Sezatoarea canadiana (167) Bun venit Yann Edward!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Vedeti ca aveti poze pe contul comun cu Yann Edward!!!! Ca le-am primit si eu!!!! E un grasuliu frumos!!!

Dar ce varsta are copilul, ca sa stim la ce sa ne uitam, adica ce tip de scaun.... Asta nu o stiam ca nu poti aduce din state si ca iei amenda.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Am uitat La Multi Ani!!! de Sf. Ion. Si pentru toate Ioanele de pe aici mari si mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Bine ai venit pe lume Yann Edward!

carmencita dar de ce tii neaparat sa cumperi un scaun din USA? Chiar daca as fi conform normelor Canadiene de Safety (ma indoiesc ca US si CA nu au cam aceleasi norme ), mi se pare mai complicat sa cumperi ceva din US, chiar daca este mai ieftin (nu uita ca preturile sunt un US$, chiar daca acum paritatea este cam egala, in trecut era diferenta) la care sa mai adausi S&H si nu uita de taxe vamale, GST&PST ca orice rezident canadian si cine mai stie ce...
Daca este ceva chiar rar, deosebit... poate merita efortul. Sau daca cunosti pe cineva care merge regulat in US si iti poate aduce ce vrei tu fara a plati toate cele mentionate de mine mai sus.

Uite, eu pentru copii mei am cumparat ceva asemanator cu cel al lui Mikiion (doar ca este marca Safety1, dar este tot acelasi lucru), le-am luat noi noute din magazin (nu la mana II ca nu stii daca nu au fost intr-un accident inainte si plasticul poate fi fisurat si nu mai sunt sigure atunci), copii stau foarte confortabil in ele, le spal regulat (se dau husele jos, centurile, tot, le bag la masina si sunt ca noi).

Daca motivul este financiar, incearca www.kijiji.ca dar riscul este mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Miki merci de intrebare, noi ne-am mai linistit cu gradi lui Alex. Este ok, ii place, nu avem probleme majore cu educatoarea (in afara barierelor culturale, ca deh... este tot araboaica doamna si... cine stie, intelege ce vorbesc).
Iar pe Aylin o am la o tipa romanca de care sunt extrem de multumita (ba chiar l-a primit si pe Alex 2 sapt. cand a fost plecata educatoarea lui in tara ei) si inca mai incerc sa o fac sa intre si ea pe Sezatoare (zice ca nu are timp, dar macar la resto o mai aduc la intalnirile Sezatoarei )

Fug sa imi culeg copchii, abia astept sa conduc masinuta mea noua (pentru mine ), acum inteleg de ce masinile Mazda fac Zoom-zoom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Bine ai venit pe lume Yann Edward! Refacere usoara lui mami si asteptam vesti si poze!

Nu am citit tot, mi-a placut cronica romaneasca facuta de Dana: scrut si la obiect!

Simonna, nu mai stiu ce am scris despre Octav, dar el are intotdeauna dreptate... daca il intrebi pe el, ar spune acelasi lucru despre mine... Ah, despre matematica... acum am inteles. Adica tot nu am inteles: voi faceti din clasa a IV-a... in romaneste? Si le gasesti mai grele, asa cum crede el (de fapt, e sigur)? Ca el crede ca cele romanesti sint mai bune... si cei de aici sint mai slabi la mate... Sau cele in franceza cresc in dificultate odata cu anii?

Am ajuns la Monicutza, da, are cartea, una singura era... de la scris, ca el numai pe ala a facut. Vorbim, ne intilnim si ti-o imprumut pentru sesiunea asta... ca voi avea si eu nevoie cind ma reapuc de engleza.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

BINE AI VENIT PE LUME YANN EDWARD !! ce nume frumos .

Bun revenit acasa Dana !sper sa ne mai povestesti...pe masura ce se sedimenteaza memoriile

eu tocmai am vandut un scaun de masina si strolleru pe kijiji , monicutza, de ce zici ca e mai periculos ?..eu fac tranzactii bune acolo, mai bune decat cu romanii..felicitari pt masina! deci v-ati innoit pe toate planurile ..sa va fie de bine

mikiion, nu am avut rabdare sa citesc toate amanuntele cu scaunul, dar mi-ai trezit si mie niste intrebari si incep sa fac masuratori..cum merge cu scoala de soferi?


maru, dar de unde au scos denumirea astea SF pt un auditor financiar ?...mi se pare cam fortat. bafta la interviu!

bag si eu cate un oki la topicul de slabit, dar nu scriu ca cred ca ma iau la bataie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ktrinel, ce sa zic?! copkilu e incantat ca e forensic, adica ca in CSI, si ca e accounting, ca lui ii place mate. Asa cum am mai scris, lui ii place mate aia lesinata de Canada, cu toate ca noi am mai bagat ecuatii, puteri, expresii pe el, ca ne mai pricepem, si avem acasa o biblioteaca plina de culegeri aduse din ro. Cand o da de calculus in liceu si ce o mai face la mate in sem 2, ma gandesc ca iar o sa se schimbe!

monicutza, sa stapanesti serioasa mazdutza. Si noua ne place brandul, chit ca avem Toyota. Ce model ti-ai luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

ktrinel pai am terminat-o...Am picat si examenul cu 70%.... ca cica n-am inca suficienta experienta. Acum mi-e frica sa nu uit tot ce am invatat...sau sa nu conduc ca ceilalti....Asa ca mai conduc eu dimineata o parte din drum, dupa ce-l lasam pe copil la gradinita....Mai am o programare la sf lui ianuarie dar o sa o schimb ca pica cu o programare medicala ....O sa caut o programare de ultimul minut....


Eu cu scaunul m-am lamurit cat de cat, adica as putea sa-l trec la alt nivel din cauza dimensiunilor lui. Dar cum incape inca o sa-l mai tin. Ce nu m-am lamurit daca e obligatorie trecerea la alt nivel sau nu...asa ca o sa sun sa intreb....

Pe kijji sau in general la mana a doua riscul e ca poate fi scaunul accidentat si apoi revandut....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

mikiion, persevereaza cu sofatul !! wow, la asta nu m-am gandit ca pot vinde scaune accidentate ...dar s-ar vedea ca a fost accidentat, nu ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

BUN VENIT PE LUME YANN EDUARD!!!

Puckule, recuperare rapida si mult laptic pt bebe!!

ma bag si eu in discutia cu scaunele. ale mele sint inca mici, nu ajung nici pe departe la greutatea sau inaltimea max admisa dar am alta problema. cind sint inbracate cu hainele de iarna nu prea le incap curelele. daca nu au snow pants sint ok, dar cu tot harnasamentul pe ele le cam string curelele. am decis sa le mai las asa pina in toamna carevine si apoi le graduez la booster seats.

cit priveste shopping din state, in ce priveste scaunele pt copii, sint mult mai ieftine. modelele sint identice u cele din Canada, puteti verifica pe site Us si Ca, singura diferenta sint instructiunile in franceza. amicii mei au mers la Ogdensburg acum 2 saptamini si au cumparat un scaun pt copil, chiar ce vreau eu pt fete, booster dar cu spate. au condus o ora si au cumparat de la walmart. au salvat $50. bine ca nu s-au dus numai pt asta dar daca cumperi mai multe chestii, merita. prietena mea cumpara online de la forever21 si le livreaza in state ca e shipping zero (mai precis la UPS Store din Ogdensburg, jumatate de Ottawa face asa, eu abia acum am aflat). una peste alta, nu m-as duce pt doua scaune dar daca se aduna mai multe, poate merita drumul.

mikiion, I feel for you. si eu tot acolo sint cu condusul. bafta si nu te lasa.

ktrinel, si eu shopuiesc la greu pe kijiji si ebay. noi aici mai avem si usedottawa.com. uneori gasesti fix ce iti trebuie iar de vindut stuff mare pt copii, eu asa am scapat.

dana, bine ai revenit. noi cumparam biletele de romania in weekend, nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu.

Mergi la inceput