**Zmeurici de iulie-august 2009 (23)**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

neata fetili
aprofit ca DENIS doarme sa intru si eu un pic sa mai vad ce faceti ca cu el in brate nu pot, ca vrea sa scrie si el si ia tastatura si o tranteste si face numai fite
PONY si eu lui DENIS ii dau ceva in manuta cand papa ca daca nu vrea sa ia bolul cu mancare si trage de lingurita,ii mai dau lingurita in manuta si el se chinuie sa ia mancare singur e asa haios
sa va spun programul nostru de papa:
trezirea la 6 cand pleaca tati la munca si papa tzatzi,dupa care nani pe la 7
la 10 mar sau para,dupa care taztzi
la 13 pireut de legume ,dupa care iar tzatzi
la 17 mar sau para si tzatzi
la 20 tzatzi si nanita(se mai trezeste cam 1_2 ori pe noapte si mananca tzatzi)tzatza mananca cam 20_25 de min de fiecare data cand il pun bine nu?
maine la pediatra abia astept sa vad ce spune
BLANCA imi pare rau ca EVA nu a dormit si ca iti face rau cu dintisorul,ia imagineazati saraca FLOSIDEEA cu DENIS care arae 6 dintisori
va las ca ma pun sa beau un ceai acuma mai linistita


monica mamica fericita de denis stefan 8.07.2009
http://s603.photobucket.com/albums/tt113/monica2008_album/denis-stefan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

pooh, pony, monica multumesc!

pooh noi folosim doar lapte napolact sau zuzu. eu as incerca si cu putin iaurt sa fac poate iese un pic mai acrisor.

monica scaunul este de la leganutul fisher price. se detaseaza si se foloseste si ca scaun de masa si ca balansoar.

noi mergem un pic pe afara la aer.
o duminica frumoasa!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006) si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


noi pe ACASA, PE-AFARA...cu asa o vreme.
Edi e cam marait, de cateva nopti se cam trezeste, adoarme repede.il dau cu Orajel si se linistesate imediat, sau il pun la san.
de ieri papa si carnita de pui, azi i-am introdus ardeiul, gulia si pastarnac...se batea pe mancarica, doar ca nu prea stie sa pape din lingurita, mai avem de progresat. dupa fiecare masa bem laptic, nu e poate fara asa ceva.

Aseara au fost nasii lui Marco si vara-mea cu prietenul ei. Gata, am terminat cu serabtul zilei de nastere, de 3 ori, in zile diferite, mi-a ajuns si mie.

citesc din urma si revin.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

azi am vb. cu bunica si mi-a zis reteta ei de iaurt: o lingura de iaurt se pune cu lapte caldut si se tine la caldura 2 ore. asta e pt. borcan de 400 gr.
ap. pt. iaurt nu se stie pe unde este, pe mama am uitat sa o intreb.
Adriana super copilasii! ce frumos rade Anastasia in carucior, iar Cezar e ditamai flacaul. super si toboganul di curte.
Flosideea mersi de aprecieri. pe cand mai vedem poze cu dintosul?te intrebam de poze si vad ca ai pus...sper sa reusesc sa le vad in seara asta.

a mancat Edi al meu de m-am speriat...lapte cu cereale. si pe urma tzitzi, of course.

revin mai tarziu, vin prietenii cu pachetul din Alba.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Ca tot vb despre canute, aici am gasit o analiza a catorva produse de pe piata si comentarii ale unor parinti. Mai sunt si alte articole interesante...
Pentru dintisori puternici si protejati impotriva cariilor, se da fluor... Zymafluor pt copii (se poate administra de la 2 saptamani) sau Vigantol cu fluor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamilivia spune:

Pupam toate mamicile si toate zmeuricile
Fetele nu am mai intrat de mlt, chiar imi era dor sa va citesc! In primul rand, vreau sa va doresc tuturor un An Nou fericit, multa sanatate, atat voua cat si pichindeilor, implinirea tuturor dorintelor si dragoste din plin
Acum sa va spunem despre noi... Daria mea, este senzationala, sunt cea mai fericita mamica, vreau sa va spun ca din ziua in care am nascut-o, am dormit cate 8 ore pe noapte, iar de la 4 luni doarme de la 8 jumatate seara, pana dimineata la 9, adica o lasa pe mami sa doarma foarte mult. Se fatzaie noaptea pe la ora 3, dar nu plange, ii dau tzitzi si doarme la loc. E un ingeras! Cu diversificarea am inceput la 4 luni jumatate, acum papam aproape de toate, ciorbitza, supica, carnitza, legume, mar cu biscuite, cereale, cartofiori, ficatel de pui, nu facem nazuri la nimic. Papam numai cu lingurita, de la 4 luni jumatate, bem apa din canita normala, bineinteles ajutate de mami. Astazi avem 6 luni si o saptamana, am crescut mari Avem 76 cm, 8500 gr!
Inca nu stam in funduletz decat ajutate, de-a busilea nu mergem, pentru ca suntem foarte lenese, e greu funduletzul! In schimb ne place mult la mami in brate, mai ales cand danseaza cu noi, e super! Nu ne place sa stam singure in camera, mami trebuie sa fie mereu prezenta, si asta o cam enerveaza pentru ca abia apuca sa mearga la baie, pentru ca noi vrem sa o vedem mereu langa noi!
Ce sa va mai spunem... nu avem inca dintisori, dau semne ca ar vrea sa iasa, dar inca nu si-au facut aparitia.
Fetele, ne uitam la poze si revenim! Va pupam si ne bucuram ca am revenit printre voi! Somnic usor sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Pony, eu am o prietena care naste peste 2 saptamani si mai are o fetita de nici 2 ani, prin cezariana, si acum al 2 lea tot asa, desi eu stiu ca se poate al 2 lea sa fie natural, dar le e mai comod dr. sa iti sugereze tot ceza.
Ah si soacramea i-a avut pe cei 2 baieti la 1 an si 5 luni diferenta, minus alea 9 luni... crek pe la 8 luni ale lui Raducu poti sa te apuci de treaba, daca nu deja!

Si eu caut canita cu cioc, am luat una bpa free dar e ciocul prea dur, tre sa caut una mai molicica, Daris nu stie sa bea din ea, o ia in gura si musca de ea exact ca pe o jucarie.
O sa citesc si eu articolul, is multe chestii destepte pe site-ul ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!Si noi am inceput de ieri diversificarea,cu pireu de morcovi,i-a placut....asa cred...sau asa pare I-am dat vreo 3-4 lingurite,azi maresc doza.....Wow,Giova,ce ca multe alimente papa deja Edi!!!Mamilivia,bine ai revenit!Poze?Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


haideti la o
Edi e pe cale sa se constipe, daca nu a facut-o deja. Aseara am crezut ca mor langa el...doamne ce se mai scremea...nu va zic cum ii arata fundicul si nu a putut face mare lucru. am incercat cu supozitor, termometru, creme, suc de porto, masaj la burtica, cu picioarele, nimic....tot scoate cate putin, e mai tare decat de obicei...se vede ca-l chinuie....ce sa mai fac
am auzit ca se constipa bebeii cand dau de solide, ma gandeam ca noi trecem peste asta, caci facea zilnic, mai tare ca de la lapte, dar ma gandeam ca e normal.
Azi ii mai dau vreo 3 lingurite de suc de portocala, ii fac si ceai de musetel...sa vedem...saracul, rana are la fundulet.

Pooh bafta si voua in noua etapa. eu i-am fiert toate legumele astea, dar nu i le-am blenduit pe toate. carnea am fiert-o separat, nu cu ele. vroiam de azi sa-i dau piureul de fructe...dar mai stau putin, daca are asa problemutze cu tranzitul intestinal.
mamilivia bine ca ai mai dat un semn. ma bucur ca sunteti ok, felicitari pt. progrese si pt. greutate. tot la ai tai sunteti?
am vazut poze frumoase cu Denis de Flosideea, e o minune de copil si nepotelul e un dulce si un dolofan. si cu Tudor de Pogos, falcosul nostru frumos.
Alina te asteptam cu impresi si pareri, please. Oricum, la noi in tara, mai sunt alimente, legume, fructe care se pot procura de la tarani, sa zicem bio, pe cand in strainatate nici carnea nu prea are gust. sunt si la voi o groaza de magazine bio, macelarii si alte chestii, dar nu toata lumea are posibilitatea sa cumpere de acolo. la noi ajungi la ele mult mai usor.
Pooh, Blanca pai din lapte normal facem iaurtul. In magazin ce lapte se baga in el? nu dintr-asta?
Branzica i-as face-o cu formula, cred....trebuie sa studiez putin problema...dar mai e pana o introducem.

gata, revin mai tarziu. ne pregatim sa mergem in mall la Z. Edi ramane cu sotul.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

neataaaaa
back home
mama da aveti spor nu glumaaaaaaa
nu reusesc sa citesc, asta mai mult ca sigur
am inceput ieri diversificarea...nu se mai satura cu lapte, ma exaspera, vroia la 2 ore de acu asa ca am facut piure de morcovel si radacina de patrunjel, fierte.......s-a mozolittttt dar a papat pan la urma. sa vedem cum mere si bagam si supita dupa.
imi mai pun casa la punct si revin eu

Mergi la inceput