Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *39*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui suede

...important e sa am lapte bun,deci nici nu ma gandesc la regim.
Va tin pumnii!


si pentru mine este important lapticul si chiar este foarte bun al meu dar noi discutam de un regim de viata sanatos si anumite combinatii de alimente si nu de regim si dieta clasice cu un bob de mazare dimineata, un mar la pranz si seara mult aer.

Cristina mi-am facut de-aseara carne de vita cu pastai de pe acelasi blog

Lucia, mami fericita de minune David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15


Fetelor care ati inceput regimul de viata sanatoasa..faceti si ceva sport? sa nu dati cu bata, va rog, ca nu va vreau decat binele..dar asa cum spunea si Monica, activitatea fizica are un rol important pentru tonifierea muschilor..si dupa mintea mea, pentru tonifierea psihicului..apropo de asta, cand eram depresiva, cea mai buna solutie pentru mine era sa alerg..alergam de nebuna pe pista si bobinam la cautarea unei solutii..alergam pana nu mai stiam care este baiul; cand o sa avem noi casa noastra, cu curte si floricele (am voie sa visez, nu?) mi-ar place sa-mi cumpar un sac de box, sa-l leg de-o creanga si la nevoie, sa-l batucesc
eu astazi am facut 50 abdomene si 15 genuflexiuni (pana la jumtatea "drumului") cu Ana in brate..ei, cine se mai baga?!
(bine, bine..recunosc ca mandra noastra nu are decat 5 kg si ceva)


da pt ca se elibereaza endorfine cand faci sport si miscare fizica. Mereu cand vii din parc sau de la sala esti mai binedispus
Eu am sa fac niste abdomene ca imi prind tare bine.....ca la genuflexiuni ....bag cu Davidelu in brate si apoi cu carutul pe scari 2 etaje jos, doua sus X 2

Lucia, mami fericita de minune David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Fetelor, eu tocmai am terminat de gatit pentru mine pe ziua de azi. Am intrat in bucatarie la 11 fix si la 11.20 era gata mancarea. Sa va zic cum am facut eu pastele alea cu legume,
Am calit in putin ulei un dovlecel, doi ardei, o ceapa si putin usturoi, toate taiate mic de tot. Am pus condimente (busuioc, oregano, cimbru, maghiran si sare). Cand s-au mai inmuiat legumele, am adaugat rosii cubulete din conserva si pastele integrale fierte in prealabil. Am mai lasat pe foc cateva minute sa intre sosul in paste si gata mancarea! Mi-am facut 2 portii, pentru la pranz si diseara. SUnt tare bune. Tot asa se poate pune in sosul de legume piept de pui taiat cubulete in loc de paste. Iese o nebunie.
Dana, sotul meu este genul care foarte greu reuseste sa comunice cu adevarat. Si el este ca al tau, cand este suparat trebuie lasat neaparat in pace, pana ii trece. Si eu nu il las, il provoc si mai rau fac! De-asta avem nevoie de psiholog. Femeia asta a fost singura care l-a facut sa vorbeasca ore intregi si sa spuna tot ce are pe suflet. Mare realizare, dupa parerea mea. Daca nu era ea, noi eram de mult divortati. A reusit sa-l faca sa inteleaga multe lucruri. El e tare incapatinat de felul lui si crede ca are mereu dreptate. Este nascut in aceeasi zi cu tine, adica 15 septembrie, si mereu m-am mirat cat de diferit este de tine. (bine, nu ca as crede neaparat in zodii, dar asa, ca fapt divers )
Eu nu sunt mereu in depresie, dar am momente cand parca mi se pune un val peste ochi, cu greu reusesc sa imi revin.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE



asa deci, Cristina? tot in 15 septembrie?!
sa-ti mai zic ca eu as fi extrem de comunicativa, daca as avea cu cine..si recunosc ca de cand cu el, m-am invatat si eu asa..ne bagam fiecare in coltul lui si asteptam sa ne treaca (de obicei, il provoc eu la discutie si o rezolvam cumva, dar daca ar fi dupa el, ar trebui sa uitam totul si sa o luam de la capat..baiul este ca eu nu pot functiona asa! adica sa uit si sa ma fac ca nimic nu s-a intamplat); si grig este incapatanat (zodie-berbec) si convins ca deciziile lui sunt cele mai bune (in general, asa este, dar parca mi-ar place sa fie un pic mai deschis si sa nu sara imediat cu NU in fata la orice propunere)..offf..m-am invatat sa-l las in pace si sa nu-l mai zgandar si eu cand ceva nu-i in regula; cum zici si tu..poate aici este "buba" la voi: ca nu-i dai pace si il provoci la discutii cand el nu se simte in stare; poate ca daca ai fi un pic mai indiferenta ar veni el singur la "masa discutiilor"..stiu, teoria este usor de povestit;
am citit undeva o chestie, care mi-a placut: ca sa nu lasi niciodata ca noaptea sa se asterne peste un conflict.. este bine sa-l rezolvi inainte de a merge la somn; noi ne-am promis asta cand ne-am casatorit si de atunci de bine de rau, rezolvam baiurile pana sa ne bagam in pat;
succes mult! sigur o scoateti voi la capat!

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:


Eu la cat de stresata sunt cu kk lui Mihnea mananc chiar de regim.Mananc doar orez cu carne fiarta sau la gratar,iaurt 0%,branza,prajituri doar de casa (si cum n-are cine sa-mi faca nu mananc) si doar apa plata sau ceai.
Deci tot un fel de mancare pentru bolnavi

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Citat:
citat din mesajul lui suede

...important e sa am lapte bun,deci nici nu ma gandesc la regim.
Va tin pumnii!


si pentru mine este important lapticul si chiar este foarte bun al meu dar noi discutam de un regim de viata sanatos si anumite combinatii de alimente si nu de regim si dieta clasice cu un bob de mazare dimineata, un mar la pranz si seara mult aer.

