Pepenasi de iulie-august 2008 (165)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

pica

care e problema daca mananca zilnic iaurt? ioana mananca iaurt zilnic, tot zilnic ii fac 1-2 mere+o banana+ branzica, ii mai dau si almete, unt cu gem si ciorbita sau ce alt fel 2 avem. iaurtul este foarte indicat, eu ii dau milli cu probiotice. citeam intr-o zi despre un mediacment luat pentru david ca probioticele sunt 'pentru viata' si antibioticele 'impotriva ei', mi s-a parut tare comparatia.

-------------------------------------------------------------
aici este scrisoarea lui David adresata Mosului www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Neatza!

Gally si voi? Offf virozele astea....
Vroiam sa-ti zic de amoxiclav...cand i-am dat lui Alex pe la aproape 1 an, i-am distrus flora intestinala.
Mie mi se pare cam "tare" pentru varsta lor, am folosit cu succes la ambii copii, ospamox...

Diana ma bucur ca ne-ai mai scris! sa mai stea bebe ceva timp!

Pica ce haios e Sebi! Asa face si David, zice "da" la orice il intrebi...am vazut ca Sebi are unele rezerve

Eheee am lenevit zilele astea...merg la treburi...va pup!


_

Are mama 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

Neata

La Multi Ani pe 2010!

fetelor m-am apucat de afaceri

ia uitati-va aici si vedeti de va intereseaza ceva
http://picasaweb.google.com/adyaleteo/Margele#
se vand atat la bucata cat si en-gross,se fac si la comanda(in functie de marime,culoare,model) si avem si pt fetite.
adresa mea de email este : ingerash_micutz4u@yahoo.com

Va pupam si o zi faina

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

La Carrefour au reducere la poze, pana pe 15.02, pt mai mult de 75 buc 10.13 pretul e de 0.29/buc

https://asp.photoprintit.de/microsite/11183/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Neata fetele.
Noi suntem la mama de aseara. Ieri dupa amiaza iar a facut Ioana febra mare, 39.3, iar i-am bagat un supozitor novocalmin. Apoinu a mai trecut de 38.5, iar asta noapte era chiar ok, simtita asa cu mana. Insa se chinuie ingrozitor sa respire, nu se desfunda nasul deloc, ii tot pun apa de mare, o tot aspur, s-a obisnuit si nu mai zice nimic saracuta, ea care urla numai la vederea aspiratorului. Si tot degeaba.
Azi nu a mancat nimic, adica i-am dat eu ceva dar imediat a vomat ca s-a inecat, bine macar ca nu apucasem sa-i dau medicamentele. Apoi nu a mai vrut sa pape nimic, am incercat vreo 3 feluri, nici nu vrea sa vada ce este macar. Sper sa nu pateasca nimic ca a luat medicamentele asa pe stomacul gol. Nici lapte nu vrea, numai apa. Lapte oricum nu are voie ca o tin si la regim de la diaree, si uite asa ne chinuim noi si azi.

Anna si Ioana (11.07.2008)
asa creste Ioana
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Va salut din butoi gagici (vechea problema)! LA MULTI ANI si sa avem un an doar cu bucurii!

M-am uitat si comentat pozele de pe picassa, pepenasii sunt de minune! Inca nu am terminat toate albumele ca le-am luat pe rand. Poze cu noi gasiti la semnatura, nu am timp de incarcat pe picassa.

Anna e din ce in ce mai smechera, face multe prostii si cade des pt ca toata ziua se catzara pe diverse ca o maimutzica.

Dianami
, ma bucur ca bebe e bine, va urez sa se petreaca totul perfect!

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gallyb spune:

FLO merci.

Deocamdata nu luam antibiotic, suntem pe antitermice. Nu a trecut de 38.6 de ieri.

Partea nasoala e ca eu ieri am avut liber, iar azi trebuie sa merg la cabinet si Xenia o sa stea cu tati si bunica.

Din meseria asta de mamica cel mai greu este sa-ti vezi copilul bolnavior. Doamne ajuta sa fim pe drumul cel bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

fetelor, apropos de iaurturile cu probitice, ia aruncati un oki aici.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

CAMY, abia astept sa vad poze de la botez!!! Cu asa finut, asa parinti, nasi si nasica (Thea e nasica mica, nu?),mama mama ce poze faine vor iesi! Cat despre rochie sau vestimentatie de botez, eu la botezul lui Luca am purtat costum cu sacou, ca ala ascunde mai bine suncile, e perfect normal sa nu fii manechin la doar 2-3 luni de la nastere...

KATA, eu iti recomand cu caldura aparatele de facut paine Moulinex, alea au si retete incluse si daca respecti cantitatile de acolo n-ai cum sa dai gres. Ma rog, asta o spun eu care sunt bota la bucatarie si la improvizatii, mie mi-a fost de mare ajutor sa-mi dea mura in gura reteta care merge fix pe aparatul ala. Eu am luat cel mai simplu model de la Moulinex, cu 300 ron, face paine de max. 1 kg, face si gem, singura problema e ca nu iese crusta foarte prajita, insa painea e facuta bine.

PICA, ce scump e Sebi! Lasa ca atata e bine pana nu invata sa-l zica pe nu, atunci va fi mai grav cand va zice nu la toate As putea sa te rog sa pui o poza cu folia de policarbonat sa vad cum arata??? Daca nu e prea mare deranjul. Noi am luat de-a gata casa si na, asa a fost, cu spatii mari intre barele de la balustrada, acum trebuie sa facem improvizatii.

SIB

VICKY, tare ciudat si cu probioticele astea, nu stiam, dar din pacate in lumea in care traim nici nu stii ce sa mai mananci sau ce sa dai la copil. Daca nu ingrasa contin E-uri, conservanti,chimicale, sunt cancerigene, provoaca diabet etc etc, eu uneori aleg sa nu ma mai gandesc la asta ca o iau razna.

Eu azi am mai iesit din butoi... Am zile cand ma cred cea mai incapabila mama din lume, si nici cei din jur nu ma fac sa ma simt mai bine... Insa incerc sa ma gandesc la lucrurile bune, ca suntem sanatosi cu totii (ma rog, mai putin eu cu capul ), ca avem un acoperis deasupra capului, astea sunt cele mai importante lucruri.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 19+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Siropul de tuse - v-am mai zis eu in trecut de siropul nostru, e absolut super, natural pe baza de propolis, cica nu s-ar da inainte de 2 ani din cauza de botulism dar cum mai e putin pana la 2 ani, va reamintesc de el - este Grintuss de la Aboca - de fapt toate produsele Aboca sunt bestiale, naturale si cu efecte rapide din cate am testat noi. Nici un alt produs natural nu mi s-a parut la fel de rapid. Siropul de tuse este foarte bun la gust iar rezultatele sunt mai faine decat la Humex de exemplu, ca care cand expectoreaza copilul, daca nu stai cu aspiratorul la picioare sa aspiri nasul de copil, ai cam incurcat-o... Am mai folosit capsulele Propol si capsulele Salvigol (astea sunt pt gat, cu salvie)
Nu vad deci sensul ca ma ingretosez cu siropul de ceapa sau de ridiche neagra.

Masina de paine - noi avem Alaska. M-as uita la capacitate, sa faca paine de 2lbs, 1 kil adica, si nu maxim de 750 g. Gramajul e aproximativ, de fapt painea de 1 kil cantareste cal 650 g la o reteta standard, si e o paine din care o familie mananca o zi, max 2 (cum e la noi, ca barbatu-miu mananca doar seara acasa si dimineata ii fac un sandvis). Fac o paine la 2 zile. Din nou, nu vad sensul sa dau 4 milioane pe Kenwood cand face fix aceeasi branza ca un nou name, dar absolut aceeasi branza, pentru ca nu are decat o paleta care invarte si o rezistenta care se incinge. Atat. Carte au toate. Intre un Alaska de 1 mil juma si un Moulinex de 2 mil, as lua Moulinex. Cand am luat noi masina, erau doar Kenwood de trei ori mai scumpe ca Alaska-le nostru.

Storcatorul de fructe - aceeasi poveste, noi avem o porcarie de 80 de lei care isi face treaba foarte bine. De-a lungul timpului am avut vreo 3 de-astea si le folosim curent de 7 ani. In primii 3 ani am facut zilnic suc, de-aia s-au si bulit doua dintre ele. Nu vad sensul investitiei de 10 milioane intr-un aparat care e putin probabil sa se amortizeze cu adevarat. Principiul e simplu, e practic o razatoare si reztul fizica pura.

La sculele mai complicate le vad sensul - de exemplu la roboti, mixere... Un mixer prost iti ia naibii foc la o maioneza... Deci se merita un mixer serios. Un robot prost iti toaca din doi in paispe... Samd.
Dar na, asta e filosofia mea.

reduceri - noi am fost ieri la Mall Vitan, e plin de reduceri peste tot, M&S, Zara, etc.

Cereale - eu i-am luat Erikai Nestle instant din Spania, m-a incatat ca an dat 2,5 euro pe ditamat cutia de 600 g. Ii dau de-astea pt ca nu bea deloc lapte si cu cerealele astea pun zilnic 150 ml, macar atat. Mananca si Cheerios si Fitness, dar la alea mananca mai putin lapte, deci le cam alternez.

Ceea ce ma streseaza e ca nu ii place sa mestece, deci inca ii blenduiesc si mancarea. Daca ii dau ciorbita neblenduita, scoate bucatelele din gura sa le studieze si nu le mesteca. Asta e poveste veche, ca as fi renuntat demult la blenduiala. Daca ii dau sandvis sau banana sau biscuiti, mesteca ok. Carne sau leume crude, mere, nu. Portocale da.
Iaurt mananca fara numar. Macar atat, daca lapte nu vrea...

Alexateo - super colierele cu gargarite! Bafta maxima in afaceri!

Moni_Or - daca vrei crusta la paine, nu o lasa sa se coaca la masina, ci scoate aluatul dupa ce dospeste (ai pgl special care doar framanta si dospeste). Tufleste-l pe tava cu hartie de copt, asa botit cum cade, baga-l in cuptorul incins. Coace-o acolo si apoi sa ma suni sa imi zici ce impresie ai

Vorbind de mici dezamagiri... Am si eu una. Sigur, timpul trece si nu ma astept ca vechi prietenii sa ramana vesnic la fel ca in prima zi (e mult prea rar asta...) dar nu ma pot impiedica sa nu ma mir cand vad ca putinele persoane care au ramas cumva aproape se indeparteaza si alea, devin parca toti ca ursul in barlogul propriu. Noi nu am fost niciodata genul care sa petrecem mereu, nu avem prieteni (cati au fost, s-au carat pe alte meleaguri sau au ramas in orasele natale), rude nu avem deloc aici, dar na, vreo 3 familii mai erau, familii cu care mai schimbam o parere, un telefon din an in Pasti, mai faceam un gratar sau ne mai vedeam la ocazii. Ei bine, incep sa dispara si astia. Ce naiba e cu lumea asta fratilor?

Acum fug sa desfac naibii valizele cat doarme Er. De cand e varicelizata, sta numa' in brate, in curand nu mai avem mancare, si sa ma vad eu gatind cu ea in brate... Pup maxim.


Talciocul meu

Mergi la inceput