M-am hotarat............adoptie(68)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eleia spune:

Ma bucur ca a iesit bine.
Spune-mi detalii. Cat a durat toata intrevederea? Despre ce ati discutat? Sa stiu sa ne pregatim si noi.
Deci o sa ne gasim sigur la cursurile alea. Ce ma bucur. Macar ne facem si noi galerie si ne tinem curajul.
Pup si celelalte fete si le urez toate cele bune. Mai spuneti si voi noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

veteranelor, ia uitati ce am gasit pe forum:

http://forum2.desprecopii.com/topic.asp?TOPIC_ID=147662

io zic ca'i cazu sa facem o mica galerie si aici !

ma duc sa mai sap, poate aflu noutati



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eleia spune:

Desi nu sunt veterana si nu o cunosc pe vali, am facut si eu sapaturi si am vazut ca e printre primele mamici care a adoptat un copil de aici de pe forum.


Felicitari mamico!!!!!!! Ai fost rasplatita dupa 8 ani de incercari. Acum o sa ai 2 copii si o sa te simti cu adevarat implinita.
Sper ca sunteti bine si tu si bebelusul si ca fratiorul lui Iustin Daniel o sa fie tare mandru si o sa-l iubesca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci_miru spune:

Buna fetelor!

Eleia discutia a durat aproximativ 2 ore in care ne-au pus mai multe intrebari, printre care parintii, frati surori ,ce ne place sa facem ce hoby-uri avem , ce facem impreuna, cu cine am lasa copilul in cazul in care am fi nevoiti sa plecam de acasa, chestii de astea. D-soara asistenta sociala a venit insotita de d-ra pshiolog, care este mai deschisa mai impaciuitoare, dar ti-am spus nici asistenta sociala nu mi-a displacut dimpotriva a fost o discutie libera.

Vreau sa-ti spun ca m-am simtit mai in largul meu decat atunci cand mergeam la medic.

Dupa cum ti-am spus a ramas sa ne intilnim pt evaluarea pshiologica

A .. era sa uit.. vezi ca o sa-ti ,,viziteze,, tot apartamentul, inclusiv baia.. si o sa te intrebe unde o sa pui patutul bebelui.
Noroc ca citisem inainte si am spus ca o sa amenajam dormitorul pt el, daca va fi mai mare de 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eleia spune:

Mirela
Vad ca fetele nu se prea inghesuie sa scrie. Probabil au trecut majoritatea de partea asta si sunt deja atestate. Fetelor sa va gasiti puiutul cat mai repede .
Am citit si eu ca o sa viziteze tot apartamentul. Sper sa nu fie o problema ca noi avem si o pisica. Si in baie evident troneaza nisipul ei. Asta e, sper sa nu faca nazuri si sa fie mai destupate. Chiar daca aveam copilul nostru biologic tot situatia asta era. Pisica o avem deja de 10 ani si noi o consideram membru al familiei, deci exclus sa o dam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

fetele aspirantele in curs de atestare: cite o floricica la fiecare...!! obtzinerea atestatului este partea ushoara a procedurii de adoptzie...a drumului catre copilul vostru...vizitele la domiciliu sint pashnice...nu vine nimeni kiar in inspectzie, ci doresc sa vada ca putetzi oferi in spatziu corespunzator shi conditzii ok copilului....toate intilnirile de la DPC: consilieri, evaluari psihologoce...au scopul de a aduce in atentzie unele probleme specifice adoptziei, de a va trasa profilul psihologic - necesar pentru acea "potrivire teoretica" intre familie shi copil...deci, este firesc dupa ce am trecut de toate acestea shi sint cu atestatul acasa....sa fiu oleaca mai domoala, dar trebuie sa fitzi voi inshiva, sa nu va lasatzi dominate de frica, spaima, emotzii...sint nishte pashi in toate procedurile astea care se fac cu oameni, intre oameni! bafta!!!! sintem alaturi de voi:)...aici, pe forumul acesta, putetzi gasi raspunsuri...alinari..intzelegere...pupici.......sint fete care au de ani buni copiii acasa....sint "izvor" de intzelepciune shi experientza...pupici

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

.... poate ca sunt persoane si persoane. Eu de exemplu, de cand avem atestatul acasa sunt tot mai "agitata" si mai stresata....
Citind aici pe forum, in perioada atestarii chiar am stat calma, nu aveam niciun motiv sa nu il luam, iar ca drum.... tot aia era trebuia sa astept sa obtin atestatul....
Abia acum a venit partea grea, cand am atestatul acasa si deocamdata nu se zareste nimic la orizont.... si timpul trece si tensiunea de asemeni....
Asa ca fetelor in curs de atestare, fiti voi insiva pe tot parcursul atestarii, incercati sa nu lipsiti la cursurile alea care se fac, sunt foarte bune... si nu fiti stresate, nimic nu o sa va opreasca de la a ajunge sa aveti o minune in casa, doar drumul poate fi mai scurt sau mai lung.
Succes tuturor!

6IA, 2FIV-nereusite
prin adoptie vom aduce bucuria in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eleia spune:

Multumim frumos fetelor pentru incurajari puffy10, gabi_99 .
gabi_99 imi aduc aminte cat de activa erai. plina de energie tot timpul. ma bucur ca ai gasit-o pe maria si sper sa finalizati cat mai curand actele.
puffy10 am citit si postarile tale. cred ca este f frustrant sa stai sa astepti si sa nu depinda de tine. important e sa nu-ti pierzi speranta. stiu ca mai ziceau fetele uneori ca probabil nu ai gasit inca puiul ptr ca ori inca nu s-a nascut ori nu are situatia clara puiul tau si de aia dureaza mai mult. oricum, cumva/candva tot trebuie sa va gasiti. sper sa fie candva-ul asta cat mai aproape, astazi daca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

puffyco- ti-am mai spus si repet.RABDARE!Nu vei face nimic daca stai stresata.Ti-am spus ca asa am fost si eu,nerbadatoare,agitata.
Daca dupa doua saptamani de cand ai luat atestatul esti asa ce vei face mai incolo??
Ce sa mai zicem noi ,cele care stau de luni de zile si asteapta sau sunt unele fete care deja s-au atestat a doua si a treia oara??
Sincer acum,stai calma ca iti faci rau tie si celor dragi.Ii vei innebuni si pe ei.
Gandeste-te cum au spus si alte fete ca pana si o sarcina dureaza 9 luni!
Fiecare ne vom gasi puiul,sunt foarte putine fete care si-au gasit repede.Unle dintre ele au gasit inainte sa depuna actele pentru atestat si atunci normal ca pare ca si-au gasit repede .
Plus ca de anul trecut totul merge foarte greu.S-au facut putine adoptii ca deja se lucra la noua lege.
O sa vezi ca va fii bine!!Trimite in tara cereri la asociatii,fundatii...cine stie de unde pica.


Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

daaa...asta zic...ma zbuciumam intre o gramada de ginduri...exact k voi acum...shi pe forum simtzeam ca pot sa "ma descarc" shi sa fiu intzeleasa fara a fi interpretata:)...shi kiar am primit sprijin:)....de asta....printre picaturi...tot intervin macar sa va sustzin...sa va spun ca imi sintetzi dragi, kiar daca nu ne cunoshtem decit la modul "virtual" shi sa va spun ca ashteptarea face toate paraleleva imbratzishez shi va doresc in continuare sa avetzi ginduri buuune shi rabdarica ( cit se poate...) ca sa va implinitzi familiile...

gabi

Mergi la inceput