Cristina mi-am facut de-aseara carne de vita cu pastai de pe acelasi blog

Lucia, mami fericita de minune David 13 Septembrie 2009


Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

Botez:
http://family.webshots.com/album/576090801denWPx
Poze Craciun
http://family.webshots.com/album/576091119iWqWmf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Lucia ai reusit sa cantaresti feciorasul? sa stii ca la tine m-am gandit cand am pus in paranteza greutatea Anei..ma gandeam ca nu-i tot una sa faci genuflexiuni cu ana in brate sau cu david

si am tot vrut sa-ti spun: ca imi place la nebunie cum spui tu despre puiutul vostru.."fiul meu"..suna atat de bineee! aproapte ca imi doresc neaparat un baiat ca sa pot spune si eu asa;

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Lucia ai reusit sa cantaresti feciorasul? sa stii ca la tine m-am gandit cand am pus in paranteza greutatea Anei..ma gandeam ca nu-i tot una sa faci genuflexiuni cu ana in brate sau cu david

si am tot vrut sa-ti spun: ca imi place la nebunie cum spui tu despre puiutul vostru.."fiul meu"..suna atat de bineee! aproapte ca imi doresc neaparat un baiat ca sa pot spune si eu asa;

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi



draga mea...dar nici eu nu am pulpitele ca ale tale ...asa ca e numai buna greutatea fiecareia pentru gimnastica
Azi la 12 mergem...dar mai mult decat greutatea ma streseaza cele 2 pete care nu-i trec
Am sa va spun ce-am rezolvat. Abia astept sa vad cum stam.....dar sunt absolut sigura ca nu mai e ce-a fost .....s-a lungit si el si parca nu mai e asa indesat
Acum l-am lasat pe pat sa faca caca si se mai screme putin mai vorbeste...iar screme iar vorbeste

Lucia, mami fericita de minune David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna fetelor

incep prin a va ura voua si puiutilor vostri multa sanatate in anul care abia a inceput si multa intelepciune si echilibru in tot ce faceti.

noi... suntem acasa si asta e tot ce pot spune. am lipsit motivat din pacate cu craciunul petrecut mai mult la spital dar am mai trecut si pe acasa. incerc sa imi spun mereu ca asta e situatia la noi, asa e Stefan, ca va fi greu si ca daca stau sa plang toata ziua nu rezolv nimic... timpul trece, el creste cu antibiotice sau fara, cu spital sau fara si daca ma consum pt fiecare nou episod nu ajungem nicaieri.
asa cum deja va imaginati iar am avut probleme, la 2 zile de la terminarea antibioticului local a inceput sa curga garla puroiul din urechea dr, dupa 2 zile si din stanga si a tinut-o asa o saptamana, apoi a inceput sa curga tot mai putin. tratament? alte 2 antibiotice aseara am terminat antibioticul acum ramane de vazut cat ramanem sanatosi. nu am mai scris nimic si nic nu am mai sunat pe nimeni pt ca erau sarbatorile si nu am vrut sa mai incarc pe nimeni cu problemele noastre. am primit mesaje de la cateva dintre voi, va stiti voi care si va multumesc din suflet pt gandurile bune. iertati-ma ca nu am raspuns la nimeni.
cum nu are voie sa planga e mai mereu in brate si chiar si cand sunt acasa nu prea ajung la calculator.
am citit ieri pe diagonala ultimul capitol dar nu am notat nimic si nu va pot raspunde, insa ma gandesc mereu la voi si la puiutii vostrii si va doresc toata sanatatea din lume.

o zi frumoasa

Raluca mamica fericita de Stefan Alexandru (20.08.2009) si Adina Andreea (12.11.2006)


Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Raluca imi pare rau pentru ca aveti probleme in continuare!
Va doresc un an mai bun si mai ales multa sanatate!
Stiu cum te simti din proprie experienta,nu doresc nimanui sa ajunga in spital,cu nici un fel de probleme.Imi dau seama ca esti cu nervii la pamant,dar o sa treaca toate.
Pana la urma o sa fie bine..
Iti tin pumnii!

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

Botez:
http://family.webshots.com/album/576090801denWPx
Poze Craciun
http://family.webshots.com/album/576091119iWqWmf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Buna fetelor
La multi ani!

Noi suferim tare de tot..caci ne-au dat dintisorii..doi...incisivii laterali superiori. Avem muguri sanatosi si plangem tare si ne doare si nu mai stim cum sa pupe mama sa treaca. Tare repede cu dintisorii...i-au aparut mugurii la 3 luni...acum la 3 luni si 3 sapt. sparg gingia cu putere...of..of...

I-am dat 2,5 ml panadol ca asa a zis pediatrul si ii mai cumpara sotul o alifie ceva. La voi tot asa au da dintisorii? Voi cum va alinati puiutii?

Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

buna dimineata,

va dau si o dietetica, cu intarziere. ieri a facut piski 3 luni. azi l-a cantarit ak si ar avea cam 6.6kg. ma duc joi sa aflu mai multe. luci, asteptam vesti de la voi.

eu am inceput cu porridge si cafea cu lapte in dimineata asta si mult mai putina miere.

sa vad la pranz ce-mi fac.deseara o sa avem miel. e la macerat de ieri. iar intre mese, niste fructe si poat vreo doi crackers. luci sa intrebi si de oats, desi aia sunt mai mult pt porridge, dar cred ca poti si coace cu ei. cei mai buni si nutritivi sunt cei mari si ieftini. la pungi de plastic in tesco.

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput