**Zmeurici de iulie-august 2009 (23)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

uitasi,pozica e la 6 dintosi.
aaaahaaa,pai d`aia nu stiam eu ce`i ala DM,ca in Brasov n`au!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

avem si noi poze noi http://gs99.photobucket.com/groups/l317/FY23PHIU6R/?action=view¤t=S2022489.jpg

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006) si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Deci, ce facem? Ne vaccinam?BTW credeam ca sunt mare si vaccinataSi mie mi-e frica.Bre,dar fara suparare exact ce ii spuneam la al meu in ziua cand a murit Toni:sa vezi cati vor face acuma vacci ca a murit un om cunoscut...si acum e codalau' cat autostrada in Bucuresti la vaccinat, fac munca voluntara injectatoriiCa oile pe bune, clar e definitorie Miorita pt neamul romanesckharma deh, oaie bre! trebuia macar sa-l fi lasat pe Beeeecali sa ne conduca, ne mai miram de ce ne mere rau?Pai ce au oile cu marea ori cu pantofii?Nici macar Homar nu e legatura , ca e harapMa scuzati de stoul romanesc si astade fapt autostoul, amarui-racoritor dar mai ieftin ca braga, gratis si la liber!app dc era pe bani vacci, cati se mai inghesuiau?
Adriana ti-am vazut blondasi pe Cezarica
Patricia bine v-am regasit!Da unde am fost plecata? ca va citesc zilnic aproapenuma iedutza nu ma lasa sa va scriusau e poanta cu pe anul astaca n-am ciocanit la condicuta.Sa stii ca asa si eu:sub 50 fata mare, acum 60 sau 58 as spune aferim si saru'mana si as tacea malc.
Flosideea felicitari pt colectia de dintuci!
Giova m-am uitat pe net dupa aparat cand te-am citit.Se gaseste.Buna ideea!am fo in dm de pe sagului ca am zis sa intru la foxkids dar acolo era inchis ca era tarziu,noi am inchis dm-ul
Alina ciuruieste-ne ca sa citez un prese in viatamai ales ca dive nu-i un fleac
nu mai poc sa scriu.chitz-chitz nu ma lasa, ne iese dintisorul, se simte ceva la mana...un crestet de dintisor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Motana suntem mai bine, multumim! Ideea e ca tot ii curge nasucul, indiferent cate picaturi saline i-am pus in nasuc... E spre vindecare si da, ai dreptate, am culcat-o pe o pernuta, numai sa nu imi sta la orizontala noaptea, ca nu prea poate respira bine. Umidificatorul merge non stop, dar tot mi se pare ca nu e destul.Am cumparat si Vick pt bb si am uns-o pe piept cu el.
Anielas, Pogos, Adriana, Luci multumim pentru gandurile bune, sigur ne vom face bine. Ca toata ziua radem si suntem vesele, ceea ce arata ca nu ne doboara pe noi o raceala

Lucialu, sotul meu a facut vaccinul din toamna, imediat cum a aparut, asta si prin prisma faptului ca intra in contact cu f multi oameni, si mi s-a parut ca make sense, dar eu si cu Mara nu l-am facut. Cand am racit eu, inainte de Craciun, am fost la doctor, am intrebat ce imi recomanda, s-a mai consultat si cu celalalt doctor din cabinet si mi-a zis ca in nici un caz nu imi poate spune sa fac Tamiflu, pentru ca nu sunt suficiente informatii sa probeze ca e ok sa fie administrat in perioada de alaptare. Dupa asta, a racit si Mara... nu stiu daca a luat de la mine,de la niste prieteni raciti si ei sau poate ca am scos-o pe afara cand era cam frigut pentru ea.
Acum, nu stiu, poti sa intrebi si tu doctorul vostru, dar doctorul nostru ne-a zis clar sa nu ma vaccinez eu in conditiile in care alaptez.

Despre diversificare, am inceput-o si noi si nu prea Adica sunt zile in care i-am dat morcov fiert, banana, pepene galben, si zile in care nu a mancat decat lapte.... Deocamdata suntem la etapa descoperirii gusturilor, mai avem vreo 2 saptamani si facem 6 luni, asa ca mai e timp...

Cu intarziere, urez si eu sarbatoritilor de Sf. Ion, sa fie sanatosi si fericiti! Ieri a fost ziua de nastere a sotului meu, asa ca am fost putin ocupati, n-am avut cum sa intru pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Mai fetelor aveti dreptate, si eu hulesc Danone si nu mananc decat Napolact si Covalact sau lapte Zuzu si Milli, insa eu am zis doar de iaurtelul Danonino ca mi-a fost recomandat ca iaurt special facut pentru copii fara nu stiu ce adaosuri sau modificari dupa spusele pediatrei.
Doar la acest iaurt am sa ma uit in magazin ce contine fata de alte iaurturi..nu la intreaga gama. Oricum si eu sunt reticenta la fel ca voi.

Iaurtul facut in casa, din ce lapte sa il fac? Caci laptele de vaca (lichid, la cutie) chiar daca e pasteurizat tot hulit vad ca este pentru bebelusi? La fel branzica...?

Alina chiar te rog si eu sa discutam aici opiniile noastre deste mancaruri, asa avem cu taotele de invatat..cum e vorba aceea ca nu ne nastem invatati. Mai spunem noi diverse dar sfaturile le ascultam..eu cel putin asa fac.

Pe de alta parte, ne-a fost recomandat ca de la 6 luni sa ii dau fier Hausman, cate 8 picaturi si in continuare vigantolul..asa si voi?

Diversificarea noastra momentam consta tot in marul de dimineata cu un stop de cereale in el..banana cred c aii bag mai tarziu, la fel si para. De luni insa incepem cu supita dar primele zile cred ca sar carnita desi doctora mi-a zis ca ii pot da direct.

Va pupacesc

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

seara fetele.vroiam sa va intreb din ce lapte faceti voi iaurtul in casa ca ala de vaca nu e indicat bebelusilor.
GIOVA felicitari pt familia ff frumoasa
POGOS vazut bebic frumos.si noi avem scaunel de papa ca al vostru doar ca e pe bleu,e de la PEG PEREGO nu?
va las ca ma duc sa fac rapid un dus
pupici si noapte buna voua si la zmeurici

monica mamica fericita de denis stefan 8.07.2009
http://s603.photobucket.com/albums/tt113/monica2008_album/denis-stefan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

Buna seara!
Alina,te rog sa ne impartasesti si noua din experienta ta!!!!Si eu sunt mai stricata in ceea ce priveste mancarea,cel putin a lui David!Cine e interesat va citi,cine nu,asta e!
Noi suntem in a treia zi de suc de mar.David e fascinat!Daca era dupa el,ar fi baut mai mult,dar i-am dat doar 15 ml.Dupa,nu prea a mai vrut laptele...Problema e ca azi nu mi-a facut kk.Stiam ca de la mar nu se constipa!S-a mai intamplat sa nu-mi faca o zi,sper sa nu fie probleme!
Azi am profitat de vreme si ne-am plimbat cam 3 ore in parc,iar David a dormit!De mult nu mi-a mai dormit pe zi asa de mult!
Va rog sa-mi spuneti cam de cand ii pot da si piure de mar?Pe el il simt destul de pregatit pentru ceva nou,dar vreau sa stiu cum e corect!Alina,vreau si parerea ta,te rog!

mamica lui David Andrei(17 august 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Patricia,ma tin de dieta(deocamdata),de n-ar fi pofta asta nebuna de cioco,ar merge super....Nu tin un regim drastic,nu vreau sa pierd laptele,si cum mult sport nu fac,nici nu as vrea sa slabesc mult dintr-o data si sa atarne pielea pe mine(asta nu inseamna,ca nu as vrea sa ma trezesc dimineata cu minus 18-20 kg si cu musculatura tonifiata si piele ferma)Pogos,ce frumosi sunteti voi!Tudor are zambetul tauFlosideea,6 dintisori?Nu te musca?Ce serios e Denis-ochisori frumosi!Adriana,vazut pozele....incredibil,cat de mult iti seamana Cezarica...m-am uitat si la celalate albume....super pozele de la baita...ce par are AnastasiaPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Pogos,am notat reteta ta de iaurt....ce fel de lapte folosesti?UHT sau doar lapte pasteurizat gen zuzu?Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badurox spune:

Sal'tare!
Io tot pe la ore din astea intru, ce sa fac. Da sunt mult mai fericita decat data trecuta, cand eram rupta de oboseala. Azi m-am odihnit ceva mai bine, fata vad ca incepe sa-si revina cu burtica, nush ce-a avut. Si mi-e ciuda ca nu stiu, pentru ca nu stiu ce sa evit pe viitor; totusi, raman la parerea ca de la cerealele alea s-a deranjat cu burtica: se faceau cu lapte, da io n-aveam de unde numai lapte si mai puneam si apa. Chiar si pediatra a zis ca nu e bine. Asa ca am schimbat cerealele, am luat de la Milupa - cereale cu orez si porumb care se fac cu apa pt ca au deja lapte. Diferenta e in primul rand ca nu face cocoloase, cum facea Nestle si in al doilea rand, sunt foarte gustoase. Mi-as face si eu dimineata o portie. A, si am mai schimbat ceva: stiu ca de obicei cerealele se dau seara, dar eu am inceput sa i le dau la pranz ( a doua masa din zi) si se simte mult mai bine. Azi mi-a mancat o cescuta de 150 ml plina.
Am fost si la cantarit, ca v-am spus ca a luat putin in greutate intre 3 si 4 luni = 300g. Se pare ca e spre bine, recupereaza: in doua saptamani a luat aproape 500g. Eram asa de fericita cand am vazut.... mi se paruse mie ca-i crescusera un pic falcutele, da nu voiam sa-mi fac iluzii. Deci suntem pe drumul cel bun Dr mi-a recomndat sa nu-i mai dau nimic altceva in continuare, adica sa nu incep cu supe si pireuase, ca nu e cazul, sa mai asteptam. Eu zic ca e inregula sa facem asa, avand in vedere ca are deja doua mese inlocuite pe zi: una de morcov+mar si una de cereale, si nu ma grabesc. O sa am timp berechet sa-i dau de toate.
ungaras poate isi mai schimba sotul parerea in timp, cine stie. Nici sotul meu nu e asa de tanar, dar isi mai doreste un copil. Mai degraba eu sunt mai reticenta in privinta asta. Arata-i poze cu noi, poate cine stie...
Ma intreba cineva dk nu cumva beau cola sau papa cioco de nu doarme printesa, da nu-mi mai aduc aminte cine, ca nu prea functionez la parametri normali. Raspunsul e ca nu, chiar nu ma ating de astea, ca stiu ca asta a mea e sensibila la burtica. Da ce sa-i faci: de ce ti-e frica, nu scapi.
In legatura cu vaccinul ah1n1, dr a zis ca nu mi-l face, pt ca alaptez. A zis ca nici ea nu l-a facut - e din categoria personalului sanitar care nu are incredere in vaccinul asta - dar nu din cauza asta nu mi-l face, ci pt ca nu e suficient de bine testat si nu se cunosc efectele asupra sugarilor in acest sens. Acu io nush ce sa zic... l-as fi facut, da dk nu vrea, asta e. Stau si eu mai mult in casa, sa ma feresc de rele, ce sa fac.
Hai ca m-am intins. Ma duc la mandra mea, care incearca sa-si bage picioarele in gura si nu reuseste, dupa care se uita la mine si rade. Sunt efectiv topita.
Pupici si voua, mamicutze

DN 22.10.1984
cum s-a nascut minunea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=143845

Mergi la inceput