Albinutze de Mai-Iunie 2009(54)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Strunfita..............ce harnicuta fusei!
Raluca Ioana, Relusha..................succes la licente in februarie! Bravo voua! Cresteti copii si invatati!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

draga coraly, nici al meu nu merge in 4 labute. nici macar nu se ridica in 4 labute. doar pe burta si pe spate. de fapt, nici fiica-mea nu a mers vreodata in 4 labe. o fi mostenire genetica...
legat de morcov: o fi prea dulce gustul pt el si nu-l suporta? ai incercat si alte legume??
dani3lla, bine ai revenit. chiar imi era dor de tine si de minunatiile facute de mumosul botos. si noi suntem fan prize si cabluri, tragem tot ce prindem, deschidem sertare, iar de vreo 2 zile am descoperit tv. daca pana acum eram mandra ca fiu-miu nu e interesat de tv, iata ca s-a schimbat...toate reclamele sunt ale lui, dar si rubricile sport... cum se ridica denis in fundulet?? poate ii aplic si eu smecheria lui matei, ca e cam puturos...
fetele o intrebare: puiutul mic al meu saliveaza continuu. ii schimb cate 4 - 5 bavetele pe zi, toate ude - ude. sotul meu ma intreba aseara cam pe la ce varsta invata bebeii sa-si inghita saliva.nu am stiut sa-i raspund. voi ce spuneti?? e normal sa saliveze asa tare?? acum are iesiti cei 2 incisivi centrali de jos.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

fetele, am uitat cum se da oscillococcinum. cate 10 granule de cate ori pe zi. dizolvat in ce?? va intreb pt ca matei mi-a cam stranutat si ieri si azi si as vrea sa-i dau, mai ales ca si fiica-mea acuza ceva dureri de gat. va rog sa nu ocoliti intrebarea mea.

miruta, pt anto, sa doarma bine - bine si sa o lase si pe mami sa se odihneasca mai bine.
lauraoana, nu stiu ce sa-ti spun despre scaunul de masina. nici matei nu mai incape in cosuletul de la carut si acum vrem sa-i cumparam un nou scaunel. dar avem o dilema: trebuie sa-i iau scaun din ala pt 9 - 18 kg, sau pot lua direct din ala 9 - 36 kg?? care or fi diferentele dintre cele 2 tipuri de scune?? poate ma lamuresc si pe mine fetele care au avut asa ceva la primii copii, caci noi, la fata, nu aveam masina si nici de cos nu prea stiam (doar in filme ce mai vedeam)
sarmisa, de la noi multi . nu mai dispera, ca va fi bine cu copiii. daca vrei sa te descarci, nu uita ca suntem aici sa te ajutam macar cu o vorba buna.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

draga lauraa, intr-un borcanel de 400 ml cu lapte, am pus o lingurita de smantana. cand laptele s-a prins, am luat de deasupra borcanului smantana care s-a format. multumesc pentru aprecieri. pt iritatie incearca epitelin. si noua ni l-a recomandat andreea - philip si e ff bun.
sarmisa, ai vazut ca e bine pana la urma cu piticutul?? eu cred ca a crescut ff bine, tinand cont de greutatea mica de la nastere. vei vedea ca va recupera totul.

fetele eu va pup si in caz ca nu mai intru, va urez week-end placut, fara copii sau mamici bolnaviori/bolnavioare, cu copii cuminti si mancaciosi.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

OtiliaP, multu' de sustinere.
Incerc sa raspund punctual la ce am intampinat si eu.

1. scaunul de masina. Noi am luat direct 9-36 kg. Difera mult tipurile si in fct de firma producatoare, la acelasi nr de kg. Noi avem de la Inglesina. Cele care merg pana la 36 kg se demonteaza sa ramnana numai inaltatorul, dar au si posibilitatea sa se lase mai pe spate, gen fotoliu. Am vrut unul asa, decat sa ma complic cu mai multe mai mici, nu stiam ca va veni si bb2 asa repede. Daca iei unul 9-36, sa ai grija sa iei si ceva husa de protectie la el, sau sa faci tu asa ceva. Degeaba te llasa kg sa il folosesti, daca aspectul lasa de dorit. La noi s-a scamosat din cauza ariciului de la sandale. Matei l-a pipilit de cateva ori ( a iesit pe langa la drumuri mai lungi) asa ca recomand o protectie si in sensul asta. Noi am luat www.store4reclama ilegala - avertizare/produse.php?meniu=produse&marca=sunshine&categorie=produse_noi&id=a81cbac523e4af024204988b8f94262f" target="_blank">asa cevasi www.store4reclama ilegala - avertizare/produse.php?meniu=produse&marca=sunshine&categorie=produse_noi&id=fa656df8215e0d130acf5ad6d9119c9b" target="_blank">asta. Sunt bune si iarna si vara, cand venim din parc uzi, murdari sau plini de nisip.
Acum au mai scos si un model completwww.store4reclama ilegala - avertizare/produse.php?meniu=produse&marca=sunshine&categorie=siguranta_calatoriei&id=73f677b1f8f0a07c450e905a3035e7eb" target="_blank">asta

2. balitul. Cred ca tine de fiecare copil in parte. Matei balea cumplit de la 3 luni desi i-au iesit dintii dupa 8 luni, 4-5 barbite/zi + iritatie la gurita. Chiar si la 1 si 1/2 ani saliva puternic, desi stia sa inghita. Chiar si acum daca rade uita sa inghita si stropeste. Th are 7 luni si o sapt si desi e cu mana pana la cot in gura nu scapa o picatura pe el.

trimit si revin, ca am uitat ca am treaba multa.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Daaa, ce chestie si cu reclama asta ilegala....

Deci magazinul se cheama store 4 kids . ro, iar produsele sunt Sunshine Kids.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Salut voios !

In primul rand tuturor sarbatoritilor de ieri, care si-au serbat numele

In al doilea rand celor de azi. bebe de ginette , precum si mandrei mele scumpe si cuminte, Athina

si acum, carnatul :

Ginette ( tiza mea de zi de nastere ), ma bucur mult k ai revenit...M-am gandit in fiecare luna la tine cand postam pt bebe tau

Andreea, si noi suntem la fel Ioana si Ioannis ( k el e grec ). Sanatate si multa fericire

Ioana( tiza mea de nume ), imi place cum iti sta cu noul look..cred k si eu trebuie sa apelez la foarfeca, deja ma incurc in plete... familionului si tie, pt ziua de ieri.

Maria, da, tot in romania...am decis sa ramanem pana in feb, cand voi da licentza..si apropos, nu mai intru des pt ca ma pregatesc intens..macar sa scap de stres...

carla, sper k esti mai bine. Trimit si catre printese.

dici, multumim pt link si pt " tatuia libetatii "..si nu numai

andata, copiii tai sunt niste fericiti cu o mama k tine

sarmisa, ma bucur ca Aaron e bine. La fel zic si eu, sa nu te ingrijorezi..uite, eu ma am exemplu pe mine...Am fost destul de inceata in dezv, fatza de fratii mei ( am o sora mai mare cu doi ani si un frate mai mic cu un an ). Vreau sa-ti zic k eu la 1,5 ani ink mergeam de-a busilea si am mers odata cu fratele meu, adik m-a ajuns el din urma .
Se pare k si fii-mea e slow motion, dar chiar nu ma panichez...de ex : ink nu baga nik in gura, abia acum a inceput sa apuce jucariile k lumea,...deci seamana cu ma-sa..macar la asta, k la fizic seamana cu ta-su...Oricum, cine a zis k " nimeni nu s-a insurat/maritat nestat in fund sau in picioare ", bine a zis.

In rest, citesc pe diagonala cand am timp, poze nu prea pot sa vad, cu stick-ul lu" peshte...
Urez spor la invatzat fetelor care se pregatesc pt examene !

Ah, am vazut k am pierdut discutia despre diversificare, preferata mea
Stati sa termin cu examenul si vedeti voi ..o sa revin cu intrebari fresh, nu ma las.

Noi suntem in continuare la masa de dim 9-10 cu 2 mere si o para ( azi i-am adaugat pt prima data o masurik de cereale, d-alea bio de la milupa cu 3 cereale....k deh, am sarbatorit si noi 7 lunitze azi ), la pranz suntem cu legume ( albituri, cartof dulce sau dovleac, plus un ardei si-o ceapa..pe care-o scot dupa fierbere ). Cam atat despre noi...A, ink indragostita de tzitzika, insa se cunoaste ca am inceput div, ca a cam scazut productia la orele la care mananca solide. Vrea in funduletz si-o tin cam 20 min / zi..chiuie : a, e, u, m, ne, grrrrrr, brrrr ( mai ales cand face kaki ), ghi etc..pe limba ei, intelegeti voi...

Ink se sperie de jucariile zgomotoase, abia a acceptat un clopotzel pe care-l zdrangane toata ziua.
Tot urla cand intram intr-o casa straina..sa vedem luni la dr dak mai zbiara...In rest e tare cuminte. Nu avem dinti, nu roadem..ce sa mai zic?...slow motion...manca-o-ar mama

Cam gata, k m-am intins si apoi devin plictisitoare.
In concluzie, va cinstim cu :

edit: scz sarmisa, ti-am botezat baiatul...am rectificat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna fetele!
"la cat mai multe luni inainte!" sarbatoritilor de azi!

Cuscraaaa..am vazut de aseara pozele cu noruta draga,impreuna cu Darius,si ii multumeste pt surpriza.Foarte frumoasa printesa si foarte expresiva.Tare bine se vede ea cu atata atentie din partea la toti!
Ioana..adorabile fetele!M-au emotionat la maxim,chiar daca se vede acelasi lucru si in poze,cat de tare o iubeste Rebeca pe Sara,dar video-ul este extraordinar.Mai ales cum ii spune "puiu"si o mangaie si o apuca gingas de fata.
Strunfita..exact asa gandesc si eu in legatura cu Cris,parea sa nu o deranjeze nimic,in fine!Ca si alte fete de altfel care scriu doar acolo.Imi pare rau de otita lui Bogdan,off mititelul,dar bine ca a trecut.Felicitari Andreei pt mersul de-a busilea!
Oana_mvt..felicitari lui Eduard pt greutate,e foarte bine,nu ai de ce sa te ingrijorezi!
Coraly.nici Darius nu umbla in 4 labute,doar se ridica un pic si se lasa in jos.Poate nu ii place morcovul,mai lasa-l o perioada si incearca iarasi.
Dani3lla..ma bucur sa te citesc.Succes cu mersul la sala!Felicitari lui Denis pt reusite!
Laurraa..ma bucur ca Maya doarme in tarc.Cunosc sentimentele despre care zici,asa am patit si eu intr-o seara,cand l-am lasat pe Darius in patut(nu am rezistat decat 3 ore fara el si l-am luat langa mine)Eu nu reusisem sa adorm deloc,stateam si ma uitam la el si ii simteam foarte tare lipsa.Deci,inca nu sunt pregatita sa ma desprind de el.Seara daca se foieste putin,daca ii pun buzele pe frunte,se linisteste imediat.Doar ca el doarme mult mai bine ca inainte,nu se mai trezeste asa des,deci ma pot odihni
LauraOana...eu zic sa folosesti deja scaunul,daca piticul sta bine in el.

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)


Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi
www.dropshots.com/MariasiDarius#" target="_blank">Poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Asa,continuam..am zis sa impart raspunsurile in 2 mesaje,ca sa nu devin plictisitoare.

Miruta..felicitari pt kg-ul pierdut.Succes in continuare!
Sarmisa..multa sanatate Mayannei si incearca sa fii optimista,Aaron sigur este bine,dar nu uita ca este prematur,asa ca ai mai multa rabdare.Si suntem aici cand ai nevoie!
Laurraa..uff,frisca si crema la un asa bebe mic?Nu cred ca ai de ce sa te simti "vinovata"ca o feresti de ce crezi ca nu ii face bine,ca doar daca Doamne Fereste pateste ceva,tu tragi cu ea si atunci te vei simti cu adevarat vinovata.Si Darius poarta tot hainute de 1 an!
Sarmisa..ma bucur enorm pt vestile bune!si nu uita ca este unic si la timpul lui,va face multe chestii,nu exista neaparat o ordine fixa.
Dici..multumim pt informatii.
Raluca_Ioana..tinem pumnii pt analizele de luni!
Strunfita..spor la cumparaturi,maine!Multumim pt aprecieri
Otilia..faptul e consumat,asa ca nu te mai chinui cu mustrari de constiinta in legatura cu alaptatul.Asa a fost sa fie...oricum esti cea mai buna mamica pt puii tai!Poate ne arati si noua poze cu minunile tale.Nu se recomanda stersul cu betisoare pt ca se impinge mizeria in ureche si de aici otite.(cam asa stiam eu)
Ertina..bafta cu licenta si spor la invatat!


Si veste mare...a spart gingia in sfarsit(se vede ca atunci cand se sparge o basicuta)si se simte si se zareste un pic primul coltisor!

la toate

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)


Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi
www.dropshots.com/MariasiDarius#" target="_blank">Poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_24 spune:

sarbatoritilor de azi! sa cresteti mari si sanatosi!

otiliap si al nostru saliva foarte, foarte mult, era mai tot timpul cu gurita deschisa si lasa sa curga saliva peste tot, pe noi, pe jos, pe el, etc. si asta de pe la 2 luni jumate - 3. A trecut de la sine si a inceput iar cand au inceput sa ii iasa dintisorii, acum e mai ok.

Raluca_Ioana tinem pumnii sa iasa bine analizele! multa bafta la licenta si multa liniste sa poti invata! si noi am folosit Bonnisan cand avea puiul colici si i-a provocat o pofta de mancare ca sugea toata ziulica.

sarmisa multe ganduri bune se indreapta inspre voi! ma bucur mult ca mai intri si ne spui despre voi, sincere felicitari pentru vestile bune primite de la doctor, multi lui Aaron si surioarei lui dar si tie!

andata esti o dulce! pe bune!

LauraOana sa folositi sanatosi scaunelul de masina, eu zic ca il poti folosi daca sta bine in el.

miruta bravo pentru kg pierdut!

laurraa printesei Maya!

oana_MVT multa sanatate lui Eduard!

strunfita ha.. ha.. aia era o gluma?
Felicitari Andreei pentru mersul de-a busilea!

luckyblue succes cu sondajul, eu nu ma bag, prefer sa ma abtin!

Relusha inca o data, multa bafta!

philip doar asa ca mi-a fost dor sa va trimit un pupic! ce mai faceti? ce faina e coincidenta de nume! super!

anaela cum e Bubu?

Ginette bine ai revenit!

maria_bunica felicitari pentru primul dintuc!!! multi pentru Darius!


va pe toti!


Raza noastra de soare www.flickr.com/photos/deea_24" target="_blank"> DARIAN RAFAEL (22.04.2009)
Darian's B-day ticker!>>>>> bebe mic >>>>> filmulete

Mergi la inceput