ca oricare altul! Nici eu nu l-am schimbat, mi-a ramas acelasi ca si al copilului si al tatalui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Multumesc de raspunsuri.
Da, probabil nu era de asteptat sa ajung si eu la divort, multa lume se va mira cand va afla si live. Inca n-am anuntat, dar cum vom depune dosarul, se va raspandi fte rapid, ca avem prieteni avocati, eu clienti avocati. De-abia "astept" telefoane de la fel si fel de persoane, mai ales cu care nu am suntem in relatii demult. Dar vba aia, daca pot atrage atentia asupra lor.... why not.
Nu merge demult, am renuntat sa ma mai pacalesc, atata tot.
Singurul lucru pentru care sufar este familia pe care nu le-am oferit-o fetelor, familia in care sa vada une xemplu, in care sa creasca cu 2 parinti care se iubesc si inteleg.
Dimineata cand vine sa duca fetele la gradi simpla lui vedere ma scoate din sarite, imi strica efectiv prima parte din zi. Oare dureaza mult?

Scuze, Conchita, nu-ti acaparez subiectul.
On topic: deja fetele care lucreaza la biroul de langa mine ma privesc altfel, au niste remarci fie de consolare, fie de impacare de ma doare capul. Niciuna nu zice: bine faci, sau macar ceva de genul: dc altfel nu se poate, e mai bine asa. Nu: vai tu, Doamne feri. Bine tu, baga-ti mintile in cap..... Cine te mai ia cu copii mici la 35 de ani? Le vad cum ma vad altfel. pfuuuuu, si e doar prima saptamana, nici actele nu-s depuse.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Edit:
Pentru ca sunt intrebata pe alte "canale" :)
Nu m-a parasit, ci l-am vanturat eu, oricum era pe 3 sfeturi plecat la sediul firmei proprii de vreo luna.
Nu m-a lovit niciodata, nu m-a inselat, nu s-a pus problema de violenta sau alte femei.
Sunt chestii care tin de respect, comunicare, viata de familie, principii, sentimente, dorinte, bani, jigniri reciproce, etc. Adica de cum ma simt eu, de ce vreau pentru mine si pentru fete la toate nivelurile, ce cred ca e mai sanatos ca atmosfera de trait si crescut.

Mergi la inceput