*** Colectia aniversara de toamna-iarna 2005 (258)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna seara!

Daria sa cesti mare si frumoasa, voioasa si sanatoasa! La multi ani!

Cum v-am promis....dar cu intarziere...www.flickr.com/photos/25748689@N08/4238684270/in/set-72157623123836446/" target="_blank"> poze cu noi de sarbatori!

Va poop si noapte buna!



Diana mamica de www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/72157604771385748/" target="_blank"> Tudor-Dumitru (17.04.2008) si de Stefan-Cristian (14.11.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/" target="_blank"> Poze 2008 cu cei 2 flacai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Acum am mai citit un pic din urma...si sa va spunem si noi despre 2009 si schimbarile majore....

Stefan, s-a schimbat enorm...in sensul bun, datorita fratiorului care in 2009 a devenit partenerul lui de joaca si de nazbatii. E mult mai iubitor cu toata lumea, ne intelegem mult mai bine. A fost un an in care a evoluat teribil de mult, vorbeste corect (cu exceptia a 2 cuvinte "culcalator" si "mucicireasa" = calculator si cenusareasa), A devenit foarte interesat de animale, si de ce fac ele, invata foarte repede poeziile dar le spune doar cand vrea el, deseneaza....dar nu pot spune ca e unul din lucrurile favorite. Cel mai mult ii plac jocurile gen lego, de construit castele, piste de mesini, apreciaza plushurile cu care pana anul asta nu a avut nici o treaba. Anul asta a inceput gradinita dar adaptarea a fost destul de grea...dar acolo a avut prima lui prietena de dragul careia s-a imbracat in pijama la somn...si despre care ne-a spus cand a venit acasa: " Sa stiti ca am prietena! noi: da? si cum o cheama? El: nu stiu!" A doua zi : " Mami ai intrebat-o pe prietena ta cum o cheama? el: Da, o cheama Bety dar nu mai e prietena mea. De azi am alta...Alesia..." La gradi si-a dezvoltat mult spiritul de joaca cu prietenii, a luat batatie si a invatat sa se descurce, este cel mai laudat copil din grupa ca fiind cel mai cuminte si cel mai iubit de fete....deci o sa avem ceva probleme cand va fi mare. In sfarsit....Foarte multe transformari au avut loc anul acesta, ultima fiind de sarbatori...cand si-a descoperit marea placere pentru fotografie si fotografiat. Ne-a lasat pe toti masca atunci cand pentru prima oara i-am dat aparatul sa faca poze, si a facut poze superbe, bine incadrate...si cu observatii de genul..." e prea aproape" sau " iese o lumina urata" sau..." nu am fixat bine mami, sterge poaza asta'.

Daca ar fi sa va povestesc...cred ca as umple ceva pagini...dar vom incepe un nou capitol din viata lor...in care vom avea de modelat caractere, de dezvoltat noi pasiuni, si cred ca cel mai important lucru pentru perioada urmatoare este implicarea noastra in tot ceea ce le face placere, si in tot ce vor face mai departe. Sunt sigura ca va fi o perioada grea....dar totodata foarte frumoasa...si abia astept desi....o sa imi fie dor de copilasul meu micut si iubit...Asta e viatza, si nu avem decat sa ne adaptam.

Ripley imi pare sincer rau pentru tot ce ti se intampla, si iti doresc multa putere sa treci peste greutatea asta. si sunt cu gandul alaturi de tine!

Pup toata colectia si noapte buna!



Diana mamica de www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/72157604771385748/" target="_blank"> Tudor-Dumitru (17.04.2008) si de Stefan-Cristian (14.11.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/" target="_blank"> Poze 2008 cu cei 2 flacai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Dariuca. Mezina colectiei noastre sa fii fericita si vesela.

dordia ce misto ca ai mai dat pe aici. Ne bucuram de progresele lui Stefan si ne raprotam foarte bine la pasiunea pt. fotografie, impartasita si de Smaranda.

SI cu asta, wow, ne mutam la copilasi. Nu-mi sa cred. Ce peripetii minunate am avut alaturi de voi in toti acesti cinci ani. Fantasitc! va imbratisez pe toate si pe toti.

