Sezatoarea canadiana (167) Bun venit Yann Edward!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

multumesc mult de interesul aratat pentru jobul la care viseaza copkilul. E abia a 9-a iar astia vor sa vada in ce ape se scalda. Daca la inceput era forensic scientist (da era vorba sa analizeze si probe de pe cadavre siasta cica e ewww), acu s-a razgandit, ca dupa ce a discutat cu tanti consiliera, aia e explicat ca e matematica multa in forensic accountant, ori Andrei inca iubeste matematica.
Ce o sa iasa pana la urma, Dumnezeu stie. dar el isi face portofoliu pentru forensic accountant.
Sa mai zica cineva ca urmaritul de tv pana la extenuare nu ajuta, deci prea mult CSI nu strica, nu?

bun venit fetelor noi!
La multi ani, Ioane si Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Bine v-am regasit fetelor, mi-a fost tare dor de voi

Nu am mult timp liber dar o sa scriu citeva rinduri
Ne-am intors pe 5 seara. Impresiile sunt amestecate...

In mare ne-a placut dar Romaniei ii mai trebuie inca vreo 10 ani sa se regleze social: mitocania e in floare.

Asa pe scurt:
parti bune- fete frumoase si lume bine imbracata
-orasul impodobit superb (ia de departe Montrealul)
-magazine deschise non stop si cu oferta ff mare de produse
-spatii de joaca ptr copii numeroase si bine intretinute
-masini bengoase (parcate la bloc)
-malluri absolut superbe, zici ca nu esti in aceeasi tara dupa ce iesi din ele
-lucruri ieftine ptr cei veniti cu banii din Canada
-cladiri frumoase
-mincare excelenta la resto

parti rele- trafic infernal si nesigur (cred ca al meu era singurul de semnaliza si nu facea slalom)
-ciini peste tot (nu am putut merge 5 metri fara sa nu intilnesc unul sau o haita)
-mitocani si badarani in magazine care vorbesc ingrozitor de urit si beau bere de pe raft, arunca alune (pachete desfacute in prealabil)pe jos, se urla tare in magazin,fructe si legume lasate pe jos dupa ce le-au incercat cu unghiile
-multe masini abandonate care umplu parcarile si asa mici
-lipsa totala de respect ptr politie
-mizerie crunta
-nesimtire totala pe principiul "de ce sa fac eu daca vecinul nu face" sau ce conteaza ca urla maneaua si deranjez lumea din jur.


Se depaseste politai pe linia de tramvai si eventual se si claxoneaza daca nu a plecat imediat ce s-a pus verde la stop.

Mi-am alinat insa sufletul,am vizitat rude pe care nu cred ca le mai prind in viata, copiilor le-a placut (vor chiar sa mearga in vacante acolo), mi-am vazut tatal, am plins la mormintele celor dragi,am petrecut Craciunul in familie cu drag, am mincat mult si bun (evident ca am luat ceva kg). Nu am apucat sa fac prea multe din ce mi-am propus.

S-au inmultit bancile, farmaciile si bisericile.
Multe din cofetariile cunoscute au disparut, de fapt multe din cele avute in amintire nu mai sunt. Orasul mi-a parut asa pustiu fara magazinele cunoscute.

In magazinele alimentare se gasesc de toate dar chiar mai scumpe decit in Canada, ma refer strict la mincare si art de igiena.


Ne-am intors mai obositi decit am plecat, copii s-au repezit la camerele lor fericiti de tot ce avem aici.
Credeam ca voi fi trista la intoarcere,nu sunt. Sunt fericita ca sunt acasa, aici e locul meu. Sunt insa trista la saracia celor de acolo.

Nu am apucat sa citesc din urma, sper sa o pot face cit de curind.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Yann Edward s-a nascut miercuri 6 ianuarie cu 4080 gr si 55 cm lungime. BB si mama sint bine.

Corina , Stephanie si + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

P.S. la ora 11:28

Corina , Stephanie si + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Maru, m-am lamurit. Adica face audit financiar!!!! Asta e termenul in romana, ca a aparut meseria asta si la noi. Am eu o prietena care face asta, mi-a spus ca e stresanta tare ca meserie....Cel putin in Romania, insa o sa ai o vila cu piscina cadou


DanaBine ai revenit!!!!! Merci pentru impresii!!!

