Albinutze de Mai-Iunie 2009(54)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginette spune:

Buna fetelor,
Va multumesc pentru mesajele de bine am revenit

Noi am fost azi in vizita la parintii mei asa ca am avut o zi mai relaxata. I-am lasat pe ai mei sa o ia in brate si sa se joace cu ea iar eu m-am odihnit. Pe la 4 pitica nu si-a facut somnul asa cum trebuie(a dormit doar o jum. de ora) asa ca fost plina de mofturi pana cand am culcat-o acum la 9.

OTILIA spune-mi te rog cum ai preparat piureul de dovleac poate ii fac si eu
DANAMI sa se faca fata sanatoasa repede
LAURAOANA nici noi avem inca nici un dintisor, asa ca nu sunteti singuri.

Si noi am optat tot pt. salopetica si geaca.

Fetelor, ce parere aveti de sucul de protocala ? Eu ii mai dau din cand in cand si ii place foarte tare. Am tot citit despre diversificare si am gasit pareri si pro si contra.

plec ca s-a trezit pitica...

Gina - mamica de Stefania-Maya 08.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Intru si eu sa va salut.

Am citit putin din capitolul asta si as vrea sa ii transmit Danei si lui Bubu multa sanatate.

Si noi am fost azi la spital sa ii facem lui Eduard ecografie si cistografie. Toata tavetura a fost mai putin traumatizanta decat ma asteptam dar nu a fost placuta. Nu-mi doresc sa o mai repet vreodata. Eduard nu are reflux, in schimb rinichiul stang e putin marit in partea de jos. Vom mai face o ecografie peste 4 luni.

Deocamdata nu ii dam nimic. Trebuie insa sa incercam sa ii decalotam cuculetul si asta va fi un proces lung si dureros. Doctorul spune ca sunt sanse ca bacteriile adunate sub preput sa fi cauzat infectia urinara.

tot stupul.



mami de Tudor (24/07/02) si Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Citat:
citat din mesajul lui ginette

Buna fetelor,

Fetelor, ce parere aveti de sucul de protocala ? Eu ii mai dau din cand in cand si ii place foarte tare. Am tot citit despre diversificare si am gasit pareri si pro si contra.

plec ca s-a trezit pitica...

Gina - mamica de Stefania-Maya 08.06.2009


Gina, eu ii dau suc de portocale lui Eduard. Amestec 30-40 ml suc cu tot atata apa. Cateodata il bea cu placere dar de cele mai multe ori ne chinuim sa i-l dam ca in ultima vreme refuza sa bea.

mami de Tudor (24/07/02) si Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Seara buna stup.
Am urat si in nopatea de Anul nou, dar nu mai tin minte daca inainte sau dupa 12 asa ca pentru siguranta va salut in 2010.
Am petrecut la prietenii nostri apropiati si ei cu bb, Mihnu nu s-a trezit decat dupa 12 deranjat cu siguranta de artificii, a papat si a adormit la loc.
Nu prea am inceput anul bine pt ca m-a apucat si pe mine depresia pe 31 din motive prostesti ...casa vraiste, mancare ioc, nimicuri; dar efectul e foooorte neplacut : scaderea productiei de laptic ; sunt pe Galafor intensiv si ceaiuri si ma lupt sa revina; eram asa mandra de mine de sarbatori acasa cand toata lumea era mirata ca inca mai alaptez si productia era asa buna; sper sa ma ajute DD sa pastrez lapticul ca e jale; am incercat mai demult lapte praf si il refuza categoric; pe acelasi fond cred ca s-a constipat, el care pana la 5 luni era campion la schimbat de pampi cu diareea lui de san...;
V-am citit dar elanul de a scrie a cam lipsit.
Am intrat sa transmitem si noi un gand bun lui Bubu de DanaMi, sanatate multa Carlei si tuturor bolnaviorilor.
Am vazut poze muuulte cu printese superbe in rosu de Carla, cu alte printese frumoase si cuminti (in poze cel putin) de Ioana, cu printesa dolofana si super eleganta de Ankka (ti-am admirat si casa, frumos aranjamentul de pe masa),cu cavaleri frumosi de Andreea, cu fratiori care se iubesc de Alynta, dolofan dulcic de Maria si probabil inca altele pe care uit sa le mentionez cu scuzele de rigoare.
Mai sunt datoare de la capitolul trecut sau mai in urma chiar, cu o multumire pt vizionarea pozelor noastre in care era apreciat si taticul implicat, dar neuronul ma lasa si nu mai retin exact cui .
Multumiri Maria_bunica pentru gandul transmis fiecarei mamicute; la fel si pentru andata, apropo si eu si sotul meu avem probleme cu spatele, eu dupa sarcina banuiesc ca de la statul in pozitii incomode (alaptat in brate, baita, etc ..) iar el la efort si la frig :(, sanatate sotului tau si sa isi gaseasca repede un job, va admir pentru rezistenta; despre legume, Mihnea le-a acceptat dupa o sapt de incercari, la sfatul pediatrei am adaugat laptic de-al meu adica 30 ml lapte si 2 linguri de morcov si defapt bea laptele si ii ramaneau in gurita cateva firicele portocalii
Legat de mancarica, multumesc sugestiilor Carlei cu cartoful dulce, l-am adaugat la supita si place, lui Ramoianisper ca nu gresesc nick-uk (mamica din Germania cu 2 copii) pt amestecarea marului cu avocado, asa am reusit sa reintroduc marul si para crude, in ultima vreme neaceptandu-le decat coapte ; intrebare, cum pastrati un avocado inceput ?; eu vreau sa ofer dovleacul pe post de fruct, pentru ca nu ma incanta fructele exotice din comert, iar autohtone proaspete acum nu prea ai ce :((.
As mai avea atatea de spus, sper sa imi fac timp mai des.
Va pe toate si imi pare rau ca nu am raspuns fiecareia

Narcisa, mami fericita de Mihnea Stefan 25.05.2009
http://picasaweb.google.com/NarcisaPaterau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

Lucky, frumoase vesti despre tiza noastra. Bine ati revenit! Am trimis mailul, nu stiu daca il primesti tu, asa ca am fost scurta.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca







Mersi fain! Eu primesc e-mail-urile, eu raspund etc. Apropo, cred ca e-mail-ul de la tine nu l-am primit. Tot tin sa te intreb de ceva timp: ziceai ca folosesti sampon de la salon. Poti sa-mi recomanzi si mie unul te rog? (eu momentan folosesc Sebastian Hydre, dar as vrea sa incerc si altele)


Irina, mami de Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

buna seara fetelor!

Laurraa..cu drag! suntem prieteni buunii de vreo 8-9 ani de-acum ; a vazut-o pe Maya in album si id-ul tau..uite-asa au parvenit si salutarile!

Carla, multumesc pt urari!

Alynta..am primit poza si inca vreo 3; urmeaza sa refac albumul, numai sa gasesc putin timp, ok? apoi va anunt!

Dana multa, multa sanatate puiutului!

Lucky, ma ofer sa ajut cu chestionarul, daca nu-i prea tz; ti-am dat mail

Becafelicitari pentru dintuci!

Ramona, nici eu nu stiu ce decizie sa luam cu vaccinul asta

Cosminica, Philip, merci!

RalucaIoana sper sa fie bine bubulina mica!
ma gandesc ca ai putea sa-i dai si bonisan; pe langa colici mai este bun si pentru apetit

referitor la diversificare, noi papam cam de toate: dimineata fructe (mar, para, banana separate sau in combinatii cu biscuit sau branza ), la amiaza supa sau de cele mai multe ori legume pasate cu varf de cutit de unt sau putin iaurt si carnita de pui sau de vita al 2 zile; seara cereale de orez cu lapte sau acum i le-am cumparat pe
www.biomania.ro/milupa-bio-3-cereale.html" target="_blank">astea si vad ca-i plac;
in rest ou (acum suntem intr-o mica pauza fiindca "sursa" e in concediu) si urmeaza ficatel
alte combinatii ar fi piureul pe care i-l dau cu iaurt sau cu putin unt sau mamaliguta cu branza

ALICe, mamic de bebic Natalic

II DATI UN VOT NATALIEI la pag. 3? multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_bunica

Irina..felicitari Sarei pt dintisor si vocabular.Cam aceleasi silabe scoate si Darius,se joaca bau cu patura,scoate limba,face bolbocei la gura,asteapta sa dam usor cu mana pe gurita lui ca sa se auda altfel sunetele pe care le scoate.

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)


Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi
www.dropshots.com/MariasiDarius#" target="_blank">Poze 2


Multumim! Nu-i asa ca sunt simpatici foc?

Irina, mami de Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruta

Va pup,dragelor!

LUCKY,iti trimit si eu mail acum.Felicitari Sarei pentru progrese,bafta cu cursul .

Antoniei i-au cam ramas mici cele 2 costumase de iarna(ambele primite cadou ,luate pt 6 luni ) si nu stiu ce sa fac...sa-i cumpar costumas cu totul sau gecuta separa si salopetele mai groase...voi ce ziceti?ma gandesc ca geaca o putem folosi mai mult.
In rest ,maraieli cat cuprinde,e agatata de mn mereu,nu pot sa fac mai nimic de ea,mai nou a inceput sa plece (mult spus de-a buselea) ,se ridica doar pe o mana si cu restul corpului se taraste,o pun pe covor si ajunge imediat unde doreste .
Va pupam!


Mirela ,cea mai fericita mami de pui mic ,Antonia Maria(13 iunie 2009)

Jurnal de bebe strumf
Antonia,minunea mea


Multumim! Pupici plimbaretei! Eu zic sa-i cumperi overall (salopeta intreaga) pentru ca e mult mai usor de imbracat si dar jos.

Irina, mami de Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona.P

Salutare la stup!!!

Fetele....de mult vroiam sa va intreb....Dr.noastra de familie ne-a chemat la cabinet sa ne face vaccinul impotriva gripei porcine iar eu i-am zis ca imi e frica (na...e primul an in care sa face...nu stii ce reactii sunt in timp etc...) dar ea insista sa mergem toti sa-l facem . Iar cazul lui Tony de la Cronica Carcotasilor chiar m-a pus pe ganduri... voi ce parere aveti?

mami fericita de Bianca Maria (11.06.09)

* * * * * www.youtube.com/user/biamona#p/a" target="_blank">Filmulete cu Bianca * * * * * Atat a crescut pana acum fata noastra * * * * *




Pediatrul Sarei (intre timp am aflat ca e f cautat - eu l-am ales pur si simplu de pe net) a zis ca alegerea este a mea, dar ca 1. nu se cunosc exact efectele vaccinului; 2. a vazut multe cazuri de imbolnavire la copii si nu e mai rea decat o gripa normala

Irina, mami de Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ginette

Fetelor, ce parere aveti de sucul de protocala ? Eu ii mai dau din cand in cand si ii place foarte tare. Am tot citit despre diversificare si am gasit pareri si pro si contra.

Gina - mamica de Stefania-Maya 08.06.2009


Sara suge cu mare placere din feliutze de portocala sau clementina. Eu zic ca un pic de suc din cand in cand nu strica.

Irina, mami de Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput