M-am hotarat............adoptie(68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_miu spune:

Buna ziua . Ma numesc Dana si sunt aspiranta la rolul de mamica . in curand trebuie sa ne iasa atestatul . Apartinem de dgaspc ilfov . Suntem foarte dezamagiti de ce ni se spune .. Eu din cate inteleg nu avem nici o sansa ca ei sa ne arate un copil . Am inceput sa ne interesam la diferite persoane in maternitati si nu numai . Daca nu v-as citi in fiecare zi nu stiu cate sperante as avea .

Mi se pare f ciudat ca nu li se deschide procedura de adoptie

Eu am aflat de 2 frati gemeni de 2.3 luni , niste frumosi .. dar asistentele nu mi-au pomenit nimic de ei si sunt adoptabili cu acte in regula .

Am ajuns la concluzia ca nu se tine nici o evidenta .

Va urez succesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana_miu

Buna ziua . Ma numesc Dana si sunt aspiranta la rolul de mamica . in curand trebuie sa ne iasa atestatul . Apartinem de dgaspc ilfov . Suntem foarte dezamagiti de ce ni se spune .. Eu din cate inteleg nu avem nici o sansa ca ei sa ne arate un copil . Am inceput sa ne interesam la diferite persoane in maternitati si nu numai . Daca nu v-as citi in fiecare zi nu stiu cate sperante as avea .

Mi se pare f ciudat ca nu li se deschide procedura de adoptie

Eu am aflat de 2 frati gemeni de 2.3 luni , niste frumosi .. dar asistentele nu mi-au pomenit nimic de ei si sunt adoptabili cu acte in regula .

Am ajuns la concluzia ca nu se tine nici o evidenta .

Va urez succesc !



buna dana_miu- asteptare cat mai scurta.
Cat despre cei doi copilasi de care ai spus-aveti atestat pentru doi copii?Ca daca nu aveti posibil de aceea sa nu va spuna.Daca aveti pentru doi copii atunci...no comment!

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_miu spune:

Buna simo_75 , multumesc pentru primire :-) . Te urmaresc de ceva timp si am vazut ca norocul n-a fost tocmai de partea voastra . Cu siguranta fiecare dintre noi o sa ne gasim puiutul . De ce nu incerci sa cauti si singura ? Asta nu inseamna ca ocolesti legea dimpotriva .. ii ajuti . Mie cele de la dgaspc mi-au spus clar sa-mi caut singura dar sa nu fac vreo nebunie sa nu anunt cand gasesc copilul . Nu este nimic ilegal in asta .

Iti urez mult succes ! O seara placuta !

p.s : daca te intereseaza mai multe detalii despre gemeni anunta-ma .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eleia spune:

'Neata fetelor
Am depus si noi dosarul pentru atestat joi 21.01. Acum asteptam sa ne sune asistenta sociala sa ne spuna cand vine sa faca ancheta acasa.
Din cate ne-a zis ea o sa vina insotita de un psiholog si o sa dureze cam 2 ore vizita. Dupa care, urmatoarea etapa, zicea ca o sa participam la niste cursuri.
La buzau sunt deja 20 de familii atestate care-si cauta copilasul. Evident ca nu sunt copii. Acum sa speram ca o sa avem noroc si nu o sa trebuiasca sa asteptam f mult.
Mirela daca vrei sa vorbim te astept la discutii. Tu esti tot la Mariana Neagu? Ca am inteles de la ea ca e singura asistenta sociala. Sa-mi spui voi in ce etapa sunteti. Cred ca o sa ne gasim la cursuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

Salutam fetele viitoare mamici care au intrat pe forum in ultima perioada! Va doresc o asteptare cat mai scurta pana la gasirea puiului vostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci_miru spune:

Buna Eleia!

Raspunsul este afirmativ: tot la d-soara Mariana Neagu suntem si noi
Dosarul l-am depus pe data de 08.01.2010, si astazi avem prima intalnire cu ea.
Sincera sa fiu nu prea cred in compatibilitatea dintre noi ( ca familie ) si d-soara dar sper sa fie doar o prima impresie( atunci cand am depus dosarul eu vroiam sa stiu mai multe amanunte si o intrebam ceva, iar dumneaei tot rasfoia dosarul si bineinteles ca nu era atenta, si dintr-o data incepe sa ridice tonul si sa zica,,stati ca nu va inteleg!" Pai normal ca nu intelegi daca nu esti atenta).