Carmencita sa stii ca totusi noi ne-am vazut in carne si oase. Eu am imaginea asta in cap , cand erai tu intr-a 9-a ai venit la sora ta in vizita in clasa. Si eu cum aveam banca mea, pe langa a ei, tin minte ca te-am vazut . Si tin minte ca semanati tare...Acum poate si memoria mea imi joaca feste..... sunt vreo 25 de ani de atunci....


monicutza s-a mai reglat acum la gradinita cu Alex? Dar sotul, a inceput scoala? Ca asa imi aduc aminte ca spuneai, ca incepe in ianuarie.
Sa stii ca pe de o parte regret perioada aia cand puteam sa jonglez cu timpul meu. Dar si acum e bine, ca exista orar variabil, concediu, zile de maladie.... Eu nici vacanta de vara n-am avut, eu mereu lucram intre sesiuni....Asa ca la vara o sa am !!!!
Eu ieri am fost la sedinta cu parintii, si m-au convins sa ramanem acolo.....Se asteapta si tariful de 7 cad, si n-am alta unde sa-l duc, de aceeasi calitate.....Au si un program cu CLSC care imi poate oferi un ortofonist.... Asa ca continuam, chiar daca Marc plange in fiecare dimineata tot drumul in masina pana acolo.... Ca nemultumiri: iti inchipui ca nici macar nu incercau cu toaleta...Nu stiu ce asteptau sa implineasca 5 ani fara sa-l invete? Le-am spus ca acasa face deja de cele mai multe ori, ca anunta el inainte si sa-l bage si pe el in seama.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Pucku, felicitari pentru mandretea de baiat! Sa va traiasca, sa fie sanatos, sa va bucure si sa se bucure de viata!
Yann Edward, BINE AI VENIT!

mikion, e doar inceputul, abia incepe sa isi puna problema ce o sa faca cand se face mare, de adevaratelea. eu sunt sigura ca o sa dea inapoi cand o da de calculus si de adevarate mate in liceu!
Dar noi il incurajam pe Andrei, sa aleaga, sa incerce, sa vada ce i-ar place.

Dana, ma bucur ca ai venit ACASA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

La Multi Ani
YANN EDWARD !!!!
Bun venit pe lume!!


La multi ani Ioana, Ion si tuturor celor ce-si serbeaza azi ziua de nume.
La multi ani dragul nostru Yann!

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Se prea poate, Mihaela sa ne fi vazut.
Voiam sa zic si eu LA MULTI ANI la Ion si la Ioane de sf. Ion.
Bun venit la bebe de Puku, sa ii aduci mamei numai bucurii si sa cresti mare si sanatos, Yann Edward!!!
Sa va mai spun ca m-am desteptat si eu si tot am cautat sa vad daca scaunul la cel mic al meu corespunde, nu numai ca nu am gasit marca cum ca e conform sau nu cu normele de la Canada, dar nu am gasit nici anul de fabricatie.
Ma gandeam de ceva timp sa iau un scaun din State, am vazut acelasi model mai ieftin cu vreo 50 de dolari in state.Acum am cautat si m-am destepatat si mai mult, problema e ca e interzis. Nu e bine nici sa fii prea bine informat, dar macar am aflat ca riscul de la Guvernul Canadei (Ana, de la tine vine, nu?) e si mai mare :
Confiscarea scaunului la granita, amenda, puncte de inaptitudine (asta e guvernul provincial care le ia), reducerea indemnitatii pana la 0 in caz de accident si chiar riscul de a ajunge in Curte pentru acuzatii criminale/ civile. Acu’ sa-mi ziceti si mie, eu ce fac acuma? Scaunul sigur nu e conform, sigur anul de fabricatie e mai mare de 10 ani, de cumparat in state nu pot sa cumpar… Eu cu cine votez? Ca acum sunt si eu cetatean canadian, am dreptul sa votez, na!
Fetele care mai mergeti in state, nu stiti daca putem gasi in state produse cu marca nationala de securitate de la Canadica?
Daca vreti sa cititi aici linkul : http://www.tc.gc.ca/fra/securiteroutiere/conducteurssecuritaires-securitedesenfants-avis-2007c09-menu-353.htm
Cine le are cu tehnica? Poftiti aici va rog, eu mi-am prins urechile, poate voi le intelegeti, e despre cum trebuie prins scaunul in masina:
http://www.tc.gc.ca/securiteroutiere/vehiculessecuritaires/mvstm_tsd/tm/pdf/2130rev1_f.pdf
La mine a mers cu capsulele video, astea le-a, inteles, vorba aia, teroia ca teoria da’ practica ne omoara:
http://www.saaq.gouv.qc.ca/prevention/sieges/capsules_video/index.php
Nu ma treceti si pe mine pe prima pagina, va rog? Eu sunt in Montreal. Merci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Bun venit pe lume, YANN EDUARD!!!

pucku recuperare rapida si lapte mult pentru bebic mic!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Bun venit bebe Edward, sa fii sanatos si norocos!

La multi ani de Sf. ION!

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput