M-am hotarat............adoptie(68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Gata, de astazi ,13.01.2010 ,suntem si noi atestati.Primul hop a trecut acum urmeaza partea grea cu gasirea copilului.Cine actualizeaza prima pagina, vrem si noi pe listuta de aspirante cu atestat

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maruta007 spune:

redrose, te rog sa imi spui ce s-a intamplat la termenul din 12 ian 2010. Sper ca ati finalizat si sunteti cu actele in regula.
Noi am implinit un anisor si in fiecare clipa ne "minunam" alaturi de puiutul nostru drag.
Mai stie cineva daca si ce anume se mai discuta in legatura cu noua legislatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

maruta007, la multi ani, sa cresteti mari si sanatosi!
In legatura cu noua lege a adoptie, uitandu-ma putin pe site-ul lor a citit ca programul de dezvbatere privind modificarile legislative in domeniul adoptiei incep abia astazi.

Programul lor ar fi cam acesta:
1.Întâlnire privind noile modific#259;ri legislative în domeniul adop#355;iei
Subiect de discutie:Asigurarea concordan#355;ei reglement#259;rilor din proiectul de lege ini#355;iat de Oficiul Român pentru Adop#355;ii cu reglement#259;rile vizând adop#355;ia con#355;inute în noul Cod Civil.
participanti: Ministerul Justi#355;iei #351;i Libert#259;#355;ilor Cet#259;#355;ene#351;ti
data:14 ianuarie 2010

2.Mas#259; rotund#259; privind noile modific#259;ri legislative în domeniul adop#355;iei
Subiect de discutie: Implicarea organiza#355;iilor neguvernamentale în procedura adop#355;iei.
Participanti:ONG-uri
data:19 ianuarie 2010

3.Întâlnire privind noile modific#259;ri legislative în domeniul adop#355;iei
Subiect de discutie:Prevederile proiectului de lege.
participanti:Uniunea Na#355;ional#259; a Consiliilor Jude#355;ene
data: 26 ianuarie 2010

4.Întâlnire privind noile modific#259;ri legislative în domeniul adop#355;iei
Subiect de discutie: Prevederile proiectului de lege.
Participanti: Asocia#355;ia Directorilor Direc#355;iilor Generale de Asisten#355;#259; Social#259; #351;i Protec#355;ia Copilului
data: 02 februarie 2010

5.Întâlnire privind noile modific#259;ri legislative în domeniul adop#355;iei
Subiect de discutie:Prevederile proiectului de lege.
participanti: Autoritatea Na#355;ional#259; pentru Protec#355;ia Familiei #351;i a Drepturilor Copilului
data: 09 februarie 2010

6.Zilele adop#355;iei
Promovarea adop#355;iei na#355;ionale
01-08 martie 2010
7.
Întâlnire „Adop#355;ia - dialog deschis pentru o mai bun#259; în#355;elegere”
Informare cu privire la particularit#259;#355;ile adop#355;iei, rolul comunit#259;#355;ii în vederea îmbun#259;t#259;#355;irii percep#355;iei asupra copiilor adopta#355;i #351;i familiilor adoptatoare.
Factori de decizie Reprezentan#355;i ai mass-media, maternit#259;#355;ilor/spitalelor, #351;colilor, tribunalelor, bisericii.
DGASPC
aprilie 2010
8.
Întâlnire „Adop#355;ia - dialog deschis pentru o mai bun#259; în#355;elegere”
Informare cu privire la particularit#259;#355;ile adop#355;iei, rolul comunit#259;#355;ii în vederea îmbun#259;t#259;#355;irii percep#355;iei asupra copiilor adopta#355;i #351;i familiilor adoptatoare.
Factori de decizie Reprezentan#355;i ai mass-media, maternit#259;#355;ilor/spitalelor, #351;colilor, tribunalelor, bisericii.
DGASPC
aprilie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Criss felicitari si tie pentru atestat! Sa fie cu noroc si in scurt timp sa va gasiti puiul.
Maruta multi ani inainte iti doresc, sa cresteti mari!

6IA, 2FIV-nereusite
prin adoptie vom aduce bucuria in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maruta007 spune:

Criss, Puffy, multumim pentru urari si informatii . Sa va gasiti si voi puiutii cat mai repede, este minunat sa fii parinte. Noi asteptam sa finalizam actele puiului mic si dupa aceea demaram procedura pentru bebe2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redrose1976 spune:

Buna fetelor
Maruta sa-ti creasca fetita mare si sanatoasa si sa va aduca multe bucurii.Iti multumesc ca ti-ai amintit ca am avut termen; totul e bine , acum asteptam sa ne vina sentinta acasa. Inca nu pot sa ma bucur pana nu vad sentinta; am asteptat atat si parca nu imi vine sa cred ca suntem la sfarsit.Mai vb, pa pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

La multzi ani misha71alaturi de frumoasa ta familie !!!
Pupici la pitici shi la mamici, la mamici in devenire....nu am prea reushit sa scriu, dar am citit.....sa dea DD sa se implineasca toate visele frumoase pe care le avem , sa ni se implineasca familiile dupa sufletele noastre, sa se finalizeze cu bine toate cele incepute , cele dorite , cele menite!!!!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Puffy.Doamne-ajuta sa ne vedem cu bebelusi cat mai curand!
Am fost ieri la DGASPC si am ridicat atestatul.Desi ne-au sunat pe 13 sa ne spuna ca suntem atestati ca familie apta sa adopte, data in care a iesit atestatul este 11.01.2010. Am facut si cererea pt a putea vizita copii adoptabili, acum mai ramane sa incepem sa trimitem cereri la toate DGASPC-urile din tara, prin fax si prin mail.Uff, ma cam sperie faptul ca am putea astepta mult.Atestatul nostru a iesit pe 11.01 si era numarul 6 din anul 2010, plus cate familii mai sunt atestate de anul trecut...trebuie sa ma inarmez cu muuulta rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzak spune:

Am gasit un site nou: RECLAMA ILEGALA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

pupici la mamici- actuale shi viitoare- shi la pitici!uite asha, luindu-ma cu moatza noastra, scriu mai rar, dar citesc non-stop...tre' sa recunosc ca e putzin spus ca traim in lumea noastra, dar cam asha ceva se intimplza cu noi...eu am convingerea ca va fi un an in care multe familii ishi vor gasi puiutzii....tangentzial am aflat ca prin spitale, sectziile de pediatrie incep sa devina neincapatoare de copilashi care ishi cauta parintzii.....trebuie shi autoritatzile sa deblokeze cumva toata situatzia...asistentzi maternali nu se mai accepta ca nu sint fonduri....DD e sus shi va avea grija sa fie bine! asta e convingerea mea!

gabi

Mergi la inceput