Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (133)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

s-o veste calda dupa atata ger:

Suzy78 a nascut un baietel de nota 10 si de vo 3 kile si 300 in seara asta. Is bine sanatosi amandoi amandoi.

Sanatate la pitici

Rares mai are muci inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Sa fie sanatoasa si sa se bucure de el. Sa va traiasca si sa fie norocos. Cand imi aduc aminte ca de 3 ori m-am dus sa nasc si nu mai nasteam. Simteam ca inebunesc. Nu vroia sa iasa. Nici unul nu a vrut. Greu au iesit amandoi. Deja au trecut 8 luni. I-am scos suzeta ca ma enerva sa il vad toata ziua cu ea in gura. Dar nu a plans dupa ea, doar in prima seara la culcare cam zece minute. Am fost in Floreasca in parc in seara asta. Ningea superb si Mihai alerga bucuros prin zapada. E super afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Felicitari, Suzi! Sa-ti traiasca baietii!

Noi suntem ok, doar fara pofta de scris, asteptam primavara sa vina berzele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Si eu intru sa va salut.

Nu mai punem si noi niste teme de discutii ca inainte?

eu as avea cateva si voi alegeti ce vreti:

- cat de des iesiti fara copil/copii?

- ce jucarii ati mai cumparat si care sunt jucariile cele mai apreciate?

- ce activitati mai aveti acum pe frigul asta?

- cele care aveti copii stangaci cum va descurcati cu ei? adica cum ii ajutati/corectati tinerea creionului in mana etc. Nu-mi propun sa o fac dreptace ca nu este dar vreau sa tina corect creionul/pensonul asa cu mana stanga si nu stiu cum sa o ajut. Mi-e sa nu fac mai rau asa ca deocamdata o las pe ea sa faca asa cam ce vrea dar e asta o solutie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

SA-TI TRAIASCA SUZY!!!!! SANATATE MULTA! BINE AI VENIT IN CLUB!!!!


HAi sa ma bag la raspunsuri:

1.Nici macar nu-mi pot aminti.Dar nu ca nu am putut ci nu am vrut.
2.Jucarii mai putin(are o tona cumparate de nasi) dar am inceput sa ma axez pe caietele acelea cu tot felul de exercitii pentru 3-5 ani.A si sa nu uit.Exista un soi de puzzle cu cifre si alfabet.
3.Activitati: caietele despre care iti spuneam,pictam(max 10 min),coloram(5 min),numaram inimioarele de pe laptop,imbracam/dezbracam papusi,dansam,gimnastica.
4.Aceeasi problema o am si eu .E stangace.Pana acum nu m-am agitat insa mi-am dat seama ca nu o pot ajuta.Imi este peste mana.Ca sa nu mai spun ca e tentata sa scrie de la dreapta la stanga.Nu stiu ce sa zic.Deocamdata nu fac nimic.Am vorbit cu mamici care mi-au zis ca asa au fost si copiii lor dar din clasa I au scris cu dreapta.Eu sincera sa fiu nu-mi pun prea multa baza in asta deoarece Ana tine pixul cu dreapta precum sapa asa ca....

PUP!
P.S.SUZY-ASTEPTAM POZE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Revin cu raspunusuri, poate vine si pofta de scris :).

Despre stangaci, habar n-am. Poate ca o invatatoare ar putea explica cum se ajuta un copil sa tina creionul. Stiu doar ceea ce sigur stiti si voi, ca nu trebuie fortat copilul sa foloseasca dreapta.

Ce jucarii cumparam: cat mai multe tractoare, buldozere, excavatoare, betoniere si altele din aceeasi gama. Se joaca mult si ii place orice faca zgomot, din categoria fluier / toba / trompeta. Ar dori o undita de jucarie, sa-l imite pe bunicul, dar nu gasim nicaieri asa ceva, cred ca improvizez dintr/un bat si economisesc si niste bani. Nu il pasioneaza prea tare cartile, puzzle-uri si alte jocuri inteligente. Asta este. El sa fie sanatos si fericit, ca si constructor e bine.

Ce facem in timpul liber: facem teatru de papusi. Lipesc doua fotolii si eu ma ascund in spatele lor, de unde manevrez fel de fel de jucarii. Totul este interactiv, il intreb, el imi raspunde. Asa exersam multe cuvinte, cantece etc. Sau: ne jucam "deschide urechea bine". El inchide ochii, eu il strig si pe urma el ghiceste cine a strigat dupa care schimbam rolurile. Scopul a fost sa il motivez sa cante, ca nu prea e dornic de participare altfel. Stiti cantecelul, nu? Sau: se lupta cu taica-so; au fiecare manusi de antrenament si isi exerseaza loviturile. M-am gandit daca e ok sau nu, dat fiind ca e usor sa se confunde lupta = bataie. Insa e controlat, au un ritual, se saluta adversarul, se exerseaza lovituri cu mana / piciorul... Cred ca e chiar talentat la partea asta motrica., cred a o sa il dam sa faca un sport cat de repede. Din pacate, se uita si destul de mult la desene, dar pentru ca nu pot sa-l scot prea mult afara, zilele astea se permite.

Am si eu o dilema, spuneti-mi voi cum procedati cu copiii vostri referitor la nuditate. Va vad copiii dezbracati? E ok? e tabu? Eu am argumente si pro, si contra, nu ma pot decide daca e bine sau nu. Poate raspunsurile voastre ma ajuta sa ma hotarasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Suzy sa iti traiasca! Sa fiti sanatosi si sa te refaci repede si bine!

Iesit afara: nu prea am mai iesit pentru ca mamei i-a fost rau si nu a mai venit sa ma ajute si cum pentru Bianca era mult prea frig nu am iesit deloc. Cand am iesit insa pe firgurile astea l-am tinut cam 3 sferturi de ora, cu ochelari de soare la ochi pentru ca se vaita ca il dor ochii. Astept sa se faca macar partie prin parc pentru ca si daca as vrea sa ies cu amandoi nu pot (sa imping de carut si sa trag si de sanie ... e un pic cam dificil, pentru ca Tudor nu o tine pe sora-sa in brate in sanie)

Jucarii: nu i-am mai cumparat de la Mos. In ultima vreme se joaca pe rand cu orga muzicala, cuburile alea Clicks (adica sa ii fac eu ce vrea el), orice fel de bilute pe care le plimba in masinute prin toata casa.

Activitati: stam f prost la acest capitol pentru ca nu e atras de nimic creativ. Daca as avea ceva de defectat, de daramat, de stricat in fiecare zi ar fi foarte multumit. De exemplu l-am lasat sa rupa prospectele de la niste medicamente si a fost ffff multumit, a rupt in bucatele mici mici si apoi le-a dus la gunoi asa cum ii spusesem. Ii place f mult sa se uite la desene animate si sa ne jucam pe Wii. Avem un CD cu "jocuri" de fittnes, de echilibru ... ii plac f mult si se distreaza. Le punem numai seara chipurile eu nu stiu sa umblu si numai tati stie. Altfel toata ziua ar fi numai pe televizior.

Stangaci: n-am

Nuditate: pe taica-su il vede si nu se fereste de el. Vom vedea cum va fi cand va creste Bianca. Pe mine cel mult in chiloti. L-am surprins crapand usa de la baie ca sa se uite la mine si i-am spus ori intri ori iesi nu ma tine cu usa deschisa ca mi-e frig. A intrat s-a uitat a plecat. Nu a mai intrat altadata (ce imagine de diva am de am speriat propiul copil .... ) Chestia e ca stie ca am o taietura pe care mi-e facut-o nene doctorul ca sa il scoata pe el si apoi si pe Bianca si din cand in cand mai vrea sa uite la taietura mea. E mai jenant ca vrea sa se uite si cand suntem in vizita si cand avem musafiri sau mai mult sa le arate si altora ... "vrei vezi ce taietura are mami?"

Gradinita de stat: sper sa acomodeze si sper sa conteze ca va merge odata cu mai multi de varsta lui si nu cred eu ca toti stiu sa le faca pe toate. una dintre educatoarele pe care le va avea am auzit-o spunand ca nu ar vrea sa ii ia pe "aia prea mici" Adica cei nascuti in august-septembrie si chipurile fimiu e "mare". Mai avem 8 luni de zile si ramane de vazut cate va reusi sa faca pana atunci.

Si tot referitor la intrarea in colectivitate eu ii fac lui Tudor Havrix-ul. Stiti daca ar vreo reactie?

Sa aveti o zi buna!


Sa il ajutam pe Andrei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Buna seara la toata lumea!

Suzy, felicitari pentru bebe mic, sa fie sanatos si sa creasca frumos si fericit!


Sa va spun cum sta treaba si cu noi:
-iesit afara, cand si cand ca e frig rau si inghetam.

-jucarii noi = zero (de la Craciun incoace). Are destule si i le dau prin rotatie. Oricum e interesat doar de taiat, distrus, asa ca nu prezinta interes mai nimic.

-cat priveste activitatile, mai nimic nu ii capteaza atentia. Facem figurine din plastelina si el le taie; ne mai uitam in cartile din enciclopedia Disney, dar maaaaaxim 15 min. In rest are preocupari similare cu Dragos al dDanei. I-am cumparat sac de box si manusi; ne alearga prin casa la nesfarsit si tipaaaaaaa; ar pescui si el dar nu are cu ce si mai simuleaza cu o "undita" dintr-o camera web stricata si cablul aferent. In general ii place sa alergeeee, sa alergeeee si iar sa alerge. Si, daca as putea merge cu el la bazin ar sta non stop in apa si sub apa. Adora apa. Sigur nu va fi un mare intelectual ca nu are rabdare sa studieze...deocamdata.

-nu e stangaci, dar si daca ar fi nu m-as stresa. Mama a fost stangace si nu cred ca e ceva rau.


Ioana, sanatate la Mateias!

Va pupam pe toti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

la asa teme simt ca tb sa raspund si io, asa ca:

- de iesit numa noi 2 porumbei cam greu pt ca nu avem cu cine lasa pe rares. prefer sa o fol pe bona lu rares atat cat e strict necesar

- jucarii noi nu am mai luat de la craciun, cred ca e f justificata abstinenta.

- jucariile cu care se joaca rares: masini, masini, masini. Apoi masini si cand se plicti schimba cu alte masini. Nu, exagerez, dar in 80% din timp se joaca cu masini si cu lego. Mai are bobby car din ala si merge cu ea prin casa, imi face cumparaturile si mi le aduce cu masina aia. Au mai fost o vreme la mare cautare cartile cu autocolante, dar pana cand am epuizat cartile simplute si faine si am inceput sa cumpar mai complicate si nu i=au mai placut asa mult.
Deseneaza destul de putin, dar cu acuarele ii place mult.
Plastilina ii place sa o sfaramiteze.
Ii place sa taie hartie si sa lipim, bricolam cate ceva dar sa nu fie mai mult de 10-15 min. Carti nu prea citim, la fel rabdarea e f limitata. Mai joaca fotbal prin casa cu ta-su cand il prinde.
Afara tot cu masina aia ii place sau cu bicicleta, e fan.

- afara cu rusine si parere de rau pot sa spun ca sta f putin. In timpul saptamanii nu il scot mai deloc decat cat il duc si aduc de la gradi; mie nu imi mai vine sa stau de la ora 6 afara in frig cu el, nici macar jumate de ora. In we iese/iesim de obicei. Acum cu gerul si raceala lui chiar nu a iesit de o saptamana, abia azi l-a scos tanti o ora.


- stangacie, cred ca la varsta asta chiar si dreptaci fiind parintii pot ajuta copilul sa tina corect creionul in mana. Poate la lucruri de finete nu o sa puteti sa ii ajutati, dar momentan nici ei nu fac lucruri de finete. Acum merge sa ii ajutati oricum ati fi.
Pt mai tarziu io zic ca nu e mare bai, dezavantaj pt ei sau mare pb. Io is stangace si nu mi-o fost mai greu atat timp cat m-or lasat in pace. Cand am ajuns la scoala si m-au fortat sa scriu cu dreapta a fost o pb dar am trecut peste. Stangace am ramas si nu imi amintesc sa ma fi ajutat cineva in mod special. La scris nu ii veti putea ajuta si nici nu cred ca tb sa interveniti pt ca isi vor forma singuri metoda de scris. Ati vazut ca au un stil aparte de a scrie stangacii din cauza ca tb sa scrie de la stanga la dreapta, dar fiecare isi gaseste metoda potrivita pt el.
Se vor lovi de lucruri care sunt facute numai pt dreptaci, si vor invata sa le foloseasca cu mana dreapta, dar asta face parte din farmecul vietii de stangaci intr-o lume dreptace ptiii, ce frumos am scris.
Gabi, nu stiu exact de Havrix, dar probabil ca e ca la orice vaccin. E posibil sa faca putintica febra, desi nu cred. Io la ce am facut suplimentar nu mi-a facut febra.


Ddana, ca sa te incurasez putin ca simt o oarece umbra in vocea ta... sa stii ca listuta cu gravidute nu a ramas niciodata goala, si cum acum pare ca se goleste, cred ca e pe-aproape o barza ratacita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna seara!

tzuna

1. iesit in 2: mai iesim uneori impreuna pe usa. in maxim 3 sec apare si ... stiti deja: matei. in 2 mai vedem cate un film, noaptea tarziu. dar asta doar cand se intampla sa ne "intalnim" acasa. o perioada ne-am facut planuri ca vom iesi la cafea in pauza de pranz (ce e aia???), sau ca vom merge la film la cinema sau ... nu mai conteaza. acum planuiesc sa-l duc pe matei 1 ... 2 ... maxim 3 saptamani la mama. am tot amanat momentul, dar ... chiar avem nevoie de putina "liniste".

2. jucarii noi: eu cica decretasem ca pana la ziua lui nu va mai primi jucarii. DAR ... intotdeauna exista un dar ... tati i-a adus o masinuta si s-a convins si el ca este doar "o alta masinuta". are cateva masinute care nu trebuie sa dispara din raza lui vizuala. in rest am "sortate" cam 3 sacose cu jucarii pe care le rotesc si este fericit sa le vada. de baza: masinute si lego, dar nu complicate. stiu ca isi doreste un set de constructii din lemn, forme geometrice. (le are rares sigur) ei bine ... il voi lasa sa-si doreasca putin mai mult, poate asa ajunge sa le aprecieze. mai nou soldatii trebuiesc "ingropati" la cosul de gunoi. mai calca pe cate unul si il considera "victima".

3. activitati: reduse. ne uitam pe carti, dar destul de putin. povesti nu citim propriu zis din carte ca nu are rabdare. eu citesc la poveste si el imi spune alta poveste. desenat ... lipit ... plastilina ... sper sa prinda gustul la gradi, acasa nu e interesat. (m-a pus pe ganduri ce a zis kitty cu motricitatea fina ... dar dc nu-i place????) in schimb recitam si cantam. in special in masina. trebuie sa am pregatite cantece si poezii. mi-am printat cu font mare si tin mereu pe bord 2-3 poezii, cantecele. are si pretentii: tot asta??? n-ai mai invatat si tu alta??

4. nuditate: nici pro, nici contra. prea curios nu e. singura intrebare pe care o pune: tu ai putza? dar tati are? si cam atat
ne mai vede dimineata cand alergam in chiloti prin casa in goana imbracatul pt serviciu, dar e si el in aceeasi situatie asa ca nu i se pare anormal (in chiloti adica).

5. stangacie: noi zicem ca e stangaci. avem si altii in familie. nu ne implicam deocamdata. lingura o tinea cam ca pe topor. acum si-a perfectionat singur pozitia si e ok. creion ... inca nu e cazul. dc nu se omoara cu scris/desenat ... nu ne facem inca pb.

acum tot oarecum on-topic: exista niste undite care au magneti si pesti cu magneti. cautati la magazinele de jucarii, dar cele mai de cartier.

matei este spre bine. tusea se "strange". intra in actiune siropul de ridiche. muci n-a avut.
afara stam uneori seara cand ajungem acasa, 45 min-1 ora. asta dc din intamplare este vreo vecina pe afara. are el o "prietena" cu un catel si dc e afara, are obiect de joaca. in rest, iese cu bona dupa gradi. dc e frumos afara se opresc in parculet (acum e un fel de vis ... ). are cam 2 ore de zbenguiala pana il iau eu.

va dorim sanatate si noapte buna!


Mergi la inceput