**Zmeurici de iulie-august 2009 (23)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

DA, Pooh, si eu la fel, mi-ar mai placea unul, dar ma voi opri la 2. dar trebuie sa fie placut sentimentul surprizei si emotia.
ma intrebai de burtica. Burtica mea nu a purtat deloc semnele sarcinii, in afara de dunga, care abia se mai vede. intotdeauna am avut un pic de conformatie de burtica insa, chiar si cind aveam 48 de kile (pina pe la 24 de ani atit aveam, m-am uitat zilele trecute pe niste poze si nu imi venea sa cred). acum nu cred ca mi-ar mai sta bine daca as trece sub 60, e alta conformatie. dar la 60 as dori sa ajung, avind in vedere ca atirna greu si sanii, probabil la corp arat chiar cu 2 kg mai putin. cum merge dieta??

si eu am tinut diete la viata mea, chiar am luat si pastile de slabit la un mom dat, dar sint de parere ca o hrana santoasa, regulata, combinata corect face mult mai bine si pe termen lung. parerea mea
cit despre cura aia cu lamai, mi se pare crima pentru stomac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

Nu am mai intrat,bebele meu e cam plingacios,cred ca ne trezim cu dinti cit de curind...

Ma bucur ca avem multe zmeurici care dor toata noaptea si va invidiez mamici odihnite ,Stefan mai papa pe la 4,asta daca nu pun si ultima masa care poa'sa fie si la miezu'noptii sau cel mai devreme pe la 22.

POOH,ce dulcel e Balasz .Da,pe boluri si lingurele scrie bpa frei.Pe cele care nu scrie,inseamna ca nu sunt.Joi am fost la un Babyland si am stat vreo juma'de ora la standul de vase,multe faine si practice(in special de la firmele Nuk si Nip)insa nu scria bpa frei si nu am luat...

Lucialu,ma bucur ca ai aparut,salutari pupei.Sa stii ca nici aici in toate dm-urile au toate produsele,in general,in cele mai noi si mai mari,e o gama mai variata.

Ungaras,tu nu ai fost la odiseea sarcinii decint f tirziu asa ca nu stii cit am suferit noi,citeva mamici cind ecograful ne-a aratat alt sex:Patricia,Giova,Cornelia,eu si inca citeva .Eu ma vedeam ever mami de fete si acum ma gindesc ca sunt cea mai norocoasa ca am pereche ,bebelusul meu e un scump si nu l-as schimba nici cu 5 fete .

Blanca,in general,la conferinte,cursuri vin firme care isi lauda si prezinta produsele,toate sunt cele mai bune,cele mai safe.Danonino la bebelusi mi se pare mult prea mult,in fine,nu e treaba mea.Iaurt simplu si mai sanatos se poate face si in casa,iar la copii peste un an se poate combina cu miere(e o minunatie de gust,stiti ca grecii maninca iaurt cu miere),fructe proaspete sau piure...alternative mult mai sanatoase se gasesc.

Fetele,eu o sa incerc sa ma tin departe de discutii legate de alimentatie,eu sunt f riguroasa si destul de stricta in ceea ce priveste calitatea alimentatiei copiilor mei si a noastra si as intra mereu in conflict cu mamici care is diferite si relaxate asa ca daca totusi are cineva chef sa discutam despre asta,putem schimba idei si experienta pe privat .Multumesc pt intelegere!

Gata,ma duc la trebi,mai vin io...

pt mamici si zmeurici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Alina, eu sint interesata
la rebecca poate nu am fost prea pregatita, nu am alaptat-o si poate am facut citeva greseli, ascultind la diverse sfaturi. acum am ignorat absolut toate sfaturile din jur (familie) caci dr nu mi-a zis inca sa ii dau nimic. dar la Rebecca, aceeasi dr, pt ca nu o alaptam, mi-a zis f devreme sa incep, noroc ca am avut o mica tentativa si am lasat-o pina pe la 5 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

ziceti-mi si mie care sint magazinele astea DM de care tot vorbiti, ca eu nu am habar. sint cumva acele tcm-uri??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

Alina, am fost la odisee de cand am aflat ca sunt gravida. Nu m-ati vazut dar am fost si v-am citit. Cum fac multe fete aici, citesc fara sa se arate.
Eu zic ca as mai vrea un bb si mi-ar placea cand M-C o sa aiba 4 ani. Sotul in schimb zice ca s-ar oprii aici, nu vrea sa zica lumea pe strada ca a iesit cu nepotii.
Giova am vazut pozele, toata dimineata nu am facut altceva decat m-am uitat la pozele tale. Sunteti frumosi si veseli, plini de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Alina ,Poate deschizi un subiect separatSi eu sunt fff. interesata.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Alina eu cred ca cine e interesat citeste ce ai de spus cine nu ,nu ar fi pacat sa nu ne spui si noua, fiecare alege ce-i place , nu vad de ce sa deschizi subiect separat, aici ar fi mai usor de citit pt toata lumea

si eu poate am facut greseli si o sa mai fac tocmai de aceea vreau sa mai aflu si alte pareri


si pe mine ma intereseaza magazinele DM , v-am tot auzit si de scutece si de o gramada de chestiidar nu stiu unde se gasec, poate ne lamuriti si pe noi

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

am pus cateva poze noi, le vedeti aici:http://picasaweb.google.com/adriana.fedorca/6LUNI?feat=directlink


_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

buna,dragele mele.am iontrat asa scurt ca ma lupt cu un bebelus care ma vrea doar pt el si ma epuizeaza complet.
am intrAT DE fapt s`o felicit pe Giova pt familia minunata pe care n`ai cum sa nu o indragesti!pozicile sunt superbe!
am vazut si o omiduta ,pe nume Balazs de care m`am indragostit!.Ce baiet mare ai !
eu mai am de citit 2 pag din cap trecut si cele de azi dar am si eu cu ce ma lauda ,asa ca bag la semnatura!
poate ma lasa "sefu" sa citesc,sa revin cu raspunsuri!
P.S.Alina e ceva normal sa fie discutii pt ca suntem o familie numeroasa,dar pt asta eu zic ca toate dintre noi ar trebui sa discutam deschis,eu una chiar iau notite ca la scoala,poate ca nu le voi pune in practica,dar sigur ma inspir,asa ca orice idee e binevenita si nu cred ca e cineva care ar vrea sa`i dea copilasului ce stiu eu ce mancare plina de toate chimicalele,asa ca go ahead,cu tupeu.eu te sustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

Buna mamici!

sunt fericita si odihnita. Tudor nu s-a mai trezit asa de des azinoapte. doar la 4 pentru papa. poate i-a trecut oful cu trezitul des.

giova foarte frumosi sunteti, cu totii.

fetele care sunt interesate de magazinele DM, uitati aici unde le gasiti http://dmdrogeriemarkt.ro/contact.htm
eu, cum am mai spus, folosesc acum doar scutece Baby Love. sunt f multumita.

cat despre Danonino...mie pediatra mi-a spus de pe vremea Anei, cumva in soapta, "EXCLUS DANONINO", orice altceva dar nu asta. noi oricum nu consumam lactate de la ei, mai ales de cand mi-a spus o tipa care lucra la un laborator care testa alimente ca ce se gaseste in produsele de la danone...numai tampenii. noi consumam Campina si Napolact.
Iaurt fac si eu in casa si se face foarte usor. Ung un borcan de 800 de gr cu o lingura jumate de smantana si torn laptele caldut. acopar borcanul cu un prosop si-l las 24 de ore la temeperatura camerei apoi il bag la frigider.

Alina suna foarte bine iaurt cu miere. iamii. ma intereseaza si pe mine ce ai de spus in legatura cu mancarea sanatoasa.

La noi diversificarea merge f incet. de vreo 2 zile nu prea vrea sa ia decat vreo 2 lingurite de piure si atat. il mai las cateva zile fara sa-i mai dau nimic si apoi ii fac piure de legume.
Astazi daca i-am bagat in gurita 2 lingurite amarate de piure de mar cu para si puturosul mai bine ca a adormit in timp ce eu ma chinuiam sa ii gasesc gurita deschisa. avea o fatuca, doamne ce haios era cum i se inchideau ochisorii si se chinuia sa-i tina deschisi

pupalim zmeuricile

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006) si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput