**Zmeurici de iulie-august 2009 (23)**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns badurox spune:

Sal'tare!
Io tot pe la ore din astea intru, ce sa fac. Da sunt mult mai fericita decat data trecuta, cand eram rupta de oboseala. Azi m-am odihnit ceva mai bine, fata vad ca incepe sa-si revina cu burtica, nush ce-a avut. Si mi-e ciuda ca nu stiu, pentru ca nu stiu ce sa evit pe viitor; totusi, raman la parerea ca de la cerealele alea s-a deranjat cu burtica: se faceau cu lapte, da io n-aveam de unde numai lapte si mai puneam si apa. Chiar si pediatra a zis ca nu e bine. Asa ca am schimbat cerealele, am luat de la Milupa - cereale cu orez si porumb care se fac cu apa pt ca au deja lapte. Diferenta e in primul rand ca nu face cocoloase, cum facea Nestle si in al doilea rand, sunt foarte gustoase. Mi-as face si eu dimineata o portie. A, si am mai schimbat ceva: stiu ca de obicei cerealele se dau seara, dar eu am inceput sa i le dau la pranz ( a doua masa din zi) si se simte mult mai bine. Azi mi-a mancat o cescuta de 150 ml plina.
Am fost si la cantarit, ca v-am spus ca a luat putin in greutate intre 3 si 4 luni = 300g. Se pare ca e spre bine, recupereaza: in doua saptamani a luat aproape 500g. Eram asa de fericita cand am vazut.... mi se paruse mie ca-i crescusera un pic falcutele, da nu voiam sa-mi fac iluzii. Deci suntem pe drumul cel bun Dr mi-a recomndat sa nu-i mai dau nimic altceva in continuare, adica sa nu incep cu supe si pireuase, ca nu e cazul, sa mai asteptam. Eu zic ca e inregula sa facem asa, avand in vedere ca are deja doua mese inlocuite pe zi: una de morcov+mar si una de cereale, si nu ma grabesc. O sa am timp berechet sa-i dau de toate.
ungaras poate isi mai schimba sotul parerea in timp, cine stie. Nici sotul meu nu e asa de tanar, dar isi mai doreste un copil. Mai degraba eu sunt mai reticenta in privinta asta. Arata-i poze cu noi, poate cine stie...
Ma intreba cineva dk nu cumva beau cola sau papa cioco de nu doarme printesa, da nu-mi mai aduc aminte cine, ca nu prea functionez la parametri normali. Raspunsul e ca nu, chiar nu ma ating de astea, ca stiu ca asta a mea e sensibila la burtica. Da ce sa-i faci: de ce ti-e frica, nu scapi.
In legatura cu vaccinul ah1n1, dr a zis ca nu mi-l face, pt ca alaptez. A zis ca nici ea nu l-a facut - e din categoria personalului sanitar care nu are incredere in vaccinul asta - dar nu din cauza asta nu mi-l face, ci pt ca nu e suficient de bine testat si nu se cunosc efectele asupra sugarilor in acest sens. Acu io nush ce sa zic... l-as fi facut, da dk nu vrea, asta e. Stau si eu mai mult in casa, sa ma feresc de rele, ce sa fac.
Hai ca m-am intins. Ma duc la mandra mea, care incearca sa-si bage picioarele in gura si nu reuseste, dupa care se uita la mine si rade. Sunt efectiv topita.
Pupici si voua, mamicutze

DN 22.10.1984
cum s-a nascut minunea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=143845

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badurox spune:

Chiar nush de ce s-a trimis de 2 ori. Scuze

DN 22.10.1984
cum s-a nascut minunea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=143845

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Dietele in timpul alaptarii trebuie sa fie foarte prietenoase, nu mai mult de 2 kg pe luna ca sa nu afecteze laptele. Calitatea ramane constanta, cantitatea se reduce.
Io daca as scapa de caloriile alea goale - biscuiti si prostii si sa mananc sanatos ar fi super. Vreun an am tinut o dieta mediteraneana adik mancat din ce trebuie si a fost super.
Sportul si el moderat ca afecteaza laptele, mai bine intensitate redusa si timp mai mult.

In general dietele alea drastice gen disociate, supa de varza etc duc la pierderea masei musculare.
Contrar obisnuintei, nu doar cardio e bun, ci mai degraba marirea masei musculare, adica ridicat greutati - MM mai mare --- arderi mai rapide.
Uof, de pus in practica e mai greu! Si cu frigul asta nu imi vine de nimik. Ma laud si eu cu 0° brrr.. oribil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Tocmai am auzit ieri ca scaunele de masa de la ikea au fost retrase de pe piata din cauza unor accidente. Mie oricum nu mi se pareau safe. Nu erau de lemn, ci de metal ceva, cam subtirele.

Cautam in continuare scaun de lemn, doar ca in magazine inca n-am vazut, iar pe net pe unde am vazut nu erau pe stoc.

De la dm luam si noi o gramada de produse pt bebe, inclusiv scutece, care sunt the best . Aseara am luat lingurite si sippy cup, dar n-am gasit castronele.
Mi-am amintit ca am vazut la ikea cu ventuze, poate luam de acolo.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009
La 5 luni

www.youtube.com/watch?v=WsDLEiVGqsQ&feature=player_embedded" target="_blank">25 de motive pentru a fi vegetarian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Noce,noi scaunul asta l-am avut pt. Timea(ceva de genul,parca mai masiv)...l-a primit,dar e de la TCM.... http://images02.olx.ro/ui/3/52/72/48955072_1.jpgPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!!Ce bine e duminicaaaaaaa.....tot familionul e in pijemele inca,eu savurez cafeauaFetelor din Ro,ati gasit canute,sippy cups bpa free?Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Buna dimineata!

Noce, aseara am fost la niste prieteni care si-au luat un scaun de masa din lemn, Hauck parca (seamana foarte bine cu modelul lui Pooh), de la Real. L-au luat la super reducere ca mai erau doar pe albastru; am pus-o si eu pe Iarina in el si sa stii ca e foarte frumos facut, bebe sta tare bine in el. Cauta la Real in Bucuresti, vezi poate au si acolo.

Noi bine, cumintele. Ieri am fost in parc (erau 14 grade!!!!!) si ne-am plimbat, cantau pasarele ... mi s-a facut asa un dor de primavara si verdeata ...
Oricum noi ne-am apucat de cautat destinatii de vacanta . Cred ca (sper adica) vom merge odata in iunie (inca nu stim unde) si o tura prin august-septembrie, atunci cel mai probabil in Italia, intr-un sat de vacanta (noi asa mergem de vreo 5 ani si e tare frumos). Incerc sa pun si link-ul ... poate va inspira

www.homair.com

www.picasaweb.com/gatarba

Nina & Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Pooh am vazut in farmacii si Real de la NUK ceva gama "PINK BLEU" parca pe care era scris mare bpa free.
Eu am luat in schimb de la Avent, mi-au fost recomandate cele cu "cioc" moale si Iarina e incantata: i-am pus-o in manuta si a dus-o direct in gurita (ca si pe orice jucarie) si sa vezi ce facta a facut cand a vazut ca "curge" din ea ceva si curios ... nu era tzitzi

www.picasaweb.com/gatarba

Nina & Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pony spune:

Buna tufa,
Profit de bebe linistit sa dam si noi raportul.Azi i-am dat pentru prima oara avocado cu banana si a fost foarte incantat.Clar nu avem acelasi gusturi pentru ca am gustat si eu si nu prea ma dau in vant dupa.Raducu nu a comentat nimic.A fost foarte fericit de dimineata.
In schimb mie mi-e putin mai greu sa-i dau sa pape deoarece acum cand sta mai bine in fundulet, cand il pun in scaun nu mai sta rezemat de spatar, ci are tendinta sa stea nesprijinit, sa vina in fata, si sa bage manuta in bolul cu mancare.Trebuie sa fiu foarte atenta, de multe ori nici nu-i limeresc gurita, si se face Raducelul meu la gurita numai papa .E adevarat, cand papa are intotdeauna in manute cate o zdrancanea care sa-i atraga atentia si sa-l tina ocupat.De multe ori baga zdranganeau in gurita si se manzaleste de papica....Voi le da-ti bebicilor jucarioare in manuta cand papa?
Pogos, vazut pozicele sunteti o familie frumoasa.
Noce am intrat pe blogul tau si am vazut ca azi bebicu tau a zis DA.Felicitari.Noi suntem deocamdata la A si p.
Lucialu imi face deosebita placere sa citesc mesajele tale.Esti asa de haioasa
Vad ca discutati despre diete.Eu am ramas cu burtica.Zici ca sunt in luna a cincea.Ma gandesc ca trebuie sa ma apuc de abdomene, dar inca ma mai jeneaza cezariana.
Giova ce frumos e Edi !De Marco numai spun.
Fetele dupa cat timp de la ceza poti sa ramai din nou insarcinata?Dupa doi ani de la operatie, sau dupa un an?
Vreau si eu o surioara pentru raducu!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Am avut o noapte semi alba. Eva a plans rau si nici cu mangaiat, nici cu brate nu am potolito..i-am dat cu Calgel si un pic de nurofen..a adormit dar la 5 sa tezit cu chef de cantat, asa ca am luato la noi in pat si vreo ora sa destrabalat cum a vrut.

Insa am o problema...ea suge la san si ma zgarie cu dintzisorul..nu o face voluntar ci cand trage sa suga sfarcul se zgarie de dinte..si ma dosre/ustura...am incercat cu protectie insa dupa ce trage de cateva ori tipa si nu ii place....nasol



-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput