Burtici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (71)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

fetelor eu la ora asta plang dar cu zambetul pe fatza .
tocmai am vizionat pe youtube un filmulet se numeste: "the birth of Jacelyn *from beginning to the end*. daca aveti timp maine mai ales cele care veti fi pt prima oara mamici,uitati-va. pe mine m-a impresionat pana la lacrimi.
mamicile care au deja copii stiu ce inseamna


pup.

30+
AMR 9
http://www.flickr.com/photos/asteropipan/?saved=1
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1aeea6bcec93163a416ed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

nici eu nu am folosit bete de urechi , otita fac de la muci in general
ivan a avut de vreo 2 ori dar forme usoare care nu au necesitat decat paracetamol

daca betele sunt pt exterior acolo unde stergem cu prosop sau servetel, betele de care spune denisa sunt ok, fara sa le bage in gaura, ca sa spun asa

delia13 caruciorul care se pune cu fata la mama sau la drum te referi? dar se schimba scaunul in general, cu fata spre directia de mers sau invers, manerul ramane pe loc, cel putin la al meu
e ok , nu vad ce incovenient sa aibe

eu in primele zile am avut cadita de plastic pe care o puneam in cada mare si m.am cocosat rau de tot, cum zicea vladimirescu, apoi mi.am luat cadita cu comoda de care am fost foarte multumita!
am sa.i fac poze , asta cand m.oi pune pe aranjat lucrurile

roxana 28 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

buna dimineata dragelor!!!!!!! si LA MULTI ANI PT 2010!!!!
Am revenit in campul muncii dupa mini vacanta de sarbatori...mai am 3 zile de mers la birou si apoi gata intru in prenatal!!!
Am reusit sa recuperez vreo 2 capitole in urma si m-am bucurat sa citesc vestile bune despre Dianami si andira!!! Doamne ajuta sa fie bine pana la final!!
Oana superb montajul!!!! Felicitari pt initiativa avuta!!
Vreau sa urez bun venit si fetelor noi care au intrat in odiseea noastra!! Am sa le trec imediat in listuta din fatza. Sarcini usoare sa aveti fetelor si bebelusi sanatosi!
Vad ca voi deja sunteti pe final cu cumparaturile pt bebe...eu nici nu m-am apucat deocamdata. Am primit de la niste prieteni dragi care au un baietel de un anisor, carucior 3in1, un balansoar si o cadita cam in genul celor careia vorbeati mai sus..cu suport pt cada, si in interior are forma de care spunea vladimirescu.
De saptamana viitoare o sa incep sa arunc si eu un ochi prin magazine sa iau strictul necesar care trebuie.

Gata inapoi la hartzoage...ma duc sa fac o cafeluta pt toata lumea cu laptic mult si revin!

asteptam un 29+ Theodor Stefan

Doamne ajuta!


"Cine nu traieste cum gindeste,ajunge sa gindeasca cum traieste''


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Buna dimineata,

Haideti la mine la cafeluta cu lapte si scortisoara...Am si niste biscuitei cu stafide , si cui nu-i plac...ofer fructe

M-am apucat si eu sa recuperez ultimele pagini din capitolul trecut, dar mai am inca...
Eu de ieri dimineata sant cam "zombie"...m-am dezvatat sa ma trezesc dimineata a-mi trimit copilul la scoala, si dorm pe mine toata ziua...

Andira, iti doresc multa putere si sanatate la printese...E cam nasol intr-adevar , pt. ca atata timp cat merg la gradi, virusii sunt de neoprit

Andra m-am bucurat tare sa vad cu cat optimism infrunti siuatia... Dar macar tu si Dianami veti fi primele mamici cu iepurasi, iar eu abia astept sa vad poze cu iepurasii, ca burtoance am vazut destule

Anca

cu Codrin (Martin sau Fabian) in 31 saptamani
si mami de Lucas-Sebastian
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Neata !

Aseara m-am culcat la 2 si azi la 6 m-am trezit.
Asa ca Sunt deprimata ....vreau cadouri!!!
Acum incerc cu un ceai sa vad poate mai adorm macar un pic ca altfel nu stiu ce fac azi toata ziua.

Denisa, 27 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Neata si de la mine!
Multumim de tratatii.

Si eu mi-am luat betisoare cu opritor, dar tot asa nu pentru curatat in interior, ci pe langa.

Denisa cred ca nu e la fel aranjat Auchanul. O sa caut totusi, poate gasesc. Ca deocamdata nici sticle mari nu am gasit in farmacii. Au numai la pungi.

Delia pai manerul reversibil este foarte important in primele luni, ca sa duci copilul cu fata la tine sa vezi ce face. Eu mai important vad sa aiba spatarul lasat la 180 de grade, sa fie perfect lasat.

Alina2 asa si eu cu bebe mic. Ma sperie cateodata ce face, cum imi muta burta dintr-o parte in alta. Si tati cum nu are rabdare sa se uite tine doar mana si tresare si el cand ii da cate una serioasa.
Eu inca nu ma pot uita la filmulete cu nasteri. Ma ia frica brusc.

Ate ce putin mai ai de mers la lucru si apoi la cloceala cu tine.

Denisa ti-au inceput insomniile? Stiu cum e.

Eu am dormit binisor azi noapte. L-am visat pe bebe. A fost asa de real visul, ca inca ma sperie. Cica am nascut fff usor, cel putin in vis dar aveam o problema cu alaptatul ca nu stiam sa il tin pe bebe. El saracul se uita cu niste ochisori mici la mine si ma ruga sa ii dau papa. Eu abia il manevram, ca ii rasuceam mainile de neindemanatica ce eram. Se facea ca eram la bunicii mei la tara si venea lumea cu cadouri la bebe.
Ciudat de real vis.

Oana 32+ Eric Nicholas
AMR 7+
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Buna dimineata si de la mine.Multumim fetelor pentru cafeluta.Fiole de ser mi-am luat si eu de la nivea.Mi se par mai practice.Daca va duceti si intrebati in farmacii e imposibil sa nu gasiti fiole si la un pret convenabil.La cadita m-am gandit sa-mi cumpar de cea de care zicea si vladi cu suport in cadita.Mi se par mai practice.O sa o asez pe comodina bebilinei.La acel suport la care te-ai gandin Oana m-am uitat si eu saptamanile trecute, tare mi se par nesigure...mi se pare ca se misca in toate directiile,cu toate ca m-a asigurat vanzatoarea ca e ok.

29+
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna dimineata!

Multumesc fetelor care mi-au trimis parolele. Am admirat burticile frumoase in albumul de pe picassa.
Va doresc sa nu aveti nici cea mai mica neplacere si sa va bucurati de aceasta perioada minunata iar la sfirsitul celor noua luni sa aveti bebelusi sanatosi si frumosi!!!

Oana multumesc. Bine v-am regasit!

Despre cadita, si eu am tot de la OK baby-sunt foarte multumita de ea. Daria inca mai face baie in cadita asta pentru ca imi este greu sa dezinfectez de fiecare data cada mare-are gurile acelea de la hidromasaj si se mai aduna praful.

Eu nu am cumparat inca setul de scos bebelusul din spital. Deasemeni trebuie sa ma interesez care e politica unde voi naste eu, daca il imbrac pe parcursul sederii acolo cu hainute de acasa-Vladimirescu minunat ideea cu hainutele ambalate individual.

In doua saptamini voi aavea urmatoare aecografie si abia astept sa ma asigur ca totul e bine!

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
29+ cu David

L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

Buna dimineata si de la mine!
iertati disparitia din ultima vreme dar sunt mereu pe drumuri. sper sa imi iau si eu sotul acasa din spital joi sau vineri. tare demoralizant e in spital...
v-am citit pe diagonala dar sunt la zi cu notitele mele de la voi
am vorbit cu o mamica ce a nascut recent si a spus ca nu i-au fost de nici un folos tampoanele pt lehuze cumparate din farmacie. de un mare folos pt ea au fost tampoanele confectionate de ea din vata si tifon steril.
si la mine au inceput insomniile de cateva nopti si mi-a fost tare greu caci am fost singura si nu avea cui sa fac capul calendar . bietul meu catel cred ca se urca pe pereti daca mai sta putin cu mine. i-am povestit toata viata mea
fug la bucatarie sa pregatesc pranzul pt sot si fug la spital.
va pup pe toate scumpele mele si sa aveti o zi placuta

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
31+ - Maria-Emilia
AMR 8+
http://community.webshots.com/album/575239850kJqaRO
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Neatza!

Babyangel - multumesc!

Honey - eu intotdeauna cand primesc sfaturi de care nu sunt sigura, intreb medicul. De-asta si ziceam sa intrebi medicul neonato la nastere. Daca poti sa intrebi si un ORL-ist pana atunci, e si mai bine, obtii o parere avizata si stii sigur cum sa procedezi ca sa fie cel mai bine pt bb.
In privinta asta eu sunt convinsa de ce spun , dar in nici un caz nu vreau sa te conving doar asa, ca am eu dreptate, ci cel mai bine e sa afli si tu de la cine trebuie.

Delia - eu am avut carut din cel cu maner reversibil, la Nati.
Sincer, mi s-a parut tare prost. Era parca de la Primii Pasi. Si-ti spun si de ce era prost: stiti ca atunci cand vrei sa salti carutul peste o bordura, trotuar, ceva, te lasi pe partea din fata si ridici rotile din fata si asa treci carutul.
Ei, la carutul asta puteai sa te lasi cat vrei, ca nu puteai sa-l ridici decat daca te aplecai tu sa il ridici. Si asta era valabil doar pt pozitia "bebe cu fata la mine". Cand era cu spatele, nu mai era aceeasi problema.
Plus ca nu ne-am dat seama ca bretele de siguranta pe umeri nu avea, ci numai pe mijlocel si intre picioare, asa ca la 6 luni (cand era Nati sa cada in cap din el, tocmai incepuse sa se ridice singura in fundulet) am scapat repede de el, si am luat unul fara maner reversibil, exact ca al Irinei, de care am fost foarte multumita.

Nu zic, poate asta era pur si simplu prost construit, altele sunt mai bune. Eu n-am mai vrut sa incerc, Nati era deja maricica, dar sunt curioasa sa-mi spuneti daca ati gasit modele care sa va placa si sa va foloseasca.

Deci atentie cand cumperi, la manevrabilitate si nu numai.

Mergi la inceput