Cred ca o sa ne intilnim si mi-ar face placere sa mai discutam, nu numai pe forum.
O sa te tin la curent cu ce am facut astazi
O zi buna, iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eleia spune:

Mirela nu trebuie sa te superi. Mie mi-a facut o impresie buna, probabil depinde in ce toane era. Noi e adevarat nu am pus f multe intrebari. Mai mult ne-a intrebat ea. Eu era informata (din ce am citit aici pe forum, va multumesc fetelor ) si de aia am zis sa nu o zapacim cu intrebarile de prima oara.
Ma surprinde ca totusi a trecut cam mult timp de cand ati depus dosarul si abia acum vine la voi. Sper sa se tina de cuvant si sa vina si la noi saptamana urmatoare.
Si mie imi face placere sa mai discutam si nu doar aici pe forum, mai ales ca o sa avem acelasi drum de parcurs.
Tin pumnii ptr azi. O sa fie bine sunt sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana_miu

. De ce nu incerci sa cauti si singura ? Asta nu inseamna ca ocolesti legea dimpotriva .. ii ajuti . Mie cele de la dgaspc mi-au spus clar sa-mi caut singura dar sa nu fac vreo nebunie sa nu anunt cand gasesc copilul . Nu este nimic ilegal in asta .



He he...pai am cautat.Am trimis in toata tara cereri peste cereri,emailuri,telefoane dar....pana acum am vazut un singur copil live dar nu a fost sa fie al nostru,si niste poze cu copilasi mai mari decat vrem noi.
Astazi am aflat o faza tare de tot!!Cel putin la noi in oras nu se mai fac adoptii pana la primavara!!!Nu sunt copii si abia din primavara mai incheie d.rele niste dosare....
Ilegal sa-ti cauti singur copilasul ESTE daca stam sa citim legea dar am trecut peste si cand am gasit??Vezi Doamne ca nu se poate etc insa ,ATENTIE! insa, sa le spun unde e copilasul...ha ha ha!!te doare mintea!!si de a naibii nu le-am mai spus nimic!!Pai ce facem?Noi cautam si pe urma DPC-ul il da altcuiva sau cum??
Ele iti spun sa iti cauti singur ca sa le scutesti de efort insa asa conform legii trebuie sa stai sa astepti si sa faca ei acea potrivire copil-familie.
Oricum mergem mai departe.Au trecut doar 7 luni de la atestare,alte fete au de 3 ani atestatul,deci nu disperam,doar ca ajungi la saturatie.Deocamdata ma concentrez pe partea naturala.

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

dana-miu- daca poti sa-mi dai detalii despre gemeni ar fii ok desi noi avem atestatul doar pentru un singur copilas dar vedem noi.
poti sa-mi scrii la adresa de email p_simona2002@yahoo.com
pupici

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci_miru spune:

Ai avut dreptate Eleia.
Nu intotdeauna prima impresie este cea corecta.. sau asa cred eu acum.
Totul a decurs bine, nu mai era aceeasi d-sora suparata de la birou dimpotriva era bine dispusa.
Saptamana viitoare vom merge si la evaluarea pshiologica iar spre sf lunii februarie vor incepe cursurile acelea. Am intrebat si pana acum sunt 3 cereri, si mai multe cupluri care s-au interesat. Unul suntem noi, unul voi si probabil mai exista inca cineva.Este drept ca eu atunci vroiam sa stiu cat mai multe, dar de felul meu sunt rabdatoare asa ca...
Informatii aveam si eu dar aici pe forum, ti-am spus, n-am mai intrat de mult si ieri aveam nevoie de acea recomandare si am intrat sa va cer ajutorul.
De acum o sa va urmaresc si eu.

Succes la intalnire saptamana viitoare, inarmeaza-te cu multa rabdare si sa auzim de bine!
O zi buna va doresc tuturor!

Mergi la inceput