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Incerc sa fac si eu sumarul anului 2009 in ceea ce-o priveste pe Rianna... Ma tot gandesc, si parca nu pot sa zic ca a facut un salt major in anul asta, insa a progresat cu siguranta, asa cumva... la pas. A devenit mai sociabila si asta in primul rand datorita intelegerii limbii engleze. A continuat sa asimileze multe lucruri noi si a invatat sa citeasca. Deseneaza mult mai bine (inainte nu tinea cont de contur), isi scrie numele fara greseala, scrie orice dupa dictare (pe litere). A devenit un pic mai sportiva, a invatat sa mearga bine pe bicicleta, a fost initiata in tennis. A devenit un pic mai extroverta si isi exprima cu mai multa usurinta sentimentele. Insa are si momente cand se inchide in ea si refuza sa spuna prin cuvinte ce gandeste sau ce o deranjeaza. E foarte sensibila, o doare sa-i vada pe altii suferind, e darnica dar poate fi si foarte posesiva cand e vorba de lucrurile ei. Intra peste mine cand vorbesc, daca vrea ceva nu prea are rabdare sa astepte. Lucreaza foarte bine metoda anuntatului dinainte, daca ii spun "mai avem 5 minutes" sau "asta e ultima data" nu incearca sa mai negocieze pentru mai mult. E foarte intelegatoare si afectuoasa, chiar daca nu isi manifesta intotdeauna iubareala.
Nu cred ca as fi putut cere un copil mai compatibil cu mine decat e Rianna. La lipsa mea de rabdare, un copil neintelegator sau mofturos mi-ar fi scos peri albi. Nu mi se pare ca cei 4 ani au trecut prea repede, dar nici foarte incet. Mi-e dor de anumite chestii din perioada de bebelusenie, dar ma bucur de foarte multe chestii din perioada de acum. Parca nu mai imi amintesc cum era viata mea inainte sa o am pe Rianna si responsabilitatea grijei ce i-o port.
Capitolul "parinte" e printre singurele din viata mea in care ma simt cu adevarat implinita si norocoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ripley Imi pare rau sa aud ca pina la urma acel moment de tensiune de acum citeva luni nu a fost trecator. Chiar nu se mai poate face nimic? Discutii? Consiliere?
Oricum ar fi, iti doresc sa fii linistita cu decizia pe care o luati si sa reusiti sa va cresteti copiii impreuna chiar daca voi doi nu va mai intelegeti.



Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

La multi ani!

La multi ani, Dariuca scumpa, ultima colectionara Sa traiesti si sa fii iubita!

Acu tre sa fug de la calc, dar revin cu bilantul pe 2009. N-a fost un an rau (cel putin pentru mine).

Pupici




c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, margelute si chestiute

MARGELUTE NOI_NOUTE DE TOAMNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

meemsy stii pe cineva care vrea un catelus? il cheama sam si are 2 ani, arata asa http://ro.fotoalbum.eu/kids/a401881/00000001
detaliez mai tarziu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxisialexia

meemsy stii pe cineva care vrea un catelus? il cheama sam si are 2 ani, arata asa http://ro.fotoalbum.eu/kids/a401881/00000001
detaliez mai tarziu.


Roxana mami de Alexia si Matei.

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -



Roxi draga, acuma chiar nu stiu pe nimeni. Hmm... Lasa-ma sa intreb luni la lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

oau, sunt fascinata in ultimul timp sa observ cum in familiile cu doi copii, unul seamana cu tati, celalalt cu mami
Anais= Corap
Andrei= tati

Stefan=tati
Tudor=Dordia

Iris=Ripley
Ana=tati

Victor=tati
Andrei=Ilenutza

Iris=Cristina
Andrei=tati

Ma rog, "tati" nu e acelasi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

La multi ani!

Dariuca, sa cresti mare si frumoasa si sa-i asculti pe parinti!

Dordia, mi-au mers la suflet pozele tale!

Flavi in anul 2009 a devenit mai independenta, mai egoista, mai posesiva,dar la fel de pupacioasa si lipicioasa ca in trecut.il iubeste pe andrei,are momente dese de tandrete cu el,dar nu ii da tot timpul jucariile ei . are remarcabile progrese la gradinita.deseneaza tot mai bine.eu cred ca talentul ei major este actoria.gesticuleaza afectat, recita,canta , danseaza, se asorteaza , schimba rochii multe pe zi,sosete ,dresuri, pantofi, margele si bratari.nu are voie cu oja,ruj, machiaj si a renuntat sa ceara. stie cam 3/4 din alfabet, face operatii de adunare si scadere f usoare.memoreaza f usor.stie culori in engleza si cateva cuvinte,plus 2 cantecele. ii plac desenele animate si jocurile pe calculator.petrece prea mult timp pe calculator si asta din vina/lipsa timp a noastra.nu are rabdare la citit povesti,dar sper sa reglez asta cumva.are un vocabular bogat.ma intreaba cuvinte/expresii pe care nu le intelege (ex, ce inseamna floare la ureche sau ce limba vorbim noi?).

este f indemanatica, nu accepta ajutor.se imbraca si se dezbraca singura, insira margele cu o rabdare de fier, ajuta la curatenie.vrea sa faca singura totul.
deoarece avem o singura bunica, tot anul 2009 si l-a petrecut acasa.dar nici nu vrea sa plece de cand s-a nascut andrei. tocmai am vazut un film despre mersul in excursie cu rulota si am descis ca la vara sa mergem in natura cu cortul.sper sa corupem si niste prieteni cu copiii lor,pentru amuzament.

peste cateva zile,adica 5, andreiul nostru face un an!nu stiu cand a trecut! e greu cu 2 copii,dar e frumos si nu imposibil.astept perioada cand vor mai creste cu vreo 2 ani sa fie independenti, sa manance singuri,sa alerge,sa nu mai fim dupa fundul lor continuu,sa dorm toata noaptea , sa mergem in concedii.

ripley, imi pare tare rau . si mai ales cand sunt copii....probleme sunt peste tot, depinde ce isi doreste fiecare cu adevarat.

Mergi la inceput